Неизползвана отпуска при напускане и ревизия след напускане на работа

  • 1 796
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 32
Здравейте,

Имам нужда от малко помощ и се надявам да има някой запознат, защото прочетох безброй теми през последната седмица и съвсем се обърках  Laughing
Започнах работа на 09.09.2016 и бях на обучение до 17.09.2016. Тук е моментът да спомена,че става въпрос за The Mall и там смените са по 12 часа и следователно се работи 2 на 2. ( не знам дали има значение)
От 20.09.2016 имам договор за неопределено време с 6 месечен изпитателен срок и на 14.01.2017 го прекратихме по взаимно съгласие, защото идеята ми беше да подам предизвестие и да напусна средата на Декември, но работодателят ми ме помоли да остана до средата на Януари, аз се съгласих и демек изобщо не подадох предизвестие.
По договор заплатата ми беше 545 лв., но получавах 650 лв. Също така пише, че ми се полагат 20 дни годишен платен отпуск. Предполагам отпуската се смята от първия ден на договора, а не на обучението. Поправете ме, ако греша Simple Smile

1.Първият ми въпрос е от 20.09.2016 до 14.01.2017 колко дни отпуска трябва да ми изплатят ? (не съм използвала нито един ден).
2. Много моля, ако някой може да сметне и да ми каже за тези дни колко пари трябва да взема, понеже още не са ми ги изплатили.
3.През януари имам 7 работни дни и още не съм взела заплата за този месец. Въпросът ми е имат ли право за него да ми платят  парите, които са ми по договор (545 лв. на месец), при положение, че всички месеци преди това взимах 650 лв.) И ако се получи така, мога ли да направя нещо по въпроса и да изисквам заплатата, която ми е давана преди това ?
4.Имат ли право да ми направят ревизия след като съм напуснала ? И след като не присъствам на нея могат ли да ме обвинят за липси и да ми удържат пари ? Мисля, че точно това ще се опитат да направят, а ревизия не е правена нито като започнах работа, нито като напуснах.

Извинявам се много за дългата тема, но ходих за последната ми заплата и за трудовата ми книжка (която все още не е готова и не ми я връщат), но вместо да ми платят ме върнаха, защото трябвало да оправят документите от ревизия и някакви други неща (така и не разбрах какви) и трябвало да се подпиша първо, за да мога да си взема заплатата, но още не били готови тези документи.... И съм почти убедена, че щом ми говорят за ревизия, ще се опитат да ме извъртят с парите и направо не знам какво да правя  Cry

# 1
  • Мнения: 54 407
Искаш да кажеш, че от 14.01. досега не са ти дали трудовата книжка? Thinking

Може да си копираш поста в тази тема:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=960518.735

# 2
  • София
  • Мнения: 38 476
1. 20/12*4=6.66 дни отпуска.
2. Към 172 лв.
3. Могат, ако са идиоти. Можеш да си искаш заплатата само по ТД.

Абе с две думи - заплаши ги с Инспекцията.
1. Трудовата книжка.
2. 12 часов работен ден.
3. Отпуската.

Мотаят те. Ако си била продавач-консултант нямат никакво право да ти взимат пари от заплатата. Реалната заплата по ТД.

# 3
  • Мнения: 9 050
А искаш ли да разкажеш каква е реалната ситуация? Защото, ако аз помоля служител да си забави напускането и той го направи, след това надали ще му правя ревизия, на която служителя не присъства, с цел да го наклепам...Нещо не се връзва.
Не ме разбирай погрешно, изобщо не любопитствам излишно. Просто колкото по-вярна информация дадеш, толкова по-надеждни съвети ще получиш.

Иначе, дължимо ти е записаното в договора. Ако ти платят по-висока заплата, добре. Ако ти платят тази по договор - няма какво да направиш.

