Клостилбегит

  • 4 102
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 650
Ако искате да правите превод -според мен превода трябва да е каквото е искал да каже автора. Ако искате да правите разсъждения върху темата не се нарича превод, нали? И ако се правят такива разсъждения и се пишат с главни букви се подкрепя с нещо, а не просто защото това е моето мнение. Точно затова моят съвет беше прочети статията както е написана и не чети БГ превод-разсъждения. Статията е цитирана по горе от зачатие уебсайта. Разбрах че става с цел не за забременяване и статията е за лекарството като цяло. Не искам да изказвам мнение, просто искам да предупредя за това което се цитира и превежда не е казано по същият начин.

# 16
  • Мнения: 637
Статията е цитирана по горе от зачатие уебсайта.

Лана, за коя статия от Зачатие говориш? В тази тема е цитиран сайта, а не конкретна статия. На сайта имаме много теми за това лекарство, най - голямата от които е тази - http://www.zachatie.org/modules.php?name=News&file=article&sid=201, оригиналът е тук - http://www.conceivingconcepts.com/learning/articles/0020.html

Аз преглеждам преводите на 90% от статиите и в огромната си част преводите са много близки до оригинала, с малки добавки, които се отбелязват в скоби като бел. прев. Понякога статиите са силно специализирани и ги адаптирам за широката публика, тъй като информацията на сайта не е насочена към лекари. Ако има разсъждения, то те са отделени в съвсем друг раздел на сайта и ясно личи, че са лични преживявания и лични разсъждения на съответния автор. Ако си открила грешки, моля те да ги посочиш конкретно и ако променят смисъла, ще ги оправя.

Отделно винаги слагаме предупреждение, че тази информация не заменя консултацията с лекар, не е основание за вземане на решение за лечение и че самолечението е опасно.

# 17
  • Мнения: 2 381
Lana2004, моля те не приемай думите ми като лична нападка. Не ми харесва начина, по който излагаш информация за Кломид и очевидно си в голяма заблуда за това лекарство.

Първо съветваш момичетата да не си пилеят парите за тестове за овулация, а за Кломид и второ отново излагаш мнение за човек, който не цели забременяване.

Лекрят е единственият човек, който има право да предписва това лекарство и много добре знаеш, че тук се взимат само с рецепта и хапчетата са толкова на брой, колкото са ти необходими за цикъла.

Аз като теб също живея в  САЩ и ето какво ми предостави лекаря (той е специалист по стерилитет) за Кломид. Преписвам дословно от материали разпространени от  American Society for Reproductive Medicine

Clomiphene Citrate (Clomid, Serophene)

Clomiphenе Citrate is an oral medication used to stimulate ovulation in non-ovulating womеn. It is also used to enhance the quality of ovulation, to correct luteal phase defects, and to ensure  the proper timing of artificial insemination. Clomiphene citrate acts as an anti-esterogen. It tricks the pituitary gland into producing the hormones that stimulate the overies.

.......


Side Effects and Risks

Common side effect od Clomiphene citrate include hot flashes, headaches, breast tenderness, nausea, nervousness, visual disturbances, vaginal dryness and ovarian cists.

Certain stydies have suggested that clomiphene citrate, after prolonged use may be associated with an increased risk for ovarian cancer. Reaserch in this area is on-going.


Наблягам на Кломид, защото ми прави впечатление, че наричаш лекарството Хломид (вкл и в Родители в чужбина)

Последна редакция: вт, 09 май 2006, 22:49 от Niki1

# 18
  • Мнения: 650
Напротив лична нападка е! Нищо не съм казала тук, не прехвърлай темата. Никаква информация не съм изложила. Както четеш по-горе не казвам нищо за хломид-ама никакво мнение и няма да кажа. Това което съм казала в друга тема няма нищо общо с тази. Ако толкова те гложди какво съм казала в друга тема иди си го кажи в другата тема. Това с главните букви го няма в статията и не е отбелязано по никакъв начин. И дали ще казвам Хломид или Кломид няма значение в случая всички разбират за какво става въпрос. След като нямаме БГ статии по въпроса и статистики и изследвания поне да се преведе както трябва и какво е общото мнение. И няма нужда да ми показваш какво пише, знам и не беше затова моето писане. Беше по отношение на единствената статия за лекарството която всички цитират. Ако искаш да знаеш моето мнение отвори тема и ще пиша и никой не може да ми забрани да имам мнение, нали? Хаиде прочети статията и кажи дали всичко е преведено както е звучало. И няма смисъл да се обвиняваме за некомпетентност по английски и не обвинявам преводачката изобщо-просто е обобщила неща които са верни, но ги няма в оригиналния текст и самото звучене се променя и последователност и идея. Затова казах че е по добре да се чете оригиналната статия и сам да си правиш изводите. И просто свикни с това че всеки има право на собствено мнение.

# 19
колко мисеца можеш да пиеш Костилбегит.

# 20
  • Мнения: 2 381
Lana2004, не е лична нападка. Аз не те познавам. Изразявам мнение, което е различно от твоето по тема Кломид и мога да се обоснова. Единствено и само за Кломид. Реакцията ти е много грозна. Кломида не е безвреден и макар английският да не ми е перфектен мога да преведа това, което ти очевидно не можеш. Хайде преведи статията ако ти стиска или кажи къде не е вярно преведено.
Наблегнах на Кломид, а не Хломид, защото е видно, че дори не произнасяш името на лекарството правилно, какво остава по нататък?

Пожелавам ти лек следобяд Simple Smile

Последна редакция: вт, 09 май 2006, 22:49 от Niki1

# 21
  • Мнения: 637
Лана, този текст ли имаш предвид, когато говориш за текста с главните букви:
"НЕ УПОТРЕБЯВАЙТЕ ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ БЕЗ ЛЕКАРСКО ПРЕДПИСАНИЕ! ТОВА МОЖЕ ДА БЪДЕ ОПАСНО ЗА ЗДРАВЕТО И ЖИВОТА ВИ!"

Ако е за него, то той наистина не съществува в оригиналната статия и ние сме го добавили, защото смятаме, че е важно човек да не се самолекува. Същият текст добавяме в началото и в края на всяка статия за лекарство. Мислех, че е очевидно защо го правим, но не ни пречи да добавим бележка, за да е кристално ясно, че ние предупреждаваме, авторите на сайта, а не авторът на статията.

А по същество аз поддържам това становище и дори мисля, че сме длъжни да го пишем, не само с главни букви, но и в червен цвят.

# 22
  • Мнения: 7 716
Лана, я, стига се превзема, ами вземи та преведи ти някоя статия, пък ние ще те критикуваме. Laughing
Ама не знам дали може да ти се има доверие след като за всеки е ясно, че това с главните букви е позиция на сайта и сдружението.
Да не говорим за изписването на името на лекарството.

Последна редакция: вт, 09 май 2006, 22:27 от Lali

# 23
Здравейте. Колко пъти може да се пие клостилбегит

# 24
  • Мнения: 7 716
По дебелите книжки пише до шест пъти, но сериозните лекари казват до три пъти.

# 25
  • Мнения: 650
КЛОСТИЛБЕГИТ СЕ ПРИЕМА САМО СЛЕД ЛЕКАРСКО ПРЕДПИСАНИЕ И ДОЗИРОВКА И С УЛТРАЗВУКОВ КОНТРОЛ ВСЕКИ ДЕН ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА ФОЛИКУЛИТЕ.
Този текст го няма в английската версия. И пак казвам че никакво мнение не съм изразила тук. Не претендирам за преводи, и затова казах че се съгласявам по принцип с превода, но този текст го няма. И зависи за какво ти е предписано, в повечето случаи никои не те вика 5 дена да те преглежда ултразвуково. Хаиде покажете къде е написано това на английски?
И какво е моето мнение тук, че аз пак не разбрах как може да се критикува нещо което не съм изразила тук и няма нищо общо с темата

# 26
  • Мнения: 637
Вярно, този текст го няма в английската версия. Но е правилна забележка (естествено, според нас, които поддържаме сайта). И ще остане, като може добавя, че не е част от оригинала.

Такива текстове са рядкост по принцип в американските статии, но и на запад хората не се самолекуват, а у нас, за мое голямо съжаление, е факт. Също така на запад, поради високата цена на лекарския труд, медицината в тази си част (лекарски контрол) е на по - ниско ниво от нашенската. Българката в това отношение е привилегирована, защото има директен достъп до лекар - специалист. Освен това предупреждението е към жените, които се подлагат на стимулация, макар и преекспонирано, то ги насочва да не се доверяват на приятелка или на съвет в нета, а да следят състоянието си, като осъзнават отговорността за собственото си здраве. Допълнителен момент е, че има косвени начини за оценка на ефекта от стимулация, които се практикуват в чужбина отново заради по - ниската им цена (напр. ежедневно проследяване на хормонални нива).

Ето едно примерно предупреждение за вредите от кломида, когато се изпива неправилно - http://womenshealth.about.com/cs/infertility/a/infertilityqa_2.htm.

Любопитно е как двама лекари, неспециалист и специалист по редпродуктивно здраве, оценяват лечението с кломид, при това от един и същи сайт.

Dr Mark Perloe, специалист

Dr Howard Lee, общопрактикуващ

# 27
  • Мнения: 650
Ами Мели за това става въпрос. Браво, все пак си признахте-иначе ме изядохте за нещо което сами исках да откриете. И пак повтарям тук не съм изразила никакво мнение за Clomid и няма да изразя - исках да е ясно за превода. Нека сега да ми кажат тези които се писаха че са го вземали дали са ходили всеки ден на ултразвуково изследване и кои прави всеки ден ултразвуково изследване по време на вземането на лекарството. Бих казала че е препоръчително и затова казах че се съгласявам като цяло с превода. А сега ми се иска да знам какво е мнението на БГ лекари за Clomid? За там май няма линкове, поне аз не знам, затова се остава да се доверим на преводите. И това че става въпрос за това лекарство няма нищо общо с моето мнение или които претендира че го знае. И за аспирин ако бяхте писали щях да се намеся защото не обичам свободни недоказани интерпретации даже и да съм съгласна с тях.

# 28
  • Мнения: 4 324
Здравейте. Колко пъти може да се пие клостилбегит

Здравей,

Тя лали вече ти е отговорила! Наистина приемането на клостилбегит, не може да продължи много дълго време. Другото задължително нещо е цикъла в който приемаш клостилбегит, да бъде следен с ултразвук, за да се установи дали лекарството ти действа добре, дали си образувала фоликули, дали случайно някой от тях няма да стане на киста.

И още едно много важно нещо - клостилбегита трябва да ти бъде предписан от лекар.

Успех и късмет с бебеправенето Wink

# 29
  • Мнения: 7 716
Лана, знаеш ли защо това предупреждение го няма в английската версия?
Защото просто на Запад не можеш да си купиш Кломифен цитрат от аптеката без рецепта, така че почти невъзможно е да се самолекуваш.
И много правилна е забележката на проводачката. В Бг всичко може да се купи от аптека без бецепта. И повярвай ми има доста момичета, които си самоизписват кломифен цитрат!
Сайтът е български и е нормално статията да се адаптира към българските условия.

Общи условия

Активация на акаунт