Някой свалял ли е блажна боя от дървена дограма?

  • 37 843
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 164
Вкъщи започнахме ремонт и вече сме на етап врати. За съжаление няма да ни стигнат средствата да сменим всички врати /а те са доста/, а и те са хубави масивни дървени врати. Проблемът е обаче, че някой навремето е бил много "умен" да ги боядиса с блажна боя Shocked Хората правят какви ли не имитации на дърво, а при нас обратното - скрили сме дървото под 3 пласта блажна боя.
Та сега с мъжа ми искаме да свалим боята до дърво, без да го нараняваме и да боядисаме вратите след това със светъл лак. Свекървата изпадна в ужас Grinning съсипвали сме й това, което била градила цял живот newsm78
Ако някои е успял да свали блажна боя от дърво, нека да помогне Praynig

# 1
  • София
  • Мнения: 8 272
има няколко начина:
- пистолет за горещ въздух и шпатула;
- терминатор за боя
после ще трябва да си шкурите за да стане супер.

при нас пък някакъв умник беше боядисвал върху бялото черно после пак бяло 2 пласта, но черното прозираше

# 2
  • Мнения: 5 255


Пистолет за горещ въздух  Wink

# 3
  • Мнения: 8 917
Или шкурка, но е много трудоемко Thinking

# 4
  • Мнения: 415
Има един препарат, който е на нитроцелулозна основа, т.е. сваля всякакъв вид бои.
Има различни имена - стрийпър, смивка....
Смивка съм купувала от магазин "Колор Маркет" на 5-те кюшета. Беше около 4,5лв. и ми стигна за дограмите на 4,5 големи двойни прозореца.
Маже се с четка за боядисване върху боята за сваляне, чакаш малко и всичко става на юфка и се свлича. Много мирише и се пипа с ръкавици. 
Дано съм била полезна. Peace

# 5
  • Мнения: 5 475
Смивката е добра,но ако няма няколко пласта боя...ако са били боядисвани няколко пъти,както казваш-   решението е пистолета с горещ въздух.  Peace

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 23 493
Шкурка, ама има машинки за шкурене. МъжОт така изчисти по мое внушение една прастара бяла кухненска маса и сега си имам маса - масив,  за която подобна, но нова ще ми смъкнат две кожи поне на цената на един лак и един уикенд работа. Всъщност машинките са два типа - с въртяща се лента или вибрираща. Ние имаме вибрираща от Бриколажа за някъде 30лв беше.

# 7
# 8
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
има няколко начина:
- пистолет за горещ въздух и шпатула;
- терминатор за боя
после ще трябва да си шкурите за да стане супер.

при нас пък някакъв умник беше боядисвал върху бялото черно после пак бяло 2 пласта, но черното прозираше
ние минахме през това и го направихме сд пистолет с топъл въздух препоръчвам го въпреки че е по - неприятния начин и труден но стана страхотно,после грубо и фино шкурене,китване а отгоре сме с лак-махагон Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 529
Нека не съм от отбора на песимистите, но само да разкажа какво направиха наши близки - свалиха боята от старата дограма - МНОГО ВРЕМЕ И МНОГО ТРУД!!!
Не получиха очаквания резултат и.. смениха дограмата с ПВЦ! #Crazy

# 10
  • виртуално
  • Мнения: 2 833
1. пистолет за горещ въздух ( купихме някакъв холандски за 30 лева - още работи )
2. фиброшлайф
3. ръчно с финна шкурка по ъглите
4. ленен безир
5. лак
В момента нямам грам блажно в къщи и съм супер щастлива

# 11
  • Мнения: 1 150

С това чудо за 1 час, с 3 врати се справихме.
Но ако не ви се е олющила боята, можете да ги покриете с мебелно фолио. Леля ми така си направи вратите и са като нови

# 12
  • Мнения: 1 383
Нека не съм от отбора на песимистите, но само да разкажа какво направиха наши близки - свалиха боята от старата дограма - МНОГО ВРЕМЕ И МНОГО ТРУД!!!
Не получиха очаквания резултат и.. смениха дограмата с ПВЦ! #Crazy

Това направиха тук в една стара сграда, която после стана банка. Чоплиха, чоплиха, после изхвърлиха старата дограма и сложиха нова.

# 13
  • варненка от София
  • Мнения: 4 877
В разгара на ремонт сме, защото си купихме ново жилище. Дограмата е доста запусната, но ще можем да сменим само в спалнята, другата я поправяме и действам точно с такъв пистолет и шпатулка. Когато започнах в началото си опърлих пръста жестоко, но сега съм спец направо! Много лесно пада.

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
Пистолет с горещ въздух. Преди 3-4 години свалих на всяка врата и прозорец в къщи боята  с него. Laughing
                                              УСПЕХ

# 15
  • Мнения: 399
Пистолет с горещ въздух. Преди 3-4 години свалих на всяка врата и прозорец в къщи боята  с него. Laughing
                                              УСПЕХ
krasi stz, а как предпазваш стъклата на прозорците да не се спукат от високата температура? И на мене ми предстои, вече съм купила пистолет. Дай съвет, моля Praynig

# 16
  • Мнения: 399
Още един въпрос, мисля свързан с темата: по същия начин ли да сваля блажна боя от старинен бюфет и столове - много държа на тях и искам да им върна предишния вид. Моля, помагайте!

# 17
  • Мнения: 164
Да ви попитам с пистолет с топъл въздух не потъмнява ли дървото? Ние искаме после да запазим естествения цвят на дървото или най много 1 - 2 нюанса по - тъмно да боядисаме вратите.
Ако имате снимки, може да покажете как се е получило Grinning

# 18
  • Мнения: 505


Пистолет за горещ въздух  Wink
Ей с такъв уред става мноого бързо и лесно! newsm10

# 19
  • sofia
  • Мнения: 8 919
Пистолет, после шкурка и става супер.
Много зависи каква е дограмата (вратите) - като качество имам предвид. Тип панелни дограми не си заслужава труда.
Детелина, купуват се приставки за пистолета (нашият си вървеше с такива) и няма проблем със стъклата.
Блажна боя може да свалиш от всичко дървено, но зависи колко чупки и резки (фрезовани работи) има по въпросното нещо. В нас с едни врати ми се .....майката.

Когато започнах в началото си опърлих пръста жестоко, но сега съм спец направо! Много лесно пада.
Ръкавици задължително!
Да ви попитам с пистолет с топъл въздух не потъмнява ли дървото?
Не, може да почернее леко, ако задържиш пистолета по-дълго, но с шкурка се оправя

# 20
  • варненка от София
  • Мнения: 4 877
Да ви попитам с пистолет с топъл въздух не потъмнява ли дървото? Ние искаме после да запазим естествения цвят на дървото или най много 1 - 2 нюанса по - тъмно да боядисаме вратите.
Ако имате снимки, може да покажете как се е получило Grinning

Дървото не се похабява от работата с пистолета, но все пак не си мисли, че става идеално чисто като дърво, преди да е боядисано. Ние махнахме боята, после с видбошлайф и шкурка го минахме, но няма да стане без боядисване, а и ние така или иначе искаме да има цвят дограмата, така че идеята за естествено дърво, след като е била нанесена боя не мисля, че е осъществима. Аз споделям нашия опит все пак де, вчера го правих това нещо.

# 21
  • Мнения: 164
ЦитатМного зависи каква е дограмата (вратите) - като качество имам предвид. Тип панелни дограми не си заслужава труда.
Нашите врати са от преди 50 години някъде, та ми се струва, че си заслужава да ги запазим. Защото сега за такава врата /масив, а не разните му там МДФ или ПДЧ-та/ трябва човек да приготви доста солидна сума. А и защо да унищожаваме нови дръвчета Grinning

Последна редакция: ср, 03 май 2006, 11:56 от 4o4ka

# 22
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Свалихме няколко пласта боя от дограма и врати , най напред с пистолет за горещ въздух и шпатула, после с лентов шлайф http://megashop.bg/bosch/images/GBS%2075%20AE_3.jpg , това което остана със парчета стъкло и шкурка на ръка (по ъглите). Нужни са машини, иначе е голяма хамалогия.

# 23
  • Мнения: 4 546
а от метална каса дали ще стане да се махне така боята?
и друго- ако се облепят вратите с фолио, не се ли отлепя бързо? бяхме си облепили 1 шкаф с токава фолио и по ръбовете вече се е запретнало.

# 24
  • Мнения: 164
Цитат: Дървото не се похабява от работата с пистолета, но все пак не си мисли, че става идеално чисто като дърво, преди да е боядисано. Ние махнахме боята, после с видбошлайф и шкурка го минахме, но няма да стане без боядисване, а и ние така или иначе искаме да има цвят дограмата, така че идеята за естествено дърво, след като е била нанесена боя не мисля, че е осъществима. Аз споделям нашия опит все пак де, вчера го правих това нещо.
[/quote]
Marulka вие какъв цвят боядисахте дограмата? Аз по - тъмно от череша не си представям, макар че първоначалната ни идея е дъб, ама ако не стане ще се примирим и с по - тъмен цвят, само да не е някакво тъмно кафяво, че няма с какво да ни пасне като мебели.
Имаш ли някакъв снимков материал?

Последна редакция: ср, 03 май 2006, 12:15 от 4o4ka

# 25
  • Мнения: 164
Херелина, фолиото наистина се отлепя по краищата. То е временен вариант. Аз така смятам да облепя кухненските шкафове, докато решим да ги сменяме.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 546
а от метална каса дали ще стане да се махне така боята?
и друго- ако се облепят вратите с фолио, не се ли отлепя бързо? бяхме си облепили 1 шкаф с токава фолио и по ръбовете вече се е запретнало.
За металната каса... Whistling  Whistling  Whistling сдухах се отвсякъде. Определено от дървото пада по лесно. Накрая мъжът ми с някаква шлайф машина мина касите и аз...където останало, но е мнооого тръгно. Ако някой знае по-лесен начин от метала....тук му е мястото да каже. Laughing Wink

# 27
  • варненка от София
  • Мнения: 4 877
Цитат: Дървото не се похабява от работата с пистолета, но все пак не си мисли, че става идеално чисто като дърво, преди да е боядисано. Ние махнахме боята, после с видбошлайф и шкурка го минахме, но няма да стане без боядисване, а и ние така или иначе искаме да има цвят дограмата, така че идеята за естествено дърво, след като е била нанесена боя не мисля, че е осъществима. Аз споделям нашия опит все пак де, вчера го правих това нещо.
[/i]Marulka вие какъв цвят боядисахте дограмата? Аз по - тъмно от череша не си представям, макар че първоначалната ни идея е дъб, ама ако не стане ще се примирим и с по - тъмен цвят, само да не е някакво тъмно кафяво, че няма с какво да ни пасне като мебели.
Имаш ли някакъв снимков материал?
[/quote]

Ами ние още не сме я боядисали, но сме в процес на чудене каква да я спретнем дограмата. Всички стаи са в различен цвят и за сега не сме го измислили каква да е дограмата. В кухнята са цвят кайсия стените, може нещо по светличко в този нюанс да изберем, в хола е зелена ябълка, там ни е драмата за цвят.  В интерес на истината не ми се иска да е бяла. А в спалнята я сменихме с алуминиева, та там няма грижа. Снимков материал за съжаление нямам. Все още не сме се нанесли там, сега ремонтираме усилено и все още сме на квартитра.

# 28
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530

Дървото не се похабява от работата с пистолета, но все пак не си мисли, че става идеално чисто като дърво, преди да е боядисано. Ние махнахме боята, после с видбошлайф и шкурка го минахме, но няма да стане без боядисване, а и ние така или иначе искаме да има цвят дограмата, така че идеята за естествено дърво, след като е била нанесена боя не мисля, че е осъществима. Аз споделям нашия опит все пак де, вчера го правих това нещо.

Ако се прави внимателно изобщо не се похабява.
Тук е свалена боята от целия вратопрозорец
http://images06.snimka.bg/000629792.jpg
А тук от вратата и касата
http://images06.snimka.bg/000629794.jpg
По същия начин е свалена от всички врати до шперплат и от всички прозорци без детската.
Когато се свали добре си остава чисто дърво и може и в по-светъл лак да се намаже. На нас просто и мебелите ни са такива, с тях се съобразихме.

# 29
  • Мнения: 4 546
 ljuboznatelna , те като нови изглеждат  newsm10 с какво са обработвани като сте махнали старата боя?

# 30
  • варненка от София
  • Мнения: 4 877

Дървото не се похабява от работата с пистолета, но все пак не си мисли, че става идеално чисто като дърво, преди да е боядисано. Ние махнахме боята, после с видбошлайф и шкурка го минахме, но няма да стане без боядисване, а и ние така или иначе искаме да има цвят дограмата, така че идеята за естествено дърво, след като е била нанесена боя не мисля, че е осъществима. Аз споделям нашия опит все пак де, вчера го правих това нещо.

Ако се прави внимателно изобщо не се похабява.
Тук е свалена боята от целия вратопрозорец
http://images06.snimka.bg/000629792.jpg
А тук от вратата и касата
http://images06.snimka.bg/000629794.jpg
По същия начин е свалена от всички врати до шперплат и от всички прозорци без детската.


Ами при нас няма как да не се похаби, дограмата е от 1978 година с няколко слоя бяла боя, коята е нанасяна неравномерно, сякаш с парцалче са боядисвали. Изключително занемарена. А и както писах по-горе нашата цел беше да я изравним, после я мазахме с кит за дърво, сега следва боядисване. Много зависи каква е изходната позиция на дограмата. Нашта беше цялата надупчена и прободена с пирончета и райберчета. Бабата, която е живяла там преди нас е била на 90 години жената и наистина е разбираемо защо е толкова зенемарено и неподдържано. На този етап нямаме парички да сменим във всички стаи дограмата, та за това решихме просто да я освежим. След време така или иначе ще я сменяме.

# 31
  • Мнения: 164
Любознателна, много добре е станало при вас. Аз се окуражих. Довечера започвам Grinning Само все още се чудя дали с химикал или с топъл въздух. Ще се пробва сигурно и с двете средства

# 32
  • Мнения: 672
Още един въпрос, мисля свързан с темата: по същия начин ли да сваля блажна боя от старинен бюфет и столове - много държа на тях и искам да им върна предишния вид. Моля, помагайте!
Аз махнах блажната боя от пиано. Използвах "Терминатор" и шкурка. 

# 33
  • Мнения: 1 520

- пистолет за горещ въздух и шпатула;


Но става много бавно.

# 34
  • sofia
  • Мнения: 8 919
ЦитатМного зависи каква е дограмата (вратите) - като качество имам предвид. Тип панелни дограми не си заслужава труда.
Нашите врати са от преди 50 години някъде, та ми се струва, че си заслужава да ги запазим. Защото сега за такава врата /масив, а не разните му там МДФ или ПДЧ-та/ трябва човек да приготви доста солидна сума. А и защо да унищожаваме нови дръвчета Grinning
Точно това имах предвид под качествена - добра изработка. Нашата също е на толкова (като е строена къщата)
За металната каса... Whistling  Whistling  Whistling сдухах се отвсякъде. Определено от дървото пада по лесно. Накрая мъжът ми с някаква шлайф машина мина касите и аз...където останало, но е мнооого тръгно. Ако някой знае по-лесен начин от метала....тук му е мястото да каже. Laughing Wink
За метал освен с шлайф машина няма друг начин

# 35
  • Мнения: 3 760
Сваляли сме. И с "Терминатор" и с пистолет за топъл въздух. Препоръчвам терминатора. Пистолетът е добър, но за малки участъци (мое мнение).

# 36
  • София
  • Мнения: 6 743
Има една машина- мисля, че шлайф се казва.Баща ми с такава сваляше блажна боя от дърво  Hug

# 37
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
ето качих и аз снимки дано да се вижда ясно ...ако ли не утре ще снимам и ще пусна пак ...вратите и прозореца в хола ги направихме така  Peace.... Twisted Evil ей това бгфото има проблем нещо и със снимката та успях само 1 да кача после ще опитам пак http://www.snimka.bg/album.php?album_id=34704

# 38
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Любознателна, много добре е станало при вас. Аз се окуражих. Довечера започвам Grinning Само все още се чудя дали с химикал или с топъл въздух. Ще се пробва сигурно и с двете средства
Изобщо не ти препоръчвам химикал, защото прониква в дървото и после само боя го оправя. Сгрешихме така с едната врата и малко я развалихме, но тя ни беше първата.

# 39
  • Мнения: 110
Моя съвет е ,при толкова пластове боя никога да не пробваш с химикали и препарати. Зверска и къртовска работа е ,без ефект.Само разядох няколко чифта ръкавици и кожата си.След това видях как го правят с пистолет .Ех да съм знаела......

# 40
  • Мнения: 164
[Изобщо не ти препоръчвам химикал, защото прониква в дървото и после само боя го оправя. Сгрешихме така с едната врата и малко я развалихме, но тя ни беше първата.
[/quote]
И аз така си мислих, че дървото от Терминатора може да се повреди, но мъжът ми каза "Нищо му няма". Ама ще споделя с него твоя опит.

# 41
  • Мнения: 164
Desytka, много добре е станала врата ви, въобще не личи че е манипулирана по някакъв начин.  Simple SmileАко успееш, качи още снимки

# 42
Всичко зависи от блажната боя. Преди 2 г. правихме ремонт с баща ми в дядовата къща, строена 1932г. Много здрава и немръднала за 70г. дървена дограма. Проблема беше, че 1-вата боя е била немска, след това 10 ката соц боя. Соц боята падна лесно - къде с терминатор, къде с пистолет за горещ въздух, но фашистката боя .... разказа ни играта. Не става нито с терминатор, нито с пистолет за горещ въздух. При пистолета с горещ въздух боята се напука и става на ситни парченца и после чоплиш едно по едно. Проблема го решихме радикално - шлайф машина, шкурка, цикла и яко търкане.

# 43
  • Мнения: 398


Пистолет за горещ въздух  Wink
Точно със същия уред свалях боята на една врата.Разказа ми играта и никога повече няма да се наема.Мирише на изгоряла боя,освен това с шпатолата се стърже в момента или с едната ръка стържеш с другата държиш "духачката",а колко ток изгори-незнам Sad ... Три дни си играх.Не по цял ден защото като се дрогирах от миризмата и ме болеше главата.Чак последния ден се сетих да свалим и изнесем вратата вън ,но и там ми миришеше.

# 44
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 504
И ние сега сме в ремонт и аз с това свалям боя. Даже и от стените с него я смъкнах, ама се развали пустата джаджа. Сега търся сервиз, ама май при нас няма.  Sad
Иначе на мен ми беше удобно. И много бързо.
Сега се мъча с Терминатор, ама то голям зор, понеже ние имаме по вратите някаква постна боя, покрита с лак отгоре.
Опитах и с Дунав, ама там беше мисията невъзможна.

# 45
  • Мнения: 1 403
С пистолет с горещ въздух и твърда шпакла, нагорещяваш и същевременно със шпаклата махаш боята преди да е изстинала. След катп махнеш боята шкуриш с шлайф машина, защото на ръка е трудми4ко. Първо ги минаваш с грунд или мн. разредена боя и след това ве4е си ги боядисваш. Нашите ги правехме така и станаха екстра   newsm10

# 46
  • Мнения: 1 028
Оффф много кофти спомени имам,сестра ми прави такива упражнения за луди с едни прозорци на село,първо мазахме с "Генерал",после с пистолет и с шпакла,после с шкурка махамме по-дребните петна..бе неблагодарна работа,3 дни 8 човека по цял ден пощихме за 8 двойни прозореца и касите.

Общи условия

Активация на акаунт