Испания

  • 85 370
  • 792
  •   1
Отговори
# 735
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
Ами за мен образованието е безплатно. С банката за учебници е песен. За малката, 3 клас, тази година купих 2 учебника за около 45 евро. На голямата( 2ЕСО) също два, за 39 евро.

# 736
  • Мнения: 172
Моите момичета са 2ри и 3ти  клас и не купувам никакви учебници. В консертадо са. Само в инфантил като бяха (в държавно учулище), купувах. Тази година материалите излезнаха около 90евро за двете Rolling Eyes

# 737
  • España
  • Мнения: 342
Във всички градове, в които съм живяла досега си има такива квартали в които е по - добре даже и да не влизаш. Обикновено се виждат, че са кофти на пръв поглед.
На нас учебниците ни излязоха 130 евро+ 50 за материал, всичко от АМПА.
Големият ще е първа година градо супериор и още не е започнал училище.

# 738
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
I.Hr. точно за такива квартали питах и се притеснявам да не попадна. Вие в кой град сте?
Не знам дали стана ясно, аз се интересувам от Валенсия, за да не попадна в такъв.

За разходите явно са идентични с тези в България, като и тук образованието е "безплатно" както знаете Simple Smile

Тарталета, предполагам тази банка е нещо като кооператив - всеки родител купува учебник и те се споделят на чин може би?
От това, което намирам в мрежата баткото ще е примариа, а малката инфантил? Не съм сигурна за нея, защото е родена декември и догодина ще е на 6, но реално към датата на записване ще е на 5г и 9м. Според вас инфантил, или примариа ще бъде?

Отивам да чета какво е консертадо. Simple Smile

# 739
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
Не е кооператив. Комунидад Валенсиана е обхваната напълно мисля, на централно ниво. Разбира се, за да участваш има условия, трябва да започнеш отнякъде( купуваш учебниците, предоставяш ги на банката след края на учебната година и за следващата вече ти дават; съвсем грубо обяснено). Сигурна съм, че в училище ще ви запознаят с нещата.
Малката ще е инфантил като я запишат, догодина 1 клас примария.

# 740
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Момичета , в primaria и ЕSO,  ако нямате възможност да закупите учебници , държавата /общината/училището ...е длъжно да ви ги осигури.
Тоест, ако не ви намерят учебници чрез бека/ банка и прочие, са длъжни да ви правят фотокопия на уроците(просто хората ги е срам да питат и живеят така учебната година, повече информация може да получите в най-близката ви delegación de educación)
В Толедо и Малага моите деца (четири различни училища), не са купували учебници за  примария , за ESO в института в Толедо се купуват, в Малага в института на сина ми, не се купуват(само да уточня , че за ESO има места в Малага където се купуват , като разбира се 90% се възползват от бека, но в нашият институт не се купуват, така че дори бека не предлагат ).
Плащаме само материали(които реално също са скъпи). Ако детето не може да си позволи материали, също има разни програми по които може да му се доставят(социален работник например). Дори има училища в които се събират материали за децата без възможности , като не се казва кои са те разбира се(но това е инициатива на самото училище).

За мен е абсолютно изключено да се сравняват разходите със започване на училище в с тези в България - абсурд.
В България е десет пъти по-скъпо 🤣(малко преувеличено разбира се), според заплата, стандарт и т.н...
Наистина има квартали с по-“шумни” съседи, но те са като на всякьде по света, но като цяло наистина Испания е много спокойна държава и избягвайки малкото квартали които не “са препоръчителни “, защото там се събират хора от определени етноси, е чудесна за живеене с деца.

Последна редакция: вт, 18 сеп 2018, 13:12 от Val

# 741
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Ами, да Val, имаш право. Аз до тук за 2-те деца за материали само (блокчета, флумастери, ножички и т.н.) раници съм дала по груби сметки 550лв. на фона на средна за страната заплата 800лв.
Отделно храна за стола до края на месеца излиза средно по 60лв. на дете. Отделно униформи сега тепърва ще поръчаме - още около 200 лева, и не знам още за занималнята колко ще плащам.
Доста е на фона на средната заплата, наистина. Като си представиш, че материалите са ми от Кауфланд и Билла, не са някви супер-хипер мега марки, а са техните си марки - на самите супермаркети имам предвид.

