За поддръжката на автомобила - как, кога, с какво

  • 14 016
  • 90
  •   1
Отговори
  • Мнения: 66
Дами, хрумна ми да си отворим темичка за поддръжката на количките ни. Предполагам, че много от нас не разчитат винаги някой друг да се грижи изцяло за автомобила, който караме. Е, ако е някаква сериозна повреда, нормално да чакаме сериозна помощ и сервиз (поне аз). Ама ако става дума да се купи масло, гуми , някоя изгоряла крушка за смяна или разни обичайни грижи, съм сигурна, че повечето сами се справяме.
Идеята ми е да можем да си споделяме такива неща – какво и кога се налага или пък е препоръчително да сменяме, за да не прецакваме сами нещата от незнание ; как да избираме правилните продукти от хилядите типове, видове, а и марки на пазара ; откъде да ги купуваме ; къде да се търсят по-интересни неща и по-добри цени , някакви специални джаджи и екстри за удобство... . С две думи - всякакви съвети и за всичко, което може да ни е от помощ, за да се справяме сами с тази задача.

# 1
  • София
  • Мнения: 4 547
С удоволствие ще се включа в темата, въпреки че си имам помощник за поддръжката. Началото на годината ми смениха скоростната кутия. Явно имаше поразбит някакъв лагер и бръмчеше странно и досадно на 3-та и 4-та предавка. "Новата" беше от катастрофирала кола с много малък пробег. Не знам точно откъде е купена, защото аз реално от тогава я карам колицата. Тия дни сменяхме и един датчик - от chastite.com го поръчахме и ми го доставиха след един ден с куриер.

# 2
  • Мнения: 15
Аз за ремонти тичам към сервиз. Но за текущите подръжки почвам да свикам сама да си ги купувам. В момента предстои да сменявам масло и разглеждам варианти от къде да си го поръчам онлайн.

# 3
  • Мнения: 5 819
   Интересна тема.

# 4
  • Мнения: 247
Ми интересна тема, дано и полезна!
Трябва ми читав сервиз за Lancia Ypsilon.
Ауто Италия вече не ми вършат работа Sad

# 5
  • Мнения: 9 052
на мен в сервиза ми казаха цхе ако карам колата на редовната задължителна инспекция (за пежо 1г. или 20 000 км ) е напълно достатъчно и няма нужда да сменям сама нищо. Освен течност за чистачките . Налива мъжа ми. Все едно е от къде копуваме концентрат. Сега ще взема новата кола с резервна гума. Тази няма и е голяма проблематика като се спука. Тогава ще му мисля как се сменя гума.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 547
на мен в сервиза ми казаха цхе ако карам колата на редовната задължителна инспекция (за пежо 1г. или 20 000 км ) е напълно достатъчно и няма нужда да сменям сама нищо. Освен течност за чистачките . Налива мъжа ми. Все едно е от къде копуваме концентрат. Сега ще взема новата кола с резервна гума. Тази няма и е голяма проблематика като се спука. Тогава ще му мисля как се сменя гума.
На една от колите, които сме имали, й бяха сменяли гуми в гумаджийница. Използват някаква машина за завиването на гайките. После голям зор с отвиването. Скоро ще си сменям зимните с летни (с джанти са) и ще се пробвам и аз, та да се науча. Гледам, че имам резервна в багажника. Иначе не е голяма философия. Дигаш с крика, като гледаш да подпре колата на правилното място. Отвиваш с един такъв ключ като кръст (хм, трябва да видя търкаляли се такъв някъде в багажника), махаш гумата барабар с джантата и слагаш резервната - завиваш.

# 7
  • Мнения: 9 052
Моята кола е висока, ако аз сменям на моята кола сама течност за чистачките ще е голяма веселба, защото съм ниска  Twisted Evil На бензиностанцията могат да умрат от смях.
Нямам резервна гума за съжаление не поръчах преди защото си мислих че ако редовно ги сменям и проверявам и няма да има нужда, но ... не помага ако минеш през нещо на пътя Sad Сега като взимам кола ще взема задължително с резервна гума.

# 8
  • Мнения: 66
На мен ми предстои сега да сменявам гумите с летни. Ще трябва нови да се купуват, понеже сегашните са зимни, а казват, че е опасно, когато не е такъв сезона. Така че почвам да проучам от къде да се купят, а също и как точно се избират. Има толкова много марки и видове, че свят да ти се завие.

# 9
  • Мнения: 9 052
Отиди и покажи колата и се консултирай. Важно е да са еднакви или поне по осите : двете предни да са от една и съща фирма, двете задни също. Разли4ните модели си имат разли4ни големини гуми. Няма ли в интернета справка? За9о да е опасно да се кара лятото със зимни гуми?

# 10
  • Мнения: 40
За9о да е опасно да се кара лятото със зимни гуми?

Колата става нестабилна, удължава се спирачния път, при бързо каране подскача много и може да залитне от пътя...

# 11
  • София
  • Мнения: 4 547
За зимните гуми знам, че не е добре да се ползват лятото, защото гумата е по-мека и се изтрива бързо на гореща настилка. Дали е по-нестабилна колата не знам.

На мен ми предстои сега да сменявам гумите с летни. Ще трябва нови да се купуват, понеже сегашните са зимни, а казват, че е опасно, когато не е такъв сезона. Така че почвам да проучам от къде да се купят, а също и как точно се избират. Има толкова много марки и видове, че свят да ти се завие.

За марка не знам. Повечето ми познати избират по цената, демек по-евтини. А какви са за твоята кола, можеш да видиш на настоящите си гуми -  размерите са написани.

# 12
  • Мнения: 9 052
Аз си мислих , 4е са по-стабилни зимните . Сега за ваканцията ще слезнем малко на юг и исках да ги сменя като се върнем . И какво да ги бързам да ги сменям сега ли? Утре сутрин ще мина да попитам .
Много неприятно ме изненадахте с тази информация за зимните гуми в топлото Sad

# 13
  • Мнения: 18 393
Нямам резервна гума за съжаление не поръчах преди защото си мислих че ако редовно ги сменям и проверявам и няма да има нужда, но ... не помага ако минеш през нещо на пътя Sad Сега като взимам кола ще взема задължително с резервна гума.

Продават спрейове за аварийно лепене на спукани гуми - запушват дупката и напомпват гумата. Достатъчно е да си продължиш пътя без да се налага да се бориш с крикове.

