IQ тестовете измерват ли интелигентността?

  • 29 590
  • 478
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
 Започнах сериозно да се замислям дали да не си направя Менса IQ тест, любопитно ми е какви ще са резултатите, но не знам доколко ще са верни и не знам дали трябва или не трябва човек да се упражнява, за да изкара резултат най-близък до истината, не искам да го правя за да се хваля, ако резултатът е висок, а опросто да опозная себе си по-добре. В западните страни много държат на тези неща и сигурно има някаква доза истина в тях. Вие какво мислите?

# 1
  • Мнения: 4 007
IQ тестовете "измерват" по-скоро логическото и бързо мислене. Упражняване в решаването на подобни тестове води към привикване към тях и постигане на по-добри резултати, които не доказват по-високата интелигентност на тествания...

# 2
  • Германия
  • Мнения: 1 072
Не знам дали си струва да се явяваш на тест за интелигентност "за да опознаеш себе си". Ами ако се окаже, че резултатът е по-нисък от очаквания? Готова ли си да живееш с мисълта, че си по-малко интелигентна, отколкото си представяш или пък дори и от повечето хора? При тестовете за интелигентност се мери само това, няма анализ на личностни характеристики.

Освен това си задай въпроса "какво е интелигентност". Въпросът е по-сложен, отколкото изглежда и в научната общност няма единно мнение какво представлява това понятие. Ако ти (например) си по-добре от мен в разбирането на сложни математически понятия, но аз се справям по-добре с ученето на езици коя от нас е по-интелигентната? Какво би разбрала за своите умения да се справяш в живота от числото, обозначаващо твоят коефициент на интелигентност?

Дали трябва да се упражняваш? За всички тестове за интелигентност (не само тези на Менса) резултатите са най-правдоподобни, ако няма предварително упражнение. В противен случай не показваш истинските си умения в съответната област, а умението да заучаваш определени методики...

Не ти пиша всички тези въпроси, за да се заяждам, а за да те накарам да се замислиш. А относно "западните общества" - никъде няма да те питат какъв ти IQ, по-скоро ще гледат какво впечатление правиш при личен контакт.

# 3
  • Мнения: 1 610
IQ тестовете "измерват" по-скоро логическото и бързо мислене. Упражняване в решаването на подобни тестове води към привикване към тях и постигане на по-добри резултати, които не доказват по-високата интелигентност на тествания...
+1

Рекорда е български... давайте вдигайте летвата...  Laughing

 http://bolgari.net/s_nai_visoko_iq_v_sveta_e_daniela_simidchieva … 2-9894.html 

# 4
  • Мнения: 30 802
Тестовете измерват колко добре можеш да решаваш тестове.

# 5
  • София
  • Мнения: 62 595
Тестовете измерват колко добре можеш да решаваш тестове.

Точно! Човек се учи да решава и тестове за интелигентност, както се учи на всичко. Затова менсовците прекарват много време в решаване на тестове и логично вдигат резултатите. Да не говорим, че всеки сериозен тест има немалко критики и пробойни в методиката. Аз не харесвам айкютестове, дори най-официално признатия Уекслър (Векслер или както си го произнасят на различните езици), макар да е доста добре направен. Не бих се тествала, нито бих тествала децата си, именно защото не искам да се влияя от резултата, а неминуемо ще се повлияя от него. Да не говорим, че вече го познавам и резултатът няма да е верен.

Последна редакция: чт, 26 яну 2017, 19:09 от Andariel

# 6
  • Мнения: 30 802
Аз всъщност чаках някой да цитира статията, в която една надарена (умствено) мадама от МЕНСА всеки ден поглъщала една специфична хранителна добавка и си качила айкюто до 220...

# 7
  • София
  • Мнения: 38 472
Точно! Аз се имам за умен човек, но почти си нямам представа как се решват тези тестове. Непонятни са ми тези кръгчета, квадратчета и цифри. И не искам да научавам какво означават.

# 8
  • София
  • Мнения: 62 595
Това е само една много специфична секция. А ако човек има проблеми със зрителното възприятие какво прави, ще го пишем с ниско айкю, защото очевидно отговорите му ще са доста грешни?

# 9
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Според мен е относително- не бих могла да отговоря на въпроси от сорта на: кой е 14-тия Президент на Щатите, кой седеше от ляво на Х при събитието У....дори преди малко запецнах как се казваше този сос, който правих с домати и подправки през август (барбекю сос  Crazy )

Нямам идея какви точно са въпросите на теста, но ако са тези като кое е следващото число в редицата и коя е липсващата геометрична фигура- там съм върха. Имам се за средно интелигентна.

# 10
  • Мнения: X
С упражнения няма да постигнеш нещо особено, затова не се препоръчват повече от 3 теста МЕНСА през живота - няма смисъл. Максимум няколко пункта да вдигнеш, но това е нищо. На мен подобни тестове ми харесват много, имаме 5-6 книги с главоблъсканици на МЕНСА и МЕНСА - кидс вкъщи. Все не намирам време да отида да се тествам, а би ми било интересно.

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
И всъщност какво мерят тестовете на менса? То се нароиха сто вида интелигентности, та коя точно?

# 12
  • Мнения: 1 458
Логични връзки.
Т.н. емоционална интелигентност според мен е не по-малко важна. Да не кажа и повече в общовалидния случай, бидейки част от общество.

# 13
  • Мнения: X
И според мен измерва логическото мислене - затова математиците се представят така добре.

# 14
  • Мнения: 5 060
Логични връзки.
Т.н. емоционална интелигентност според мен е не по-малко важна. Да не кажа и повече в общовалидния случай, бидейки част от общество.


И според мен. За да бъде достатъчно интелигентен човек или поне на средно ниво е необходимо да има висок емоционален коефицент/емоционална интелигентност. Това е основата, другото идва след него/нея.

Общи условия

Активация на акаунт