Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 3 дек. 2016, 21:25 ч.

Малко кърма и повече АМ

• 2 383
  • 1
  •   1
Отговори
Здравейте, мами. Търсих, но не открих нищо, което да е като моят.. "проблем". МОята бебка е на 3 месеца и 3 дни и от няколко дни заместваме 2 хранения с АМ, тъй като кърмата ми не и стига и беше наддала само 300гр. Sad Въпросът ми е защо кърмата яде 100-130мл., а АМ 160-170мл.? Разликата е доста голяма, но в интерес на истината е спокойна, смее се, радва се, което означава, че се е нахранила и просто не си го обяснявам. Възможно ли е кърмата да ми е по-хранителна, въпреки че казват че АМ е по-хранително? Объркана съм.

# 1
Кърмата е точно толкова хранителна, колкото са нуждите на бебето, за което е предназначена. Трудно е да се прецени колко точно кърма приема бебето, защото количествата не са еднакви на всяко хранене. И още...  Кърмата  се обработва по-бързо от стомахчето на бебето, отколкото ам. Така от кърмата се приемат по-малки количества на по-чести интервали (на поискване) в първите месеци, а ам се предлага по схема, в повечето случаи, и бебето издържа сито повече време. Ако сте хранили бебето с кърма по график, или, както се казва, под час, и то е било недоволно, то може би е имало нужда от по-чест прием на по-малки количества. В определени периоди, наречени "скок в растежа", бебетата изглеждат постоянно гладни и искат постоянно да са на гърда. Това е естественият механизъм за увеличаване на кърмата, за да могат да бъдат посрещнати нуждите на растящото бебе. Това често се бърка от неопитни кърмачки и техните родителници с промити от соца представи за кърменето с "не ми стига кърмата/ нехранителна ми е кърмата". Тъй като количествата на кърмата, която се образува от майката, зависят пряко и правопропорционално от количествата, които бебето консумира (принципът "търсенето определя предлагането"), колкото по-често и колкото повече бебето се кърми (и/или гърдите се стимулират с изцеждане), толкова повече кърма ще се образува. Отделно има и храни, и напитки, подпомагащи лактацията. Ако целта ви е да преминете изцяло на ам, вероятно се справяте добре. Ако искате да продължите да кърмите, с известни усилия и постоянство може да докарате количествата, достатъчни за вашето бебе в дадения момент. 300 г не са много, но когато бебето е на кърма, не са и малко. Не казвате преди това как е наддавало, нито дали е кърмено на поискване или под час, но от личен опит зная, че и с 200 г наддаване (и на 0 сме били), бебето може да се чувства прекрасно. Важно е да е спокойно бебчето и да има достатъчно често мокри и нанакани пеленки.
Ако искате да спасите кърменето и ви се чете - https://xedra.wordpress.com/articles/bf/
Горещо препоръчвам и "Книга за кърменето" на Хана Лотроп.
Успех с намирането на отговори и здраво бебче!  bouquet

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт