Студенти в Холандия/Нидерландия -2

  • 125 800
  • 741
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 4 493
manager дъщеря ми намери квартирата докато си беше в къщи - чрез фейсбук групи в холандия. Изпратиха и допълнително снимки и всичките живеещи на място направиха общ групов чат в скайп за да се запознаят - с камера и показаха къщата и 2 дни след като и писаха че тя е одобрена за нов съквартирант и обясниха как да преведеме капаро за квартирата, наем за първият месец и условията за настаняване, както и тя да изпрати съответните данни за себе си, които да впишат в договора с хазяина за да има легална регистрация, която пък е задължителна за унито. Става въпрос за Хага. Преведох парите и бях на тръни докато тя не се настани в квартирата, само уговорихме да предадат ключа предварително на близък наш човек, които е в Холандия но специално отиде до Хага. Така, че не плашете хората bouquet

# 46
  • София
  • Мнения: 4 493
Здравейте! Искам да попитам дали има някой студент, който се е възползвал не от студентското финансиране, което обхваща само таксата за университета, а от студентския кредит, за който трябва да работиш поне 56 часа месечно. Каква е процедурата, специфични условия и т.н.? Ще съм много благодарна!
Хубав ден от мен!
Сега дъщеря ми кандидатства в Ротердам за това финансиране. На нея искаха договор с фирма, че работи мин 56 час, бележка от родителите за доходите за 2 г назад, акт за раждане и някаква бележка от унито. Ако имате някакви по -специални въпроси питайте. Подават се документите в Дуо и чакаш одобрение. Финансирането се отпуска от датата на подаване на документите, независимо колко време трае одобрението, изплащат ги със задна дата

# 47
  • Мнения: 39
Благодаря много за информацията!
А дъщеря Ви в момента кой курс е и лесно ли успя да си намери работа?

# 48
  • Мнения: 3
Здравейте момичета. Хубаво е че си говорите за квартири и заеми и споделяте опита си. Благодаря ви, тези теми живо ме интересуват Simple Smile  На този етап ще продължа да ви чета за да е ориентирам и аз в обстановката, а когато и ние имаме вече някакъв опит в това отношение, ще споделям. Хубави дни и успех на всички Simple Smile

# 49
  • Мнения: 3
Всъщност ако някой от четящите тук има студент в Бреда или му предстои да учи там, който също си търси квартира и се тревожи за нейното намиране, може да се обединим и да търсим заедно. Така поне може да има вероятност децата да са заедно, 2-3 българчета на едно място звучи доста добре, може да си помагат докато се приспособят към новите условия Simple Smile  Айде на слука Simple Smile

# 50
  • София
  • Мнения: 4 493
Благодаря много за информацията!
А дъщеря Ви в момента кой курс е и лесно ли успя да си намери работа?
Сега е втори курс. Относно работата - миналата година не е търсила, сега посредата на учебната година реши да търси работа и за 1-2 м намери. Не че работи кой знае какво - сервитьорка е в заведение, но е нещо .... само се надявам да не и пречи на ученето.
Първата година според мен децата имат нужда от време да намерят място в университета, да се ориентират в обстановката, да преживеят раздялата със семейството, да се научат да се грижат за себе си /пазаруване, готвене, чистене, пране и т.н./ и такива нещо и ако е принудено да работи ...... според мен става много.
Аз даже не исках и сега да почва работа, предпочитам да си дойде тук лятото и да си е при мен 2-3 м, но тя реши друго ....

# 51
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Привет
Дъщеря ми е приета във Фонтис и Саксон, компютърни науки. Избра Фонтис
Относно квартирите ще ви споделя личен опит и наблюдения - живея в Холандия от 5г и миналата година завърших тук магистърската си степен.
Университетите предлагат общежития и това като начало е най-добрия вариант и за вас и за децата ви. За вас от гледна точка на спокойствие, а и ще си спестите ходене по мъките за квартира и за студентите - бърза и лесна адаптация. Добре обзаведени са според нуждите на студентите, с интернет и всичко необхоодимо.
Ние си мислехме в началото да и наемем апартамент или къща, но много бързо се отказахме.
Първо трябва да се занимаваме с обзавеждане (много често нямат дори и подови настилки), второ тя трябва да си намери съквартиранти, а никого не познава (живее все още в Бг), трето, в общежитието има основни правила за чистота, купони, гостита с преспиване и т.н. нещо което в квартира няма как да намерите. За първокурсниците, смятам, че е най-доброто.
Относно размера на стаите - живея в сравнително голяма къща (130кв) и най-голямата ми спалня е около 13кв, супер голяма според холандските разбирания. Така, че ако се надявате на стаи с български размери се откажете.
Не знам защо повечето български студенти и родителите им, винаги отхвърлят възможността за общежитие и после тръгват по мъките с търсенето на квартира. Не приемайте думите ми като упрек, а като човек минал през всички проблеми и препядствия с жилищата в Холандия.
Относно студентския кредит - договроа за работа е много важно да позочва, че студента ще работи 56ч. Тук съществуват т.н. нулеви договори, които не упоменават работните часове и те не ви вършат работа.
Ако имате въпроси, ще се радвам ако мога да ви отговоря.

