Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Здравейте!
Казусът ми е изключително оплетен и наистина ми трябва човешки и професионален съвет.
Аз съм българин, без проблеми в осигуровките - здравни социални и т.н.
Жена ми е от Чехия. Нямаме сключен граждански брак, но мислим да го сторим много скоро. След няма и месец тя ще дойде в България, за да живеем заедно... И е бременна едва в 6-та седмица.
Напълно объркани сме и двамата дали може тя да получава някакви майчински или други помощи. В Чехия е работила недостатъчно и може да получава само минимално обезщетение от около 250 лв.
Какви са правилата тук? Какво да направим? Откъде да започнем?
Благодаря Ви предварително!

# 1
  • София
В България следва да се е осигурявала за съответния риск чрез бг работодател или като самоосигуряващо се лице, за да получава майчинство от системата на НОИ. За чешките обезщетения проверете в Чехия какво, колко и при какви условия може да получи евентуално.
Тук, чрез вас и като гражданин на ЕС, ще получи статут на продължително пребиваване...и толкоз. По-долу са необходимите документи и условия за това. Миграция на Мария Луиза Peace
http://migration.mvr.bg/Admin_uslugi/Prebivavane/default.htm

Последна редакция: вт, 02 май 2017, 14:19 от Beeps

# 2
Благодаря Ви!
От НОИ ми казаха, че е необходим формуляр S041 за доказване на осигуровки в Чехия. Знаете ли нещо повече за това?

# 3
  • София
Говорете си директно с лелите от международни отношения в НОИ. Това са много специфични въпроси по прилагане на европейски регламенти и споготби за прилагане на социални системи...Съотнесено и към конкретния ви казус (споменавате, че е работила малко), нещата стават съвсем тясно специални.

# 4
Здравейте на всички!
Искам да помоля за съмет отностно майчински обезщетения за тепърва раждащо се бебе във Великобритания. И въобще каквато и да било информация свързана със обезщетения за работещото лице (майката). Благодаря предварително!

# 5
малък off topic: на какви точно пари/помощи се надява родител работещ в Чехия за дете, след като:
- детето е в БГ
- нито детето, нито родителя има гражданство
- детето си получава детски надбавки и намаляване на данъци в БГ

Какво би могла да предостави чужда държава/работодател на подобно лице само защото било имало дете???

# 6
Детето ще има българско гражданство, след като единият родител е българин!

# 7
  • София
Майчински не се получават за гражданство на бебето, а за внесени от майката осигуровки. А и те питат за Чехия. Вероятно бебето е родено вече, та леко няма сми..

# 8
Аз отговарях на Бандитка. Иначе, за др съм съгласна.
Аз бях обратният пример. Живеехме в Чехия, с бебе, но взимах майчинство от България, от където ми е трудовият стаж и където съм внасяла осигуровки.

# 9
не знам дали са майчински и какви са, но твърдо смятам, че е абсурдно да се вземат каквито и да било пари, било то от държавата чехия, било то от работодател.

# 10
Детето ще има българско гражданство, след като единият родител е българин!

По закона за българското гражданство, всяко дете с родител българин получава бъларско гражданство по рождение, независимо дали родителите подават молби за изваждане на съответните документи (акт за раждане, паспорт)

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт