Петна по дрехите след пране

  • 37 661
  • 127
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 52
Здравейте, почти от година се боря с един проблем, сиво-синкави петна по дрехите след като ги извадя от пералнята. Първо ги забелязах по детските дрешки които бяха в светли цветове. За мен нямаше обяснение как така ще са само върху детските дрехи. Пералнята ни беше/казвам беше, защото си купихме нова/ марка аристон на 10 години, която не ни е създвала проблеми. Като зачестиха петната се принудихме да извикаме техник...и да потърсим обяснение. Той констатира, че перем предимно с течен перилен препарат и пералнята ни е събрала наслагвания и трябва да се направят ред пранета на празно със специален препарат закупен от тях за почистване на барабана и цялата система на пералнята. Това и направихме, процедурата я направихме 5,6 пъти не само с техния препарат. Резултат никакъв. Още на следващото пране петната бяха на лице. Пак се обадихме на техника..., платихме още едно идване до дома ни..., видя дрехите с петната и каза"незнам от какво са ви петната, пералнята ви е в идеално техническо състояние, няма разбити лагери, ремъци, мотор..., не моага да ви кажа от какво са , за първи път виждам такива", и си замина по живо по здраво. След дълго настояване мъжът ми се съгласи да си купим нова пералня и изненадата ми беше голяма като установих още след първото пране, дрехите са със същите петна. Сменила съм почти всички марки  прахове на пазара , сухи, течни, добавки от рода на калгон, кърпички за улавяне на нежелани оцветявания . Съжалявам за дългия пост но проблема датира от дълго време и не мога с две думи да го разкажа. Живеем в район Лозенец и проблема по мои наблюдения възникна след едни дълги ремонти на софийка вода през миналото лято. Днес споделяйки с една мама в парка разбрах, че тя има същите петна по детските дрешки, но живее в кв. Стрелбище. Последната мярка, която сме предприели е, че сложихме филтър преди да влезе водата към пералнята. Ще съм благодарна на всеки, който изчете дългото ми писание ,коментира и даде съвети. За мен е интересно дали някой друг от район Лозенец има подобен проблем! Благодаря за търпението!  P.P. Мога да кача снимки, ако някой прояви интерс към петната.

# 1
  • Мнения: 3 841
На мен такива петна ми стават ако евентуално много напълня пералнята.Пробвай да не я пълниш толкова.

# 2
  • София
  • Мнения: 52
Благодаря, за бързата реакция! Пробвала съм и това. Петната са винаги на 2, 3 дрешки и винаги са на по качествените памучни материи. За мое съжаление после с нищо не мога да ги премахна. Търкам на ръка със всякакви препарати кисна с вениш и какво ли още не. Петната стоят, от някои материи избледняват. Съсипах много дрехи на децата....снощи ми беше поредното пране с петна... Sad

# 3
  • Мнения: 3 841
О,да,нямат махане наистина,но пи мен се получават само тогава ,даже понякога стават на дупки:/Другото,за което се сещам е центрофугата я намалих на 1000 оборота:/Като е повече,като че ли се степват и не се отмиват добре,знам ли...
Мога да ти препоръчам да переш в мрежи за пране или калъфка от възглавница...

# 4
  • София
  • Мнения: 52
https://www.dropbox.com/s/pp9yamarnjeakt6/Chervena%20-%20viber%20image.jpeg?dl=0 това е снимка от сношното пране, а това е на мамата от парка, която живее в Стрелбище https://www.dropbox.com/s/wisf4xodv25fr3n/Biala%20bluza%20-%20vi … 20image.jpeg?dl=0

# 5
  • София
  • Мнения: 52
Така ми препоръчаха и техниците, даже някой път я намалявам на 800 оборото. Да сложа дрехи в калъфка не се бях сетила  newsm78, но нищо не ми пречи да пробвам. Току що свърши пералня след слагане на филтъра...бяло пране без петна...ура Laughing

# 6
  • София
  • Мнения: 82
Ако напълните леген със студена вода и я оставите да преседи, плуват ли
някакви мазни петна отгоре?

