Майчинството счетоводно – 73

  • 53 159
  • 754
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 10 597
Ами терминът ми е на 27.06.2017 и сега на 13.05 трябва да излезна в болничен и в момента съм на трудов договор.През това време мога ли да вземам поне социално майчинство? И прочетох за предварителна помощ от 150 лв преди раждане мога ли да я получа?
Ако към 13.05 си направила общ стаж (без значение дали разпокъсан) от 12 м, и в момента имаш валиден трудов договор, то имаш право на майчинство.
Цитат
Когато бременната няма част от тези 12 месеца:
 Отлага се началото на изплащане на обезщетение по време на отпуска, т.е. за част от дните в този отпуск обезщетение няма да се получи. Но по време на отпуск за бременност и раждане също се придобива осигурителен стаж (чл. 9, ал. 2, т. 2 КСО) и от датата, на която придобитият преди отпуска и по време на отпуска осигурителен стаж стане 12 месеца, ще започне изплащане на обезщетението до края на ползване на отпуска.
(цитат от Кик.инфо)

За втората година майчинство, обаче, ще ти трябва нов договор. За предварителна помощ не съм чувала.  Rolling Eyes Ще вземеш еднократна парична помощ за първо дете. (пак някакви 100-150 лв бяха).

# 46
  • Мнения: 42
Тоест докато натрупам оставащите до 12м стаж няма да имам никакъв доход ли или аз нещо не мога да схвана?

# 47
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 381
Ами терминът ми е на 27.06.2017 и сега на 13.05 трябва да излезна в болничен и в момента съм на трудов договор.През това време мога ли да вземам поне социално майчинство? И прочетох за предварителна помощ от 150 лв преди раждане мога ли да я получа?

Ако нямаш право на обезщетение за бременност и раждане / 410 дни, от които 45 дни преди термин / имаш право на социална помощ за бременност и за гледане на дете, в случай, че отговаряш на изискването за доход до определен размер на член от семейството.

# 48
  • Мнения: 4 411
Майчинство ще вземаш след като ти изтекат 135-те дни болнични. 45 преди раждане и 90 след раждане. Договора ти е до 2018 година, но те реално мисля, че няма как да те освободят докато си в майчинство. Така че ще си получаваш поне първата година такова. За втората не знам как биха се стекли нещата, но ако си го продължиш и не се върнеш на работа, според мен не би трябвало да има пречка да получаваш и тогава.

Щом до 20 януари си имала 9 месеца трудов стаж, то ти реално вече си ги направила 12 месеца, ако правилно ти разбирам поста.

# 49
  • Мнения: 1 049
Здравейте, ще съм благодарна на мнението ви. В 45 дневния преди раждане съм от 9.03 до 22.04. Счетоводството е подало болничния на 6.04, до момента в сайта на НОИ статусът е, че се обработва. Мислите ли, че има някакъв проблем или просто ще изплатят цялата сума в началото на май?

# 50
  • Мнения: 467
Би трябвало частта за март да е платена вече.

# 51
  • Семейството е винаги с мен:)
  • Мнения: 200
Благодаря предварително за отговора и съжалявам, ако въпросът се повтаря. 45 болничен преди раждане, включва ли се в 180 дни?

# 52
  • Мнения: 1 049
Би трябвало частта за март да е платена вече.
Благодаря много!

# 53
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Благодаря предварително за отговора и съжалявам, ако въпросът се повтаря. 45 болничен преди раждане, включва ли се в 180 дни?
Не

# 54
  • Мнения: 3

Здравейте!
Знаете ли дали е възможно да взимам майчинство паралелно в Англия и в България? 😶😏
Не звучи много добре този въпрос, но...замислих се, че мога да застъпя първото и второто ми майчинство в България, а отделно в Англия съм self employed  и също ми се полага майчинство...
Как мислите, ще пускат ли справки към България, дали е възможно да ме хванат, че глобите са страшни...🤔 Вързани ли са базите данни, що се отнася до майчинството?
Благодаря за предварително за съветите! 🍀😙

# 55
  • Мнения: 631
Здравейте, възможна ли е работа на граждански договор по време на майчинството - 410 дни и по-специално тези, които са след ражадне? Какво се случва със сключените вече/досега граждански договори, които включват по-дългосрочни задължения, разтеглени във времето поради административни процедури,  именно в периода след изтичане на 135 дни болничен раждане?
Благодаря ви много, момичета  bouquet

Последна редакция: сб, 29 апр 2017, 20:02 от lady_Joy

# 56
  • Мнения: 2
Здравейте,
имам сложен казус за решаване и ми е нужна вашата помощ.
Втора година майчинство съм , като майчинството го вземам от НОИ като земеделски производител /първата година вземах и от работодател, но ме освободиха като навършихме годинка/ .
Намерих си работа и започвам от 02.05, като желая да прехвърля майчинството на бабата.
Къде и какво трябва да подам като заявления и приложения ?
Тези напътствия дали са валидни и за моят случай - http://accountantbg.com/procedure/protsedura-za-prekhvrlyane-na-maichinstvo.
Благодаря ви много предварително!

# 57
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 381
Здравейте, възможна ли е работа на граждански договор по време на майчинството - 410 дни и по-специално тези, които са след ражадне? Какво се случва със сключените вече/досега граждански договори, които включват по-дългосрочни задължения, разтеглени във времето поради административни процедури,  именно в периода след изтичане на 135 дни болничен раждане?
Благодаря ви много, момичета  bouquet

През цялото време може да си на граждански договор и да си вземаш обезщетения от НОИ.  Peace

Здравейте,
имам сложен казус за решаване и ми е нужна вашата помощ.
Втора година майчинство съм , като майчинството го вземам от НОИ като земеделски производител /първата година вземах и от работодател, но ме освободиха като навършихме годинка/ .
Намерих си работа и започвам от 02.05, като желая да прехвърля майчинството на бабата.
Къде и какво трябва да подам като заявления и приложения ?
Тези напътствия дали са валидни и за моят случай - http://accountantbg.com/procedure/protsedura-za-prekhvrlyane-na-maichinstvo.
Благодаря ви много предварително!


Важи си. Ти си ЗП - т.е. самоосигуряващо се лице.  Peace

# 58
  • Мнения: 2
ок,
значи тези декларации трябва аз да ги подам  в НОИ, нали?

# 59
  • София
  • Мнения: 3 789
Здравейте!
Изобщо не съм сигурна, че въпросът ми е за тук, но поне да ме насочите към подходящата тема Simple Smile

1. Ще съм в майчинство цялата 2017 година (до края на юли - първа година, от юли - втора). Имам ли право на данъчно облекчение за деца за 2017 по ГДД, при положение, че реално нямам друг доход извън майчинството и не плащам данък? Ако имам право - от кого да взема бележка за доходите?
2. Ако направя дарение ползвам ли облекчение за дарение? Или просто ще ми удържат данък върху сумата?

Общи условия

Активация на акаунт