# 4
  • София
  • Мнения: 32
Благодаря много за отговорите !! ''Free Agent'' специални благодарности към теб, мила  Hug !!! Извинявам се, че толкова късно пиша, но пътувах и нямах възможност да ползвам интернет Simple Smile ''DeVa®'' - да, оправдаваха се, че били много заети и не останало време да я направят и да я попълнят, понеже това ми е първата работа и те трябва да ми я изкарат, в което няма нищо сложно, но факта е, че те не намират време....  newsm78  ''Нищо лично'' - това е реалната ситуация. Помолиха ме да не напускам, понеже декември едва смогват и няма как да обучават и нов служител.  И последният път като ходих за януарската заплата ми заговориха, че трябва да подписвам документи за ревизия, които още не били готови.... както казах и по-рано ревизия като започвах не е направена, както и като напусках... Като гледам накъде върви - това, че ти не би помолил служител да забави напускането си и след това да му направиш ревизия, за да го наклепаш определено не пречи другите да го направят Simple Smile В понеделник ще ходя най-накрая до офиса за заплатата и трудовата книжка и после ще пиша какво е станало. Твърдо съм решена да си търся правата и, ако се наложи ще звъня на Инспекция по труда, но все още имам надежда, че няма да се стига до там. Хубава вечер ви желая и отново благодаря за отговорите Simple Smile

# 5
  • София
  • Мнения: 32
Здравейте отново,

Обещах да напиша развитието след като отида за последната заплата. Simple Smile Върнаха ми трудовата книжка най-накрая. Не се направиха за парите и казаха, че имам да взимам 301 лв. за месец Януари и са точно толкова.
И сега следват проблемите. Както и очаквах ми казаха, че са направили ревизия и имат 3 липси за 120 лв, които трябвало да се разделят на 2 между мен и другата продавачка. Възможно е наистина да е така и нещо да е било откраднато, но след като не ми е направена ревизия при напускането аз казах, че тази ревизия, на която дори не съм присъствала, просто няма как да я призная. Карахме се общо 1 час и 20 минути, през които те ми крещяха, хвърляха разни папки и документи и ме убеждаваха, че това била политиката на тяхната фирма и нямало как да не призная ревизията, защото аз не съм по-специална от другите. (не знам какво трябва да означава това - явно на всички го правят това с липсите като напускат, или поне аз така го тълкувам това изречение) Шефът няколко пъти повтори да се подписвам и да ми дават парите, но без тези за липсите от ревизията и следователно аз казах, че нищо няма да взема и нищо няма да подписвам и щом трябва ще се обадя на Инспекцията по труда и те ще разрешат спора.
И така резултатът е, че си получих всички пари след много караници и манипулации. И всичкото това за 60 лв., които честно съм си изработила. Просто нямаше да се откажа от тези пари, ако ще и 5 лв. да бяха след всичко, през което минах, за да си получа трудовата книжка и заплатата. В темата даже не съм обяснявала колко пъти ходих до офиса и това, че в един от случаите платих 28 лв. за такси, което поръчах, защото бях на урок по английски и нямаше да стигна навреме. Накрая го освободих, защото още толкова сигурно щях да платя, докато чакам шефа да се появи при положение, че той ми каза да отида в 17:00 часа, а дойде в 18:10 и само каза дай и парите... Равносметката от случката е 1 час и 10 минути чакане, 28 лв. на вятъра и половин пропуснат урок, за да дойде шефа и да каже на жена си дай и парите и да отиде в другата стая да си говори по телефона  Crossing Arms И това е само един пример, да не споменавам още колко много мизерии имаше през тези 4 месеца, че няма да ми стигне цяла вечер...
Остана само отпуската под въпрос, защото те ''не бяха сигурни дали ми дължат отпуска и щели да проверят и да ми се обадят до края на седмицата''. Ще изчакам и ще разберем дали те ще ми се обадят или Инспекция по труда ще ги посети...
Приключвам вече, че пак написах цял роман, а и се сещам за още случки и само се нервирам допълнително колко са некоректни повечето работодатели и как очакват хората всичко да търпят. Отново благодаря за помощта и разясненията как стоят нещата с отпуската и ревизията. Hug Пиша всичко, което се случи, за да помогна, ако има някой попаднал в подобна ситуация и да мотивирам хората да си търсят правата, защото повечето работодатели се възползват от незнанието ни и ни манипулират както им е удобно...

# 6

Общи условия

Активация на акаунт