Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 22 март 2017, 09:42 ч.

Жилището няма акт 16

• 2 532
  • 10
  •   1
Отговори
Здравейте!Отскоро търсим да си купим жилище , ние сме семейство с две деца на 6г. и на 8г., от 10 години живеем под наем .Видях обява от собственик за двустаен апартамент 60 квадрата , тухла ,на 1 етаж с възможност да се преустрои в тристаен,обзаведен, но както разбрах от телефонния разговор сградата няма акт 16.Собствениците живеят в жилището , имат отделен електромер и водомер.Като пълен лаик в тази област ,искам да ви попитам какви са рисковете ако се закупи такова жилище, на този етап има ли нотариален акт,  казаха ми , че до края на лятото ще има акт16 и се питам защо ли искат да го продават ?И как мога да разбера дали жилището има някаква тежест?

Последна редакция: ср, 22 мар 2017, 09:48 от zawe

# 1
Здравейте,
Разпитайте по-подробно защо няма Акт 16.
Това, че сградата е населена и няма акт16 за мен е малко претиснително.

Аз вчера звъннях на една обява , която също няма акт16 - поразпитах малко повече и се оказа, че нямат трафопост, строителя се е отказал и сега щели собствениците да събират пари да си изградят трафопост.
За мен това цялато нещо е доста голяма разправия, възможно е и да успеят. Но преди 10 г. купих апартамент на зелено и си спомням колко разправии имаше строителя точно с трафопоста. Първо го изгради - струваше 160 000 лв. , след това чака комисия от енергото - поне половин година, после енергото трябваше да му го изкупи - може би година и половина се разправяше с този трафопост, и колко подкупи даде.

# 2
  • Варна
на този етап има ли нотариален акт,  
Има НА право на строеж. Нормална сделка пред нотариус. Данъчната оценка е по-ниска.
Когато сградата се въведе в експлоатация (акт 16) го декларирате в общината, за да плащате данъци.
Това, че има електромери и водомери не означава, че има партиди.
Вода и ток(промишлен) се плаща по общ. След това се разпределя вътрешно.
Риск има, но той е обвързан със строителя. Какви договори има със собствениците?
Проверете др. негови сгради за колко време ги приключва до акт 16.
Аз вчера звъннях на една обява , която също няма акт16 - поразпитах малко повече и се оказа, че нямат трафопост,
След 2003г не мисля, че може да се "случи" това.
При издадено разрешение за строеж означава, че има предварителни договори с експлоатационните дружества за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура;
Скрит текст:
Чл. 143. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) Инвестиционните проекти се съгласуват и одобряват въз основа на представени:
1. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г.) оценка на съответствието на проектната документация с основните изисквания към строежа;
2. (изм. - ДВ, бр. 82 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 53 от 2014 г.) положително становище на органите за пожарна безопасност и защита на населението за строежите от първа, втора и трета категория;
3. предварителни договори с експлоатационните дружества за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура;
4. (нова. - ДВ, бр. 77 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) влезли в сила административни актове, които в зависимост от вида и големината на строежа са необходимо условие за разрешаване на строителството по Закона за опазване на околната среда, Закона за биологичното разнообразие или друг специален закон, и съответствие на инвестиционния проект с условията в тези актове;
5. (нова - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., изм. - ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., изм. - ДВ, бр. 13 от 2017 г.) съгласуване япри условията и по реда на Закона за културното наследство - за недвижими културни ценности и за строежи в техните граници и охранителните им зони.
(2) За съгласуване и одобряване на инвестиционните проекти се заплащат такси по Закона за държавните такси и по Закона за местните данъци и такси.
(3) (Отм. - ДВ, бр. 65 от 2004 г.)

Последна редакция: ср, 22 мар 2017, 10:17 от PAV1

# 3
60 квадрата е малко за 4 души.

# 4
Здравейте,
Разпитайте по-подробно защо няма Акт 16.
Това, че сградата е населена и няма акт16 за мен е малко претиснително.

При разговора по телефона , собственика на въпросното жилище ми каза , че причината да няма сградата акт 16 е тази, че мезонетът на сградата не бил готов(предавам неговите думи), но сега вече имал купувач.Но продължавам да се чудя щом е толкова хубаво място като локация и приветливи съседи , защо въпросния собственик си обявява жилището за продан?

# 5
  • Mediterraneo

Ти се изказа. Проблемът на авторката не е дали ще се съберат на 60 квадрата  ooooh!

# 6

Ти се изказа. Проблемът на авторката не е дали ще се съберат на 60 квадрата  ooooh!

Но ще и стане проблем, а има ли смисъл толкова да го мисли , след като не пасва? 6&8 г. ка кда е някак ще се сбутат, но те няма да са миниатюрни дълго време. От друга страна след като се изнесат за родителите ще е ОК  newsm78 Трудна зада4а. Имам познати взели така малко жилище. Дават го под наем, живеят в голямо под наем и като се изнесат децата ще се преместят в своето ... Но не знам дали за тях е вариант.

Последна редакция: ср, 22 мар 2017, 10:47 от Bandiera rossa

# 7
  • София
В никой случай без Акт 16  ooooh! ooooh!
8 -ма година "го играя" този танц с наша наследствена земя и недостроена сграда.
Ама в никой случай  #Cussing out

# 8
Имам приятел технически ръководител. Преди обсъждах с него точно това и ми каза, че за да няма една сграда акт 16, значи има някакъв сериозен проблем.
А пък щом е и населена вече, може от доста време да си влачат проблема.

# 9
  • Варна
8 -ма година "го играя" този танц с наша наследствена земя и недостроена сграда.
Да не е в някоя вилна зона, 5-та категория?
Имате ли Разрешение за строеж?
http://rs.gis-sofia.bg/

# 10
Благодаря , за бързите отговори!Много е рисковано,отказах се даже и да го оглеждам , пък и наистина са малко квадратите , но пак тук във форума , мернах , че е много важно разпределението какво е , и при налична малка наглед квадратура могат да се постигнат оптимални решения .Затова започнах да гледам и по-малките жилища с опция да се преустроят в повече стаи.Simple Smile

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт