Храните за Източна Европа били с по-ниско качество?

  • 38 367
  • 518
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 204
Цитат
Страните от Вишеградската четворка - Полша, Словакия, Чехия и Унгария ще поставят днес пред Брюксел въпроса за разликата в качеството на едни и същи хранителни продукти в Западна и Източна Европа, съобщава БГНЕС.
Еврокомисарят по правосъдието, потребителите и равенството Вера Йоурова нарече практиката на големи международни марки "подвеждаща, нетърпима и несправедлива" и обеща да направи всичко възможно да я спре. От разследванията стана ясно, че компаниите използват различни и по-евтини съставки в продуктите, предназначени за Източна Европа. Тази практика е законна в Европейския съюз, стига съставът да е изписан на етикетите.
Това е същински скандал, казва министър-председателят Роберт Фицо: „Неприемливо е международни концерни да продават на източноевропейските пазари продукти, които са със значително по-ниско качество от съответните продукти в западните магазини”, казва словашкият премиер. С тази позиция е съгласен и Съюзът на потребителите в Словакия. Негови представители твърдят, че за повечето потребители в Средна и в Източна Европа качеството е вече по-важно от цената. Шефът на Съюза Милош Лауко смята, че концерните играят нечиста игра: „Повечето храни в западните магазини са дори по-евтини, отколкото тук, защото там има силна конкуренция. Тъй че нека не твърдят, че качеството на продуктите им тук е по-ниско заради по-ниските цени”. След като скандалът разбуни словашкото общество, премиерът Фицо обяви, че заедно с колегите си от Полша, Унгария и Чехия ще повдигне въпроса на извънредна среща на ЕС: „Ще настояваме Еврокомисията веднага да забрани тази практика. Нашите граждани не бива да бъдат унижавани. И не бива да има европейци първа и втора категория”, настоява Фицо. От Съюза на потребителите обаче не вярват, че плановете на премиера ще дадат някакъв резултат. Вече на няколко пъти подобни инициативи са угасвали без ефект. Единственото ефикасно средство срещу тази политика на големите концерни е потребителите да увеличат съпротивата си.
Вярвате ли в тази теория на конспирацията, че големите концерни имат по две различни рецептурни книжки за продуктите си - по едната правят хранителни продукти за Западна Европа, а по другата рецепта забъркват специални по-долнокачествени храни за Източна Европа.
Аз не мога да си представя например Кока-Кола да има в някой завод две различни производствени линии. На едната да правят хубава и качествена напитка специално за западните пазари, а на другата линия да бъркат долнокачествена Кока-Кола за източните пазари. Това ми звучи чисто като теория на конспирацията.
Това се говори отдавна, че за нашите пазари западните концерни правят по-долнокачествени продукти, но сега вече съвсем официално няколко страни повдигат въпроса да се спре тази практика. България също днес се е включила в иска на страните от Вишеградската четворка срещу некачествените храни, предназначени специално за Източна Европа.

Последна редакция: вт, 07 мар 2017, 00:16 от cure

# 1
  • София
  • Мнения: 17 591

Абсолютно сигурна съм, че ги имат. Само дето никаква конспирация няма в това. Веригите за бързо хранене,. примерно, предлагат овнешки бургери в страните, в които свинското традиционно не се предпочита. Така е и с всичко останало - предлага се онова, което се търси. Рецептите са съобразени с местние вкусове. А защо потребителите от ИЕ търсят боклучави неща... ами, следва да се замислим "у дома", не да питаме Брюксел за това. На големите концерни не им е работа да ни възпитават. Работата им е да ни пробутат нещо - и дали то ще е качествено или не... зависи главно от нас, не толкова от тях.Те просто скачат според тоягата... на местно ниво. Защо ние поставяме толкова ниско летвата - амииии... при всяко положение не те са ни виновни. Нито който и да било отвън.

# 2
  • Мнения: 2 600
Moже ли някой да е толкова лековерен, че да си мисли, че разследванията на журналисти още от преди години, са някаква теория на конспирацията?    Confused    Ми погледнете темите за пазаруване в Турция - хората явно са мега прости, че изминават стотици км за да пазаруват прахове за пране и сапуни и козметики - същите световни марки, същите опаковки, същите цени. Само че съдържанието в Турция не е като това в България.
Производителите  СА ВИНОВНИ, защото лъжат, че си купуваш примерно Милка, Нестле или нещо такова, а вътре е същият евтин материал, като на никому неизвестна марка шоколад на български производител, който си продава продукта за 1 лв. Само че не купуваме гаден бг шоколад за 1 лв, ние купуваме марков за колкото ни поискат, защото си мислим, че е с качество като оригинала. И дори съдържанието да е същото, качеството не е. Защото и съставките имат качества. Има хубаво масло и изкуствено масло, качествено какао и боклучаво какао и т.н.....  Кой ти чете, че примерно Милката е произведена в Полша? Сигурно почти всички. А колко хора са си купували същата Милка в западна държава, че да имат представа, че на вкус не е същото? Вероятно много малко.
Все едно да си купите Джони Уокър, прозводство Цар Киро. Ми все Джони Уокър си е - бутилката и етикетът са точни и вътре има алкохол. Ся, че е друг алкохол - ми отстъпка ви прави човекът, щото сте бедни и ако ви го продаде за 30 лв ще ви приседне, пък като ви го продаде с отстъпка за 29 лв има право да посмени състава като за източно европейци, нали?
 

# 3
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
Много отчетлива е разликата и в шампоани на популярни марки, освен при гореспоменатите шоколади. Вземете си един туикс или марс мейд ин поланд и един оригинален и сравнете.
А кок-кола специално произвеждат напитката според вкуса на местното население Peace

# 4
  • Мнения: X
Аз тези дни съм заета, така че съм пас, а isa_pisa е крадец на теми!  Mr. Green

# 5
  • Мнения: 5 490
Писах вече и в една друга тема - не става въпрос само за храна. И за дрехите е така - стари колекции, липса на разнообразие и размери, при услугите - Луфтханза и други компании ни возят със стари раздрънкани самолети, въпреки, че винаги са препълнени, т.е. не губят пари от полетите и пр. и пр. примери.

Последна редакция: вт, 07 мар 2017, 01:41 от DeltaAzimut

# 6
  • Мнения: 12 138
Аз не мога да си представя например Кока-Кола да има в някой завод две различни производствени линии. На едната да правят хубава и качествена напитка специално за западните пазари, а на другата линия да бъркат долнокачествена Кока-Кола за източните пазари. Това ми звучи чисто като теория на конспирацията.

Много поучителна статия за хубавата и долнокачествената Кока Кола. Току-що я изрових послучай една друга тема.  Ако американците са стандарт за Кока кола, значи ние пием качествената. А западна Европа /може би не цялата/ - мексиканското менте. Но иначе всеки слага, което му е най-подръка в страната на производство, без да влага лоша умисъл.
http://www.huffingtonpost.com/2012/03/07/coca-cola-taste-test_n_1324282.html

# 7
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 224
Прахът за пране в Турция е различен от този ,който се продава в Германия например,както и от този,който се продава у нас.Както и омекотителите и препаратите.
Но пък в Турция точно тези стоки са по-евтини,отколкото у нас.

# 8
  • София
  • Мнения: 5 932
Това за храните, перилните препарати и козметиката си го знаем отдавна. Не е новина. В София от години има малки магазини за битова химия директно внесена от Италия например.
Една приятелка преди години работеше в Хенкел и от нея знам, че за България всичко идва от Словения и никога от Германия заради цената.
Аз съм работила в търговска фирма и със сигурност мога да кажа, че българският пазар винаги е бил ценови. Т.е. продава, който дава по-ниска цена. В случая обаче неприятното е, че хем ни пробутват боклуци, хем ни ги продават скъпо.
Специално за Кока-Кола обаче съм чувала, че се прави на място в отделните страни, като се доставя концентратът, а другото се намества според вкуса на населението. Освен това като се прави с различна вода, вкусът става различен. Това е невъзможно да се избегне. Внасят се само някои малки серии в кенчета например, но най-широко използваните видове от напитката се бутилират на място. По-евтино е просто.

Последна редакция: вт, 07 мар 2017, 08:01 от !Yellow

# 9
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
Аз тези дни съм заета, така че съм пас, а isa_pisa е крадец на теми!  Mr. Green
newsm78 ?! Какво е провинението по-конкретно? Не разбирам...  Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 19 245
Много ме разсмя това с качествената и долнокачествена кока кола Joy
Все едно да кажеш качествен натриев глутамат или аспартам.
А пък български или вносен шоколад за 1 лев без палмово масло и други красоти не съм виждала.

По темата може и да има нещо вярно, тъй като различните страни се снабдяват от различни заводи и не пречи да има разлики в производството. Чак теория на конспирацията не мисля, че е.

Кока кола има завод в Търговище.

# 11
  • Мнения: X
Никаква теория на конспирациите не е това, а си е обществена тайна и емпирично доказан от потребителите факт.
Разликата в асортимента на едни и същи вериги магазини, както и разликата в цените - това е видимо с просто око и се доказва с няколко клика на мишката.
Притеснителното, обаче, е разликата в качеството на храни и стоки, продаващи се в западно-евр. страни и същите, продавани в изт.-евр. страни.
Аз съм го разбрала от собствен опит с неуспешни покупки в Бг на същите артикули, които обичайно купувам тук, където живея. Като се започне с продукти на Памперс, пюрета на Хипп, шоколади Милка, прах Ариел, мляко Мегле, козметики разни... няма да изброявам още. Научила съм се - когато съм в България, търся най-добрия продукт на пазара тук, а не непременно марката и модела, който купувам обичайно в Германия или Франция.

# 12
  • София
  • Мнения: 30 079

Абсолютно сигурна съм, че ги имат. Само дето никаква конспирация няма в това. Веригите за бързо хранене,. примерно, предлагат овнешки бургери в страните, в които свинското традиционно не се предпочита. Така е и с всичко останало - предлага се онова, което се търси. Рецептите са съобразени с местние вкусове. А защо потребителите от ИЕ търсят боклучави неща... ами, следва да се замислим "у дома", не да питаме Брюксел за това. На големите концерни не им е работа да ни възпитават. Работата им е да ни пробутат нещо - и дали то ще е качествено или не... зависи главно от нас, не толкова от тях.Те просто скачат според тоягата... на местно ниво. Защо ние поставяме толкова ниско летвата - амииии... при всяко положение не те са ни виновни. Нито който и да било отвън.

На същото мнение съм. Предлага се това, което се търси и на цената, която потребителят е готов да плати.

# 13
  • София
  • Мнения: 11 455
Авторке, ти сериозно ли?!?

Преди 7 г. Чехия (или Унгария беше, не мога да си спомня точно), отправи запитване за няколко продукта, сред които и кока-кола, милка и пр., защо у тях се продават с по-различно качество, повече захар и пр.
Никой не благоволи да отговори, освен Кока-кола, които се измъкнаха йезуитски с нещо от сорта: "ние сме направили маркетингово проучване и сме разбрали, че вашият народ обича повече сладко, затова в кока-колата у вас има 3 пъти повече аспартам/подсладител".

Но това разбира се не е кой знае какво. По-интересното е, ако вземеш един шоколад милка от испания и сравниш продуктите, които са използвани (на опаковката) с този, който продават у нас.

Пак ще пишеш тогава  Wink

# 14
  • Мнения: X
 Aspirin разтворими таблетки на Bayer също е съвсем различен в България и в Германия.

Общи условия

Активация на акаунт