Домакини 59/ Да посрещнем успешна и прекрасна година

  • 65 698
  • 738
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 39 296
И аз се присъединявам към поздравите за именните дни!
Да са живи, здрави и послушни(деца, мъже  Mr. Green)!
Днес мислех да правя шекерчетата, но реших да си почина на диванчето, че ме чака пак дълъг работен ден.

# 166
  • На север
  • Мнения: 1 377
Лейди, последно ще отговоря и повече няма да коментирам. Тук не е Англия. Тук има или майчински или еднократна помощ. За 3 год. Знам само една майка, която не е получила помощта и тя е с норвежец. 99 % от всички други, които знам раждат от българи. За да пиша, че ако бях с българин в същата ситуация щеше да бъде много по-лесно е не само защото познавам много българи и те са ми казвали как е при тях, но и защото дори в самата полиция ни го казаха, че проблема е, че той е норвежец, а не примерно българин. Няма какво да сравнявам и в България какво било с тук понеже законите са други. Аз не им искам майчински, нито съм искала помощи някога както половината от населението тук работещо или не. Аз исках да бъда третирана както другите неженени, не студенти и тнт в моята ситуация. Това, че ти живееш в Англия не значи, че тук системата е същата и че си по-компетентна от служителите, с които говорим по институциите тук. Да се оженим решихме както и за здравната карта. Казват, че не помага, но ние ще направим всичко необходимо въпреки, че може и да няма резултат. На мен ми казаха в полицията, че дали ще се оженим или не процедурата е същата. Ако бях с българин няма да е същата, а директно ще ми дадат номер. Така са казали и на другите две българки, с които говорих и са били в тази ситуация. Когато говоря с българките тук дошли с българските си мъже и минали през същото ми казват, че аз бъркам нещо защото не можело да не ми дадат номер. Те веднага са получили. Пак казвам не всички са женени. Няма логика, но това са законите тук. Англия си има своите закони и да ми я даваш за пример не е Норвегия. Тук е известно, че раждането за всички е безплатно и ако не взимаш помощи има еднократна помощ. Такива като мен и тези две момичета, с които говорих си мълчат понеже малко българи ще ги разберат. Българите съдят по себе си и своя случай и за тях политиката, че чужденец има повече права от норвежец тук им е непонятна. Отказвам да се чувствам като циганка, защото съм искала същите права като ако бях бременна от българин тук. Логики няма какво да търся от страна, където е по-добре да си от Филипините, от колкото от Германия. Давам пример с тях понеже първото не е свързано със статут на бежанец, а второто е в ЕУ. Приеми, че не можеш всичко да знаеш и да си компетентна. Както и че няма как да съдиш по нещо в Норвегия понеже така било и в Англия. Аз не се чувствам туристка дошла да ражда тук за да получи пари. Нито ще се чувствам виновно, че приятелят ми е норвежец, а не българин. Повече няма да обяснявам и да споря с вятърни мелници. Който ме е разбрал ме е разбрал. Който иска да ме съди и мисли, че знае повече от мен, която живея тук, говоря езика, информира се за закона и ходя по институциите им да си мисли, че знае повече. Съжалявам, че споделих това тук.

# 167
  • На север
  • Мнения: 1 377
Честит имен ден на именниците. Много здраве и успехи.

# 168
  • Мнения: 11 622
Ред - ти самата казваш, че си без статут и си турист, мъчиш се да минете за "самбоери" - ама за това според норвежкото законодателство се изисква доказване съвместно съжителство от 2г.... - ти май и това не можеш да докажеш... Това, че има неженени бг в Норвегия, не означава, че не са доказали 2г. съвместно съжителство в Бг с документи... Няма държава в света - дали ще е Бг, Анг, или Норв. която да не изисква документи и доказателства - да в различните държави има леки разминавания в изискванията, ама чак пък на доверие никой не работи... Не съм по-компетентна от норвежките власти, но си направих труда да попрочета официални източници за пребиваване в Норвегия, документи, медицинско обслужване и т.н., че ми стана интересно как може такива кошмари да ти се случват - еми сори - грешката е в твоя телевизор! Мъчиш се да прекараш с-мата и да минеш "тънка лайсна" - ама не ти се отваря парашута и се започва мрънкане как сме дискриминирани и как има световен заговор с/у нас... Като съм правила миграция винаги съм се съобразявала с изискуемите документи, никога не съм се интересувала кой бг как точно е прецакал с-мата и се е настанил, и никога не съм се чувствала дискриминирана, онеправдана, прецакана. С теб сме коренно различни, подхождаме по различен начин, вслушваме се в различни съвети, говорим на различни езици - така че този разговор за мен е пълна загуба на време - нито аз ще разбера твоя начин на мислене - нито ти моя. Прекратявам тази дискусия!

# 169
  • Мнения: 1 826
Тогава Ред, бори се и се радвай на бремеността си ,обичта на тмм и това е,не хаби повече нерви.Каквото е писано да се случи,ще стане.Има две възможности -или ще е безплатно раждането,или ще платите-това е .

Честит празник на всички именници днес-бъдете здрави и щастливи!!!  bouquet
Тук днес  духа вятър,сваля снега от покривите и е доста студено.Аз пък ме боли кръста от вчера дето чистих снега,има ядене и няма да готвя.Пуснах една пералня  с ризите на мъжо,че има само  две за работа пък са бели та да ги просна и това е .

# 170
  • Бургас
  • Мнения: 6 587
Здравейте от дъждовен Тайланд!
Тук вали,че носът си не можеш да покажеш. Grinning
Най-сетне малко радост за Славка,да не мислите,че се оплаквам.Като си нямам сняг и дъждът е сняг.

Почерпете се за моя Иван-калпазан.Чух се с него,даже ме ядоса и ми затвори,какво да го правиш!Да е жив и здрав!

Ред,аз разбирам добре защо си ядосана,много е дискриминираща системата към собствените им граждани,но като се казва "кот...такова" LaughingЩем,не щем се съобразяваме,дано по-бързо си оправите номера и дай Боже с по-малко ядове и ще дишаш много по-спокойно. Hug

Моята почивка скоро ще свърши и най-после ще съм си в къщи.Нямам търпение да се прибера,толкова дълго не съм отсъствала.

Големият син снощи се прибра в Мюнхен,много го мислех това момче ,че пътува точно в снега и се разминаваше на минути със затворени участъци по пътищата.

Моята Криста вече взе да плещи тайландски. Joy
Даже днес поздрави баба си на тай.

Прегръдки на всички дружки тук! Hug
Да сме здрави,а пък всичко друго се оправя! Heart Eyes

# 171
  • На север
  • Мнения: 1 377
О Боже мой вече и ми казваш аз колко години съм живяла с него. Еми супер благодаря, че ме информира. Ти си права. Аз живея с него от 3 год на един адрес регистрирани, ни щом ти казваш, че не живея значи не живея. Голям си дървен философ и явно винаги всичко знаеш. От тук нататък няма да питам в полицията. Теб ще те питам. Може ли да приключим вече? Не ми се спори за неща, които касаят мен с човек, който не просто не живее тук, ами не е и в моята ситуация. Безсмислено е.

# 172
  • при късмета
  • Мнения: 23 998
Славче, да ти е жив и здрав именника и да не те ядосва! Пубер, ще му мине  Hug Браво на Криста, ти се притесняваше как ще е толкова време на чуждо място.
Писе, а ти защо чистиш сняг, като пак ще навее.
Ред, калинка се опитва да ти обясни, че не е дискриминаран нито мъжа ти, нито ти. От първостепенна важност е твоя собствен статут, а този на мъжа ти, в твоята ситуация е второстепенен и всичко произлиза от твоя. За това така се получават нещата, гледат първо теб самата и всичко около теб по документи и чак тогава всичко останало. Обаче почти няма бяла страна, в която повече от 6 месеца да не работиш, да не учиш, да не си със статут на бежанец и нещо да ти е осигурено. На практика остава единствено статут турист, а те не могат да искат права в страна, в която са като туристи. Такава страна аз не знам

Леле, навън не е за хора. Претичах до магазина за една тортичка и едни цигари, замръзна ми мозъка, отвя го вятъра. Майка чак утре ще идва, ама от днес се подготвих и се надявам да не си показвам носа повече навън. И парното пуснаха, сутринта имаше.
Шефа и баща му се занимават с легота и кинжки, аз ще трябва да сготвя.

# 173
  • На север
  • Мнения: 1 377
Ма ко, днес говорих с жена българка ЖЕНЕНА за норвежец, родила дете от него, на която са отказали и временен номер за пребиваване. Нали дали са женени беше проблема? Те са емигрирали дори и живеят сега в Испания и там сега имат много повече права и не мислят да се връщат. Аз ако знаех, че брака ще ми реши проблема нямаше да се притеснявам сега.

# 174
  • при късмета
  • Мнения: 23 998
Е нали ти бяха казали, че ако се ожените или удостоверите, че ще сте семейство номера ще си го вземеш, но по-нататък, след 6 месеца, не веднага? Само, че на теб ти трябва за самото раждане, а няма да ти стигне времето.
Калинка се опита да ти обясни, че трябва да преглътнеш някои неядобства, ако смяташ да живееш и отглеждаш детето си в тази държава. Ако проблема ти е, че само раждането има вероятност да е платено е друг въпрос.
Ти ако вече имаше брак или тези документи, че ще живеета като семейство независимо с брак или без ги бяхте подали по-рано, щом сте имали планове за дете, вече да сте ги оправили.
Ти сама каза "мислех това, защото еди коя си така ми каза. Друга пък беше при нея еди как си" и вие предполагате какво ще е при вас, чак сега тръгвате да институции да видите как официално стоят нещата.
Така или иначе бременността е налице и ти трябва да прецениш кое ти е по-важно. Да живееш занапред и да работиш и отглеждаш детето си в тази страна или самото раждане да ти излезе по-евтино. И да действаш според преценката за това.
Детето ти, живо и здраво ще си има всички права, тук проблема са твоите. Но те ще бъдат каквито ги направиш сега.
Чака се така или иначе и тук се чака. Сестра ми и зет ми са с 2 деца родени в Германия, страна от ЕС и пак чакаха доста време за български актове за раждане на децата и не им излезе евтино. А и тук да дойдете да се ожените и да се роди детето ще чакате там за легализирането на документите и ще ги плащате. Кое е различното? Дали ще ти излезе по-скъпо раждането или легализирането на документите? Какво значение има? Пак всичко зависи от това къде и с какъв статут смяташ да живееш в бъдеще

# 175
  • Мнения: 1 826
Ма ко и при нас духа и не е за показване.Както и съм го направила де.А снега вчера чистих,защото беше мек и по-лесно беше,а мм е на работа и се прибра снощи в 19 ч.Аз и предишни години си го чистя ама сега се наложи повече да е за мен.ЕЙ днес излезе да чисти ама нъцки-замръзнало е .Та имам опит и за това,щерката помагаше де по терасите. Laughing
Славе  ето още един език ще научи Криста. hahaha Мисли и за нея да я пращаш в чужбина .Честито ти на именника,купвай му подаръци и като се върнеш ще видиш, че е затъжен за теб и ще слуша повече . Laughing
Момичета обадете се как сте  с това време . newsm78

# 176
  • при късмета
  • Мнения: 23 998
Момичета обадете се как сте  с това време . newsm78
И аз да кажа същото. На Бонболина гледам снимки отатък, доста е натрупало при тях, играят децата на снега. Обаче Вио и Плами никакви ги няма, а из тоя край положението май е най-сериозно.
Дано спре вятъра по-бързо, че децата да се порадват на снега. Шефа иска навън, но на този вятър няма да го пусна

# 177
  • Великобритания
  • Мнения: 1 974
честито на именниците , да са здрави  и щастливи
леле като гледам колко сняг имате в БГ , направо завиждам
липсва ми снегът , ама не и последиците от него
па да не говорим за кишата , мръсотията и белите петна от хвърляната сол (тва особено зА Варна е винаги ) ужасТ .. и при нас е хладно , ама пак бива де 4 градуса ..обаче вали дъжд , майка ми каза че обича английската зима хххах

# 178
  • София
  • Мнения: 9 855
Ние сега се прибираме от страхотна разходка в Западния парк! В квартала духа, но там не. Нямаше почти никой, сняг много, голяма игра. За мое учудване в самия парк разриват алеите с малки снегорини, а по тротоарите в кварталите- не.  Tired
Честито на имениците! Здрави и щастливи!

# 179
  • при късмета
  • Мнения: 23 998
Вале, мерси много за идеята  Hug Видях снимките, утре сутрин ще заведем шефа да поиграе, щом там не духа. Хем и друг път съм го забелязвала, че м/у дърветата е завет и не се сетих

Общи условия

Активация на акаунт