# 14
  • Мнения: 18 393
kindness, не се сваля гумата и самият спрей я напомпва. За ето такова става въпрос - http://www.margel.info/web/lang_bg/%D0%90%D0%BA%D1%81%D0%B5%D1%8 … %D0%BC%D0%B8-6080

Сега дали това е най-доброто, не знам, защото скоро ММ ми обясняваше, че ще купуваме такъв спрей за 30 лв., защото и нашата нова кола няма резервна гума. Сега видях, че не става за всякакви щети по фумите. Но пак е нещо. В другите случаи без резервна гума - пътна помощ. В тази връзка картите на СБА ти дават право на безплатна пътна помощ и технически преглед. Т.е. на цената на технически преглед получаваш и право на безплатна пътна помощ.

# 15
  • Мнения: 66
Според мен не бива без резервна гума. 30 лв. за такъв спрей се преглъщат, ама би било за зор заман. И със сигурност пак ще трябва да знаеш как точно се нанася.

А разчитането на пътната помощ, честно казано, излиза през носа. Най-спокойно ми е когато съм си взела всички предпазни мерки + набор от варианти за план А, Б, В, ако ми се случи авария, на кого от близките да звъня.

# 16
  • sofia
  • Мнения: 8 932
Чак сега разбирам, че имало коли без резервни гуми. В града иди, дойди, все ще се оправиш, къси разстояния, ще може да дойде някой, ама на дълъг път? За едната гума да вися и чакам...
Мъжа ми на два пъти на някакви ями попада и то така, че чак джантата се изкривява. В подобна ситуация само резервна гума те оправя.
Иначе по нашите коли мъжа ми поддържа всичко, но аз пазарувам по списък. Проучвам части, марки, цени.
Гуми купувам он-лайн с безплатна доставка.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 257
90% от новите автомобили излизат от завода без резервна гума и се ползват точно такива спрейове. Не ми се е налагало да го ползвам, но имам един в колата (имам и резервна гума). Този спрей временно спасява положението докато стигнеш до сервиза, това е. За това някои коли имат т.нар. "патерица" - гума с малък цолаж джанта, която е колкото да стигнеш до сервиз. За това са доста полезни датчиците за наягане в гумата, защото може да я спукаш, но да започне да изпуска много бавно - тогава датчика веднага хваща разликата в налягането и сигнализира на водача, че има проблем. Болка е, когато някой от тези датчици изгори - скъпички са. Иначе за гумите - най - важно е какъв е DOT-а на гумата (т.е. кога е произведена) - колкото по - стара е гумата, толкова по - зле е каучука. Масово фирмите, занимаващи се с внос на гуми правят промоции, като разпродават гуми със стар DOT на ниски цени. Друго важно нещо е скоростния индекс на гумата - T, U, H, V и т.н. - той показва каква е максималната скорост, която е безопасно да се развие с дадената гума. Иначе вкъщи и двамата с ММ се занимаваме с колите, в зависимост кой колко е ангажиран. Имаме си 2 сервиза, в които ги караме при проблем. Изобщо не съм доволна от Мото Пфое на Малинов - страшни измамници, опитаха за едни спукани маркучи да сменят цяло турбо на джипа, което щеше да струва към 3000лв. В крайна сметка - два маркуча, цена с работата - 350лв. Изобщо напоследък забелязвам масата от уж реномирани сервизи как се опитват да свалят кожите на хората, а да не говорим, че не ти дават да си висиш около колата докато работят. За BMWто съм доволна от Дару, Камор са страшно разочарование. За части редовно поръчваме от едно приятелче с онлайн магазин от Ямбол, момчето вняся и оригинални и китайски части - купуваш, което прецениш.

# 18
  • Мнения: 66
Kriss.P за всички тези показатели е много хубаво показано в статията, дето сподели LaPree. Видях за индексите и маркировките, че трябва да се спазват да са по указание за твоята кола точно. Както и за въпросния DOT.  Един уважаващ себе си продавач, би трябвало да съобщава ако е стар, нали? Т.е.,ако това е повода за намаляването на цената.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 257
Обявяват го, да, но със ситния шрифт (в повечето случаи), в други директно си пишат, че DOTа е от еди кога си, да си прецениш. За съжаление не всички хора знаят какво е DOT.  Tired Иначе друго много важно нещо е колко са напомпани гумите. На шофьорската врата на повечето коли има стикер, указващ атмосферите, на които би трябвало да е гумата, за да работи оптимално. На същия този стикер са указани и всички възможни подходящи цолажи и размери на джантата и гумата за конкретния модел автомобил. На бензиностанциите, когато помпят гумите момчетата рядко се сещат да проверят какви са подходящите стойности. Едно момче така на един Шел толкова ми беше напомпал задните гуми, че колата возеше като каруца, а накрая се оказа, че просто ги е препомпал  ooooh!...

# 20
  • София
  • Мнения: 1 257
Специално за марките е мнооооого относително. Една и съща марка гуми предлага евтин и висок клас. За змини гуми винаги съм гледала класацията на Adac, там сезонно изкарват най - добрите модели (пак с всичките им харектеристики) и преценявам. Все пак зимни гуми се купуват веднъж на 3 - 4 години и там компромис с цената не правя. Летните не е нужно да са някакви хипер, важното е да държат на планинг и да са ОК с шума. Карам коли със задно предаване вече 10 години и с тях зимата не е за подценяване, за това и купувам скъпи гуми. До сега не съм грешила в избора, обикновено залагам на Continental, Pirelli, Michelin. А откакто сме с джипа там пък изобщо не мога и да си помисля за компромис, но пък имам много познати в бранша и все ми ги намират на поносими цени.  Whistling

# 21
  • Мнения: 9 052
Нямам резервна гума за съжаление не поръчах преди защото си мислих че ако редовно ги сменям и проверявам и няма да има нужда, но ... не помага ако минеш през нещо на пътя Sad Сега като взимам кола ще взема задължително с резервна гума.

Продават спрейове за аварийно лепене на спукани гуми - запушват дупката и напомпват гумата. Достатъчно е да си продължиш пътя без да се налага да се бориш с крикове.

имам аз под седалката. Нямам нужда да го купувам . То е спрей и един компресор . Но то е за съвсем малка дупка и след това караш бавно до съседната гумаджийница. Пестиш влекача само. Може да е по-евтин от спрея.  Ние така бяхме пукнали гумата че спрея изтече на асвалта ...

# 22
  • Мнения: 9 052
Тъкмо си направих час за смяна на гумите и сега ме наплашихте за резервна гума. Сега да ходя да търся резервна гума ?!

# 23
  • Мнения: 38
Дами, понеже аз съм един доста, ама доста зает човек, а определено това със сервизите до момента ни излизаше през носа, искам да ви кажа, че наскоро разбрах за една услуга, която ще ви е доста полезна.
Услугата се нарича Автоиконом и общо взето, когато имате повреда в колата, вместо да ходите по мъките и да звъните по сервизи, се обаждате на посочените номера и в удобно за вас време идва човек, който да откара автомобила ви до сервиз. Прави се оглед и оценка на място, състоянието се определя на място, а след като се поправи повредата ви се обаждат и в удобно за вас време връщат автомобила ви.

Ако някой се интересува, нека пише, ще ви дам координати.

# 24
  • Мнения: 40
Тъкмо си направих час за смяна на гумите и сега ме наплашихте за резервна гума. Сега да ходя да търся резервна гума ?!

До сега все без резервна ли си карала? Ако е на дълъг път или ако ще ходите по по-неравни терени е добре да имаш, но ако преходите са по "в цивилизацията", сигурно може и с алтернативните спасителни неща. Но ако се ползва такъв спрей, с него се кара само определен брой малко километри (разбирай, докато се стигне бензиностанция, примерно) и не се вдигат повече от 50-60 км.

# 25
  • Мнения: 66
Момичета, ужас е да се разправяш с някои продавачи! Спрях се на летни гуми и отидох да ги купувам. Нямаха ги в момента там размера и ми взеха координатите за да ми ги доставят направо като им пристингат. Днес да се обадят, утре да се обадят..обадиха се и взеха да ми искат допълнителни пари за уж поръчването... Бясна съм! Казах им да си гледат работата и че не са коректни, защото това не го казаха, когато поръчвах. Така че, нищо не купих.

# 26
  • sofia
  • Мнения: 8 932
Щом си се спряла на конкретна марка и модел, пускаш едно търсене в гугъл и си ги поръчваш он-лайн с наложен платеж. Има сайтове и с безплатна доставка, и цените има са по-добри от тези в гумаджийниците.

# 27
  • Мнения: 40
Наистина неприятна ситуация. Но щом знаеш какво търсиш, просто си го вземе от читаво място.

# 28
  • Мнения: 1 970
Момичета, ужас е да се разправяш с някои продавачи! Спрях се на летни гуми и отидох да ги купувам. Нямаха ги в момента там размера и ми взеха координатите за да ми ги доставят направо като им пристингат. Днес да се обадят, утре да се обадят..обадиха се и взеха да ми искат допълнителни пари за уж поръчването... Бясна съм! Казах им да си гледат работата и че не са коректни, защото това не го казаха, когато поръчвах. Така че, нищо не купих.


Отворете сайтовете на Радиал или Диана или друг ДИРЕКТЕН ВНОСИТЕЛ, вижте какво имат, питайте по телефона дали разполагат на склад с него и отивате с колата. Свалят старите, качват новите, монтажът май за новите е безплатен, в Радиал есента имаше и отстъпка  за геометрия на преден и заден мост, ако старите гуми показват, че се налага...
Не се занимавайте с кварталните гумаджийници, осен ако нямат налични хумите, а те обикновено поръчват при големите центрове...

# 29
  • Мнения: 66
Благодаря , StefanB. Тези нямат същите, като онези които избрах преди. Но се надявам днес-утре да реша въпроса.
Междувременно и през друг магазин минах и заминах, защото на консултата очите му бяха по-скоро в дължината на полата ми, отколко да внимава за въпроса, който задавам... (И то хич не беше квартална гумаджийница!) Ама както и да е, ще се оправя.

# 30
  • Мнения: 9 052
и аз да ви кажа в същтност не за пръв път пукнах гума тази зима. И преди това имах една слу4ка, но тук , локално, на около 15 км. от дома ...издърпаха ми колата в една гумаджийница и поръ4аха гума ... е няма я гумата и я няма .... а онези я били закарали в Холандия  newsm78 по погрешка  ooooh!

# 31
  • Мнения: 2 520
И аз нямам резервна гума.  Shocked Без нея си карам ама тя колата почти не излиза от града.
Баща ми поддържа колите на цялото семейство и всяка година купува нови зимни гуми, някакъв негов принцип. (Понеже видях, че и това обсъждате).
А да попитам един малко смешен въпрос, но...
как се чисти седалка Confused Возих едно малко детенце и изцапа със сладолед и си стои петно. Пробвах да го изчистя ама тц... Мога ли аз с нещо да пробвам или да я карам директно на място, където се занимават с почистване на седалки?  Sunglasses Laughing

# 32
  • Мнения: 18 393
С., закарай я на почистване. За парите, които ще дадеш за препарат, ще ти я изперат. Може и отделно 1 седалка да се пере.

# 33
  • Мнения: 2 520
С., закарай я на почистване. За парите, които ще дадеш за препарат, ще ти я изперат. Може и отделно 1 седалка да се пере.
Може ли? Ее, чудесно, най - добре наистина да я закарам. Благодаря!  Hug

# 34
  • Мнения: 66
С., закарай я на почистване. За парите, които ще дадеш за препарат, ще ти я изперат. Може и отделно 1 седалка да се пере.
Може ли? Ее, чудесно, най - добре наистина да я закарам. Благодаря!  Hug

Тапицериите си се чистят по същия начин както и дивана в хола. Зависи от петното, де. Но си има и хубави за почивстване на текстила в колата, веднъж съм купувала. На автомивка обикновено чистят така, че после ще държи мокро доста дълго време Simple Smile . Иначе си купувам препарат за таблото, има и ароматизирани.

# 35
  • Мнения: 9 662
Имам резервна гума, но да ви кажа, спука ли се, ще викам пътна помощ или мобилен сервиз за гуми. Сама не мога да вдигна гумата, камо ли да я сменя.
Купих си от Икеа нов комплект за почистване на кожа. Много съм доволна. Всяка година почиствам и мажа кожата преди летния сезон.
Предстои ми смяна на накладки.

# 36
  • Мнения: 2 520
С., закарай я на почистване. За парите, които ще дадеш за препарат, ще ти я изперат. Може и отделно 1 седалка да се пере.
Може ли? Ее, чудесно, най - добре наистина да я закарам. Благодаря!  Hug

Тапицериите си се чистят по същия начин както и дивана в хола. Зависи от петното, де. Но си има и хубави за почивстване на текстила в колата, веднъж съм купувала. На автомивка обикновено чистят така, че после ще държи мокро доста дълго време Simple Smile . Иначе си купувам препарат за таблото, има и ароматизирани.
Проблемът ми е, че пробвах да го изчистя, но явно от мокрото все така си стои, като едно огромно влажно петно, а седалката си е напълно суха. Не се забелязва много, но понеже знам, че е там всеки път ми прави впечатление и ме дразни.  Laughing

# 37
  • Мнения: 9 052
......
Проблемът ми е, че пробвах да го изчистя, но явно от мокрото все така си стои, като едно огромно влажно петно, а седалката си е напълно суха. Не се забелязва много, но понеже знам, че е там всеки път ми прави впечатление и ме дразни.  Laughing

ако видиш моята тапицерия  Twisted Evil понеже в нея голямо возене пада на двама мърльовци ...

# 38
  • Мнения: 40
Аз такива препарати за таблото, вратите, седалките, гледам да купувам само от магазините, дето са специализирани за коли. В универсалните магазини се пробутва какво ли не, защото гледат да имат всичко, но не и най-доброто. На предната ми кола така съсипахме кожените седалки. Изгубиха блясъка от препарат за почистване, станаха едни замазани матови.

# 39
  • Мнения: 2 520
......
Проблемът ми е, че пробвах да го изчистя, но явно от мокрото все така си стои, като едно огромно влажно петно, а седалката си е напълно суха. Не се забелязва много, но понеже знам, че е там всеки път ми прави впечатление и ме дразни.  Laughing

ако видиш моята тапицерия  Twisted Evil понеже в нея голямо возене пада на двама мърльовци ...
Хахаха  Joy Joy
Каквато съм чистница не ми се мисли.  Laughing

# 40
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Аз такива препарати за таблото, вратите, седалките, гледам да купувам само от магазините, дето са специализирани за коли. В универсалните магазини се пробутва какво ли не, защото гледат да имат всичко, но не и най-доброто. На предната ми кола така съсипахме кожените седалки. Изгубиха блясъка от препарат за почистване, станаха едни замазани матови.

Много трябва да се внимава с препаратите за кожа,направо настръхвам.Читавите препарати за естествена кожа няма как да са под 20 лв.Сега видях едни мокри кърпички за кожа ще взема едни и ще пробвам на малък участък да не стане някой фал.

# 41
  • София
  • Мнения: 44
Здравейте!
Тъй като аз не разбирам от ремонти по колите, предпочитам да ползвам услугите на сервиз. Нямам проблем с това, че не мога да си сменя маслото  Sunglasses
Ползването на сервиз има един основен недостатък -  не знаеш на какъв монтьор ще попаднеш. Има страшно много изписано по форумите на различните марки. Това може да е основен ориентир.
Колата която караме сега я имаме от близо година, за която смених трима майстори. Просто претупват работата, прикриват някои неща само и само да се върнеш при тях с нов проблем. По препоръка от приятел и сверка с форум, намерих настоящия майстор, от който съм доволен. Единствен минус е, че има много работа и се чака, но съм го приел.

Гуми - доверявам се на големите центрове - Диана (основно), Примекс, Медина мед, Радиал. За разлика от кварталния гумаджия услугите им са сравнително по-скъпи, но пък се компенсира с цена на гумите. Сверявам цените при тях и се ориентирам какво да правя. Последните комплекти зимни и летни гуми закупих от Диана. Спрейове за ремонт на спукана гума не съм ползвал. В OLX или различните групи за продажби във фейсбук има доста обяви за резервни гуми - стандартни и такива тип "патерица", която заема малко място. Просто трябва търсене.
Подмяната на спукана гума наистина не е сред най-приятните неща, особено ако и багажникът е пълен. Не всеки трябва да го може, именно затова са мобилните сервизи или отзивчиви шофьори ( не зная колко често срещани са).

От 5-6 години задължително ползвам услугата "автоасистънс". Предлага се от застрахователите към застраховки гражданска отговорност или каско. Цената е различна при различните компании. Аз съм ползвал асистънст от 10 лв. до 35 лв. годишно. В по-предни постове беше спомената и картата от СБА, която също е много удачен вариант, тъй като включва и безплатен годишен преглед.
В момента имам асистънс към Булстрад, който за съжаление ползвах два пъти в рамките на няколко дни  Cry Но си заслужава, защото най-ниската такса на пътна помощ започва от 30 лв.
При мен е задължително ползването на автокаско, макар колата ни да не е скъпа Simple Smile

Поддръжка и почистване на салонът - има много препарати с почистване на салон, било текстилен или кожен. Аз планирам да си взема ваучер за пране на тапицерията, но все още проучвам от къде ще е най-добре.

Закупуване на консумативи и резервни части - все по-активно ползвам услугите на онлайн магазините. Удобството на това да си напазаруваш от офиса и да ги донесат до вратата е голямо. Особено и когато е правилното нещо, на добра цена. За нещата които мога да сменя сам, ползвам услугите на общ познат, който има магазин за авточасти каквото ми трябва му заявявам по телефонът.
Когато трябва да се закупуват части за ремонт в сервиза, го оставям на майстора да се оправя, защото знае какво да поръча и избягвам рискът от счупен телефон. Зная, че цената която ми обявява е по-висока, защото те пазаруват с отстъпки от порядъка на 20-30%, но пък компенсира с минимална цена на труд.

Както вече споменах, ползвам информацията от форумите на различните марки автомобили - за сервизи, магазини за части, автомивки; коректни и некоректни търговци; и всичко съпътстващо експлоатацията на автомобилите.

# 42
  • Мнения: 66
И ползвам услугите на автосервиз, който ми е близо до нас, за фактическото извършване на нужната подмяна, но консумативите, предпочитам да ги нося аз. Държа и винаги да виждам пред мен, че сипват маслото, което съм занесла. Сещате се защо.

Квартални гумаджийници не ползвам дори за напомпване на гуми. Големите центрове са удобни и повечето пъти имат добри цени, защото внасят на едро, но ми се е случвало да ми предлагат изгоден акумулатор, които после намерих с 50 лв. разлика на по-ниска цена и ме беше много яд, че първо не проверих и по други места. Така че винаги е добре да си прави човек и проучване. С летните гумиттази година първоначално ударих на греда, но после намерих.

Онлайн си пазарувами консумативи и аксесоари от Мототехника БГ, защото не са мними интернет продавачи. Има физическия магазин в центъра на София, който изобщо не е някое мърляво гаражче и всеки път са коректни. Освен това е от малкото места, в които персоналът е любезен и дава безплатни консултации преди да поръчаш и са бързи с доставката.

Автоасистънс до сега не съм ползвала, но се замислям, че е нещо, което може би ще искам.

Автокаското и за мен е задължително. Колкото и да сме внимателни, повечето рискове не зависят от нас.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 176
Здравейте на всички,
Поста ще ми бъде дълъг но ми е по лесно да пиша на куп отколкото всеки пост да цитирам.
Похвално е да има такава тема – по добре е да се пита, не казвам че съм специалист, но обожавам колите и знам доста за тях. МОЛЯ не приемайте нищо за заяждане – нека тук се учим кое как се казва, прави и т.н – писнало ми е да ни обвиняват, че сме некадърни.
mlv
Не знам какво имаш предвид летни джанти – има два вида – железни и алуминиеви или тъй наречените Лети джанти – те пък са със секретен един болт задължително, за разлика от железните. Смяната на гуми не е лесна работа, трябва да се закачи крика не на прага, а на тъй наречената пета – там е по усилена колата и си е точното място за крика. Ако не се завият правилно и здраво болтовете, колелото може да изпадне.
kindness
Гумите се избират според размера на колата, цолаж на джанта, височина и широчина. Цената всеки си я определя сам, според възможностите си. Аз съм 195/65/15. Височина, широчина, цолаж, така вървят. Всяка кола може да се кара с два вида размери. Ако нямаш пари за 4 нови гуми се купуват задължително 2 – те се слагат на водещите ти оси. Ако си с предно предаване отпред, ако си със задно отзад.
Bandiera rossa
Със своите специални материали и шарки на протектора, зимните гуми остават меки и гъвкави в студени условия, осигурявайки сцепление при ниски температури на сухи, мокри и заледени настилки. С покачването на температурата, обаче, зимните гуми губят това си предимство – сцеплението намалява, а протекторът се износва по-бързо.За сметка на това летните гуми използват по-твърд материал, който не омеква лесно и не се разтапя на горещия асфалт. При по-високи температури летните гуми осигуряват по-добро цялостно представяне от зимните, особено по отношение на спирането, управлението, износоустойчивостта, съпротивлението при търкаляне и икономията на гориво.
Зимните гуми се сменят с летни на 1 април, а летните със зимни до 1 ноември, така е по закон.
Аз лично ползвам големи центрове, напоследък само адашката ми и ядове не съм имала. Колите са ни три броя, лично за моята миналата година и летни и зимни се оръсих с 800 лева – ми не ми бе приятно, но няма начин.
wild poppy
Права си за картите на СБА, аз ги използвам вече 3-та година. Не ми се е налагало да ги ползвам, но е по добре да ги има. Само, че те сменят и гума на пътя (влиза си като услуга, а като нямаш резервна какво правим?) Всяка кола трябва и има резервна гума – поне фабрично се продават така. Доста от тези резервни гуми са тип патерица – те са по тесни от стандартните и с тях може да се кара до 80 км.
Kriss.P
Бравооо на теб доста знаеш и си права за всичко написано. Не посмях да обяснявам индексите, че да не ги оплета повече.
Бате Иво
Тук си прав за сервизите, от акъллия правя основен ремонт на двигател за втори път в рамките на 6 месеца. Сега и аз си намерих правилния сервиз, но се чака адски много, но пък са коректни. Части онлайн не купувам, отивам в магазина нося си частта, защото ми се е случвало да има разлика. А и държа сама да си ги купувам, оригинални при това. Това пак от опарване да дам пари на майстора да ми купи части и той да вземе от магазина за лев-че и след 3 дена за малко да прегрея двигателя. От тогава сама в магазина и ако има нещо нередно да знам, че сама съм си виновна.

Поста е малко дълъг, но оставам на разположение за въпроси и взаимопомощ.

# 44
  • София
  • Мнения: 4 547
За летни гуми писах, не за джантите. Те са лети. Не знам дали бих сменяла сама гуми, точно защото не е сигурно, че ще ги завия добре. То пък и дали ще ги отвия newsm78 Но знам как звучи отвиваща се гума по време на каране  Mr. Green Първата кола на баща ми - запорожка, го придоби тоя неприятен навик след смяна на болтовете с някакви уж секретни. Почваше да се чува едно характерно жужене откъм колелото. Спирахме, завива ги и айде пак на път.
Ама знае ли човек. Гума може да се спука и където няма как да се повика помощ. Добре е да има в колата подходящ ключ с по-дълго рамо и да се знае къде се слага крика.

# 45
  • София
  • Мнения: 1 257
didolinaa - хахахахах. Аз съм от редките екземпляри, на които колите са им интересни. Образованието на баща ми е такова (въпреки, че никога не го е работил) и от него съм научила (и продължавам да научавам) много неща. Общо взето мога да разпозная честите проблеми по една кола (ако се случи нещо), самата аз съм имала и случки. Преди години на път заради сгрешена водна помпа при смяна на масла и ремъци, скъсах ангренаж на едно Пунто (слава Богу, беше модела, който е със защита на двигателя при късане и така колата просто гасне). После имах проблеми с термостат. Късала съм ремък на динамо на магистрала (там дамския чорпогащник върши чудеса), избивала ми е гарнитура на глава, горяла ми е горивна помпа, бубини на двигател, абе какво ли не...  Laughing Та имам познания за автомобилите.  Hug

# 46
  • Мнения: 18 393
Ние сме с 4х4, а там май е сложно с резервната гума, защото трябва да е като останалите заради едновременното задвижване, т.е. патерица няма да свърши работа. Не съм 100% сигурна, само ме предупреди ММ, че спукаме ли гума, трябва да сменим и 4-те.

# 47
  • София
  • Мнения: 44
За коли 4Х4 е важно диаметърът на гумите да е еднакъв, т.е. трябва да съобрази при покупка на резервната гума.
Патеричката е болка на хората, които си слагаме газова бутилка на мястото на стандартната резервната гума. Съответно тя отива в багажника и заема много място.

Спука ли се някоя от гумите ( за 4Х4) и поправката й е невъзможна - да, задължително и четерите се сменят.

# 48
  • Мнения: 1 970
Бате Иво, чак пък задължително да се сменят четирите... В семейството имаме и Тигуан и Галопер, първият постоянно зацепен паркетник, вторият - джип с раздатка, бързи бавни, ЛСД, постоянно е на задно, знаеш, Мицубиши двойка, карам ги вече бая време, е, за пръв път чувам тук, че ако се повреди необратимо една гума ТРЯБВА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да сменя и четирите. Да, препоръчително е, от гледна точка на сцеплението, безспорно, четирите да са с еднаква степен на износеност и това, ако е що-годе изпълнимо за паркетник, който е постоянно зацепен ( при все, че на тръгване, при ряз и т.н. стига до 50/50 разпределение, обикновено е 10/90 - задни предни, разпределение на момента, при равномерно движение например), то за джипа със задно само - с раздатка или с предно само и рично включване на виското, как точно ще постигнеш равномерно износване...?? Винаги едната двойка ще е по-износена от другата, докато ги размениш евентуално.
Така че, да не се правим на по-католици от папата...

Дами, ако спукате гума, не експериментирайте с крикове, обадете се на когото трябва, в краен случай молете за помощ колега. Да сложите крик , вдигнете колата и смените гума е крайно рисково ако човек не го е правил, допускам, че ще сте наравно и няма да има опасност да Ви мръдне  колата когато я вдигнете и да се усуче около крика, и ще сте успели ДОБРЕ да я подпрете ако сте на наклон,  че ще успеете да си отвиете болтовете, пренатегнати от малоумниците на гумаджийницата, че като ги свалите ще успеете да отлепите джантата от фланеца с рязък удар точно където трябва, избягвайки падането на гумата върху крака или ръката ви, че после ще сте достатъчно силни в ръцете за да успеете да вдигнете и центрирате поне 16-цолова гума на дупките на болтовете, особено на колело, което не е водещо и ако не сте се сетили да дръпнете ръчната и същевременно да сте на скорост ще се върти в ръцете ви ( аз виждам зор с 19-цоловата, а съм мъж) и т.н.

За всяко нещо си има хора.... Неволята добре, но до граница, оттам нататък не си струва, не сме в сибир... 

# 49
  • Мнения: 3 760

...Аз съм 195/65/15. Височина, широчина, цолаж, така вървят...


Само едно уточнение - не вървят така. Вървят: ширина на гумата (в mm)/височина на гумата (в % от ширината)/цолаж на джантата.
 Peace

# 50
  • София
  • Мнения: 1 176

...Аз съм 195/65/15. Височина, широчина, цолаж, така вървят...


Само едно уточнение - не вървят така. Вървят: ширина на гумата (в mm)/височина на гумата (в % от ширината)/цолаж на джантата.
 Peace

Да прав си, само че пишех от телефона и бе мъко моя.
mlv Извинявам се не съм прочела добре Peace Аз за това съм на два вида джанти, гумите си седят монтирани и лесно сменям.
Kriss.P хубаво е да можеш и да знаеш, дори и дребно да е, пак е от полза. Хич да не закъсваш повече. И аз съм попадала в ситуации дето да се чудя от къде ми е дошло, днес ми се откачи скоростния лост - знаеш ли как се прибирам на 3 та- само такава скорост уцелих.

# 51
  • Мнения: 7 723
през колко време се пълни климатика с фреон и кплко струва едно пълнене?

# 52
  • Варна
  • Мнения: 10 493
през колко време се пълни климатика с фреон и кплко струва едно пълнене?

На теория трябва да се прави профилактика всяка година.Иначе фреона е на грамаж,колкото ти допълнят толкова плащаш.

# 53
  • Мнения: 7 723
хм, значи да не се чудя защо спря да духа Simple Smile

# 54
  • Варна
  • Мнения: 10 493
хм, значи да не се чудя защо спря да духа Simple Smile

Не не се чуди  Simple Smile
Само отиди някъде,където зареждат с хубави съвременни машини, защото първо ще проверят дали има теч на фреон от някъде.

# 55
  • Мнения: 7 723
благодаря ти, така ще направя
но карам трета година така, по- вероятно е да е свършил

# 56
  • София
  • Мнения: 1 176
Климатика на всяка кола поема различен грамаж, плаща се на 100 грама. Моя не го бях правила и миналата година отидох за проверка на цялата система, продухване, залепване на тръбичка (от там бе изпуснал)+ пълнене 80 лева -да те ориентирам. Иначе излиза някъде около 50 лева.

# 57
  • Мнения: 9 052
За коли 4Х4 е важно диаметърът на гумите да е еднакъв, т.е. трябва да съобрази при покупка на резервната гума.
Патеричката е болка на хората, които си слагаме газова бутилка на мястото на стандартната резервната гума. Съответно тя отива в багажника и заема много място.

Спука ли се някоя от гумите ( за 4Х4) и поправката й е невъзможна - да, задължително и четерите се сменят.


Не може да се съобрази, освен ако не се купят две резервни едновременно : една лятна и една зимна.

mlv завинтват се, после след около 100 км. , когато се наместят се затягат отново., Задължително.

Забелязвам нещо, но не съм сигурна дали съм права или аутото се бъгна нещо ... когато работи в жегите климатика на макс колата ми се струва да хар4и към 2х  пове4е гориво. Това възможно ли е?

# 58
  • Варна
  • Мнения: 10 493
За коли 4Х4 е важно диаметърът на гумите да е еднакъв, т.е. трябва да съобрази при покупка на резервната гума.
Патеричката е болка на хората, които си слагаме газова бутилка на мястото на стандартната резервната гума. Съответно тя отива в багажника и заема много място.

Спука ли се някоя от гумите ( за 4Х4) и поправката й е невъзможна - да, задължително и четерите се сменят.



Не може да се съобрази, освен ако не се купят две резервни едновременно : една лятна и една зимна.

mlv завинтват се, после след около 100 км. , когато се наместят се затягат отново., Задължително.

Забелязвам нещо, но не съм сигурна дали съм права или аутото се бъгна нещо ... когато работи в жегите климатика на макс колата ми се струва да хар4и към 2х  пове4е гориво. Това възможно ли е?

Да,климатика качава разхода на гориво.

