Фолиева киселина - по колко мг на ден?

  • 32 402
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 572
Моята лекарка ми казва да взимам 3 пъти по 1 на ден, от тези българските, по 0,4мг...Обаче една моя колежка, в 7 месец, ми казва учудено, че нямало такова нещо, на нея й казали само по 1 на един, от 0,4 мг.

Аз досега вземах по 1 на ден, а днес взех на веднъж 2.

Може ли да споделите вашия опит? Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 316
На мен казаха да взимам по 1 таблетка на ден - 0.400 мг това било напълно достатъчно.
До колкото четох материали за фолиевата киселина тя не се натрупвала в организма и нямало опастност от предозиране  Thinking
Само за сведение - в Матерната фолиевата киселина е 1 мг. Сигурно лекарката ти е права да ти предпише това...  newsm78

# 2
  • София
  • Мнения: 622
и аз май пия същите Folacid същия грамаж, но взимам по едно на ден- на опаковката си го пише- провери за всеки случай.
Иначе няма опасност от предозиране, доколкото знам излишното се изхвърля с урината.

# 3
  • Мнения: 572
Да и тя каза, че тъй като няма атрупване, като витамин А например, може да се взима спокойно и няма предозиране.
Ами, май наистина е по-добре да слушкам докторката.
Благодаря, Алексче и Елито!

# 4
  • Мнения: 175
Обърнете внимание на грамажа . Аз също се обърках и си купих Неофолик 0,4 , а трябвало да е Неофолик 4 мг .
Това е дозата - една таблетка фолиева киселина от 4 мг дневно . Simple Smile Добре е да се пие още преди забременяването . Приемането продължава до 5-и месец включително . После можеш да ги спреш , защото някъде до началото или края на 4 месец ( не помня точно) , бебо има оформен гръбначен стълб и мозък , а фолиевата киселина е необходима именно за тяхното образуване .

# 5
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
А кога спираме да пием фолиевата киселина? Края на третия месец ли?

# 6
  • Мнения: 1 559
Аз все още продалжавам да си пия витамините с фолиева киселина..,а и няма да ги спра,докато не спра и да кармя(живот и здраве)...фолиевата киселина,не може да ни навреди,по добре си я пиите през цялата бременност. Peace

# 7
  • Мнения: 596
За бременни е препоръчителна дозата от  0,4 мг фолиева киселина дневно през първия триместър от бременността. Хубаво е да се пие и няколко месеца преди забременяване. Аз лично пих "Нео-фолик" 0,4 мг,  1 таблетка 1 път на ден. Когато ми откриха наследствената анемия- таласемия, гинекологът ми ми изписа "Нео-фолик фоте" 4 мг, т.е 10 пъти по висока доза, резултатът беше налице: хемоглобинът ми от 89 се вдигна на 103. Дано да съм била полезна. Simple Smile

# 8
  • Мнения: 596
quote author=mamaKapi link=topic=96736.msg1691652#msg1691652 date=1146418039]
Аз също се обърках и си купих Неофолик 0,4 , а трябвало да е Неофолик 4 мг .
Това е дозата - една таблетка фолиева киселина от 4 мг дневно . Simple Smile [/quote]
Не съм съгласна : 1 таблетка "Нео-фолик Форте" съдържа 4 мг фолиева киселина, това е 10 пъти по- висока доза от препоръчителната за бременни, тази доза се пие когато има някаква конктетна причина ,здравословен проблем, както в моя случай - таласемията, за бременни се препоръчва 0,4 мг фолиева киселина на ден.

# 9
  • Мнения: 201
Много зависи. Аз имам нисък хемоглобин и не знам по още какви други причини, но моята докторка ми каза да си пия фолевата киселина до края на бремеността. Каза ми ако пия Неофолик 0,4 мг, да бъде 3х1 на ден, а ако е Неофолик Форте 4 мг да е само един път на ден (което е препоръчително).

# 10
  • Мнения: 2 035
Нормалната дневна доза е по 400 микрограма на ден или това = на 0,4 мг., но по принцип няма опастност от предозиране с фолиева киселина, тъй като излишното количество се изхвърля с урината.

# 11
  • Мнения: 1 305
момичета аз малко извън темата
 мисля да почна да пия предварително фолиева киселина, и преди да забременея колко време трябва да  я пия знаете ли и кои точно ако знаете
иначе другата семдица мисля да посетя гинеколога ми да ми каже със сигурност
предварително благодаря   Hug

# 12
  • Мнения: 2 035
Irenn решението ти е много добро  Peace
може да погледнеш тия теми, смятам че там ще намериш отговорите:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4030.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3636.0
Успех   bouquet

# 13
  • Мнения: 1 305
благодар много val_stef     bouquet
ще ги прегледам веднага

# 14
  • Мнения: 175
цитат от megara
Не съм съгласна : 1 таблетка "Нео-фолик Форте" съдържа 4 мг фолиева киселина, това е 10 пъти по- висока доза от препоръчителната за бременни, тази доза се пие когато има някаква конктетна причина ,здравословен проблем, както в моя случай - таласемията, за бременни се препоръчва 0,4 мг фолиева киселина на ден.

Ами , ако си го пила превантивно и организма е наситен - няма проблеми да продължиш 3x1 от 0,4 мг . Искам обаче да подчертая , че много малък проблем от майките я пият превантивно три месеца ПРЕДИ забременяването и още по-малък процент са си правили иследвания за спина бифида . Ако една майка е болна - то тогава 0,4 няма да е достатъчно и рискува детето й да има същата малформация .
Другото което е , както майки подчертаха - няма предозиране с фолиева киселина , защото тя не се натрупва в организма и в такъв случай презастраховането е не само възможно , но и желателно .

Общи условия

Активация на акаунт