# 7
  • София
  • Мнения: 52
Ще трябва да проверя. Този експеримент не съм правила. Но сутрин като слагам вода за чай, установявам, че водата е доста жълта и трябва да я източа докато стане бистра Cry.

# 8
  • София
  • Мнения: 52
Петната по дрехите не са мазни, ако има връзка със въпроса.

# 9
  • Мнения: 6 313
Аз имах същия проблем и много дълго време не можех да разбера от какво е. Съвсем 1:1 - сиво-синкави петна, само по част от светлите дрехи, основно по белите детски дрехи, не се махат с нищо.

В крайна сметка установих, че причината е мухъл, който доста бързо се появява в дъното на леглото на чекмеджето за препарат и надолу.
Почиствам с препарат против мухъл, четка и пароструйка. След това - профилактирам пералнята с препарат са почистване на перални. След всяко пране оставям отворена вратата на пералнята и изваждам чекмеджето. Това е спасението при мен.

Още един жокер - подобни петна по детските дрехи след изпиране установих, че се появяват от покапване с вода за сапунени мехури - имам предвид от тази течност, която се продава с шишенцата за балончета или като пълнител.
Тогава петната са малко по-синкави. Не се виждат преди изпиране.

# 10
  • София
  • Мнения: 52
Благодаря на мамма! Всичко написано изглежда логично и напълно възможно. Нямам обяснение за чисто новата пералня, която беше с фабрична опаковка, когато ни я доставиха. В страта пералня съм виждала  мухал в чекмеджето, но тогава нямах петна по дрехите  Grinning. Почиствали сме го с тези препарати за перални и сушилни. Също така оставям винаги отворено да изсъхне. Децата ми сега са на 2,5 год. От тази пролет духат от въпросните балони с течност подобна на веро. И веднага ми излиза въпроса, а миналата година, а цяла зимма, когато не сме духали балони?? А дрехите на мама и тати с петна? От по-некачествените материи и вискоза петната излизат с много търкане на ръка и препарати, но от детските на реномирани марки,100% фин памук, никак. Полезни жокери ! Надявам се да стигнем до някакво разрешение в дискусията! Последната ми надежда е тук!

# 11
  • Мнения: X
Омекотител ползвате ли? Ако да - най-вероятно са от него. Също може да опитате да разредите препарата за пране (ако е течен) с повече вода преди да го сипете в пералнята.

# 12
  • София
  • Мнения: 52
Отдавна не ползвам омекотител ! За това и аз се сетих и пробвах, разреждах и течен и сух препарат ,пак имах петна, но по бледи.  За почти година какво ли не пробвах, даже ми мина мисъл за друга  нова пералня на друга марка...., мъжът ми каза, "ако пак има петна какво". Благодаря все пак!

# 13
  • Мнения: X
Самото разположение най-много ми прилича на впръскване на препарат. Подобен проблем имах със старата - момент и начин на подаване на препарата в програмата изглежда не бяха съобразени добре. Реших го с течен, който спвах в чекмеджето разтворен в поне 2 литра вода. И директно оставен в барабана заедно с прането (в пластмасовата чашка за препарат) не правеше такива петна. От някои прахове сложени направо в барабана също се е получавало, но изглеждаха по различен начин петната върху дрехите.

# 14
  • София
  • Мнения: 52
И аз стигнах до това заключение, отдавна, защото мистериата започна с течен тео бебе. След което почнах да експериментирам с различни програми, градуси...и т.тн. Минах само на прахообразни, известно време нямаше петна и после пак започнаха.  Rolling Eyes Надявам се темата да стане интересна и да намерим решение на проблема. Мислила съм за следваща крачка, да занеса проба от водата в лабратория.... за една година проби и експерименти и с един сак съсипани дрехи....незнам какво да предприема Sad

Общи условия

Активация на акаунт