Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-14

  • 90 331
  • 746
  •   1
Отговори
# 45
  • In the shadows of my mind
  • Мнения: 962
Следя ви и в новата тема.
До нас започнаха ОЩЕ един строеж (Кръстова вада)  Laughing Явно това, което ми хареса в квартала на времето, че е спокойно, зелено и тихо, ще се промени... и ме чакат месеци на строителство, камиони, техника и т.н. ooooh!

# 46
  • София
  • Мнения: 4 575
Привет и от мен! Ние чакаме разделяне на парцела в кадастъра, за да финализираме сделката. И двете страни сме с адвокати.
Обаче имам друга дилема и ще се радвам, ако някой се включи...
Ще ни трябват пари за стоеж на къщата. Имаме апартамент, купен със собствени средства. 90 кв.м., Ман. ливади, с две спални, отделно гараж, от 2009 год. Мъж ми иска да го заложим, да го даваме под наем и той да покрива голяма част от заема. А аз искам да го продадем и да не се заробваме с банки....
Има ли .... може би професия Финансов анализатор, който да ми направи + и - . Аз за мен съм си ги направила, но бих се чувствала по-спокойно, ако някой ми потвърди или отхвърли мислите.... И колко би струвала една такава консултация?

# 47
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 708
Привет и от мен! Ние чакаме разделяне на парцела в кадастъра, за да финализираме сделката. И двете страни сме с адвокати.
Обаче имам друга дилема и ще се радвам, ако някой се включи...
Ще ни трябват пари за стоеж на къщата. Имаме апартамент, купен със собствени средства. 90 кв.м., Ман. ливади, с две спални, отделно гараж, от 2009 год. Мъж ми иска да го заложим, да го даваме под наем и той да покрива голяма част от заема. А аз искам да го продадем и да не се заробваме с банки....
Има ли .... може би професия Финансов анализатор, който да ми направи + и - . Аз за мен съм си ги направила, но бих се чувствала по-спокойно, ако някой ми потвърди или отхвърли мислите.... И колко би струвала една такава консултация?

Стойне Василев е консултант по лични финанси: http://smartmoney.bg/

# 48
  • Мнения: 1 970
Финансовият анализатор ще Ви свърши работа със съвет относно избора на кредитна институция ако тръгнете на схемата ипотека срещу заем за строителство.
Вашият въпрос е по-сложен - Вие се колебаете дали има смисъл упражнението или би било по-добре да продадете сега и да строите с парите. Тук има въпроси, които ако имат отговор анализаторът може да помогне, но ако нямат (а предполагам още не сте се заровили в тях) ще Ви е нужен веднъж специалист по НИ в частта продажба на имота Ви и втори път специалист строител - дали архитект, дали технически или надзорник.
Едно е да строиш 100 кв, друго 300. Едно е на един етаж друго на 2. Едно е да има мазе, друго да няма, Едно е да правиш мазе в Манстирски, в блатата, друго в Бистрица или Бояна, на скалата. Разликите в стойностите стигат до стотици проценти.
За да вземете решение, Ви трябват добри специалисти, проект, Количествено-стойностна сметка, оферта за строителство, грубо остойностен предстоящ изходящ поток и тогава вече финансиста да Ви даде алтернативи тези пари сега какво ще струват ако са кредит, а от друга страна да сравните с алтернативата предложена от специалиста НИ - ако реализирате актива си (апартамента ) какви пари ще му вземете и за колко време.
Не се съмнявам, че ще намерите накой, който да Ви даде съвети, но не се хвърляйте на непроверени, пълно е с некадърници и лаици както брокери, така и финансови консултанти, да не говорим за строители, архитекти и надзорници.
Сложна задача имате, действайте за правилните хора за да получите достоверен вариант за решение...
УспеХ!

# 49
  • Мнения: 9 860
Здравейте,

искам да изкажа .. ами изумлението си, или възмущението си, от начина, по който е построен участъкът зад Мол България. Имах удоволствието да ида да се позавъртя с колата, с идея да усетя какво е положението в квартала. да ви кажа, по-разочарована никога не съм била. Хубави, нови кооперации, които са тоолкова наблъскани една в друга, че е просто ужас. След 10 години, когато хубавите им цветове избледнеят, и когато все още няма да са оправени калните пътища - щото те  исега не са, дали този участък ще е все така хубав?

от цялата рази работа ми се струва, е печелят тези, които позволяват застрояване на това безобразие, и които ги продават. Губят хората, които ги купуват и изплащат цял живот.

права ли съм, или ми хлопа дъската. приемам коментари всякакви, не съм тънкообидна Wink

# 50
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 708

rumka833, инфраструктурата или по-скоро липсата на такава е ангажимент на Общината. Има градоустройствен план, пътищата се виждат, но на практика ги няма. Това, което е построено в голямата си  част е направено от строителите на самите сгради, за да осигурят някакъв достъп. Но понеже се строи на парче, става и накъсване на самия път. Ту го има, ту го няма.

# 51
  • Мнения: 9 860
здравей, прави са за пътищата. Аз по принцип не харесвам панелните сгради - грозни са ми.
Но, пък, при тях огромното предимство е, както го виждам, че има оставени свободни незастроени площи, междублоково пространство. При новите сгради такова няма. Толкова са наблизи, че 2 тераси дори си стърчаха и бяха почти една до друга. Едната беше чукната от кола - ми то няма как да се мине. Това ми направи най-неприятно впечатление.

# 52
  • Мнения: X
Мой приятел си купи апартамент там, преди година. Освен пътища и канализация няма. Сградата, в която е неговото жилище е огромна, уж сравнително нова ( той е втори собственик), а вече отвътре има нужда от боя. Отделно му пукаха няколко пъти гумите, защото спира на вътрешния паркинг. Не ми е по вкуса изобщо точно тази част от квартала, но всеки си има виждания.

# 53
  • Мнения: 9 860
Следя ви и в новата тема.
До нас започнаха ОЩЕ един строеж (Кръстова вада)  Laughing Явно това, което ми хареса в квартала на времето, че е спокойно, зелено и тихо, ще се промени... и ме чакат месеци на строителство, камиони, техника и т.н. ooooh!
оф, и тук ходихме вчера да пообиколим. И тук същият хаус - нови блокчете се редуват с треоляци и съборени къщички. Кал до ушите, изгледи за хубави, просторни улици - никакви.

КАжете ми - ако отида да живея в ново блокче, близо до МОл - било то Мол България и Парадайс центъра, обаче от мола или метрото до у моя дом ме делят ... ами 300-400 метра кал. Това за предпочитане ли е през панелен блок, примерно.

незнам, аз вече не мога да преценя.

# 54
  • In the shadows of my mind
  • Мнения: 962
Aз, между другото, все се надявам, че ще оправят пътищата в даден момент (близките 2-3-5 години). Преди време роднини купиха имот на зелено в Бъкстон, като по това време блокът им бе в средата на една поляна, и нямаше и помен от асфалт. В момента (7-8 години по-късно) всичко е застроено, даже пре-застроено, има улици, асфалт, тротоари... т.е. ще се случат нещата, някога...
Лично от моята камбанария, аз бих предпочела ново строителство в развиващ се квартал, отколкото панел в стар квартал.

# 55
  • София
  • Мнения: 3 156
За съжаление новите квартали, а и новите части на старите квартали са максимално уплътнени без да се мисли за въздух, минаване, паркиране и т.н.
В Ливадите/а и не само там, всъщност/ са кът не само улици и площадки, а и градини и училища. За мен това е минус ако ще купувам. Ние в крайна сметка се спряхме на нов комплекс в панелен квартал, има си ги нормалните отстояния, има улица, училище и градина наблизо. Това за мен е оптималния вариант.

# 56
  • София
  • Мнения: 16 193
tomeva, имам  няколко сделки с недвижими имоти зад гърба си, в различни времена. През цялото това време съм се срещала с десетки брокери и никога досега не съм виждала брокер, който да не иска комисионна от купувача. 
Ама никога...пресен случай - една от най-старите агенции и уж най-реномирани - взимат по 3,6% от продавача, пишейки,че е обявата е само за частни лица. При оглед задължават кандидат купувача да подпише протокол и взимат 3,6% от купувача. Тотал 7,2% от сделката. За да е пълна картинката, комисионната се плаща на 100% и от двете страни на предварителен (!) договор.
Изключая обяви, в които цената на частното лице е повишена с 2-3%, след което в обявата допотопно пише "без комисионна за купувача".
Та в този ред на мисли, би ми било любопитно, как така при установената практика вие се отказвате от доход,който пазара и конкуренцията ви поднасят на тепсия?

Ако е възможно, може ли да ми пуснете линк към обявите, които предлагате, може и на лично.


На мен, като купувач, вече за три имота ми се е случило сделките да са без комисионна за мен-купувача, две жилища в България и едно в Щатите (там си беше 6% от продавача). За българскиите мямаме представа какъв % са взели от продавача.

# 57
  • Мнения: 80
Здравейте, да попитам за основните разходите, които ще се платят по време на процеса на покупко продажба на жилище?
Може ли да ми кажете каква е "добрата практика" или иначе казано ,общоприетото положение, за заплащане на таксите при покупко продажба на жилище? Едни такси се приема, че е справедливо да се пратят от едната страна, а други от другата ли? Или просто всичко е строго индивидуално и въпрос на конкретна договорка...т.е. в един случай всички такси могат да се платят само от едната страна, а в друг случай от противоположната страна?
Практика ли е всички разходи да са за сметка само за една от страните или е спраедливо да се поделят между двете страни?
Кои са основните и по-големи(като сума) плащания, които могат да възникнат в процеса на покупко продажба на жилище? Държавни такси, местни данъци, нотариални такси...кои са точните им имена
Благодаря!

# 58
  • София
  • Мнения: 588
Здравейте, да попитам за основните разходите, които ще се платят по време на процеса на покупко продажба на жилище?
Може ли да ми кажете каква е "добрата практика" или иначе казано ,общоприетото положение, за заплащане на таксите при покупко продажба на жилище? Едни такси се приема, че е справедливо да се пратят от едната страна, а други от другата ли? Или просто всичко е строго индивидуално и въпрос на конкретна договорка...т.е. в един случай всички такси могат да се платят само от едната страна, а в друг случай от противоположната страна?
Практика ли е всички разходи да са за сметка само за една от страните или е спраедливо да се поделят между двете страни?
Кои са основните и по-големи(като сума) плащания, които могат да възникнат в процеса на покупко продажба на жилище? Държавни такси, местни данъци, нотариални такси...кои са точните им имена
Благодаря!

Със сигурност по опитните, ще се включат с коментар, но аз мога да ти помогна с приблизително изчисляване на нот.такси при покупко-продажба с един калкулатор в интернет. Напиши в гугъл "универсален кредитен калкулатор". Ако си се спрял на имот и знаеш цената калкулатора е доста полезен и верен.
От скромният си опит знам, че няма правило кой ще поеме разхода по сделката. Въпрос на договорка. При покупко-продажба на мпс примерно е за сметка на купувача. Лично мое мнение е че и при имотите трябва да е така!


В този контекст да попитам каква е практиката при изповядване по данъчна оценка! Разликата в парите как си дава на продавача?
Може ли да се направят две сметки за да са сигурни продавачите, че ще бъде преведен и остатъка?
Примерно цената по данъчна оценка се превежда в една сметка и се представя на нотариус, а останалата част в друга, но едновременно преведени?

# 59
  • Мнения: 9 860
аз винаги съм се притеснявала да плащам по недействителната продажна цена. ако се наложи нещо да си вземеш парите обратно, кой да знае - някаои претенции се предявят или друго, те са длъжни да ти върнат каквото е официално обявено. ако тръгнеш за кредит или ипотека, може пак да гледат обявеното. пък, и , в крайна сметка, да си плащат данъците - като вземат пари. за теб разликата едва ли ще е толкова голяма . мисля че се плаща на нотариуса процент от покупната цена. Но едва ли ще е тоолкова голяма разликата, която да платиш на нотариуса. аз не бих рискувала с двойно плащане, де

Общи условия

Активация на акаунт