Как да постъпим при тормоз във Фейсбук?

  • 11 571
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 697
Здравейте,

Не ми е много предпразнично питането, но все пак - близка роднина има доста активен профил във Фейсбук (застрахователен агент е и се налага да включва в контакт листата, а и да позволява съобщения от непознати) и ми се оплака, че тези дни са я тормозили там, което много ме озадачи. Да си призная, не допусках, че има подобни зли и безпричинно злонамерени хора Shocked - накратко, включва й се някакво пишлеме, на около 23-4 години, представя се като адвокат и започва първоначално да й дава някакви наставления (вероятно съди по това, което публикува във Фейсбук и иска да промени посоката Wink на поведението й, видите ли), после започват обичайните интимни покани, а накрая понеже тя го отрязва, започва с обиди и заплахи - понеже тя все пак реагира и шеговито му казва, че е неуравновесен. Заплахите са, че щял да я съди (?!), да я съсипе и т.н. Тя няма мъж, а и не иска да притеснява семейството и ми се обади на мен и плачеше. Доколкото разбрах, е проучила, че наистина има подобен новоизлюпен юрист (издържал държавен изпит преди няколко месеца), явно много си е повярвал, но питам аз - допустимо ли е обикновен човек да се държи така, да не говорим за бъдещ юрист? Тя го е блокирала веднага, разбира се, но си е записала "разговора" с него и сега се чуди как да постъпи - може би да подаде тъжба в съда, но къде се подава тя? Предполагам в Районния съд. Също така се пита дали има някаква етична комисия на юристите, която следи кой се влива в нейните редици, защото едно такова поведение със сигурност не е съвместимо с подобна отговорна професия - представяте ли си утре да Ви представлява подобен адвокат или за вашите правни дела да се грижи подобен "специалист"? Момчето, поне по снимките му във Фейсбук, според моята роднина има профил на футболен хулиган или екстремист от някакъв друг тип (от субкултурите - скинари и пр.), т.е. вероятно си има някакъв личностов проблем, но едва ли това е начинът да го реши. При всички случаи тя е решила да направи нещо, защото определя случилото се като отвратително. Какво е удачно да се направи в такъв случай, дайте съвет?

Иначе не иска да си трие акаунта във Фейсбук, няма и как да си блокира това да получава съобщения от непознати заради работата й - ежедневно общува с хора и приема заявки за застраховки, включително и чрез социалните мрежи, така че това не е вариант. Аз наистина не знам какво да я посъветвам, опитах се поне психологическа помощ да й окажа, но съм без думи - видях "разговора" и бях потресена от злобата и злъчта в него, при това от един непознат. Тя само ми допълни, че първоначално е помислила този младеж за един неин познат, с който имат обтегнати емоционални отношения и за това се е отпуснала да говори с него, с онзи имат навика да си говорят директни неща от типа "Ти си луд" и т.н., но съвсем закачливо, без умисъл. И изведнъж се оказва, че срещу нея стои уж някакъв пъпчив юрист и почва с тормоза. Ще очаквам съветите Ви, възможно е те да са от полза и на други хора, защото със сигурност не само моята близка се е сблъсквала с "тъмната страна" на социалните мрежи.

Благодаря предварително на отзовалите се!

# 1
  • Мнения: 3 987
Обикновено тези които джафкат - не хапят. Особено по фейсбук. 99% от заплашващите онлайн след такива изпълнения ще отидат да пушат една цигара и ще забравят какво са правили. Част от тях може да имат повече свободно време и може да си създадат няколко допълнителни профила за тормоз, но с това ще приключи всичко.
Има един сайт http://www.cybercrime.bg/bg , който поне по информация се води на ГДБОП-МВР. Там могат да се подават сигнали онлайн. Била съм администратор на сайт за игри, и съм получавала доста заплахи. Почти винаги само при споменаването, че разговорът е записан и подавам сигнал в сайта - те се скриват и повече не се появяват. Досега не ми се е налагало да подавам лично там сигнал, но това е един вариант, от който роднината ви може да се възползва.

