Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте, момичета!
Днес водих моя бебчо ( почти на годинка е )при др. Дечев. Но за съжаление той каза, че не може да извърши манипулацията с лазера. Забравих да го питам кой тип е. Била захваната още от дъното и единствения вариант е пълна упойка и операция от УНГ, защото бебто много мърда и няма как да се държи неподвижно.
Препоръча ми УНГ в ИСУЛ. Самата идея бебето ми да е под пълна упойка ме ужасява. Чета за всякакви последици, които могат да произтекат от къса юздичка и ми настръхва косата.
Въпросите ми са:
!. Някой минал ли е по този път с упойката и дали има някакви последици за бебето от тази упойка?
2. Лекар специалист в ИСУЛ, който можете да ми препоръчате? Ако не там някъде другаде добър специалист.
3. Има ли някой от вас, който да е отказал да си оперира бебето и след години да се наблюдават само леки проблеми в изговарянето на буквата "р" примерно.
4. Има ли деца, които са проговорили трудно именно заради късата юздичка и имали ли са проблеми с храненето?

Извинявам се за дългия пост.
Благодаря!

Последна редакция: пн, 08 май 2017, 15:47 от bubanka

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Как пък да няма как бебе на 1 год да се държи неподвижно???  Rolling Eyes Гушваш го в теб, хващаш му ръцете, таткото му държи главата и готово. Манипулацията е за секунди и не боли. Аз бих потърсила второ и трето мнение, преди да подложа когото и да било (бил той бебе, дете или възрастен) на пълна упойка. Всяка упойка си носи своите рискове и когато може да се избегне трябва да се избягва.
Освен това развитието на нашата история е следното. Този който нямаше нужда от шини и бяха казали да се реже втори път го водих на стоматолог-хирург. Д-р Димитрова в един МЦ, който се намира в бившата ендокринология на ул. Христо Михайлов. Тя каза,  че няма нужда да се реже и че е било грешка изобщо да се реже. Мога да дам тел. на ЛС. Препоръчвам я горещо.

# 2
  • София
  • Мнения: 8 637
Ние сме ходили при Кънчева в ИСУЛ. Тя прави корекции.
Ние все още не сме коригирали долната, тя е от леките типове. Горната я скъса.

# 3
  • Мнения: 7
Как пък да няма как бебе на 1 год да се държи неподвижно???  Rolling Eyes Гушваш го в теб, хващаш му ръцете, таткото му държи главата и готово. Манипулацията е за секунди и не боли. Аз бих потърсила второ и трето мнение, преди да подложа когото и да било (бил той бебе, дете или възрастен) на пълна упойка. Всяка упойка си носи своите рискове и когато може да се избегне трябва да се избягва.
Освен това развитието на нашата история е следното. Този който нямаше нужда от шини и бяха казали да се реже втори път го водих на стоматолог-хирург. Д-р Димитрова в един МЦ, който се намира в бившата ендокринология на ул. Христо Михайлов. Тя каза,  че няма нужда да се реже и че е било грешка изобщо да се реже. Мога да дам тел. на ЛС. Препоръчвам я горещо.

И аз си мисля, че може да се държи неподвижно, но все пак лекаря си преценява. Той прави манипулацията. Било много ниско долу и е много важно да не мърда изобщо. Пиша ви на лично за телефона на др. Димитрова.

# 4
  • Мнения: X
Не при всички юздички манипулацията е за секунди. Щом д-р Дечев е преценил, че не е безопасно да го направи, значи е така. Хедра (Христина Янева) има много знания по темата, събрани в блога ѝ - https://xedra.wordpress.com/2012/04/16/tongue-tie/. Ако се свържеш с нея, вероятно ще може да те посъветва (и за специалист).

# 5
  • Мнения: X
!. Някой минал ли е по този път с упойката и дали има някакви последици за бебето от тази упойка?

И мен ме плаши и отказах. На голямото на 3 годишна възраст с лазер и месна упойка я срязаха. Ходи вече две години на логопед за да оправи артикулацията. Затова на малкото исках да се среже по-рано. Обаче не може без пълна упойка. Има кръвоносен съд, ще трябва да се шие и само с пълна упойка може да се направи. Потвърдиха го трима лекари.Пак ще чакам да видя дали ще пречи на говора и тогава ако се налага ще правим манипулацията.
 
3. Има ли някой от вас, който да е отказал да си оперира бебето и след години да се наблюдават само леки проблеми в изговарянето на буквата "р" примерно.

Аз съм такъв случай. Моята юздичка е къса, не е рязана, до 6 години съм имала всички говорни дефекти - с, ш, ч, щ, р, л... Сега само "р" не мога да казвам.

 Има ли деца, които са проговорили трудно именно заради късата юздичка и имали ли са проблеми с храненето?
Да. Опитахме една година с гимнастика без резултат и след това направихме процедурата.

Аз бих посъветвала да изчакате. Не е животозастрашаващо състояние късата юздичка, детето е малко ☺ При много хора с гимнастика се оправят артикулационните проблеми,не се налага манипулацията. От пълна упойка никой не може да гарантира, че човек ще се събуди. Има риск.

# 6
  • София
  • Мнения: 8 637
Моят син не е с коригирана юздичка, още проговаря...на 2г. и 5м. е.
Казва няколко думи, другите са неразбираеми. Разменя сричките ба доста от думите пица е цип, куче е чоки...и още няколко такива има. Той не ги ползва, повтаря ги ако ние ги кажем. Не прави изречения, още не казва, че е гладен, че иска вода.
Но не го отдавам само на юздичката, той и с физическото развитие имаше забавяне, макар че отдавна компенсира...с говора му е малко трудно.
За упойката нямам притеснения, защото е опериран на 3 месеца с пълна упойка и някак съм попретръпнала.
Засега не смятам да го тормозя, обаче, по-скоро да свикне да говори и да оправим друг проблем и евентуално след това ако му пречи.

# 7
  • Мнения: 7
Здравейте, писала съм за това, но искам да го споделя ката опит и тук, с надежда да успея да помогна на някого (аз самата търсих информация за лекар и почти липсваше такава). Синът ми е на 7 м. Когато беше на 5 м. беше диагностициран с къса юздичка под езика. Това стана на рутинен преглед в ИСУЛ при д-р Любен Попов (чудесен професионалист и мн мил човек). Два месеца по-късно, след колебания и страхове, отново го заведох на лекар в ИСУЛ -- при д-р Силвия Вълчева. И тя е отличен лекар и беше много внимателна с детето ми. Тя ме свърза с д-р Милена Миткова от детското УНГ отделение в ИСУЛ -- отново мога да кажа само най-хубави неща и за нея. Д-р Миткова беше изключително добронамерена, организирана и експедитивна и ни прие с охота в отделението седмица по-късно, като направи успешна корекция на юздичката. Преди това се уговорихме какви точно кръвни изследвания и урина да пусна на малкия (с направление от педиатъра му). Самата процедура трае буквално секунди -- взеха сина ми в операционната за минута. После останахме в отделението 2-3 часа. Прегледа го пак и си тръгнахме. Преди това оправяхме документи за прием и минахме на общ преглед при педиатър. На следващия ден има контролен преглед при д-р Миткова.
Процедурата на тази възраст е безболезнена (с местна упойка - вплъсква се под езика), без шевове, без медикаменти след това. Мина 1 1/2 след процедурата и д-р Миткова ми каза да нахраня бебето ми с мляко. Той си хапна нормално и не показваше да го боли.
Има и изключително щадящ метод -- с лазер (само съм чела за него). Но това, което ме притесни при него е, че все още няма достатъчно изслесвания как се отразява в дългосрочен план (има ли странични действия или др.непредвидени нещо). Затова аз лично се спрях на класическия, изпитан във времето метод -- със механечно срязване на юздичката. И съм много благодарна на отличните специалисти в ИСУЛ.

# 8
  • Мнения: 215
Привет,

Моят младеж е вече почти на 2 г и също търся къде мога да му коригирам юздичката с лазер. Не ми се струва разумно на тази възраст да го подлагам на пълна упойка за толкова малка процедура, а и в крайна сметка не е живото застрашаващо.  Консултирах се с няколко пръодонти и УНГ и повечето твърдят, че може да се направи с лазер чак към 3-4 годишна възраст. Аз обаче виждам, че има затруднения с храната и не артикулира много добре и съм си наумила още сега да я цепене с лазер. Все още търся доктор.

Общи условия

Активация на акаунт