На 4 дни е - започнахме кърмене при поискване и имам въпрос

  • 902
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 435
Първо честита рожба  Hug и поздравления за решението ти да кърмиш при поискване   bouquet
Пробните кърмения са приблизителни ,  всяко ядене е различно и по колкото детето само реши , сутрин обикновено бебетата си хапват най-много Simple Smile . Показател за това дали му стига кърмата са САМО пелените и външния вид на детето .
Според мен в началото е добре да го будиш , защото може да кара жълтеница и заради това да си поспива повече (тя се "лекува" с повече кърмения НЕ с подсладена вода ! ) , а и за да осигуриш повечко мляко в началото трябва да има поне 8 кърмения . Друга причина за по-дългите паузи може да е биберон залъгалката  Thinking Ползвате ли такава ?
В тази статия на кратко е обеснено за мокрите пелени , за буденето и за водата Simple Smile
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/605/

# 16
  • Мнения: 3 760
Честито бебче!!! Много радост да ти носи!  newsm51
Не успях да разбера -една дълга пауза в денонощието ли прави или между всеки две хранения?
Мисля, че щом ака толкова активно няма от какво да се притесняваш, но специалистите знаят най-добре.
Как ти сигнализира, че е гладно - със силен рев или само с помрънкване?
Изненадана съм, че толкова много е изсуквало на пробно кърмене, въпреки, че тези кърмения са доста субективни. Все пак мисля, че бебчето ти е силно и с енергично изсукване и повечко сън доказва, че всяко бебече е различно  smile3533

# 17
  • Мнения: 922
Явно бебчето е новородено и това да спи повече е нещо нормално. Моята Деничка беше по същият начин - спеше по 4-5 часа без прекъсване... Но аз не я будех... Към края на първия месец сама започна да намалява вемето между кърменията, нещата си дойдоха на мястото (само да отбележа, че през първите 2 седмици се хранеше 6 пъти на денонощие #Crazy, след това вдигна на 7 - акаше по 8 пъти на ден, пишкаше на поразия, наддаде 1300гр)
Сега е на 5м, има едно хранене с пюре и 7-8 кърмения Grinning

Няма страшно, кърми на поискване, движи се по ритъма на бебето, то знае най-добре Grinning

Успех Grinning

# 18
  • Мнения: 288
Явно бебчето е новородено и това да спи повече е нещо нормално. Моята Деничка беше по същият начин - спеше по 4-5 часа без прекъсване... Но аз не я будех... Към края на първия месец сама започна да намалява вемето между кърменията, нещата си дойдоха на мястото (само да отбележа, че през първите 2 седмици се хранеше 6 пъти на денонощие #Crazy, след това вдигна на 7 - акаше по 8 пъти на ден, пишкаше на поразия,

Няма страшно, кърми на поискване, движи се по ритъма на бебето, то знае най-добре Grinning

Успех Grinning
Peace

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 316
Нали затова се казва кърмене на поискване. Аз моята не съм я будила никога, за да я кърмя и слава на Бога вече се кърмим успешно 10 месеца. В началото също ми е правила по-големи и по-малки от 3 часа паузи между храненетата.
По същия начин процедираше и сестрата на мъжа ми. Нейния имаше един период, в който всеки следобед спеше по 5-6 часа без прекъсване и тя никога не го е будила.
Както казват и другите майки "просто се съобразяваш с детето"

# 20
  • Мнения: 4 915
Бебето ти е много малко, за това е нужно да го будиш да се храни на поне 3 часа. Може да е сънливо поради жълтеница. Не е добра идея гърдите да не се стимулират 4-5 часа, така млякото ти ще намалее и когато бебчето заякне ще има значителен недостиг на кърма. Освен това може би няма да наддава добре. Нужни са минимум 8 кърмения в денонощието за да се стимулират достатъчно гърдите, а при вас се получават 5-6, крайно недостатъчно за новородено мисля. Като се има предвид че стомахчето е колкото юмручето на бебето, няма как да съхрани голямо количество кърма. Освен топва кърмата се преработва и усвоява за час и половина-два, през другото време следва глад.

защо пък да не се дава вода ?! това направо ме учудва

Защото кърмата в по-голямата си част (над 80%) е вода, всяка една нейна съставка е в богат воден разтвор, следователно задоволява изцяло нуждите на бебето (особено новороденото) от вода!

Подкрепям!
Много големи са интервалите за новородено бебе. Буди през 3,5 часа. Нощем ако спи - недей.
Минимум 8 кърмения трябва да имате през деня.
Можеш и в полусънно състояние да го слагаш на гърдата. Така бебето ще си хапва достатъчно, а на теб ще ти се стимулира лактацията добре.

При новородени не се разчита на принципа "Ако е гладно, ще се събуди". Малките са поспаливи, слабички, някои си имат и физиологична жълтеница. Кърмата се усвоява за максимум час, така че бебето едва ли е сито 4 -5 часа.

Още веднъж - буди го.