# 2
  • Мнения: 12 473
И аз не мога да разбера защо е този шаш?

Нали има запис и тн. Ако пак се обади - му се пуска и казва, че ще бъде предаден където трябва.

# 3
  • Мнения: 5 262
Зависи какво са си казали. Ако има директни заплахи, редно е да последва и директна жалба. Ако е само на нивото "ти си овца" или "ще те скъсам", би трябвало това със записа да подейства. Да, също така този запис може да се изпрати на комисята- ако има такава.  За съжаление не мога да помогна с конкретна информация за реда на такава жалба в България. Но съм на мнение, че трябва да се вземат мерки. Това, че е онлайн, не значи, че няма последствия за простаците Peace

# 4
  • В градината...
  • Мнения: 15 928
Ако е вписан като адвокат, може да се подава жалба в адвокатската колегия, към която принадлежи. Но това е в случай на нарушения спрямо клиенти, които касаят професионалната етика. А тук не става дума за такава.
Би могло да се подаде според написаното тъжба до съда  /при обида, клевета/ и жалба до полицията /при заплаха, закана и т.н./. Но, ако разполага с негови координати и наистина се чувства притеснена, заплашена и прочие, да пусне жалба в полицията, да го привикат и да му съставят предупредителен протокол.

# 5
  • Мнения: 25 449
Може да докладва профила във Фейсбук. Не знам как се действа в такъв случай, но поне може да опита.

# 6
  • Мнения: 924
Цитат
Момчето, поне по снимките му във Фейсбук, според моята роднина има профил на футболен хулиган или екстремист от някакъв друг тип (от субкултурите - скинари и пр.), т.е. вероятно си има някакъв личностов проблем, но едва ли това е начинът да го реши.

Цитат
Тя само ми допълни, че първоначално е помислила този младеж за един неин познат, с който имат обтегнати емоционални отношения и за това се е отпуснала да говори с него, с онзи имат навика да си говорят директни неща от типа "Ти си луд" и т.н.

Няма логика...

# 7
  • София
  • Мнения: 11 457
Божке, колко шум за нищо!

Тази твоя позната по-скоро е леко неуравновесена.

За един нахъсан застраховател, дето с метла ще измете половината държава, за да сключи застраховката, Оная с Косата да му пише на лично, би трябвало да запази хладнокръвие!
А таз мома примиря и реве след като някакъв дребен хулиган и отправял интимни покани. Тцтцтцтц  ooooh! ooooh! А знаеш ли какво е трябвало?!

Трябвало е да го навие и да го застрахова тоз хулигантин! Ама нъц! Ше пишела тъжба до съда за тормоз по чата  hahaha

Последна редакция: чт, 22 дек 2016, 12:04 от Ronald

# 8
  • Варна
  • Мнения: 36 473
За един нахъсан застраховател, дето с метла ще измете половината държава, за да сключи застраховката, Оная с Косата да му пише на лично, би трябвало да запази хладнокръвие!
А таз мома примиря и реве след като някакъв дребен хулиган и отправял интимни покани.

И аз това си помислих веднага.

# 9
  • Мнения: X
Наистина много шум за нищо.
Не помня, имало ли е дискусия по обществена тема във фейсбук, след която да не ми цъфне на лични някой умник, да ме псува, заплашва и говори цинизми. Тегля им една и ги блокирам. Простаци и комплексари, колкото искаш.
В случая с приятелката ти, ако ненормалника не я е безпокоим от друг профил след блокирането, защо й е да си усложнява живота по празниците?
И как така ще го помисли за неин познат, щом има снимки и знае как изглежда?

# 10
  • Мнения: 18 686
Е, защо не му блокира профила? Клика върху името му и го блокира - така няма да получава съобщения от него, няма да вижда какво пише той като коментари под постове.

# 11
  • Мнения: 2 697
Благодаря на всички ви за включването! Ще й кажа горе-долу да следва тази последователност - сайта за компютърни престъпления и след това евентуално жалба в полицията или тъжба в съда. Момчето е някакво зелено юристче, никъде не е вписано и кой го знае дали няма да пострада заради друг, но какво да се прави. Оглеждайте се във Фейсбук някой да не ви дублира профила, понеже се разтърсих и намерих, че точно този човечец има два профила - нищо чудно единият да е фейк.

Иначе със сигурност изглежда малко непоследователна историята и тя всъщност е такава - момичето е много чувствително в момента (нетипично за застраховател, ама забравих да спомена, че това й е допълнително занимание, да й капят пари в повече, иначе има друга професия, т.е. не е от онези фъртуни-застрахователки Wink), има си проблеми с нейните възрастни родители, отделно в любовта изобщо не й върви. С онзи неин бивш любим, за който е помислила това момче, имаха (и вероятно продължават да имат) много сложни отношения, той се ожени, но пак поддържат някаква връзка и са на приливи и отливи. Той не е лош човек, но е лесно внушаем и му влияят не много добри хора, съответно й е правил какви ли не постановки, тормозеше я с най-различни профили в Интернет (като онзи виц, че истинската любов е, когато някой, при все, че си го блокирал отвсякъде, те намери в един от големите сайтове за онлайн продажби Simple Smile, по едно време си беше внушил (или му бяха помогнали), че тя го тормозела и я бяха привикали в полицията, така че има много злонамерени и отмъстителни хора. Съвсем в стила му е да използва чужд профил или да пише от друг компютър, когато е на гости, и да й ръси гадости, така че аз не се учудвам, че тя се е объркала. Все пак по-неправдоподобно звучи да ти се изтърси някой от нищото (тя не коментира разни злободневни теми, миролюбива е и не вярвам някой да я заяде заради коментар на нещо) и да ти се звери насреща, отколкото някой, който по принцип ти има зъб (не е ясно за какво, тя го обича въпреки всичко и колкото и да я убеждаваме да скъса с него, не може и така, фиксация голяма) и иска да те разстрои или да ти навреди по някакъв начин. Така че дори не може да си представите какви хора-бедствия има. Вероятно тя и затова така се е филмирала, аз също не можах да си го обясня първоначално. Абе дива история отвсякъде. Психологически разбирам братовчедка ми, обаче ми е болно за нея. Не знам дали човек, още ненавършил 30, заслужава да е преживял нещо такова, но тя си знае. Ще й кажа да действа, пък дано който и да я тормози, да се спре.

Отново благодаря сърдечно на всички коментирали темата Peace

# 12
  • Мнения: X
Казваш....бившият не е лош човек? Shocked

# 13
  • Мнения: 5 262
Шехина, това, че човекът има два профила също е интересно. Да не би наистина някой да е дублирал профила, за да я тормози? Тя откъде е сигурна, че човекът е 100% този от профила?

Не че онлайн няма и изпушили кратуни, които сляпо търсят поле на изява. Но предвид предисторията и аз бих се усъмнила в напълно непознат, който подхожда прекалено агресивно. За бившия нямам как да коментирам. Не разбирам такива отношения. Понякога ми звучат смешно, но по-често тъжно.

За всеки случай неутралният ми съвет е винаги, когато човек се чувства по някакъв начин реално застрашен и засегнат, да пуска жалба. Знам случаи, в които отсреща наистина първият въпрос е: "е, като толкова те е тормозил преди, къде ти е жалбата", та... За всеки случай с писмен документ. Ако наистина се притеснява, де.  Simple Smile

# 14
  • Мнения: 2 697
Казваш....бившият не е лош човек? Shocked

Може би не и според класическото разбиране за това, т.е. не е от тези, които се раждат агресивни и злонамерени. Не ми се влиза надълбоко, но определено личностовата му структура е особена и от нея страдат хората, които вероятно най-много го обичат Confused

Ли Лу, почти съм сигурна и аз, че профилът е дублиран, което би било отвратително. Снощи с братовчедката обаче пуснахме сигнал в сайта за киберпрестъпления, изпратихме и разговора в подкрепа на сигнала, пък да видим. Аз също си мисля и за жалба, но братовчедката трябва да си реши дали й се занимава с полицията.

Общи условия

Активация на акаунт