ГРАДИНАРСТВО - моето хоби 19

  • 85 442
  • 742
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 193
Аз съм в Североизточна България и си е доста студено, но тук се практикува т.нар. сеене на домати на ястък. Ето тук е обяснено https://aliveearth.wordpress.com/2013/03/11/vreme-e-za-razsad/
На село доста комшии сеят така и доматите после са по-устойчиви, т.е. разсадът няма нужда от това адаптиране, което е в кофичките - освен да свикне с температурата, му трябва да се приспособи и към почва и т.н. А имам познати, които са слагали семена есента и напролет порасват. И тои метод практикуват. Аз самата съм имала изникнали домати пролетта от такива, които сме изхвърляли при почистването на градината.

 Да, да, ястък! И баба така правеше разсада. Точно по нашия край го практикуват това. Аз сега в него съм намятала джодена (юзума), защото вече не го ползваме по предназначение.

# 31
  • В градината...
  • Мнения: 15 923
Вчера проверихме под найлона, доматите са 2-3 см. Има и доста тревички, но е рано да плевим.
А бабите ползват и голямо метално корито, което покриват с найлон.

# 32
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
абе хора , мушкатото ми взе да червенее по листата , май избързах с изкарването на вън .. във варна съм и тук е 12-13 градуса макс .. ще се оправи ли с времето като се затопли ?

# 33
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 852
абе хора , мушкатото ми взе да червенее по листата , май избързах с изкарването на вън .. във варна съм и тук е 12-13 градуса макс .. ще се оправи ли с времето като се затопли ?

нищо му няма  Hug парнало го е слънцето  Peace

# 34
  • Мнения: 1 934
абе хора , мушкатото ми взе да червенее по листата , май избързах с изкарването на вън .. във варна съм и тук е 12-13 градуса макс .. ще се оправи ли с времето като се затопли ?

Не е от слънцето, а от ниските температури сутрин  Peace

Но няма проблем. И аз имам такива листа от старите, а вече си растат нови, така че тези ще ги отчупим като им дойде времето.

# 35
  • Мнения: 14 700
Вчера ходих на гости на вилата на приятел и си харесах едно храстче с уникални оранжеви цветчета. Откопах едно и го засадих вкъщи,но днес гледам,че е повяхнал цвета.   Confused Разрових в гугъл и се оказа,че е японска дюля. Как мислите,дали ще оживее ? А и поорязахме разни клончета,чудя се ако ги сложа във вода дали ще пуснат коренче или няма смисъл?

# 36
  • Мнения: 1 934
Днес си купих саксифрага за сенчесто място в градината - някой има ли опит с нея?

Взех и намалени две саксии с 8 луковици много интересен нарцис прецъфтял, мога ли да ги засадя още сега в земята, а не да чакам есента?

За притежаващите делосперма /дайте съвет/ - миналата година си купих, но не иска и не иска да цъфти  newsm78 - на слънчево място е, просто се чудя защо така. Питах и продавачката - мота ме с разни тъпи отговори от сорта "Подхранвана ли е?"  Rolling Eyes - ами, че тя е от най-нисшите видове растения - надали това й е проблемът  Peace

# 37
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 852
Вчера ходих на гости на вилата на приятел и си харесах едно храстче с уникални оранжеви цветчета. Откопах едно и го засадих вкъщи,но днес гледам,че е повяхнал цвета.   Confused Разрових в гугъл и се оказа,че е японска дюля. Как мислите,дали ще оживее ? А и поорязахме разни клончета,чудя се ако ги сложа във вода дали ще пуснат коренче или няма смисъл?

 ooooh! Това е дърво. Не виждам как, в период на цъфтеж, ще го местите насам натам и то няма да страда. Дано имате дъсмет да се хване, но ... Айде да не съм Касандра  Peace
от клонка пък съвсем.

Днес си купих саксифрага за сенчесто място в градината - някой има ли опит с нея?

Взех и намалени две саксии с 8 луковици много интересен нарцис прецъфтял, мога ли да ги засадя още сега в земята, а не да чакам есента?

За притежаващите делосперма /дайте съвет/ - миналата година си купих, но не иска и не иска да цъфти  newsm78 - на слънчево място е, просто се чудя защо така. Питах и продавачката - мота ме с разни тъпи отговори от сорта "Подхранвана ли е?"  Rolling Eyes - ами, че тя е от най-нисшите видове растения - надали това й е проблемът  Peace



Моята саксифрага загина миналото лято.  Confused Прекалено топло и сухо и дойде в цветната градина.

 Crazy Тъкмо да се изкажа и за делоспермата и се сетих, че моето беше остеоспермум  Blush
те казват, че иска слънце  Peace

# 38
  • Мнения: 14 700
 Crazy Никакво дърво не е,имаше самораслици ,един от които откопах,не съм местила дърво...  #Crazy Отвори чичко Гугъл и виж дали не бъркаш нещо растението.  newsm78 Винаги си с адекватни и компетентни отговори и си ми помагала,но не съм съгласна в случая.  Rolling Eyes

Последна редакция: пн, 03 апр 2017, 17:57 от Anyyyone

# 39
  • Мнения: 19 244
Миналата година съседът ми изкопа клон яп.дюля. Тази година има зелени листенца, но няма цвят все още. Поливай я често и ще се прихване, щом е имала корени. Цветовете няма как да ги спасиш.

# 40
  • Мнения: 14 700
Благодаря. Ако не стане сега,ще пробвам на есен или пролетта рано. Той даже не знае какво е и го мисли за бурен,а цветовете са уникални.  Heart Eyes

# 41
  • гр. София
  • Мнения: 4 715
Това растение не знаех, че се казва японска дюля. На вилата имахме зве големи, пускат страшно много издънки, като джанките. И двете есента ги изрязахме до земята, гледам сега още не са тръгнали. То едната и без това ще я махаме, ще ми пречи на една катереща се роза. Колкото до цветовете - да, хубави са.  Peace

# 42
  • В градината...
  • Мнения: 15 923
Миналата година си купухме японски дюли /храст е, не дърво/, по време на цъфтежа, хванаха се. После установих, че има различни видове, нашите са с дребни листа и по-оранжев цвят, а съседите имат с по-големи листа и цветовете са нещо между розово и оранжево.

# 43
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
Не й е точно времето за вадене на дюлята. Тя вече е започнала вегитацията, нужни са й корени да се развива.  Махни й цветовете, малко скъси кронката и поливай. Аз садих храсти на гол корен на 1 май, вече разлистени, някои дадоха признаци на живот едва през септември.
Аз имам оранжева и розово-оранжева. При мен не се развиват много добре, защото  предпочитат кисела почва.

Делоспермата от кой вид е? Има и еднократно цъфтящи. Моята е цикламена и цъфти цяло лято. Никакво подхранване не й трябва, или мнооого слабо. Тя е като калдаръмчетата - иска слънце, бедна и суха почва.
По този повод да споделя какво се случва с космоса в моята градина. Понеже поливаме и торим, той расте предимно на листа, и почти не цъфти. Иска си неглежиране Simple Smile

# 44
  • Мнения: 14 700
Благодаря ви. Ще пиша дали се е хванала,когато стане ясно.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт