За вкуса на миналото

  • 178 384
  • 2 221
  •   1
Отговори
# 840
  • Мнения: 5 462
А аз обичах бонбони "Простор". Никой не ги спомена Simple Smile
И аз , но сега са отврат.
Обичах и едни ментови /фуре/ .Май се казваха Прохлада.

# 841
  • Мнения: 54 408
И аз обичах старите "Простор'. Heart Eyes
Новите са по 2 молекули и не се ядат от сладост. Crazy

# 842
  • Мнения: X
Аз малко се съмнявам в хигиената на бутилките и "производството" на домашно мляко и в минало, и в днешно време.

В една кофа, в която и биволицата дои, и чушките се берат, и царевицата се държи. Стои закачена на една пръчка, която стърчи над бараката. Прахоляк-непрахоляк, в нея се дои млякото. А кофата - отвратителна. Метална, ръждясала... Едни бутилки се "джуркат" с вода от чешмата на двора - тръба с монтирано кранче отгоре и тече студена вода. Те са за млякото. Никога не са виждали сапун. Тоалетната е на двора и нямат навик или условия да си мият ръцете след ходене навънка.
Къде си виждала тази потресаваща гледка? Аз съм виждала с очите си малка ферма и няма нищо общо с описания от теб апокалипсис.

# 843
  • Norge
  • Мнения: 2 311
........ аз пък бонбони мента не съм виждала.


За онези конусообразните, гумените ли става дума?  Heart Eyes

# 844
  • Sofia
  • Мнения: 26 376
Има ги подобни мърлячи...
Мм взимаше известно време овче мляко от един мърльо,миришеше ужасно млякото,прецеждах го през няколко марли,но един път отдолу на бутилката имаше и дардонки Sick и спряхме да взимаме ooooh!

# 845
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Esmee, много се надявам са не си права. Макар че на нашето село баш така правеха. То за това и когато баща ми трябваше да отсъства за едно обедно доене на двете ни козички, аз се заех със задачата. Че като видях как си дои овцете чичо ми, който ги пасеше, щях да повърна. Баба ме научи, а тя си миеше вимената с хладка вода и сапун, и всяка коза си имаше кърпа за подсушаване.

# 846
  • Sofia
  • Мнения: 26 376
Имам роднини,които гледат кози и винаги ги мият преди доене.Млякото е уникално вкусно,правят прясно сирене,извара,кисело мляко.Така ми липсваше зимата,отскоро има пак и не мога да му се наситя.Купеното от магазина не го бива за нищо.

# 847
  • Мнения: 5 462
........ аз пък бонбони мента не съм виждала.


За онези конусообразните, гумените ли става дума?  Heart Eyes
Не.Говоря за бонбони тип фуре /твърди бонбони с ментов сироп отвътре/ .Всяка опакована в хартийка както лукчетата например .Продаваха ги на килограм , тоест насипно.

# 848
  • Мнения: 5 462
https://www.google.bg/search?q=%D0%B1%D0%BE%D0%BD%D0%B1%D0%BE%D0 … n-wM:&spf=200
Тези са бонбони кръц-кръц /ако ги помните/. Laughing
Така изглеждат бонбоните тип фуре .Но Прохлада вече не правят за жалост.

# 849
  • SF
  • Мнения: 21 167
]Къде си виждала тази потресаваща гледка? Аз съм виждала с очите си малка ферма и няма нищо общо с описания от теб апокалипсис.

По селата съм я виждала. Имаше една баба Добра, живееше сама. Спомням си я много добре как с голи ръце късаше коприва за чорба. Само като я гледах, ме болеше. Хигиената никога не е била на почит. Много работа - тичане от градината до бараката -  да носи на кокошките, да разсажда разсад, да покрива, ако вали, да полива, ако е сухо, да дои, да плеви, да носи и да меси. Ръце се бършеха в престилките, в тях се носеха и дърва, и царевица, и боб, и круши. Селски живот.
Водата на двора винаги е била студена. С едни стари изсъхнали сапуни в тенекийки. На пирон висеше оборотна кърпа - рай за всички бактерии и микроорганизми. А се миеха и от едни метални чешми като туби с кранчета, които се пълнеха с вода от кофата. На дъното им сигурно са живели цели цивилизации. Това не е моята представа за хигиена. Оттогава ненавиждам вкуса, вида, мириса, цвета и въобще идеята за домашното сирене и мляко. Нещо не го ли е направила баба или мама, не мога да го хапна.
И сега съм така. Едва ям по гости, особено непознати, или познати, за които знам, че ги помръзва и са малко "Абе кво ти пука бе!"

# 850
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Маркрит,  Hug за снимката.
Хвърли ме в размисъл  newsm78. Нямам никакъв спомен от ментов вкус.

„Прохлада“, казваш. А ментоловите цигари май се казваха „Свежест“   Mr. Green

# 851
  • Мнения: 4 303
Esmee, това са детските ти спомени т.е от преди много години,Сега хората по селата не са такива. Не че няма, но не чак толкова. Поне елементарна хигиена спазват.
Бонбоните кръц-кръц и сега ги има и са си почти със същия вкус. Дядо ни за да ни забавлява им казваше катър-катър и ние си умирахме от смях, че не им знае името. Деца!
катър-катър, катъркам бонбоните, употребено вместо хрускам. Диалектна дума от СИ.

# 852
  • Мнения: 5 178
Esmee, с риск да те отвратя и от фабричните млека и сирена..че то и в Сердика не беше супер хигиенно Заводите работеха с мляко от същите тези стопани и ТКЗС-та с още по-лоша хигиена.За разкош доилните агрегати не се чистеха особено често, а вариантът беше със студена вода.
А в хлебозаводите,месарските и конаервените комбинати..бляяяк.Че кой не е ял хляб с миши дардонки. А бира с мишленце или хлебарка..по едно време надигахме всяка бутилка и правехме щателен преглед.Е имаме и познат, който си изгори хранопровода със сода каустик, неизмита от бутилката преди да налеят бирата.

# 853
  • Мнения: 4 303
Аз пък с риск да разочаровам и двете ви споделям, че и сега не е по различно положението. Частникът не допуска нещо да се изхвърли. За сведение съм работила на такива места и съм видяла много с  очите си.
Скрит текст:
Мухлясали салами от Гърция се преработваха отново, неизядените пържоли от банкети се прибираха във фризера, очаквайки новите клиенти
И аз като  Esmee не мога да ям другаде, освен ако не си го направя сама или познавам навиците на хората.
Не може да държиш куче или котка в ръцете си и без да се измиеш да почнеш да ми правиш кюфтета. Да пипаш хляба или каквото и да еи да даваш обяснение, че животното е чисто. Това е равносилно на бърсането в престилката на онази жена.

# 854
  • София
  • Мнения: 19 249
Като гледам - вече сме на крачка от пиенето на белина.
Хранителната индустрия се храни точно с такива страхове. Хайде, големите как да е, но пренасят страховете си и на децата, които масово предпочитат "мляко" тип йогурт (напр. Бор-чвор) от магазина и не кусват домашно. Ама нека, Нестле и Данон няма да фалират.

Общи условия

Активация на акаунт