Познай коя е книгата - 15

  • 59 222
  • 781
  •   1
Отговори
# 480
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Тук съм, ей сега ще пусна загадка Peace
Ето я
— О, аз мога да си я нося — живо откликна детето. — Не е тежка. Събрала съм в нея всичките си земни притежания, но не е тежка. Пък ако не я нося по точно определен начин, дръжката се измъква, та по-добре ще е да си я държа аз, като зная как трябва. Това е ужасно стара чанта. Ох, много се радвам, че дойдохте, макар че щеше да бъде хубаво да спя на дива вишна. Ние има доста да пътуваме с колата, нали? Госпожа ... ми каза, че било осем мили. Радвам се, защото обичам да се возя. О, струва ми се толкова чудесно, че ще живея с вас и ще бъда ваша. Винаги съм била ничия… наистина. Но сиропиталището беше най-лошото. Бях там само четири месеца, но то беше достатъчно. Мисля, че никога не сте били сирак в приют и сигурно не знаете какво е то. То е по-лошо от всичко, което можете да си представите. Госпожа ... каза, че е лошо да говоря така, но аз не съм искала да бъда лоша. Много лесно е да бъдеш лоша, без да го разбираш, нали? Те бяха добри, знаете… тия хора от сиропиталището. Но в едно сиропиталище има толкова малко простор за въображението — можеш да мислиш само за другите сирачета. Наистина, интересно беше да си представяш разни неща за тях… да си представяш, че момичето, което седи до тебе, може всъщност да е дъщеря на високопоставен граф, отвлечено още като бебе от жестоката му бавачка, която умряла, преди да успее да си признае. Често се събуждах нощем да си представя такива неща, защото денем нямах време. Мисля, че може затова да съм толкова мършава — аз съм страшно мършава, нали? На костите ми няма нито мръвка. А пък обичам да си представям, че съм пълничка, с трапчинки на лактите.

# 481
  • Мнения: 3 784
Ан!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes Ан от Грийн Гейбълс! Дори не изчетох целия текст (сега ще се върна да го направя  Blush), хвърлих диагонален поглед на първите няколко реда и я познах по неповторимия Анин стил.

# 482
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Точно тя Heart Eyes, ти си Simple Smile

# 483
  • Мнения: 3 784
Отстъпвам си реда, нямам възможност да пусна загадка. 

# 484
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Благодаря ти, Никки, за отдалата ми се възможност:

"... Малко след залез слънце Р. стана да си върви. Всички в пивницата се изправиха на крака - да се сбогуват с него. Сцената си я биваше.
- Не можеш да си тръгнеш, без да си ни казал защо виното е забранено - заявих аз.
Х. дотича свъсен при мен - притесняваше се да не подразня с въпроса си именития посетител.
- Я да мълчиш, С. Какви са тия въпроси, дето ги задаваш?
- Не, наистина - настоях аз, без да свалям очи от Р. - Ето, видя ни. Не сме злодеи, а все ни изкарват такива. Я ми кажи какво му е толкова лошото да пиеш вино, при положение че не създаваме неприятности и не вредим на никого?
Въпреки че прозорецът в ъгъла беше отворен, в пивницата беше станало задушно и задимено, а въздухът бе зареден с напрежение. Виждах, че всички изгарят от любопитство да чуят отговора. Замислен, добър, трезвен, Р. дойде при мен и ми каза ето какво:

Който пие вино,
ако е благ в душата си,
ще го прояви и
щом се напие.
Но ако таи гняв и безочие,
те избиват навън.
И понеже повечето хора са такива,
виното е забранено за всички.

Настъпи кратко мълчание - всички се замислихме над думите му.
- Приятели, виното не е безобидна напитка - обърна се Р. към нас с подновен глас, властен и в същото време много овладян и твърд, - то изважда на показ най-лошото в нас. Според мен е по-добре да се въздържаме и да не пием. С това уточнение не можем да виним пиенето за онова, за което носим вина самите ние. Трябва да се стремим да овладяваме собственото си безочие и гняв. Това е по-неотложно. В крайна сметка, на когото му се пие, ще пие, а на когото не му се пие, няма и да припарва до виното. Нямаме право да налагаме на другите онова, което смятаме за правилно. В религията няма принуда.
При тези думи някои от посетителите в пивницата закимаха одобрително. Лично аз предпочетох да вдигна чашата, понеже съм убеден, че чуем ли мъдри слова, не бива да пропускаме да вдигнем наздравица.

- Ти си добър човек с голямо сърце - рекох. - Каквото и да говорят хората за онова, което направи днес, а аз съм сигурен, че ще има да го одумват, смятам, че като проповедник ти прояви голяма смелост: дойде в пивницата и поприказва непредубедено с нас.
Р. ме погледна приятелски. После грабна бутилките вино, до които не се беше и докоснал, и излезе на лекия вечерен вятър. ... "

# 485
  • Ямбол
  • Мнения: 1 639
"Любов" на Елиф Шафак? Този Р. ми звучи като Руми.

# 486
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Да  Peace  Ти си!

# 487
  • Ямбол
  • Мнения: 1 639
“Започвам да присвивам рамене и с известно усилие си налагам да спра. Как бих могъл въобще да й го обясня с думи? Бавната смърт на Кихот. Изоставените походи, оттеглянето от желанията, свикването и отвикването — това е неизбежната съдба на Мъртвите.
— Не… мис… лим… нови… неща — започвам аз, напрягайки се да пробия през бедния си словесен багаж. — По… няко… га… нами… рам… неща. Но… ние… не… тър… сим.
— Стига бе — казва Джули. — Е това си е цяла шибана трагедия.
Продължава да рови из плочите ми, но повишава тон, докато говори.
— Не мислите за нови неща? Не „търсите“? Какво изобщо ще рече това? Музика ли не търсите? Не знаете ли, че музиката е живот? Това е физическо усещане — можеш да го докоснеш! Това е ярка неонова ектоенергия, изсмукана от духа и превърната в звукови вълни, които ушите ти могат да погълнат. И сега ще ми кажеш, какво, че е скучно ли? Че нямате време за това?
Нямам какво да отговоря на това.”

# 488
  • Ямбол
  • Мнения: 1 639
“Обаче Джули не излиза. Стои там на вратата на спалнята и ме гледа една дълга минута. Виждал съм вече този поглед и се подготвям за нещото, което се задава, каквото и да е то.
— Ар… — казва тя. — Трябва ли… да ядеш хора?
Въздишам вътрешно, изтощен от тези грозни въпроси, но кога едно чудовище е заслужавало лично пространство?
— Да.
— Иначе ще умреш?
— Да.
— Но ти не изяде мен.
Гледам я.
— Ти ме спаси. Около три пъти.
Кимам бавно.
— И не си изяждал никого оттогава, нали?
Колебая се, докато връщам лентата. Права е. Ако не броим няколкото хапки от мозъка тук и там, съм гастрономично целомъдрен от деня, в който я срещнах. Мръщя се и се съсредоточавам, опитвайки се да пресметна още веднъж колко дълго време е това.
Странна малка полуусмивка потрепва на лицето й.
— Ти май… се променяш някак, а?”

# 489
  • Ямбол
  • Мнения: 1 639
Отговорът е "Топли тела"


Който иска може да пусне нова загадка.

# 490
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Това някоя от вампирските книги ли беше?

# 491
  • Ямбол
  • Мнения: 1 639
Не,  историята е за зомбита. Има и филмче по книжката, доколкото знам.

# 492
  • In Wonderland...
  • Мнения: 68
Темата отиде на море Joy Да и прекратим ли отпуската?

# 493
  • Мнения: 2 695
YumYumYum
пускам загадка и съм сигурна, че веднага ще я познаете. Цитата е повече от емблематичен.

 Човекът в черно бягаше през пустинята, а Стрелецът го следваше.

Това бе най-великата от всички пустини, огромна, разпростряла се сякаш на цели светлинни години под небето. Бяла, ослепително бяла, безводна и безлична, с изключение на забулените в облаци планини, които се издигаха на хоризонта, и дяволската трева, която причиняваше сладки блянове, кошмари и смърт. Тук-там надгробен камък бележеше вярната посока, защото изоставеният път, който прорязваше дебелия слой хумус, някога беше оживено шосе, по което се движеха дилижанси. Оттогава светът се бе променил, беше опустял.

# 494
  • София
  • Мнения: 229
нека аз да кажа, нека аз Simple Smile

Стивън Кинг - Стрелецът (Тъмната кула I)

Общи условия

Активация на акаунт