Аз също съм останала с впечатление, че Испания е спокойна страна за живеене и все пак бях длъжда на попитам за такъв район конкретно във Валенсия, за да не се охълцам после.

Тарталета, много ти благодаря за разяснението. Стана ми ясно Simple Smile

# 742
  • Мнения: 77
Здравейте, тук, където съм аз, никой не ми е искал пари за учебници. Детето е втори клас. Не съм подавала документи за доходи. Дадоха ми само едно листче с което отидох в книжарницата и там ми връчиха една торба с материали-химикали, папки, тетрадки, моливи... много неща. Струваше ми 40€. Раница купих за 50€, несесери -30€ и това е. Училището е държавно и се води едно от хубавите училища. Сега, обаче замислям да я запиша на извънучилищна занималня,  защото не ми харесват темповете с които учи езика, а и искам малко допълнителен английски. Занималнята е 4 пъти в седмицата по 2 часа-60€.
Доволна съм от цените и разходите за ученичката. В България, наистина плащах по 10. Занимални, уроци по английски , материали и т.н.
Парите са добри, но най-ми харесва отношението. Моето дете дойде стресирано и първите 2 дни не беше ходила до тоалетната. Смяташе, че някой ще и се кара. В България се връщаше, всеки ден плачейки. Госпожата много крещяла. Ама , аз и госпожата я разбирам, с 30 деца и разклатени нерви. Тя не е крещяла конкретно на моето дете, а просто си ги е навиквала всички.
Вярно, от скоро съм тук, но вече ми е добре и ми харесва тази атмосфера. Тук хората са мега спокойни и усмихнати. Има едно уважение и толерантнос, които липват в България.

# 743
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Ако държиш да знае английски  запиши я  на билингуе.Там напредват доста добре с англиския.Освен това ги сертифицират с нива от самото училище.Завършват примария с B1(ако са супер добри в резултатите от теста може и  B2) и институто с B2(При много високи резултати може и C1) .Зависи от точките, които са изкарали на тестовете.Малко се чака, за серрификата, защото идват от Англия, но училището организира всичко.
Знанията са устойчиви , а речниковия запас е на високо ниво, защото учат ололо 2/3 от предметите на английски.
Отделно има интеркамбиос с деца от англоговорящи държави за да свикнат да се вписват в англоговоряща среда.
По въпроса с учебниците, последните две години в прумария бяха на електронни и лиценза за ползване беше 65 евро.В институто отново се върнаха на хартиени.Съотверно цената е малко солена и минахме на следната система.Книжарница в квартала предлага учебници врора употреба, ако се запишеш още през юни и имал достатъчно търпение , до септември винаги излизат супер запазени  почти новиупебници на половин цена
Съответно, оставяме нашите и ако са в добро състояние се продават.Връшат ни пиловината от цената, на която са ги продали.
Така имеме почти нови учебници(дори тези, които по принцип имат , с оригиналното CD към тях)
Останалите 3/4 от предвидената сума за нови учебници отива във фонд "интеркамбиос "
Има и възпитателен момент, има стимул да си пази учебниците и съответно  започва да цени стойността на нещата.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 10:06 от sl

# 744
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Завиждам ви момичета, явно всяка област си е различна  с учебниците. При нас в институтите е така 80 евро учебници и ампа, всяка година. Преди около 7-8 години знам че е било безплатно, но кризата дойде и в образованието.  Беки има(помощи ) , но се подават документи и ако не си соц слаб не те огрява... пък и трябва да ходиш и сам да се интересуваш защото не се чува много,много...иначе Фарфарела да, хората тук са мн по спокоини, и навсякъде има учители и учители. Моя клас в б-я беше 42 деца и имам чудесни спомени от всичките ни учители. Дъщеря ми тук не е учила в клас с по-малко  от 30 деца и няма оплаквания, явно учителката ви е била от нервните. На мен не ми харесва цинизма ,които цареше я б-я, но отдавна не съм била, предполагам нещата са се оправили към по-добро

# 745
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Явно разликите в областите са големи.
При нас нови учебници за институто билингуе сексион са около 400 евро.
Дъщеря ми никога не е била в клас с повече от 25 човека.
Що се отнася до испанския манталитет, различен  е от българския.Тотална липса на възпитание.Безхаберие на родителите(няма проблем учениците са повтарят) Колкото по малко се развива мисленето по добре, всичко трябва да им е "пасирано"за да го смелят по лесно.Тотален егоизъм.Висша форма на лицемерие и неискренност.
Тесен кръгозор и ограниченост.
Разбира се има и хора , които не отговарят н написаното от мен, но не са мнозинство.
Само ще спомена, за една затраховка, която трябваше да ми осребри училището.Изцепиха се, че ако няма либро де фамиля, няма начин, Понеже им направих луд скандал, защото мисля, че няма значение ,нито  къде си роден , нито  каква нациналност  си, ако имаш право да получиш някакво обезщетение, трябва да го получиш.Накрая когато им дадох либро де фамилия и испанско ДНИ, ми измънкаха," ами защо не казахте по рано, че детето е испанче? няма проблем",

С "испанката" сме се разбрали, навън по испански, у дома по български.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 10:40 от sl

# 746
  • Мнения: 7 325
Точно на това мнение съм и аз. На Фарфарела явно и е прясна промяната ( с най-добри чувства ) и още не е усетила есенцията на нещата. Не мога да кажа в България как е, но за мен лично образованието в Испания е под всякаква критика. Тази година малкото ми дете е във втори клас. Четири дечица от класа и повтарят първи. А не е като да са супер натоварени. 
Преди около три години се преместихме на място което не ми харесва. Отвратителни касуроси. Децата им са още по-отвратителни. Потресена съм от това, което виждам. На моменти ми иде да се забия някъде из дивите села дето съседи са само птичните и пчеличките и да сведа контакта с *цивилизацията* до минимум пък ако ще детето ми да расте като Маугли. 

# 747
  • в кукувиче гнездо
  • Мнения: 3 187
Точно на това мнение съм и аз. На Фарфарела явно и е прясна промяната ( с най-добри чувства ) и още не е усетила есенцията на нещата. Не мога да кажа в България как е, но за мен лично образованието в Испания е под всякаква критика. Тази година малкото ми дете е във втори клас. Четири дечица от класа и повтарят първи. А не е като да са супер натоварени. 
Преди около три години се преместихме на място което не ми харесва. Отвратителни касуроси. Децата им са още по-отвратителни. Потресена съм от това, което виждам. На моменти ми иде да се забия някъде из дивите села дето съседи са само птичните и пчеличките и да сведа контакта с *цивилизацията* до минимум пък ако ще детето ми да расте като Маугли. 
Къде е това, ако не е тайна? Напомня ми за едно място в Испания и за това питам..

# 748
  • Мнения: 7 325
Кастия и Леон.

# 749
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Моята “есенция” никак не е прясна 😅, само  от половин живот 🤣🤣.
Когато сина ми влезна в института, най-много се ядосвах на факта че да се повтори е “нормално”. Че да ходят  на поправителни е “част от нещата”, но с годините разбрах че всъщност идеята е да се създадат добри хора- личности, не толкова добри ученици. Което само по-себе си е прекрасно, но бих предпочела да бъдат и двете на веднъж.
Много съм щастлива какви деца има на неговата възраст, нещо което според ВСИЧКИТЕ ми познати (мои!!!! Не казвам че вие не може да имате други , които мислят обратното )е напълно невъзможно в България .
Една случка от първата година на сина ми в института:
В междучасието три деца дърпат раницата на друго , като едното от тях го обижда(не помня вече за/с какво). Целия клас(целия!!!!!) на сина ми виждат какво става и отиват ВСИЧКИ заедно в секретарията и казват (описват) какво е станало. Там намират половината от друг клас (сегундо), с които са били в междучасието да сьобщава същото. На момента се звъни на пожар на родителите на трите деца изпълняващи главна роля в случката.
След три дни събраха ученици и родители в залата на училището и двама от родителите на децата стояха там на крак, с децата им до тях, за да се извинят ПУБЛИЧНО за постъпката на отрочетата.. Като “наказаха “ децата си да почистват пространството пред училището всеки ден в продължение на една седмица заради неадекватното им държание .(въпреки че едното го виждахме да чисти няколко месеца след това определени дни)
И знаете ли какво беше най-уникалното в цялата ситуация ? Нашите деца , същите които бяха съобщили за случилото се, оставаха с тях да им помагат, защото според тях “всички грешат”.
Горда съм с тези деца!!
По-голям пример за възпитание , човечност и доброта не може да има от страна на толкова много деца и родители.
Често организира цялото училище акции за събиране на дрехи, храни, помощи за социално слаби, коридора на фоаето се пълни с носещи деца , които след това се включват безвъзмездно в пренасянето на всичко до мястото му за раздаване.
Миналата година попитаха кой иска да се включи в коледната акция за раздаване на храна на социално слаби и повече от половината училище се записа и трябваше да го изключат като опция, защото толкова деца няма как да го направят.
Така че поне моите виждания за испанските деца/родители са прекрасни , радвам се че моите деца(много на брой🤣😍) имат привилегията да растат , живеят и споделят ежедневието си с тях.
За училищата - в днешно време 90% са билингуе(аз даже мислех че всички са, но СЛ ми каза че още имало такива които не са билингуе), моето лично мнение, е че за нищо не става това билингуе и родителите използват децата да станат на 14-15 години и ги пращат или на интеркамбио или за два-три месеца в Англия за да научат наистина езика.
От малки са в академии, но е малко От рода на “за всеки случай”, никой не чака на училището или академията (въпреки че по цял ден едва ли не учат английски 🙄)за англисйския.
Въпреки че имат учебници, техните уроци и домашни са на 90% развиване на въображението(по математика или химия например, няма как да го развият😅). Толкова - че вече ми е писнало всеки месец да имат разни “трабахос “ за всевъзможни неща, все едно теза за университета ще пишат😭😭🤣. Събират се групи, правят филми, презентации... 🤣🤣. Често “работят “ по 6-7 часа след училище и нищо не са свършили, но това е в кръга на нормалното за 14-15 годишни тийнове които имат мухи в главите си🤣.
Проблема често е че учителите искат точно това от тях, въображение , а някои нямат никаво(като мен 😅), и ученето става трудно, защото зубренето при такива деца е по-лесно и бързо.

В училището на сина ми има всякакви скандинавски националности и да направят разлика между някаква националност е абсолютно изключено, да не кажа, че ако тлва се случи, ще има мега скандал 🤣.
В класа на голямия ми син в Толедо , от три години, до куарто/кинто, повтори само едно с déficit de atención, като горкото беше на лекарства.
В сексто(в Малага) повтори едно също.
Проблема е най-вече в института- въпреки че не е чак толкова голям броя на повтарящите, на мен ми се струва ОГРОМЕН.
Винаги много съм се притеснявала сина ми да не приеме това че поправителните изпити са “нормални”,защото е “често срещано” но явно съм много досадна и разбра че за българската му майка не е никак нормално 🤣.
Както знаем, в България в днешно време се влиза в университет абсолютно без проблем(както тази година излезнаха данни че са останали свободни места за Софийския университет заради липса на кандидати), тук е доста различно в това отношение, но пък децата с трудности учат Grado Superior и излизат с професия, и това е някакво успокоение за родителите им, че искат да оставят след себе си ХОРА способни да се оправят в живота сами.

Преди една година една дама живееща в Мадрид, ми сподели как някакви девойки на по 15-16 години викали след нея обидни думи😔, ясно е че не всички родители са родени да бъдат такива и понякога срещаме такива случаи , но поне аз в двата комунидата в които съм живяла , съм много доволна и спокойна къде и с кого се срещат децата ми.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2018, 13:34 от Val

Общи условия

Активация на акаунт