За вкуса на миналото

  • 178 313
  • 2 221
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 4 270
От "онова" време си спомням бисквитите "Есен" и един невероятен бадемов крем, който го правеха в сладкарницата на ул. "Съборна", мисля че беше част от х-л Балкан, сега Шератон. Продаваха го в пластмасови прозрачни широки чашки и отгоре забождаха пластмасова лъжичка. Струваше 1.30 лв. и умирах за него. Някой от вас спомня ли си за това чудо? Отсреща беше кафе-сладкарница Москва, правеха айс-кафе и безалкохолни коктейли. Ау, такъв кеф...Сега като си помисля, не беше и евтино, пицата /гарнираната пита/ беше около 1 лв., а години след това започнах работа със ...135 лв. заплата.

# 526
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 310
Еее Herz,все пак говориш за центъра на София ,не си пила боза за 0,20ст в Ихтиман примерно Mr. Green

# 527
  • Мнения: 2 909
Шератон отново е Балкан  Joy Joy Joy

# 528
  • Мнения: 5 462
От "онова" време си спомням бисквитите "Есен" и един невероятен бадемов крем, който го правеха в сладкарницата на ул. "Съборна", мисля че беше част от х-л Балкан, сега Шератон. Продаваха го в пластмасови прозрачни широки чашки и отгоре забождаха пластмасова лъжичка. Струваше 1.30 лв. и умирах за него. Някой от вас спомня ли си за това чудо? Отсреща беше кафе-сладкарница Москва, правеха айс-кафе и безалкохолни коктейли. Ау, такъв кеф...Сега като си помисля, не беше и евтино, пицата /гарнираната пита/ беше около 1 лв., а години след това започнах работа със ...135 лв. заплата.
Златна Есен бисквити и сега ги има и горе долу се доближават на вкус с тези от онова време.
То пък и едни бисквите ако не мога да докарат на вкуса от едно времеее ..

# 529
  • Мнения: 19 473
Ами не могат да ги докарат - по-нагоре съм писала защо. То като няма яйца и масло в едни бисквити - нямат и вкуса на миналото  Simple Smile Да не говорим за имитиращите произведения от сорта на "Златни мечти" в опаковка, напълно идентична със "Златна есен". И вкусът не е този за съжаление....Аз бях любител на силно греховните "Масленки", обаче напоследък те имат вкус на тебешир и картон.

# 530
  • Мнения: 5 903
Ами не могат да ги докарат - по-нагоре съм писала защо. То като няма яйца и масло в едни бисквити - нямат и вкуса на миналото  Simple Smile Да не говорим за имитиращите произведения от сорта на "Златни мечти" в опаковка, напълно идентична със "Златна есен". И вкусът не е този за съжаление....Аз бях любител на силно греховните "Масленки", обаче напоследък те имат вкус на тебешир и картон.
Доста пресилваш разликата между преди и сега. Много са си добре сегашните Златна есен.  А що се отнася до масленките, колко точно картон и тебешир си изяла, че можеш да ги сравниш с картон и тебешир?
Минали са години, много години, няма как човек да запомни точния вкус на продуктите отпреди 25 години.

# 531
  • Мнения: 4 270
Шератон отново е Балкан  Joy Joy Joy

Не е баш само Балкан. Част е от веригата хотели "Старууд Хотелс енд Ризортс". Да, до преди дяколко години беше брандиран като Шератон, сега е от луксозния спектър на веригата. Не мисля, че има чак такова значение. В София е известен като Шератон. Акцентът на поста беше друг, "говорех" за времето, което евентуално някои помнят и посочих хотел Балкан като място.
teddynm, помня и бозата, не в Ихтиман, но тук беше 0,15 лв. най-голямата.

# 532
  • Мнения: 13 184
Ами не могат да ги докарат - по-нагоре съм писала защо. То като няма яйца и масло в едни бисквити - нямат и вкуса на миналото  Simple Smile Да не говорим за имитиращите произведения от сорта на "Златни мечти" в опаковка, напълно идентична със "Златна есен". И вкусът не е този за съжаление....Аз бях любител на силно греховните "Масленки", обаче напоследък те имат вкус на тебешир и картон.
Масленките струваха 4 стотинки! Колко вкусни бяха!! (Напълно е възможно някои хора да имат реален спомен за вкуса, какво като са минали години?!)

# 533
  • Мнения: 15 960
Разбира се, че помним вкусове от детството, каква е тази категоричност.

# 534
  • SF
  • Мнения: 21 093
Яли сме доста боклуци. Спомням си, че коментираха, че бонбоните не са с шоколад, а са блъскани със соя. Със соя са правели и кренвиршите. Просто в едното се слага сол, а в другото - захар, за да сладни.
Не знам какви бисквити е имало, но знам, че с нетърпение очаквах леля ми от Франция, за да ми донесе баунти, марс и истински шоколади.
Не съжалявам за нищо от онова време. Качеството е било съмнително, хигиената също. Сиренето се продаваше на буци, наредени в едни тави, плуващо във вода. Ръкавици не се ползваха. Лелките го увиваха в хартия, която после трябваше да белим от сиренето и от шунката, която беше мокра и я оставяхме в чиния да се отцежда. За авокадо не бяхме чували. Яла съм във Франция и ми приличаше на сапун. Телешкото се препичаше и едва се джвакаше. Оттогава много хора не предпочитат телешкото, защото го свързват с жили и трудно преглъщане.
Иначе знам, че прасетата не са били хранени със смески. Просто не е имало такива неща, иначе производителите от онези времена биха посегнали. Нямаше от къде да са чували, че е вредно. Прасето щеше да наддава бързо, а те да са щастливи от факта.

# 535
  • Мнения: 15 960
То пък сега едно качество, една хигиена...ум да ти зайде.

# 536
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
За да може един човек да даде някаква относително обективна оценка за вкуса на един продукт, той трябва да го сравни с няколко идентични подобни продукта по едно и също време. Например, да е опитвал няколко вида масленки, шок. бисквити, пици, еклери и пр., родно, чуждо производство и т.н. Няма как да се сравнява вкусът на две неща с разлика във времето 25-30 години. Ясни спомени имам, че шоколадите, бонбоните и соковете от Сърбия, ГДР и Кореком бяха по- хубави от масово продаваните в нашите магазини. 

Иначе, като се върна в спомените си на ученичка, обичах тулумбичките, баклавата и пирожките. Тулумбички и баклава и сега има хубави, пирожките изчезнаха, но съм почти сигурна, че към днешна дата и тогавашните не биха ми харесали (бяха пържени и тежки). Парфето от Кристал го обожавах, сега вече има много и различни вкусни торти и сладкиши на много места (Двете фукли, 100 грама сладки и пр.). Бисквити не обичах, от шоколадовите бонбоно омитах по кутия Ритон или пияни вишни. Сега сигурно не бих ги погледнала.

# 537
  • Мнения: 19 473
Ами не могат да ги докарат - по-нагоре съм писала защо. То като няма яйца и масло в едни бисквити - нямат и вкуса на миналото  Simple Smile Да не говорим за имитиращите произведения от сорта на "Златни мечти" в опаковка, напълно идентична със "Златна есен". И вкусът не е този за съжаление....Аз бях любител на силно греховните "Масленки", обаче напоследък те имат вкус на тебешир и картон.
Доста пресилваш разликата между преди и сега. Много са си добре сегашните Златна есен.  А що се отнася до масленките, колко точно картон и тебешир си изяла, че можеш да ги сравниш с картон и тебешир?
Минали са години, много години, няма как човек да запомни точния вкус на продуктите отпреди 25 години.
Ми като няма как човек да запомни как разбра, че са много добре сегашните Златна есен. Просто цитирах състав, в който няма основни продукти, а са сложени заместители и хидрогенирани мазнини. И ако беше прочела внимателно, щеше да видиш, че става въпрос за "Златни мечти", оформени като известните отпреди "Златна есен". Тоест имитация на известен продукт. Това в миналото нямаше как да стане. И като иде реч за вкуса от миналото, много вкусен ми е бил шоколадът от детството преди той да изчезне от пазара и масово да се появят безвкусните соеви заместители на шоколадовите изделия. Това продължи дълги години и аз много страдах, защото като всяко дете обичах шоколад.
А за масленките...ето ти една тема, където се коментира точно това, което ти отричаш и то не от мен забележи http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=625782

# 538
  • Мнения: 10 993
Нямам спомени от детството. Помня само мизерията. Сега хоби ми е да готвя и всичко си ми е вкусно.

# 539
  • Мнения: 5 903
Ами не могат да ги докарат - по-нагоре съм писала защо. То като няма яйца и масло в едни бисквити - нямат и вкуса на миналото  Simple Smile Да не говорим за имитиращите произведения от сорта на "Златни мечти" в опаковка, напълно идентична със "Златна есен". И вкусът не е този за съжаление....Аз бях любител на силно греховните "Масленки", обаче напоследък те имат вкус на тебешир и картон.
Доста пресилваш разликата между преди и сега. Много са си добре сегашните Златна есен.  А що се отнася до масленките, колко точно картон и тебешир си изяла, че можеш да ги сравниш с картон и тебешир?
Минали са години, много години, няма как човек да запомни точния вкус на продуктите отпреди 25 години.
Ми като няма как човек да запомни как разбра, че са много добре сегашните Златна есен. Просто цитирах състав, в който няма основни продукти, а са сложени заместители и хидрогенирани мазнини. И ако беше прочела внимателно, щеше да видиш, че става въпрос за "Златни мечти", оформени като известните отпреди "Златна есен". Тоест имитация на известен продукт. Това в миналото нямаше как да стане. И като иде реч за вкуса от миналото, много вкусен ми е бил шоколадът от детството преди той да изчезне от пазара и масово да се появят безвкусните соеви заместители на шоколадовите изделия. Това продължи дълги години и аз много страдах, защото като всяко дете обичах шоколад.
А за масленките...ето ти една тема, където се коментира точно това, което ти отричаш и то не от мен забележи http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=625782
Аз нищо не отричам, само ми е смешно като си представя, колко ли картон и тебешир си изяла с мисълта, че Онова време безвъзвратно си е отишло заедно с бисквитите и истинските наденици.

Общи условия

Активация на акаунт