Здравословно хранене в училище?

  • 17 392
  • 175
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 749
Здравейте откакто тръгна на училище синът ми имаме проблеми какво и колко да яде в училище.
В началото му купувахме купони за стола и му давахме по един лев да си купува по нещо.Но с тези пари си взима възможно най-големите боклуци-близалки,кубети и всякакви безобразни неща,които в къщи не се купуват.Всеки пък като му дадем джобни не си яде плода и обяда в стола с обяснението,че не му харесвали.
За няколко месеца видимо напълня,отделно не е и спирал да боледува.
Всяка сутрин реве и мрънка да му даваме пари обещава,че ще си купи нещо по-полезно,че няма да ги похарчи всички,но резултата всеки пък е един и същ яде боклуците и връща нещата които съм му сложила.
Десетки пъти съм му обяснявала колко са вредни тези храни,какво съдържат и как тровят хората.
Но никакъв резултат.Отделно са първата стая до автомат за сладкиши и до барчето сигурно това го изкушава още повече.
Как решихте проблема с купуването на неподходяща храна и харченето на пари за глупости?

# 1
  • Мнения: 46 403
1-2 клас беше лесно, класната не ги пускаше. После нагоре малко се подведе по другите деца и започна да купува, но добре че имаше и книжарница, та предизвика по-голям интерес и влачеше какви ли не календарчета, листчета, химикалчици  Crazy отделно от съвсем малка беше възпитавана в това какво трябва да се яде и какво не (забранени няма, но има такива, които не са за всеки ден).
Оставихме я за няколко седмици да видим дали ще се усети сама, ако не, спираме джобните.
Усети се - каза, че не иска да носи пари в себе си, защото не може да не ги изхарчи. Сега вече (6-ти клас) носи, но наистина не ги харчи, освен ако нещо не се наложи.

На колко е детето? Обясни му последствията, не само за килограмите, за здравето като цяло. И предложи алтернатива - да си ги събира и тези пари да се вложат в нещо друго, което много иска, дори да е по-скъпо.
Ако не харесва храната с стола - да си носи обяд, подобен на сандвичите в училище, но без вредните неща.

# 2
  • Мнения: 3 749
На 7г. е-колко пъти съм му обяснявала,какво има в тези храни и как разболява хората,за зъбите и какво ли не
вече сама си омръзнах.Уж обещава,че няма да си харчи всички пари,че ще събере за нещо по -голямо но резултата е един същ всичко похарчено.
Като отида да го взема само гледам как съучениците му влачат всякакви храни към стаята си безалкохолни и сладиши.Ума ми не го побира как можеш да сложиш автомат за напитки и сладкиши до вратата на първокласници..

# 3
  • Мнения: 47 821
По принцип някои храни са забранени за продажба в училище, поинтересувай се и подай сигнал да ги проверят...

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Повечето вредни храни са забранени за продажба в училище и лафките са пълни с тях. Спазването на тази разпоредба е мисия невъзможна, според мен. Освен ако човек няма всичкото време на света и много здрави нерви да се бори с вятърни мелници. Нашата лафка е пълна само със забранени боклуци. Задължителните плодове, които трябва да продават се изчерпват с две изгнили ябълки, сложени в една купа, колкото да се води, че спазват наредбата.  ooooh! И да искат децата няма какво полезно да си купят от там. Моите също от тази година започнаха да носят пари. В началото повече боклуци купуваха. И сега има изцепки отвреме навреме, но поне не са всеки ден. Успях някак да ги убедя, че по-добре да си купят принцеса или пълнозърнести солети, отколкото боклуци. Не че са най-полезното на света, но по-добре от чипс и кубети.
Но проблемът си го има така или иначе. И безплатната закуска, която им дават в училище обикновено са някакви вредни гадости. А не можем да се откажем от нея за съжаление. Изобщо повечето деца се хранят отвратително и пълнеят. Миналата година си носеха от в къщи и беше по-добре. Тази година директорката забрани да се носи каквато и да било храна в училище.  ooooh! Не знам как ще я караме нататък.  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: X
Как решихте проблема с купуването на неподходяща храна и харченето на пари за глупости?
1. Здравословна закуска преди да тръгне за училище сутрин. Така стомахът е пълен и поне няколко часа няма вместимост за боклуци.
2. Кутия със здравословен и вкусен обяд. Тук във форума има специална тема, от която могат да се откраднат чудни идеи за обяда в кутия.
3. Наблягане върху суетата- моята госпожица само се гледа в огледалото, а аз ѝ набивам в суетнана главица каква е стройна като не яде боклуци. Laughing

За сметка на това, от книжарницата такива боклуци влачи, че лошо ми става.

# 6
  • Мнения: 501
Две съученички на дъщеря ми /втори клас/ й казали да си носи пари да си купуват Зрънчо. Те всеки ден си купували подобни неща от лавката и уговаря ли и нея.

Пари не искам да носи в училище, за сега, а не искам и да яде Зрънчовци. Храни се в училищния стол, но понякога не й стига храната, затова й слагам и сандвич.

# 7
  • Мнения: 46 403
Тази година директорката забрани да се носи каквато и да било храна в училище.  ooooh! Не знам как ще я караме нататък.  Rolling Eyes
Бих подала сигнал където трябва. С всички аргументи, които се сетя. Това е абсурдно. Ако започнат да дават нормална храна там няма да им слагаме...

Ума ми не го побира как можеш да сложиш автомат за напитки и сладкиши до вратата на първокласници..
Преди време пусках тема - бизнесът в училищата. Върви с пълна сила, въобще не се учудвам, че е сложен там.

# 8
  • Мнения: 21 153
Как решихте проблема с купуването на неподходяща храна и харченето на пари за глупости?
1. Здравословна закуска преди да тръгне за училище сутрин. Така стомахът е пълен и поне няколко часа няма вместимост за боклуци.
2. Кутия със здравословен и вкусен обяд. Тук във форума има специална тема, от която могат да се откраднат чудни идеи за обяда в кутия.

+1  Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 19 094
Преди време пусках тема - бизнесът в училищата. Върви с пълна сила, въобще не се учудвам, че е сложен там.
Може ли линк, че нещо не я намирам? В кой форум?

# 10
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Пари дадох чак в 4-ти.В първи и втори клас пробвахме на стол.Ядеше,но не му стигаше.После започнах да му правя сандвичи и да му слагам и плод,нооо аз не съм човек на крайностите,до плода слагах и едно малко шоколадче или бисквитка с шоколад,или чипс  от 50 гр.-редувах.Поне аз мисля,че забраненото винаги е най-сладко.Резултата е че яде боклуци,но умерено.Във втори клас  имаше момиченце,което беше плакало и се е молило на сина ми да му даде да куса вафла,крайности не харесвам.

# 11
  • Мнения: 46 403
Може ли линк, че нещо не я намирам? В кой форум?
Ето я. По друг повод е, но е ясно, че се развива такъв във всички възможни посоки.

# 12
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Не съм сигурна дали ще помогна с това, но още когато аз бях първи клас (значи било е преди 22 години  Shocked), си ги имаше тези вредни неща в лавките. Тогава плодове даже изобщо не се продаваха. Впечатленията ми са, че който ги ядеше вкъщи, ги купуваше и в лавката. Аз единствено си взимах дъвки Турбо, че събирах картинки някакви, но понеже рядко ми купуваха вафли, готови бисквити/кукис, да не говорим за Марс, Туикс, Нестле Лайън и подобни, никога не са ми привличали вниманието. Може би това е също начин за справяне - добрият пример.

Във втори клас вече ми даваха някакви левчета (преди деноминацията Wink ), за първи - не помня вече.

# 13
  • София
  • Мнения: 19 094
Може ли линк, че нещо не я намирам? В кой форум?
Ето я. По друг повод е, но е ясно, че се развива такъв във всички възможни посоки.
Благодаря. И аз не харесвам крайности, въобще да не се дава на детето.
В темата за здравословното хранене ми беше странно да се слагат разни десерти от неизвестни марки. Аз на големите нямам вяра, а какво остава на лидлските
Не ме мързи да правя кутии, но синът ми предпочита да яде в стола, стопанисва го семейна фирма от 20-тина години и на моето диване му харесва.

# 14
  • Мнения: 46 403
Да, храната в стола е съвсем приемлива  Peace

Общи условия

Активация на акаунт