# 59
  • Мнения: 1 970
Безспорно харчи повече когато е включен климатика, защото двигателят се товари и с компресора освен с другото, което нормално върти - водна помпа, хидравлика, стартер, но чак пък двойно ... Нормално е около 10% по-висок разход...
Ако е двойно има и друга причина, няма как да е заради климатика.... Стига да е изправен, разбира се.

# 60
  • Мнения: X
хм, значи да не се чудя защо спря да духа Simple Smile
Не не се чуди  Simple Smile
Само отиди някъде,където зареждат с хубави съвременни машини, защото първо ще проверят дали има теч на фреон от някъде.
Много сте сладки!  Heart Eyes
Има и други причини, напр. кондензатор.
Скрит текст:
Фреон не трябва да се "губи" и както сте написали, това означава - теч.
Установяването на местоположението му не е обвързано с апаратура, а с:
Скрит текст:
https://apogee99.com/index.php?main_page=index&cPath=25_232
Зареждането е със станция (мобилна):
Скрит текст:
И най-важното (според мен) техникът да е правоспособен-сертификат за работа с хладилни агенти.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 10 493
хм, значи да не се чудя защо спря да духа Simple Smile
Не не се чуди  Simple Smile
Само отиди някъде,където зареждат с хубави съвременни машини, защото първо ще проверят дали има теч на фреон от някъде.
Много сте сладки!  Heart Eyes
Има и други причини, напр. кондензатор.
Скрит текст:
Фреон не трябва да се "губи" и както сте написали, това означава - теч.
Установяването на местоположението му не е обвързано с апаратура, а с:
Скрит текст:
https://apogee99.com/index.php?main_page=index&cPath=25_232
Зареждането е със станция (мобилна):
Скрит текст:
И най-важното (според мен) техникът да е правоспособен-сертификат за работа с хладилни агенти.


И ти си сладичка.Ето ти машина съвременна, която прави всичко автоматизирано.Автоматично изпуска некондензиралия газ, също впръсква  UV-контрастно средство.


# 62
  • Мнения: 9 052
следя я моята. Хар4и пове4е от 10% пове4е при климатик на макс и големи жеги. Но преди 3 седмици си беше на инспекция и е ок. Пък и не е сред най-старите. Няма 4г. още . Май си е такава и ще я търпим.

# 63
  • Мнения: X
Ето ти машина съвременна, която прави всичко автоматизирано.Автоматично изпуска некондензиралия газ, също впръсква  UV-контрастно средство.

Чудесна машина!
И в кой сервиз е налична (ползват)?
Цитат
База данни за автомобилите  да (леки, леки автомобили за превоз на товари и пътници и товарни автомобили на европейския пазар)
http://autoservice.totaltrade.bg/bg/avtoklimatichna-stantsiya-za … zhdane-acs-511-71
Базата от данни е лицензирана, която се допълва (платен абонамент).
Апаратурата не "разпознава" автоматично автомобила, избира се ръчно от оператор,
който не е на биологична единица.
Има фреон, няма теч и климатика не работи.
(запушена капилярка)
Четем грешки от компа на МПС-то, но не ги разчитаме (биологична единица).
Идва на помощ:
Скрит текст:
А, то моторчето на перката или кондензатора....
 Wink Неволи

# 64
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Адреси ли да ти дам?
Машината струва 6 000 лв. не е чудо нечувано  Peace

Не съм ти дала този модел към който си пуснала линк!
Първата е напълно автоматизирана.

# 65
  • Мнения: X
Не съм ти дала този модел към който си пуснала линк!
Първата е напълно автоматизирана.
Не е компютризирана.
Апаратурата не "разпознава" автоматично автомобила, избира се ръчно от оператор,
който не е на биологична единица.
Има фреон, няма теч и климатика не работи.
Скрит текст:
Станция за около 1000лв + DELL latitude D420 (автодиагностика) + база данни + софтуер
И квалифициран оператор!
 Hug

# 66
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Да ти кажа и сина ми (на 11 г.)  да сложа пред тази машина на BOSCH и той ще работи  Laughing
И какво значи не е компютризирана,има да натиснеш две копчета и да избереш, например VW или PORSCHE, да въведеш модела и годината и от там машината вече има база данни колко фреон ще побере и т.н.,можеш спокойно вече да се подпреш и да си бъркаш в носа.Идея нямам защо отричаш по-новото, по-лесното,по-бързото и с по-малък шанс за грешка, дори оператора ти да не е толкова квалифициран.Но типично за БГ маммата спорим си за спорта Simple Smile

И да ти кажа, че пак не е това модела Simple Smile

Последна редакция: пт, 23 юни 2017, 15:05 от Глухарче

# 67
  • Мнения: X
Глухарче,
Не отричам новото. (лесно)
Не сте ме разбрали.
Започнах, че причината за неработещ климатик може да не е от липса на фреон и изтичане,
което тази машина не може да диагностицира.
( и бъркащият си в носа си остава с пръст в него)  Mr. Green

# 68
  • Варна
  • Мнения: 10 493

То много работи може да са, но разговора почна от климатик и спря да духа. Според теб къде трябваше да я пратя? Да прави основен ремонт на двигателя ли?
Кое е първото нещо, което ти идва на акъла да направиш, поне аз бих отишла на сервиз  за автоклиматици. Това си е първата и най-логична стъпка, ако не е от това ще търсим проблема на друго място.
И да ти кажа и за автодиагностика съм чувала, ако искаш сега и за нея да поспорим, явно на теб ти е важно да излизаш най-компетентна, независимо от темата.

# 69
  • Мнения: X
Кое е първото нещо, което ти идва на акъла да направиш, поне аз бих отишла на сервиз  за автоклиматици.
Първото нещо, което бих направила (и съм правила за хладилника си) е да проверя кондензатора.
Обаче, започвам сама с диагностиката и какво се оказва:
Не тръгва компресорът / чува се леко жужене/ заради кондензатор, струващ 4,80 лв(4mf/425V/475V/500 5%)!
Скрит текст:
Скрит текст:
Дано съм била частично полезна.

# 70
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Оле боже ooooh!
Аз спирам да споря Tired

Ама верно в бгмаммата могат и самолети да сглобяват и разглобяват  Laughing

# 71
  • Мнения: 7 723
напълниха ми климатика с машина като на Глухарче, благодаря ти
много Simple Smile
диагностика не можаха да ми направят, защото младежите не откриха на реното втория извод за да закачат системата
търсиха зад гумата, добре са го скрили
 

Последна редакция: сб, 24 юни 2017, 01:56 от Herzen

# 72
  • Мнения: X
Само отиди някъде,където зареждат с хубави съвременни машини, защото първо ще проверят дали има теч на фреон от някъде.
диагностика не можаха да ми направят, защото младежите не откриха на реното втория извод за да закачат системата
И каква беше файдата от ползата от съвременната машина, като не е направена диагностика?
(не може да се ползва оптимално)
Скрит текст:
ПП
Цитат
Изпарителната тръба (с цедка) се намира в тънката тръба под гърловината на казанчето за чистачките, малко под десния фар. Няма вентил за измерване на високото налягане (той е поставен на смукателната тръба, но мери ниско налягане)
Herzen, наблюдавайте дали не се заскрежава тръбата (вдига се капака).

Последна редакция: сб, 24 юни 2017, 06:33 от Анонимен

# 73
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Остай, остай, че мъжете се напикаха от смях с нас  Laughing

# 74
  • Мнения: X
Остай, остай, че мъжете се напикаха от смях с нас  Laughing
Глухарче  Hug
Като пият бира ще се наложи да пишкат на определени за това места,
а не да се напикават в гащите си, смеейки се.
Мъж не е равнозначно на компетентност (техническа)!  Wink
ТОХ-а  определено не е трамплин към МЕИ.
Ей така, за спорта съм ремонтирала уреди.
(мъжът казва на жена си, че сам се е справил)  Joy
ПП Ето нагледно видео какво и как е трябвало да се прави относно профилактика на автоклиматик:
(бъркането в носа няма да спомогне да се "открие" в МПС-то къде да се присъединят щуцерите,
за да може да се ползва уреда-машина за диагностика и пълнене....)
Дали пожарникарите знаят къде и могат  да завият маркуча? Изгоряхме
Скрит текст:

https://www.youtube.com/watch?v=R--Yus3ALzI

Последна редакция: сб, 24 юни 2017, 13:49 от Анонимен

# 75
  • Мнения: 1 970
PAV1 , моите уважения....
Ако механиците при които ходя с колите си (включително в оторизираните сервизи) бяха поне малко като теб нямаше да псувам всеки път...
Не да ми закачат колата на диагностика и да ме питат - "абе ти немски знаеш ли, че не му рабирам кво пише...."
Цитирам диагностик в Опел.

# 76
  • Мнения: X
StefanB,
Много полезни неща за компютърната диагностика, на БГ!
http://www.bgdiagnostica.com/index.php/free.html

# 77
  • гр.Варна
  • Мнения: 869
Момичета,вчера купихме на дъщеря ми кола и иска да  сложим нови калъфи на седалките.Къде във Варна има по-голям избор на тапицерии ,калъфи за волана ....?

# 78
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Момичета,вчера купихме на дъщеря ми кола и иска да  сложим нови калъфи на седалките.Къде във Варна има по-голям избор на тапицерии ,калъфи за волана ....?

Тапицерии вече рядко купуват хората и магазините не ги зареждат много. На базара на Гюрлата има 4-5 магазина все ще намерите нещо. Може би и в Гарван.

# 79
  • гр.Варна
  • Мнения: 869
Момичета,вчера купихме на дъщеря ми кола и иска да  сложим нови калъфи на седалките.Къде във Варна има по-голям избор на тапицерии ,калъфи за волана ....?

Тапицерии вече рядко купуват хората и магазините не ги зареждат много. На базара на Гюрлата има 4-5 магазина все ще намерите нещо. Може би и в Гарван.
Благодаря,ще погледнем. bouquet

# 80
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Вие първо филтри,ремъци и масла сменете,пък тапицерията лесна  Simple Smile.Аз основно в единия магазин от тези на  Гюрлата пазаря, всичко ми намират и е по-евтиничко, което за мен е от значение. Мисля че Бруно карс се казваше  Rolling Eyes

# 81
  • гр.Варна
  • Мнения: 869
Вие първо филтри,ремъци и масла сменете,пък тапицерията лесна  Simple Smile.Аз основно в единия магазин от тези на  Гюрлата пазаря, всичко ми намират и е по-евтиничко, което за мен е от значение. Мисля че Бруно карс се казваше  Rolling Eyes
Ааааа, с тези неща да се занимава баща и , аз съм по вътрешния интериор.  Laughing

# 82
  • Мнения: 24
някой от вас ползва ли добавките за горивото???

# 83
  • София
  • Мнения: 44
За по-лесно палене зимата ли? Каква е колата, съответно и двигателя?

Съветът ми е да видиш във форумът на марката, която караш. Там гарантирано има изписани куп коментари.

# 84
  • Мнения: 9 662
някой от вас ползва ли добавките за горивото???
Аз ползвам от по-скъпото гориво, то е същото.

# 85
  • София
  • Мнения: 4 547
А аз сипвам само на определени бензиностанции, колкото и да ми е неудобно да ходя до тях. Определено се усеща разлика като сипя някъде другаде.

# 86
  • Мнения: X
някой от вас ползва ли добавките за горивото???

Аз ползвам Бардал БДЦ за дизел и го препоръчвам на всеки, който кара нафтова печка в България.

# 87
  • Мнения: X
някой от вас ползва ли добавките за горивото???
Аз ползвам от по-скъпото гориво, то е същото.


Не е същото, изобщо.

# 88
  • Мнения: 9 662
някой от вас ползва ли добавките за горивото???
Аз ползвам от по-скъпото гориво, то е същото.


Не е същото, изобщо.
Обясниха ми в сервиза, че ако ползвам добавка мога да си ползвам от най-евтиното гориво. Аз разбрах, че резултатът е един и същ, затова ги приравних.

# 89
  • Мнения: X
някой от вас ползва ли добавките за горивото???
Аз ползвам от по-скъпото гориво, то е същото.


Не е същото, изобщо.
Обясниха ми в сервиза, че ако ползвам добавка мога да си ползвам от най-евтиното гориво. Аз разбрах, че резултатът е един и същ, затова ги приравних.

Много зависи и каква добавка и какво гориво. И ти препоръчвам само на тази марка.

# 90
  • Мнения: 9 662
От по-скъпия дизел на Шел зареждам, добавката не знам каква беше. В официалния сервиз на марката на колата ми, ми я препоръчаха. 20 лв. струваше.

Общи условия

Активация на акаунт