# 21
  • Мнения: 14 654
явно ще прочетеш много противоречиви мнения тук.всяка майка е определила най-добрия начин да се грижи за детето си според собствените си убеждения.в крайна сметка децата на всички са пораснали "успешно".така че каквото ти подскаже сърцето Simple Smile

# 22
  • Мнения: 4 242
явно ще прочетеш много противоречиви мнения тук.всяка майка е определила най-добрия начин да се грижи за детето си според собствените си убеждения.в крайна сметка децата на всички са пораснали "успешно".така че каквото ти подскаже сърцето Simple Smile

Разбира се че е порасне и това бебе Grinning
Думите ми бяха че може да не качи достатъчно поради редките кърмения. А дори и да наддаде нормално майката може да има проблеми с недостиг на кърма след това, тъй като през важните първи дни, да не кажа и месец, гърдите не са били достатъчно стимулирани а лактацията е неутвърдена още. Следват добавки и т.н. всички знаем как продължава приказката. Разбира се всяко правило си има изключения, дано всичко е наред тук!

# 23
  • Торонто
  • Мнения: 837
Тъкмо ни посети педиатърката - каза през 3 часа, нощна почивка и т.н. Здължително вода със захар за да изчисти билирубина (това май е във връзка с жълтеницата). В родилния дом казаха че няма жълтеница макар че и на мен ми се вижда много лек оранжев оттенък - според педиатърката физиологична жълтеница. Както и да е - направо ме разби с категоричното си становище, не знам ще мога ли да продължа с решената от мен схема за кърмене при поискване без да имам подкрепа от лекар ...

# 24
  • Мнения: 4 915
Ами прецени си сама.

Прочела си статиите в Библиотеката, предполагам и Новият план на Министерство на здравеопазването за - храненето и храните, където се упоменава, че в България се прилага остаряла схема за хранене на кърмачетата. Ето линк към нея: http://www.mh.government.bg/stat.php?id=1222 - долу в word формат, можеш да си я изтеглиш - виж на 15 стр. какво пише, пък и го покажи на педиатърката си и и поискай обосновка на препоръките й.

Неслучайно е създаден този форум, където майки, желаещи да кърмят, си помагат и подкрепят с информация. Много майки също така са отбили и не са успявали да кърмят децата си заради точно такива препоръки: кърмене на режим, вода със захар, биберони, нощни почивки и т.н. Форумът тук и другият е пълен с такива примери.

Информирай се още, виж как е и в другите държави, почети здравни и педиатрични сайтове, сайтове за кърменето. Ние сме насреща, ако имаш нужда от подкрепа и съвети.

Относно жълтеницата, също има статии в Библиотека. Мариела също беше жълтичка, но не давах вода, а захар пък изобщо. Билирубинът се изхвърля с акито, така че единствено кърменето ще помогне да се изчисти организмът по-бързо.
Водата само ще запълва мястото в малкото коремче, което има нужда само от мляко, за да расте бебето.
Захар пък изобщо не се препоръчва до навършване на годинката!
И що за мъчение да се държи бебе гладно 3 часа и нощем, само за да е на режим, ако то изпита нужда да суче от глад, жажда или за успокоение?!.... Tired ........

Буди си бебето да го кърмиш, ако прави големи паузи, но честото кърмене НЯМА да му навреди по никакъв начин! Само ще помогне, и на теб, и на него.

# 25
  • Мнения: 435
Защо да кърмим при поискване - ( покажи го на лекарката си  Peace ) http://karmene.greatnow.com/pripoiskvane.html
За жълтеницата - http://karmene.greatnow.com/jaltenitsa.html
Една тема за захарта http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=9678.0

# 26
  • Мнения: 919
щом има жълтеница задължително го буди и бутай цицата винаги като си отвори устата. тук препоръчват да не се дава нищо друго освен кърма, прочети в библиотеката.. вода със захар само ще обърка повече нещата

Много големи са интервалите за новородено бебе. Буди през 3,5 часа. Нощем ако спи - недей.

Моята дъщеря ядеше понякога на 4-5 часа когато беше на тази възраст, но това е да кажем една или две такива паузи за целия ден, а и тя нямаше жълтеница! през другото време се е хранила понякога и на половин/един час.. не мисля че е проблем.
Нощем обаче задължително я будех и ядеше поне 2 пъти в 2 и 5... поне!
Според мен нощем точно е най-важно яденето, защото тогава са най-високи нивата на пролактина и се стимулира лактацията

# 27
  • Мнения: 4 915
Цитат
Според мен нощем точно е най-важно яденето, защото тогава са най-високи нивата на пролактина и се стимулира лактацията
Да, нощем най-добре се стимулира лактацията и това е особено важно за майки с недостатъчно мляко.
Но ако денем си имат достатъчно кърмения, гърдите ще се настроят според нуждите на бебето, ще лактират достатъчно през деня и няма защо да се будят нощем и двамата.

# 28
  • Мнения: 14 654
Ами прецени си сама.

Много майки също така са отбили и не са успявали да кърмят децата си заради точно такива препоръки: кърмене на режим, вода със захар, биберони, нощни почивки и т.н. Форумът тук и другият е пълен с такива примери.

това е така.аз точно по този начин си гледах детето,защото педиатърката така ни напътстваше, и изпълнявах доста точно препоръките и.в крайна сметка успях да кърмя само 2 месеца.пожелавам на автрорката на темата да кърми своето бебе доста по-дълго

Общи условия

Активация на акаунт