Бързо, балансирано и икономично хранене - 3

  • 63 285
  • 744
  •   1
Отговори
  • Мнения: 711
Балансираното хранене се базира на няколко принципа. В ежедневното меню трябва да присъстват храни, които доставят на организма  небходимото количество хранителни вещества, за да функционират всички системи оптимално. Освен това, е препоръчително да се спазва съотношение между приетите въглехидрати (50%), белтъчини (30%) и мазнини (20%). Основни принципи за добро здраве са още пиенето на достатъчно вода, преработването на храната да става по възможно най-здравословния начин – чрез готвене на пара, на грил, варене, печене и т.н., и спазването на режим на хранене – поне 3 основни хранения плюс 2-3 междинни закуски.

Не на последно място по важност, поддържането на добро здраве не може да се крепи само и единствено на осъзнатия избор на здравословна храна. Задължително съчетайте начина си на хранене с редовно практикуване на спорт. Физическата активност поддържа организма ни активен, зарежда с енергия и допринася за оптималното функциониране на метаболизма на тялото ни.

Балансираният начин на хранене дава много по-добри резултати, отколкото спазването на диети. Когато се храните балансирано, тялото ви работи на пълни обороти и се справя по естествен начин с изгарянето на натрупаните, излишни мазнини.



За да синтезира ензимите и да поддържа правилното си функциониране, организмът се нуждае постоянно от витамини и минерали. Те активизират и регулират функциите, освен на ензимите, и на хормоните в тялото. Витамините са необходими и за успешното освобождаване на енергията от храната.



















Пробиотиците, от своя страна, повлияват положително храносмилателната система, като позволяват поддържане на здравословен баланс на чревната микрофлора, подобряват усвояването на хранителните вещества, постъпили с храната, и засилват цялостната имунна система.

Източници:
http://www.puls.bg/illnes/issue_417/part_4.html
https://herbamedicabg.com/shto-e-to-balansirano-hranene/


______________________________________________________________________________________________

Като начало на новата ни тема, нека всеки сподели любимата си пролетна салата. Добре дошли на всички  bouquet


Последна редакция: сб, 29 апр 2017, 02:48 от Йоана*

# 1
  • Калифорния, САЩ
  • Мнения: 5 735
                  Искам да се запиша при вас  Hug.

  Споделям  един сайт, който учителката на моя син препоръчва и по който работим в училището му - може да ви е полезен:

https://www.choosemyplate.gov/

   Допълвам: вчера купих два вида леща, непозната за мен на вкус - Черна леща "Белуга" и Зелена Френска леща. Тази сутрин сготвих от черната, чудесна стана, но не се развари, запази си зрънцата цели. Сварих и един картоф вътре, намачках за плътност. Надявам се моите мъже да одобрят, аз утре ще я ям. Имам и салата от настъргани моркови, репички и стръкове селъри, подправих с малко сол, лимонов сок и авокадово олио. Малкият ми син (на 5г.) много я хареса. Правих и печен карфиол в крок Пот-а, чудесен е. За мен довечера - сардини от консерва и пролетен салатен микс.

  След вечеря Simple Smile : лещата бе одобрена, има и за утре.

Последна редакция: сб, 29 апр 2017, 06:48 от ir74

# 2
  • Мнения: 3 841
 Hug Да не ви изпусна,  после ще пиша  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 27 999
Привет прекрасни! Hug
Много се радвам на новата тема!
Да я напълним с много здравословни, диетични и вкусни манджи! bouquet

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 26 146
И аз купих от тази черна леща,но още не съм я готвила.
Щом Ир казва,че е вкусна,ще я сготвя тези дни Peace

# 5
  • Мнения: 27 999
И аз купих от тази черна леща,но още не съм я готвила.
Щом Ир казва,че е вкусна,ще я сготвя тези дни Peace
И аз отдавна и се каня, Белуга нали!

# 6
# 7
  • Мнения: 3 743
Йоана, прекрасна тема си направила bouquet не можах да я позная Mr. Green

Като стана думи за салата, аз срам не срам ще си призная, че наскоро хвърлих цяла кутия купена дива горчица (arugula) на английски. Кой да прочете преди да купи, че това нещо е по-люто и от ряпа Blush Гледам хората по интернет масово го слагат към салатите, пролетният микс беше свършил и викам защо да не опитам нещо ново, е опитах го  hahaha

При нас менюто от вчера вечерта остава за днес, защото вчера закъснях след работа и пратих фемилито на ресторант и аз малко да релаксирам Crazy

# 8
# 9
  • Мнения: 3 841
Наистина,Йоана се е справила блестящо с оформлението на темата! Peace
[imghttp://images hostingcertificity.comimg hostingcertificity.com[/img]
[/url]screen capture softwarecertificity.com[/img]
[/url]screen grabcertificity.com[/img]


Като за първи опит със снимките-не е зле нали? Joy
Имаше още,но не ми се получават...Трябва да се регистрирам ли?

# 10
# 11
  • Мнения: 27 999
Елеааа, добре си се справила със снимките....мноо са хубави ястията!
Момичета давайте вашите салати.....!

# 12
  • Мнения: 711
Тиквичките с кисело мляко и чесън броят ли се за салата? Защото много ги обичам Flutter най-обичам обаче зелена салата с балсамов оцет, зелен лук и чесън, репички, краставица, авокадо и... бекон   Blush така де, в името на баланса  Laughing

Цял ден се мотаем по магазините, ММ си търси лаптоп, а навън вали и е 3 градуса Sad

Утре ще се включа пак като имам повече време. Радвам се че ви харесва оформлението на темата  bouquet

# 13
  • Калифорния, САЩ
  • Мнения: 5 735

Като стана думи за салата, аз срам не срам ще си призная, че наскоро хвърлих цяла кутия купена дива горчица (arugula) на английски.

   И аз веднъж си взех голяма кутия от тази салата, половината се изхвърли - не мисля да повтарям.

   Днес за закуска малкият ми мъж поиска палачинки - направих ги с банан, масло от кашу (като фъстъчено масло е, но е от кашу, за който не знае), яйце, брашно и прясно мляко. Полях с мед.
    За обяд мъжете са яли (че аз бях на работа) леща, краставици и пълнозърнести филийки, намазани с хумус. Аз като се прибрах хапнах същото + две големи шепи пролетен салатен микс натурално.
  За вечеря ще е купешка пица, опечена вкъщи  Heart Eyes. Синчето иска - цитирам "Фемили Пица найт енд мууви"  Crazy Crazy Crazy, в момента правя и салата към пицата (киноа, амарант, просо, моркови, царевица, едамаме, селъри, червен боб, лимонов сок, авокадово олио, черен пипер, сол и червен лук).
   Снимки не качвам, защото не снимам.

# 14
  • Мнения: 3 743
Ир, поне не съм сама  Crazy значи не само аз не мога да възприема тази странна горчица

И аз не снимам Blush

Салатата тази вечер не е точно пролетна: домати, жълта ряпа, поници от елда и червено зеле и дресинг от фъстъчено олио, воден кефир и морска сол

И моето най-голямото дете Wink все се заглежда по купените пици, но понеже децата не искат, аз си правя оглушки Whistling

Общи условия

Активация на акаунт