Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата... - 2

  • 87 610
  • 754
  •   1
Отговори
# 60
  • Buffyworld
  • Мнения: 1 535
Аз лично не смея да пия вит. К 2 без лекарско предписание.  Confused

Някой може ли да ми каже  - правих изследване на детето ми , то е на 11 години . Вит. Д беше 21. Колко капки мога да му давам, за да стигне поне минималната граница 30 ? Засега съм започнала с 5 капки , три пъти седмично, но мисля, че е малко . Някой може ли да ме ориентира ? Джипито ми каза - по 2 капки на ден, но според мен също е недостатъчно. Доколкото знам, 2 капки на ден е профилактична доза, а детето ми е под минималната граница. Някой може ли да ме посъветва ? Ще съм много благодарна !  Hug

# 61
  • София
  • Мнения: 808
Вече не помня къде го четох, но съм си го запаметила: "Най-общо, 100 IU витамин D дневно увеличават плазмените нива с 1 ng/ml след два до три месеца." Т.е. ако искате нивата да се вдигнат с 10 ng/ml, би трябвало и 1000 IU (2 капки Вигантол) да успеят. На теория, обаче. Може да се провери с контролно изследване след 3 месеца. И все пак на 11 г. не е малък, 3 капки няма да са му много, според мен. Моят син е на 4, пие по 2 к. Simple Smile

А пък за К2 тази статия мен лично ме успокои: https://herbamedicabg.com/kakvo-tryabva-da-znaete-za-vitamin-k2- … amin-d-i-kaltsiy/

# 62
  • Мнения: 4 770
Здравейте! При възрастен човек дози над 2000IU се считат за терапевтични, тоест коригиращи нивата. За дете на 11г 3 капки дневно  може да свършат работа, но повишаването на нивата ще е плавно - за месеци. Разбира се, ако желаете да ги повишите по-бързо, трябва да давате по-голяма дневна доза. Мисля, че 4 капки е подходяща доза за поне месец, особено предвид настъпващия сезон, но теглото има голямо значение.
Тази статия (на английски) е интересна и препоръчва 3000-6000IU за 4-8 седмици за деца от 4 до 12г при установен дефицит.
https://www.rnoh.nhs.uk/our-services/children-adolescents/vitamin-d-children
Доколкото знам, терапевтични дози трябва да се вземат под лекарски контрол.
Тази статия (на български)
http://dorka.biz/5-vitamin-d-benefits-for-kids/
препоръчва доза от 2000 IU като оптимална за деца за есенно-зимния сезон, дори без наличие на дефицит.

Последна редакция: нд, 01 окт 2017, 10:33 от Петенце Цветенце

# 63
  • Buffyworld
  • Мнения: 1 535
Благодаря ви много !  Hug

Тоест, вместо да давам по 5 капки три пъти седмично, да започвам а давам по 4 капки девно за период около три месеца и след това да пусна ново изследване. Нали правилно съм разбрала ? За килограмите - 40 кг. е. Само за сравнение -  Аз съм 47 - 48кг. и на мен ми е предписано 20 капки седмично. Аз обаче минах долната граница, сега съм стигнала 39 и докторът ми каза да започна да взимам само профилактичната доза - 14 капки седмично. Каза, че няма проблем и наведнъж да ги взема. Той каза, че от доза 2 кпки дневно, или 14 седмично , нямало как да се предозира Вит. Д.

# 64
  • Мнения: 4 770
Здравейте! Мисля, че 4 капки е подходяща доза, но изследването е по-добре да е след 2 месеца, а не след 3, с оглед евентуално предозиране, макар че е малко вероятно. Разбира се, изразявам мнение, нямам право да препоръчвам или каквото и да било друго. Колкото повече информация и мнения събере човек, толкова по-добре. Може да наблегнете и на риби, богати на витамина ( напр.скумрия, сардини), ако детето обича. Нужни са също адекватни нива на витамин К и магнезий, като едно хранене, богато на растителни продукти може да ги осигури и без добавки. За витамин К - зеленолистни и други зелени зеленчуци, билки. Зелевите, зеления фасул, магданоза са добри източници. За магнезий - бобови, зеленолистни, обикновени и сладки картофи, банани, сушени плодове, какао, ядки.
Дано с нещо съм ви била полезна и дано постигнете желаните нива, успех!

# 65
  • София
  • Мнения: 808
Buffy, много добри препоръки е дала Петенце Цветенце. Hug

Само ще допълня за вит. К с цитат от линка в предния ми пост:

"Какво е толкова специалното на витамин К2?

Витамин К е всъщност група мастноразтворими витамини. От двете основни – К1 и К2 – повече внимание се обръща на К1, който се съдържа в зеленолистните зеленчуци и е лесно да бъде приеман чрез обичайната ни храна. Липсата на разграничение между двата вида е причина за сериозно объркване по темата и за подценяването на К2.

Трите вида витамин К са:

К1, или филохинон, се среща в природата в растенията, особено в зеленолистните зеленчуци. Той достига директно до черния дроб и спомага за съсирването на кръвта.
К2, или менахинон, се образува от бактерията, която се намира в стомашно-чревния тракт. К2 достига до стените на кръвоносните съдове, до костите и до тъкани, различни от черния дроб.
К3, или менадион, е синтетично получена форма, която аз не препоръчвам. Важно е да се знае, че е наблюдавана токсичност при бебета, инжектирани със синтетичния К3.

Витамин К играе също роля за премахване на калция от зони, където не би трябвало да се намира като артериите и меките тъкани.

„К2 е наистина изключително важен за поддържането на здрави кости и чисти артерии” – казва Реъм-Блу.

Витамин К2 се разделя на две подкатегории:

МК-4 (менахинон-4) – късоверижна форма на витамин К2, която се съдържа в маслото, яйчния жълтък и храните от животински произход.

МК-7 (менахинон-7) – по-дълговерижни форми, които се съдържат в някои ферментирали храни. Съществуват множество от тези дълговерижни форми, но МК-7 е най-разпространеният. Той е този, който трябва да търсите в хранителните добавки, защото във въпросните добавки МК-4 е всъщност синтетичен, а не извлечен от натурални храни, съдържащи МК-4. Та МК-7 се получава при процеса на ферментиране и има редица ползи за здравето:

а) задържа се в тялото ви по-дълго време и
б) има по-дълъг полуживот, което означава, че можете да го приемате само веднъж на ден в подходящата доза."


Затова наблягам на МК7 за по-добро усвояване на D3. Simple Smile

"Когато взимате витамин Д, вашето тяло произвежда повече от зависещите от К2 протеини, които придвижват калция из тялото. Докато К2 не активира тези протеини, ползите от витамин Д не са пълни. Ако приемате витамин Д, се увеличава нуждата и от витамин К2. Така витамин Д и витамин К2 действат заедно за здравето на костите и на сърцето..

.. Не срещаме много често симптоми на предозиране с витамин Д, но когато се слбъскаме с такива случаи, установяваме, че резултатите са неправилно калциране. И всъщност това се причинява от недостига на витамин К2"

# 66
  • Мнения: 4 770
veseto5775, благодаря за полезната информация за витамин К, някои от нещата не ми бяха попадали. Simple Smile Това обяснява защо при пълноценен и  здравословен пост се подобрява здравето на сърдечно-съдовата система и се облекчават някои ставни болки. Естествено, възпалителният фактор на храните също има голямо влияние, но това че витамин К премахва калциранията и освободеният и постъпващият тепърва в организма калций може да се ползва по предназначение е също много важно.

Последна редакция: вт, 03 окт 2017, 18:20 от Петенце Цветенце

# 67
  • Buffyworld
  • Мнения: 1 535
Благодаря , момичета Hug Жалко, че тази толкова важна информация не ни я казват докторите. Те не го ли знаят това ? На детето няма как да знам по колко вит. К да давам, но за себе си не ме е страх да експериментирам.  Mr. Green
Аз вече в краен случай го водя на доктори и вече не смея нищо да питам. Преди 10 дни се наложи да пие антибиотик. Аз казах на педиатъра, че съм направила изследване на вит. Д, което е било ниско и попитах каква доза ще ми препоръча да давам. Беше ми отговорено, че било "крайно необичайно" /цитирам ! /  да се прави изследване на вит. Д и едва ли не ми се скара, че съм искала да давам вит. Д .  Затова , много съм благодарна, че хората във форума са толкова отзивчиви  Hug

Докато давах антибиотика, заедно с него давах и мулти витамини  Саностол, но сега, като започнах Вигантол, спрях Саностола, защото не знам да не стане някаква реакция . Иначе всяка зима давам Саностол и съм доволна, пък и детето го харесва.

Петенце, благодаря ти за съветите, но моето дете за съжаление не обича  изобщо риба. Много често му взимам сьомга и накрая аз я ям, иначе трябва да я изхвърля. За друг източник на вит. Д знам - жълтък от яйце и прясно мляко. Въпреки, че едва ли в прясното мляко в кутии, които взимам от Билла  е богато на  вит. Д.  Sad

# 68
  • Мнения: 4 770
Благодаря , момичета !  Hug Жалко, че тази толкова важна информация не ни я казват докторите. Те не го ли знаят това ? На детето няма как да знам по колко вит. К да давам, но за себе си не ме е страх да експериментирам.  Mr. Green
Аз вече в краен случай го водя на доктори и вече не смея нищо да питам. Преди 10 дни се наложи да пие антибиотик. Аз казах на педиатъра, че съм направила изследване на вит. Д, което е било ниско и попитах каква доза ще ми препоръча да давам. Беше ми отговорено, че било "крайно необичайно" /цитирам ! /  да се прави изследване на вит. Д и едва ли не ми се скара, че съм искала да давам вит. Д .  Затова , много съм благодарна, че хората във форума са толкова отзивчиви  Hug

Докато давах антибиотика, заедно с него давах и мулти витамини  Саностол, но сега, като започнах Вигантол, спрях Саностола, защото не знам да не стане някаква реакция . Иначе всяка зима давам Саностол и съм доволна, пък и детето го харесва.

Петенце, благодаря ти за съветите, но моето дете за съжаление не обича  изобщо риба. Много често му взимам сьомга и накрая аз я ям, иначе трябва да я изхвърля. За друг източник на вит. Д знам - жълтък от яйце и прясно мляко. Въпреки, че едва ли в прясното мляко в кутии, които взимам от Билла  е богато на  вит. Д.  Sad

Пак заповядай! Ами такъв род информация много доктори наистина не я знаят, или са я учили, но забравили, на някои не им се занимава или нямат достатъчно време да кажат всичко на всеки пациент. А и науката се развива с такива темпове и постоянно има нови открития, така че дори и за професионалистите е трудно да са в час със всичко.
Не избягвай съвсем докторите, има и свестни и кадърни сред тях, а и в случай на належаща нужда това може да ти изиграе лоша шега. Просто имай едно наум за нещата, които ти казват и премисляй и се информирай, преди да купиш/пиеш всичко, което изписват. Не виждам причина да не даваш Саностол, щом си доволна. Не се сещам за нежелани взаимодействия, даже напротив - този витаминен състав само би подобрил усвояването на витамин D, а 5-те микрограма витамин D са едва 200IU (една капка от новия Вигантол е 500), така че няма да доведе до предозиране.
Относно рибата предполагам, че си опитвала и с друго, освен сьомга, но щом не иска, не го насилвай. Може би ако ти консумираш редовно, ще прояви интерес. Иначе има и други добри източници, зависи какво яде - свинско месо, за предпочитане домашно, качествена шунка, гъби, краве масло и др.
Изследването на витамин D може да изглежда необичайно за докторите, защото рядко някой изявява желание или изобщо осъзнава колко сериозен проблем е дефицита, но необичайно не значи ненужно или странно.

Последна редакция: ср, 04 окт 2017, 11:43 от Петенце Цветенце

# 69
  • Мнения: 3 046
Buffy, Саностол-а профилактично ли го даваш всяка зима, как и на колко голямо дете? Ако имаш възможност ми отговори на лични, че да не спамим тук.
Вит.Д имах предписан по 20 капки седмично, но не съм стриктна. Декември мисля да пускам изследвания.

# 70
  • Buffyworld
  • Мнения: 1 535
Благодаря !  Hug

Сети - Бети, Саностол давам всяка зима по едно шише, след това две седмици почивка и пак още едно шише. Детето е на 11 години , дозата е една супена лъжица, сутрин на гладно. Докторката ми каза, че до две шишета мога да давам, но повече не .

Все пак се консултирай с доктор по колко да дваш. Когато детето беше малко, спомням си, че давах чаена лъжичка, а не супена .  Hug

Последна редакция: пт, 06 окт 2017, 11:05 от _Buffy_

# 71
  • София
  • Мнения: 11 982
Не знам дали сте обръщали внимание, че последните капки от шишенцето Вигантол са по-малки от първите. Имайте го предвид, когато лекувате тежък недостиг.

Последна редакция: вт, 10 окт 2017, 17:50 от змия

# 72
  • София
  • Мнения: 11 982
http://www.spiritofchange.org/Journal-of-Natural-Healing/Restore … amin-D-Megadoses/

Интересен случай на човек, който е възстановил зрението си чрез много високи дози витамин Д.
Като допълнителен плюс е потъмняването на бялата коса.

# 73
  • Мнения: 4 770
http://www.spiritofchange.org/Journal-of-Natural-Healing/Restore … amin-D-Megadoses/

Интересен случай на човек, който е възстановил зрението си чрез много високи дози витамин Д.
Като допълнителен плюс е потъмняването на бялата коса.

Благодаря за напомнянето! Коментирано е надълго и нашироко в предните теми, но е добре да се повтори и да се знае и от четящите отскоро темата. Беше предложено решение да се накапе нужната доза в лъжица и да се запомни колко голямо е "петното", а след това да се накапва същия размер. Не е много точно, но все пак е ориентир. Аз искам да напомня, че от новия Вигантол 1 капка е 500 единици, а от стария беше 666,6. Който работи с брой капки, да го има предвид и да гледа какво пише на картонената опаковка.
Изключително интересно и мотивиращо е последното. Много благодаря, че сподели!

# 74
  • Мнения: 567
Статията е хубава,може и да е поствана, но при все това:
https://nadiapetrova.bg/2017/02/%D0%B2%D1%81%D0%B8%D1%87%D0%BA%D … %B8%D0%BD-%D0%B4/

Общи условия

Активация на акаунт