МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 62-ра ТЕМА

  • 81 076
  • 748
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 1 639
Ползвам машината за хляб от едно година. Правя основно пълнозърнест. Но от скоро забелязвам, че много се рони, дори когато е топъл. някакви идеи защо е така?

# 736
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
При мен става по-ронлив, когато му добавя семена и/или ядки.

# 737
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 755
И моят се рони доста.  Отдавам го на това,  че сме свикнали с купешките хлябове,  които са по-жилави някак. И домашният,  като няма консерванти и подобрители,  е по-различен.  И белият,  и пълнозърнестият,  и със семена, и без семена,  все ми се рони. Мисля с повечко мазнина става по-ронлив.

# 738
  • Мнения: X
Откакто слагам повече мазнина, хлябът ми се рони много по-малко.

# 739
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 755
Откакто слагам повече мазнина, хлябът ми се рони много по-малко.
Peace по-неронлив исках да напиша Simple Smile.  Сега видях какво съм написала в действителност.

# 740
  • Мнения: 19 483
Е колко повече мазнина слагате?

# 741
  • София
  • Мнения: 1 832
Аз последно правих с доста мазнина, може би 6-7 с.л. и се рони много, пълнозърнест. Ще направя смес от пълнозърнесто и бяло брашно с по-малко мазнина да видим.

# 742
  • Мнения: X
На око слагам аз, около 10-15 гр. масло и 2-3 лъжици олио или зехтин. Забравих какво е ронещ хляб, но пък не правя 100% пълнозърнест никога (а смесен с бяло брашно).

# 743
  • София
  • Мнения: 19 249
Ръженият винаги се рони повече, защото няма толкова глутен, който прави тестото лепкаво. Днес оставих вкъщи да се бърка един 100% ръжен, да видим какво ще излезе след 2 часа.

# 744
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 755
Миналия ден правих експресен бял и по рецепта е с 4 с.л. мазнина. Другият е с 2. Белият се ронеше по-малко, но стана и по-сбит, заради кратката програма /1.20 часа/.

# 745
  • Мнения: 12 712
От всички рецепти които съм пробвала, най-добре ми се получава когато сложа 2 лъжици олио и 2-3 лъжици кисело мляко в хляба, това в рецепта за 700-750 грамов хляб. Правя обикновено пълнозърнест, с до 1/3 бяло брашно в него. Почти винаги добавям по малко трици/пшеничен зародиш/смляно ленено семе или и от трите, каквото ми скимне на момента. Хлябът си стои мек и следващите дни, дори кората му не става твърда щом е прибран в кутия. Ронлив ми е ставал само ако съм оставила тестото прекалено влажно и тогава става като превтасал, прекалено порест  вътре и се рони като го режа. Кратки програми не съм пробвала, нещо не ми вдъхват доверие, правя все на програмата за пълнозърнест.

# 746
  • Мнения: 6 301
Аз напоследък много хубав хляб правя Crossing Arms  Кисело мляко, 1-2 яйца, 3-4 лъжици свинска мас или зехтин, лъжичка захар и сол, доста шарена сол, брашно и суха мая /на око слагам брашното/. Може да сложа една част бяло, 2 грахам и овесени ядки...както дойде, но на едни конци става...... Друга течност освен киселото мляко не слагам.

# 747
# 748
  • USA
  • Мнения: 675
Моят се рони ако тестото е било по-влажно от необходимото.

Общи условия

Активация на акаунт