Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
# 15
Мъжът ми се пробва със самоучители. Много бавно върви. Благодаря за картинния речник.

# 16
  • София
Аз преподавам български на чужденци.
Давам ви линк за един учебник, колеги го писаха скоро, така че трябва да е малко по-добър от старите тухли, които за нищо не стават.
http://caritas.bg/bg/what-we-do/documents/documents/item/3834-dostap-manual
За съжаление няма хубава система за български за чужденци.

# 17
И моят приятел не знае български, но и не иска да научи. Sad Казва, че не бил дошъл тук, за да учи езика, а за да работи. Тук е 6 години и знае много малко. Не знам как да го накарам да го научи. Искам да излизаме с приятели и да може да общува с тях, а не да седим и да се чувстваме тъпо, че не разбира, а аз само да превеждам. Това много ми тежи.

# 18
  • MI
И моят приятел не знае български, но и не иска да научи. Sad Казва, че не бил дошъл тук, за да учи езика, а за да работи. Тук е 6 години и знае много малко. Не знам как да го накарам да го научи. Искам да излизаме с приятели и да може да общува с тях, а не да седим и да се чувстваме тъпо, че не разбира, а аз само да превеждам. Това много ми тежи.
От колко време сте заедно? Според мен ще му дойде с времето желанието. ММ чак като осъзна колко му пречи да не може с родителите ми да общува пожела наистина да понаучи малко български. Заради приятелите ти забрави да седне да учи...

# 19
  • София
Тук /в София/ почти всички говорят английски и чужденците нямат особена мотивация да научат български.

# 20
Ами не сме от много дълго заедно - само от 9 месеца. Дано да сте права. Макар че не можем да разчитаме, че в бъдеще ще се научи. Или го приемаме такъв или се отказваме. И все пак надеждата остава. Той просто е от различна езикова група - знае унгарски, румънски и английски и с българския му идва малко трудно.

# 21
  • MI
Ами не сме от много дълго заедно - само от 9 месеца. Дано да сте права. Макар че не можем да разчитаме, че в бъдеще ще се научи. Или го приемаме такъв или се отказваме. И все пак надеждата остава. Той просто е от различна езикова група - знае унгарски, румънски и английски и с българския му идва малко трудно.
O, рано е още.  Simple Smile Кажи му че за теб е важно, той сам ще прояви желание след време. Особено ако един ден ще трябва да общува със семейството ти.

# 22
Тук /в София/ почти всички говорят английски и чужденците нямат особена мотивация да научат български.
От моя опит почти никой не се престрашава да говори на английски. Моята среда дълго време беше такава, че всички ползваха английски в работата си. Рядко някой се престрашаваше. А в компания, компанията говори езика на мнозинството.

# 23
  • Mars Hotel
Много полезна тема, благодаря!  bouquet Ще разгледам всички линкове подробно.

Моят приятел също е германец. Чете на кирилица и знае около стотина думи и фрази на български, но разбира доста неща. Много трудно се оправя със спрежението на глаголите и членуването, но ще упорстваме. Ние сме филолози и двамата, така че ни влече повече към теория и анализи, та не знам как ще проговори.  Laughing

Граматиката започнахме чрез фрази: аз съм/ти си, имам/нямам, има/няма, искам/не искам, искаш ли, имаш ли, знам/не знам и т.н. Лека-полека разширяваме диапазона.

Последна редакция: ср, 29 мар 2017, 20:00 от Светлица

# 24
  • Наблизо
ММ говори,пише и чете на български доста сносно вече.Лека-полека научи много думи от общуването с моите родители,които го поправят при нужда,както и аз.Трудно му е с глаголите,които се спрягат и че нямаме инфинитиф,както и с членуването,слага го както му дойде.Като цяло се справя сносно,ходи сам до магазина,даже се разправя ако тръгнат да го лъжат нещо.
Той е много силен в езиците и много бързо влече в час,почти веднага схвана логиката на кирлицита- оттам сам четеше и нарочно ме караше да му говоря и казвам как е това или онова на български.
На мнение съм,че за да може чужденец да научи български ,трябва да усеща езиците,да схваща логиката му и да може да го съпостави с майчиния си такъв,както и да се опитва да говори,независимо от грешките,за да можем да ги поправяме.

# 25
Не знам как да го накарам да го научи.

Според мен, този румънски унгарец никога няма да научи български, просто защото ти не му трябваш за постоянно. Ти си временно явление в неговия разпилян живот.
А ти защо не спреш да тролиш?!

Представяш ли си колко му е скучен животът на този satelit (С малка буква, понеже не заслужава голяма), за да ходи по форумите. Явно е доста нещастен. Ей тука можеш малко да се образоваш и обогатиш satelit-е, ако изобщо разбираш английски език, в което се съмнявам. https://www.youtube.com/user/schooloflifechannel

# 26
  • Германия

Използвам случая да благодаря на FreeAgent. Вчера свалих учебника и наистина е много по-полезен и добре направен от тези, с които работех аз. Много ми беше интересно да прочета и английските обяснения за начина на живот в България. Simple Smile

Последна редакция: чт, 30 мар 2017, 11:36 от Tatti

# 27
  • София
На мен пък ми зацикля компа, като опирам да отворя пдфа. Може ли някой да го качи някъде за споделени файлове и да даде линк?

# 28
  • Германия
Free Agent, ето линковете:
Български учебник А1
Английско допълнение А1
Български учебник А2
Английско допълнение А2

Тъй като българските учебници са над 50МВ, съм ги качила в dox.bg без регистрация. Линковете ще са активни до 15.04.

# 29
  • София
Благодаря много.
Ако искате, мога да ви разкажа за другите учебници.

Редакция на ключовите думи на тема

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт