Отговори
  • Мнения: 2 111
Здравейте,
Бих искала да се консултирам с вещите по жилищните въпроси относно следния казус:

Майка ми живее в по-малък провинциален град (30,000 души). Иска да отдаде под наем жилище (апартамент с хол, кухня и две спални). Ходила в една от двете имотни агенции в града (според нея в другата не са ѝ обърнали внимание), те дошли, снимали и уж го обявили. Поисках да видя обявата в сайта и Фейсбук страницата на въпросната агенция, но майка ми каза, че те не качвали обявите за наем в Интернет, предлагали ги само "на свои хора". Тя попитала защо, те отговорили, че по обявите в Интернет звънели само неблагонадеждни наематели, хора от малцинствата, измамници, плюс ставали обири, изобщо - Интернет се явява враг номер 1 явно. Прегледах сайта и Фейсбук профила им и действително нямат обяви за наем там.
Само че на мен всички тези аргументи ми звучат малко несъстоятелно и бих искала да науча дали действително такава е практиката или въпросните брокери нещо мотаят майка ми...И изобщо, какви са спецификите при отдаване под наем на жилище в по-малък град?

# 1
  • Мнения: 25 558
Нищо чудно и да е така.
С познати и роднини не можете ли да действате? Познат на познат и т.н. То и това не е гаранция, че ще е добросъвестен наемател, ама все пак...

# 2
  • Мнения: X
И с агенция, и без - гаранция на какви наематели ще попадне няма. Аз пускам в интернет, от малцинства не са се обаждали. Съседските баби лепят обяви около училищата в близост - и на ученици попадат, и на работещи, и на полуграмотни хора от малцинствата - наскоро ме спря една ромка на улицата с откъсната обява да и прочета какво пише, и да обясня къде се намира. Агенциите тук пускат и обяви в нета. По мои наблюдения в малки населени места по-малко хора търсят през агенция - разчитат на познати. Бял и интелигентен наемател не е гаранция, че няма да те окраде, завлече, и съсипе жилището. Както и сред хората от малцинствата има много коректни. Виждала съм обяви с изрично написано какви наематели се търсят - християни, учениЧКИ, работещ, семейство и т.н.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 4 054
за малките градове не знам, но имам опит с апартамент в по-голям град, дали е с агенция или по обява във вестник или интернет на какъв наемател ще случиш си е чист късмет, по принцип ако е малък град и няма търсене на имоти съответно наемната цена ще е ниска и голяма част ще отива после за ремонти и освежаване, така че добре си направете сметката

# 4
  • Мнения: 46 478
Разлепете обяви в района, пуснете безплатни във всички сайтове, които намерите, от типа на олх, базар.бг също, щом агенцията я мързи.

Аз съм от 40+ хиляден град и там си има агенции, които са доста активни и рекламират навсякъде в интернет. Явно нямат конкуренция при вас, затова се мотаят.

# 5
  • Мнения: 1 488
Ние също даваме апартамент под наем в малък град. Не сме се обръщали към брокери и агенции. Всички съседи, познати, приятели, колеги знаят и ни препоръчват. Досега всичките ни квартиранти са били познати на някого от горепосочените.

# 6
  • София
  • Мнения: 452
Здравейте,
Бих искала да се консултирам с вещите по жилищните въпроси относно следния казус:
Скрит текст:
Майка ми живее в по-малък провинциален град (30,000 души). Иска да отдаде под наем жилище (апартамент с хол, кухня и две спални). Ходила в една от двете имотни агенции в града (според нея в другата не са ѝ обърнали внимание), те дошли, снимали и уж го обявили. Поисках да видя обявата в сайта и Фейсбук страницата на въпросната агенция, но майка ми каза, че те не качвали обявите за наем в Интернет, предлагали ги само "на свои хора". Тя попитала защо, те отговорили, че по обявите в Интернет звънели само неблагонадеждни наематели, хора от малцинствата, измамници, плюс ставали обири, изобщо - Интернет се явява враг номер 1 явно. Прегледах сайта и Фейсбук профила им и действително нямат обяви за наем там.
Само че на мен всички тези аргументи ми звучат малко несъстоятелно и бих искала да науча дали действително такава е практиката или въпросните брокери нещо мотаят майка ми...
И изобщо, какви са спецификите при отдаване под наем на жилище в по-малък град?
Това звучи много съмнително. Интересно как тогава разгласяват за какви жилища посредничат, след като са брокерска фирма. 30-хиляден град не е толкова малък, така че сигурно има повече от 2 брокерски фирми на терен. Но пък може да се възложи и на авторитетна фирма (извън града) - условията не мога да кажа какви са за съжаление.
Специфики за малък/голям град няма. Има търсене и предлагане. А щом е през лизенцирана фирма, трябва да има и надеждност.
Провери ги най-малко в Търговския регистър, ако нямаш възможност - мога да го направя за теб.
При сключването на договор задължително направете приемо-предавателен протокол - опиши абсолютно всички мебели, вещи, в какво състояние са, допълнителни екстри като решетки на прозорците, железни врати и пр.
Най-добре е да вземете приятел адвокат да ви консултира - и за договора с брокерската фирма, и за другия договор. Не за друго, а защото твърде много мошеници се навъдиха.
Успех!

# 7
  • Мнения: X
Странно си звучи. Какво значи това, че го обявяват само на свои хора? То, ако е така, за какво ви е агенция и вие си имате свои хора-познати, роднини, съседи и т.н..

Общи условия

Активация на акаунт