# 52
  • Мнения: 7
Здравейте, дъщеря ми е приета в Бреда. Започнахме да търсим квартира. Искам да попитам сред вас има ли някой дъщеря , която ще учи там, за да търсим заедно квартира ? Отговор може и на лично Simple Smile

# 53
  • под Витоша
  • Мнения: 185
Здравейте, дъщеря ми ще учи в Утрехт. Там всички първокурсници задължително трябва да живеят в общежитие. Цената на общежитието е 6500 евро на година /мисля, че става въпрос за учебна година - 10 месеца, не знам броят ли се юли и август след първи курс?/. Интересно ми е колко горе-долу струва квартирата с всички режийни на месец?
Отделно има оферта за храна /студ.стол или както е написано - кетъринг / която е 1650 евро на година.

Последна редакция: ср, 31 май 2017, 12:51 от ДиВа ツ

# 54
  • Мнения: 1 970
Здравейте, дъщеря ми ще учи в Утрехт. Там всички първокурсници задължително трябва да живеят в общежитие. Цената на общежитието е 6500 евро на година /мисля, че става въпрос за учебна година - 10 месеца, не знам броят ли се юли и август след първи курс?/
Интересно ми е колко горе-долу струва квартирата с всички режийни на месец? Мисля, че общежитието би трябвало да е по-евтиния вариант, но на мен това не ми се струва хич евтино.
Отделно има оферта за храна /студ.стол или както е написано - кетъринг / която е 1650 евро на година.


Цената не включва юли и август, тогава стаите се дават на идващи студенти за кратка специализация и девойката ще трябва да си е събрала багажа и да го остави в определено помещение, за което плаща наем, не е нещо особено като цена. На следващата година тя ще е вече в друг апартамент. Принципно общежитията са чудесни, по на три етажа, на първия е дайнинг рум с телевиззор, с кухня напълно оборудвана и всекидневна с мека мебел и излаз към ливадката, ползва се от всички живеещи в дадения "вход", в който има трима или четирима съквартиранти, по две стаи на всеки етаж - втория и третия, с баня на всеки етаж. Има и сервизно помещение за багаж.
Квартира не ви съветвам да търсите, ще трябва да обзавеждате, а и в Колежа няма да Ви разрешат да излезете на квартира, социализацията на студентите е важна част от живота, за целта дори холандците, дори от самия Утрехт са задължени да живеят в общежитията. Не така стоят нещата с Университета, но за Колежа е така. Разделят ги на групи - там лъвове, тигри, пантери и т.н. имат съревнования, абе пионерска работа и американска, моделът е задокеански.  Но работи, на нашенци им е странно, защото това, което ще видят в първи курс като социален живот и ежедневие на холандци, немци, англичани, тука го изживяват младежите по на 14 год, в 8-ми .... Напиванията са безкрайни, както тук в тези години.
Отивайки да учите в Холандия забравете за сравнения с нашенското. защо общежитието да трябва да е по-евтино??? Дотации има, но за холандците, ти какво си допринесъл за холандската осигурителна система, че да те дотират? Холандските студенти примерно не плащат за транспорт, но българските си цакат...Но не само не е по-добре на квартира, напротив, общежитието е по-удобно и по-уредено. Има си отделна фирма, която стопанисва всичко, исдава и приема стаята при настаняването, продава Ви чаршафи с размер, какъвто няма да намерите в магазина (пише го на сайта, ако ви се занимава си го поръчайте тук, ще Ви излезе без пари на фона на цената там) , следи и глобява за повреди в техниката - форна, прахосмукачка, лампи, и т.н.
Но всичко има в общежитието, влизаш с пантофите. Е, на нас се наложи да купим от Икея един килим, няколко кутии големи за под леглото за разни полезни неща, етажерка за обувки и за книги, за да е по-подредено, огледало... да има в стаята. И настолна лампа за бюрото. Това беше. Вече втората година те си се ориентират и си взимат ако нещо им трябва от заминаващите.
В кавартирата сте на едни дъски или плочи и легло без матрак. Нормално е да няма мебели. Икея не е далеч, но цените са както в нашенската, ама в евро. Ако искаш.
Така че, мой съвет, не се и замисляйте за общежитието.
Стола става, доколкото на българин може да харесат холандските буламачи, но е топла храна, с три ястия  за събота и неделя има брънч. Ако се храните навън цените са други. Студентското кафе е под евро, навън е минимум 1.50 примерно.
Доматът е плод (пластмасов, естествено....) и той за холандците е равен на ябълка, тоест или за десерт взимаш или домат или ябълка не може и двете....Примерно.
Различни са и не сравнявайте, ако го правите, отсега просто я запишете да учи в БГ.
Офертата за храна  е 1650 евро годишно без ВАТ който е 6%, вероятно, пише го на отделен ред във фактурата.
Плащането меже да стане на два инстолмънта или всеки месец да й теглят от холандската карта, която трябва да си направи там, в РАБОбанк обикновено, става за месец, дотогава да ползва българска - с нея ще тегли от банкомат иначе в магазина, в унито, в супера - гледат я като индианец пишеща машина, работят главно с холандски карти.
Паркингът в Утрехт е като на други места в Холандия - около 2 евро на час. най-скъпата държава за паркиране в Европа, е не знам как е в скандинавските...
Питайте ако нещо друго Ви трябва.

А, планирайте си около 300-500 евро месечно за "разни". Работа има в стола еветуално, за друга няма време - в УЧУ се учи, не е софийския....

Последна редакция: ср, 31 май 2017, 12:32 от StefanB

# 55
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
StefanB аз съм описала същото като Вас и то от гледна точка на човек живеещ и учил тук. Целта ми  помогна, но явно никой не чете какво се е написало, или не иска да вникне в смисъла.
Мили родители и бъдещи студенти, приемете факта, че това не е България и всичко е много, много по различно. Търсете най-доброто и за вас и за децата си, а тук това е общежитие. И не, не е по-евтино, все пак услугата спокойствие и ред си има цена.

# 56
  • Мнения: 5 310
StefanB аз съм описала същото като Вас и то от гледна точка на човек живеещ и учил тук. Целта ми  помогна, но явно никой не чете какво се е написало, или не иска да вникне в смисъла.
Мили родители и бъдещи студенти, приемете факта, че това не е България и всичко е много, много по различно. Търсете най-доброто и за вас и за децата си, а тук това е общежитие. И не, не е по-евтино, все пак услугата спокойствие и ред си има цена.


така е, никой не отрича общежитието, но на доста от списващите в темата децата са приети в Бреда, а там общежитие няма.

# 57
  • Мнения: 1 970
Така е Г.Д. , но тук аз отговарям на конкретен пост за конкретен град и конкретно уни. Между другото обобщавам и стигам до някои изводи, които Мини ползва за да подчертае, че някои хора не четат и отново и отново задават "отговори"....
Няма в Бреда, да... За съжаление. Където има пък, приемът е доста труден а и като цяло у нас фирмите посредници нямат интерес да ги рекламират, защото не плащат комисионни за набрани студенти. Те нещата са като скачени съдове и както навсякъде играят икономически интереси.
Каквото и да си говорим, образованието е един огромен бизнес. Само дето у нас хем си плащаш, хем  данъци няма, щото е в сивото, хем качеството го виждаме. Другаде не е съвсем така, напротив - цената е ясна на всички и който може да си я позволи я плаща, като няма абсолютно никаква гаранция за успех - той зависи от студента само... Наистина само. И никой не си поставя за цел да му налее в главата - имат занятия два-три пъти седмично, останалото е упорит труд сам, няма 6-5. И те режат накрая на конвейер.
Колежа в Утрехт е почван от немалко , но завършен едва от няколко българи. По тази именно причина.
Ето още една разлика...

# 58
  • под Витоша
  • Мнения: 185
Mini Mouse, много благодаря за милият отговор. Simple Smile
StefanB, благодаря за подробната и полезна информация. Мисля, че няма да има проблеми със свикването и вписването т.к. тук е учила по американската образователна система и всичко това й е познато. Естествено, че ще бъде в общежитие Simple Smile. През ноември ходиха с приятелка на отворените врати в университета и са ги развеждали из общежитията. Има представа какво я очаква, вече е заявила и предметите, които ще учи първата година ... вече няма търпение да замине!

# 59
  • Мнения: 1 970
Да, нали бяхте в АК.. Това е сериозна школа.
Дано има късмет със съквартирантите, да си паснат, това е важно за тях... 
Планирате ли да я придружите през август, ако не бъркам ги викаха последната седмица за да си оправят там настаняване, документи, битовизми, телефонни карти, банката, регистрация и т.н...

Общи условия

Активация на акаунт