КОНСУЛТАЦИЯ С ДЕТСКИ ОФТАЛМОЛОГ: Д-р Константинов - тема 4

  • 33 097
  • 79
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 962
записвам се за темата че детенце е с очила за съжаление с минусов диоптер -4 на едното око и -3.25 на другото . Вероятно наследствено от таткото  Tired
следи ни Д-р Чернодринска за сега

# 2
  • В полите на Витоша :)
  • Мнения: 1 330
Здравейте, д-р Константинов!

Синът ми е на 4 г. Преди месец му се появи вътрешен ечемик на долния клепач, ходихме в ИСУЛ в спешния кабинет, казаха да го мажа с Тобрекс 5-7 дни и, ако не се махне, да ходим за оперативно отстраняване. Ечемикът спадна, но не изчезна напълно,вече 1 месец си има топченце, вероятно се е капсуловал. Имаме записан час при д-р Чернодринска, но докато чакам, ще се радвам, ако отговорите на въпроса ми капсулован ечемик само оперативно ли се отстранява? Има ли лечение чрез медикаменти и доколко е опасен за зрението?

Това е трети или четвърти вътрешен ечемик за сина ми в рамките на 3 години, като от последния мина повече от година.

# 3
  • Мнения: 2 645
Колко често е редно да водим децата си на контролен преглед. Моето е на 2 г. го заведоха за първи път. За щастие всичко е нормално. Трябва ли да го водя периодично?

# 4
  • От Луната
  • Мнения: 6 218
Здравейте, д-р Константинов,

имам син на почти 3м. Аз съм с мързеливо око и коригирано кривогледство. Кога най-рано трябва да посетим офтамолог? Има ли наследственост в тези диагнози? Колко често трябва да се следи?

Благодаря предварително!

# 5
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Капсулован вече "вътрешен ечемик" се лекува хирургически. За зрението не е "опасен"!
Здравейте, д-р Константинов!

Синът ми е на 4 г. Преди месец му се появи вътрешен ечемик на долния клепач, ходихме в ИСУЛ в спешния кабинет, казаха да го мажа с Тобрекс 5-7 дни и, ако не се махне, да ходим за оперативно отстраняване. Ечемикът спадна, но не изчезна напълно,вече 1 месец си има топченце, вероятно се е капсуловал. Имаме записан час при д-р Чернодринска, но докато чакам, ще се радвам, ако отговорите на въпроса ми капсулован ечемик само оперативно ли се отстранява? Има ли лечение чрез медикаменти и доколко е опасен за зрението?

Това е трети или четвърти вътрешен ечемик за сина ми в рамките на 3 години, като от последния мина повече от година.

# 6
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Щом всичко е ОК можете да заведете детето пак на преглед преди да тръгне на училище!
Колко често е редно да водим децата си на контролен преглед. Моето е на 2 г. го заведоха за първи път. За щастие всичко е нормално. Трябва ли да го водя периодично?

# 7
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Бих Ви препоръчал първа среща на около 1 г. възраст.
Здравейте, д-р Константинов,

имам син на почти 3м. Аз съм с мързеливо око и коригирано кривогледство. Кога най-рано трябва да посетим офтамолог? Има ли наследственост в тези диагнози? Колко често трябва да се следи?

Благодаря предварително!

# 8
  • Мнения: 194
Здравейте д-р Константинов.
Синът ми е на 1 г. и 8 м.  От половин година му се появяват ечемици , които ти се появяват ти изчезва. Преди два месеца го заведох на лекар и ми предписа Вигамокс и fucitalmic гел. Повече от месец ги поставям и резултат няма. Ечемика не се маха, но и не расте. Моля дайте съвет какво да предприема занапред!

# 9
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Антибиотици обикновено не помагат. Трябва да се приема Омега 3, напр. рибено масло. Но най-добре е да не се дават съвети за лечение без да имаме пряко впечатление.
Здравейте д-р Константинов.
Синът ми е на 1 г. и 8 м.  От половин година му се появяват ечемици , които ти се появяват ти изчезва. Преди два месеца го заведох на лекар и ми предписа Вигамокс и fucitalmic гел. Повече от месец ги поставям и резултат няма. Ечемика не се маха, но и не расте. Моля дайте съвет какво да предприема занапред!

# 10
  • Мнения: 194
Здравейте!
Антибиотици обикновено не помагат. Трябва да се приема Омега 3, напр. рибено масло. Но най-добре е да не се дават съвети за лечение без да имаме пряко впечатление.
Здравейте д-р Константинов.
Синът ми е на 1 г. и 8 м.  От половин година му се появяват ечемици , които ти се появяват ти изчезва. Преди два месеца го заведох на лекар и ми предписа Вигамокс и fucitalmic гел. Повече от месец ги поставям и резултат няма. Ечемика не се маха, но и не расте. Моля дайте съвет какво да предприема занапред!
Добре. Тогава кажете как мога да се свържа с Вас за да го прегледате.
[/b]

# 11
  • Мнения: 1 522
Доктор Константинов бебето като яде притваря клепачи до половината и прави резки движения с очите наляво и надясно, това нистагъм ли е ? Или  е нормално?

На  3 месечна възраст чрез кърмата има ли някакви добавки които е хубаво да приемам който да помагат за развитието ?

# 12
  • Мнения: 1 158
Здравейте! Ако това състояние продължава, заведете го на детски невролог.
Доктор Константинов бебето като яде притваря клепачи до половината и прави резки движения с очите наляво и надясно, това нистагъм ли е ? Или  е нормално?

На  3 месечна възраст чрез кърмата има ли някакви добавки които е хубаво да приемам който да помагат за развитието ?

# 13
  • гр. София
  • Мнения: 156
Здравейте Д-р Константинов,

Синът ми е на 3г. и 2м. От година и половина е с диагноза кривогледство и мързеливо око. Първоначално му предписаха закриване за колкото време търпи, което за него не беше проблем и си седеше по цял ден с лепенка, 5 дни в седмицата. Лекуващият лекар знаеше това и според него нямаше проблем. След няколко месеца така забелязах, че здравото око се криви и го заведох на преглед. Обясниха ми, че това е нормално и не е необходимо да го водя през 3 месеца, да отидем след 6. В последствие здравото око се изкриви и се наложи да сменя лекуващия лекар. За щастие за още 6 месеца с друга терапия на закриване и по-чести прегледи нещата се нормализираха, промени се диоптъра и последното становище, е че кривенето е равномерно и очите работят. Също така обаче според лекаря е необходима оперативна корекция, което доста ме притеснява. Не знам до колко успешна е операцията в тази възраст и ще реши ли проблема с кривенето.

Моля Ви за малко по-подробна информация относно операцията и случаите, в които се налага.

Благодаря предварително.

# 14
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Операцията за кривене е рутинна, и е част от лечението. Кога се налага зависи от много фактори, но доколкото мога да си направя извод от Вашето писмо, мисля, че при Вашия случай, тя е необходимост. Не е редно да се дават съвети по описания и то от неспециалисти.
Здравейте Д-р Константинов,

Синът ми е на 3г. и 2м. От година и половина е с диагноза кривогледство и мързеливо око. Първоначално му предписаха закриване за колкото време търпи, което за него не беше проблем и си седеше по цял ден с лепенка, 5 дни в седмицата. Лекуващият лекар знаеше това и според него нямаше проблем. След няколко месеца така забелязах, че здравото око се криви и го заведох на преглед. Обясниха ми, че това е нормално и не е необходимо да го водя през 3 месеца, да отидем след 6. В последствие здравото око се изкриви и се наложи да сменя лекуващия лекар. За щастие за още 6 месеца с друга терапия на закриване и по-чести прегледи нещата се нормализираха, промени се диоптъра и последното становище, е че кривенето е равномерно и очите работят. Също така обаче според лекаря е необходима оперативна корекция, което доста ме притеснява. Не знам до колко успешна е операцията в тази възраст и ще реши ли проблема с кривенето.

Моля Ви за малко по-подробна информация относно операцията и случаите, в които се налага.

Благодаря предварително.

# 15
  • Мнения: 8
Здравейте доктор Константинов имам детенце на 8 години което е със астигматизъм и далекогледство също и алергия към слънце когато почне мигането ползваме капки фларекс и ни минава през месец март пак почнахме с мигането взех капки фларекс но малкия палавник е сменил новото шишенце със старо което е отворено преди около 5 6 месеца и така сме ги слагали 15 дена докато ги видях и после продължихме с новите капки още 20 дена като мигането спря за около седмица и пак се почна ходихме на преглед лекарката каза че детето е добре и ни исписа искуствени сълзи 10 дена и пак го заведохме отновони каза че на детето му няма нищо най вероятно е алергията или е склонна да вярва че детето е почнало да получава тикове но тя незнае за старите капки които сме ползвали въпроса мие дали нему сее отразило това за да продължава да мига извинете ме за дългия въпрос но съм ужасно изплашена моля отговорете ми

# 16
  • Мнения: 446
Здравейте,д-р Константинов.
Детето ми е след операция на двустранна катаракта.Носеше протектори,за да не си търка очите,но вече ги свалихме.Той е на 1 годинка.Лекуващият доктор каза,че има вероятност лещата да се размести.Моля за отговор,как да позная,ако има разместена леща-какви са външните признаци?Дали е нормално още,изкуствената леща да "блещука"?Благодаря предварително!

Последна редакция: пт, 26 май 2017, 20:59 от - Radost -

# 17
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
"старите капки" не ги мислете. Най-вероятно алергията не е потисната напълно!
Здравейте доктор Константинов имам детенце на 8 години което е със астигматизъм и далекогледство също и алергия към слънце когато почне мигането ползваме капки фларекс и ни минава през месец март пак почнахме с мигането взех капки фларекс но малкия палавник е сменил новото шишенце със старо което е отворено преди около 5 6 месеца и така сме ги слагали 15 дена докато ги видях и после продължихме с новите капки още 20 дена като мигането спря за около седмица и пак се почна ходихме на преглед лекарката каза че детето е добре и ни исписа искуствени сълзи 10 дена и пак го заведохме отновони каза че на детето му няма нищо най вероятно е алергията или е склонна да вярва че детето е почнало да получава тикове но тя незнае за старите капки които сме ползвали въпроса мие дали нему сее отразило това за да продължава да мига извинете ме за дългия въпрос но съм ужасно изплашена моля отговорете ми

# 18
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
При редовните следоперативни прегледи ще се  види ако лещата е разместена. Може да има дразнене на окото, а блещукането е отразяване на светлина от изкуствената леща.
Здравейте,д-р Константинов.
Детето ми е след операция на двустранна катаракта.Носеше протектори,за да не си търка очите,но вече ги свалихме.Той е на 1 годинка.Лекуващият доктор каза,че има вероятност лещата да се размести.Моля за отговор,как да позная,ако има разместена леща-какви са външните признаци?Дали е нормално още,изкуствената леща да "блещука"?Благодаря предварително!

# 19
  • Щастлива мама на 3 слънца
  • Мнения: 2 169
Здравейте на каква възраст можем да сложим на детето Ми лещи нак рано
Има астигматизъм

# 20
  • Мнения: 1 158
Здравейте! Преценката е индивидуална. Водещо е грижата за лещите!
Здравейте на каква възраст можем да сложим на детето Ми лещи нак рано
Има астигматизъм

# 21
  • София
  • Мнения: 1 120
Здравейте Д-р Константинов!
Дъщеря ми е на 7 години и е с диагноза хиперактивност.
Ходи на логопед и според логопеда има "пространствени дефицити".
Интересува ме дали това може да се дължи на заболяване.

# 22
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Мисля, че въпросът е от компетентността на невролози и психолози.
Здравейте Д-р Константинов!
Дъщеря ми е на 7 години и е с диагноза хиперактивност.
Ходи на логопед и според логопеда има "пространствени дефицити".
Интересува ме дали това може да се дължи на заболяване.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 120
Благодаря Ви, д-р Константинов.

# 24
  • Мнения: 3
Здравейте д-р Константинов,
синът ни Филип е с конвергентен конкомитентен страбизъм и далекогледство. На 7 месеца (Април 2016г.) направихме първия преглед. Първото измерване на диоптъра (с кратковременните капки за 30 мин.) показа +3,75-0,50/32* и +4,0-0,50/108* (всичко останало е наред). Сложихме очила и започнахме с оклузии. Така и не свикна да носи очилата. През януари 2017 направихме втори преглед и измерване на диоптъра (атропин 5 дни) и показа +6 и на двете очи, като доктора каза, че апаратурата им измерва само до толкова и диоптъра може да е по-висок. Сменихме стъклата с +5,0. Той отново не ги приема и ги сваля упорито. Не трябваше ли, ако му е по-добре с очилата, да ги приеме и да ги носи. Никога не съм забелязвала в поведението му нещо, което говори за лошо зрение. Напоследък си правя експерименти със зрението му без очила - напр. слагам бяло хапче върху бяла хавлия и той безпогрешно с едно движение стига до него, конец върху черния диван и такива подобни. По нищо не личи, че не вижда. Какво пропускам? Да измерим ли отново диоптъра (знам, че капки се слагат веднъж годишно)? За страбизма всички казват, че трябва да се коригира оперативно, но кога е най-подходящо? Трябва ли да чакаме да се развие още малко зрението? След операцията очаква ли се да се загуби част периферното зрение, има ли недостатъци. Страбизмаможе ли да се коригира само с носене на очила? Кажете Вашето мнение, как би трябвало да подходим, струва ми се че пропускаме нещо? Благодаря сърдечно за отговора!

# 25
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
От теорията и практиката на нас ни е ясно, че страбизъм, проявил се преди навършване на 1 година, обикновено се оперира рано. Операцията е само част от лечението! Важно е определяне на диоптър, ако има такъв и носене на очила, ако трябва. С една дума, комплексен подход! Ако не сте спокойна потърсете друго мнение, но не в мрежата, а след преглед!!
Здравейте д-р Константинов,
синът ни Филип е с конвергентен конкомитентен страбизъм и далекогледство. На 7 месеца (Април 2016г.) направихме първия преглед. Първото измерване на диоптъра (с кратковременните капки за 30 мин.) показа +3,75-0,50/32* и +4,0-0,50/108* (всичко останало е наред). Сложихме очила и започнахме с оклузии. Така и не свикна да носи очилата. През януари 2017 направихме втори преглед и измерване на диоптъра (атропин 5 дни) и показа +6 и на двете очи, като доктора каза, че апаратурата им измерва само до толкова и диоптъра може да е по-висок. Сменихме стъклата с +5,0. Той отново не ги приема и ги сваля упорито. Не трябваше ли, ако му е по-добре с очилата, да ги приеме и да ги носи. Никога не съм забелязвала в поведението му нещо, което говори за лошо зрение. Напоследък си правя експерименти със зрението му без очила - напр. слагам бяло хапче върху бяла хавлия и той безпогрешно с едно движение стига до него, конец върху черния диван и такива подобни. По нищо не личи, че не вижда. Какво пропускам? Да измерим ли отново диоптъра (знам, че капки се слагат веднъж годишно)? За страбизма всички казват, че трябва да се коригира оперативно, но кога е най-подходящо? Трябва ли да чакаме да се развие още малко зрението? След операцията очаква ли се да се загуби част периферното зрение, има ли недостатъци. Страбизмаможе ли да се коригира само с носене на очила? Кажете Вашето мнение, как би трябвало да подходим, струва ми се че пропускаме нещо? Благодаря сърдечно за отговора!

# 26
  • Мнения: 530
Здравейте! Дъщеря ми е на 10 г.,от 3 годишна носи очила за далекогледство. Ходим веднъж годишно на профилактичен преглед. На тазгодишния преглед й разшириха зениците и казаха,че папилата на очното дъно на едното око е с неясни граници. Докторката ни попита дали детето е боледувало наскоро,дали се е оплаквало от гравоболие,хрема,кихане,сърбеж в окото,болки в ухото,стояла ли е на климатик. Аз отрекох,освен факта,че тя е с хроничен синузит. Направихме консултация със специалист УНГ,който откри старо огнище на възпален синузит и предписа лечение. Какво значи това състояние,опасно ли е,защото аз прочетох в интернет доста страшни неща. Само да поясня,че детето не страда от главоболие,няма никакви оплаквания,освен перманентно запушен нос,съпроводен с гъсти секрети и кихане,породено от синузита. И може ли от синузит да се получи това състояние на папилата?Благодаря предварително за отговора.

# 27
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Синусите обграждат орбитата, в която лежи очната ябълка и нейните придатъчни структури, какъвто е и очният нерв. Съседството е непосредствено и хронични процеси в синусите могат да окажат въздействие на споменатите структури. Лекувайте синузита и ринита активно!
Здравейте! Дъщеря ми е на 10 г.,от 3 годишна носи очила за далекогледство. Ходим веднъж годишно на профилактичен преглед. На тазгодишния преглед й разшириха зениците и казаха,че папилата на очното дъно на едното око е с неясни граници. Докторката ни попита дали детето е боледувало наскоро,дали се е оплаквало от гравоболие,хрема,кихане,сърбеж в окото,болки в ухото,стояла ли е на климатик. Аз отрекох,освен факта,че тя е с хроничен синузит. Направихме консултация със специалист УНГ,който откри старо огнище на възпален синузит и предписа лечение. Какво значи това състояние,опасно ли е,защото аз прочетох в интернет доста страшни неща. Само да поясня,че детето не страда от главоболие,няма никакви оплаквания,освен перманентно запушен нос,съпроводен с гъсти секрети и кихане,породено от синузита. И може ли от синузит да се получи това състояние на папилата?Благодаря предварително за отговора.

# 28
  • София
  • Мнения: 9
Здравейте д-р Константинов,
Дъщеря ми е на 3 год. и от около 2 седмици наблюдавам трепкане на дясното око (затваряне на горен и долен клепач), което продължава около 5-7 секунди. Такива трепкания прави по около 8 на ден. Миналата година се борихме дълго време с ечемик на същото око, като лечението продължи около 8-10 месеца. Детето е доносено, родено със секцио.
Благодаря Ви предварително за мнението и препоръките!

# 29
  • Мнения: 1
Здравейте д-р Константинов!
Имам един досаден проблем , преди време той се появяваше дори когато използвах компютъра за по-дълго време от 20 минути, но това изчезна. Сега остана само когато чета. Та , проблемът е ,че когато чета през Лявото ми око след дадено време от ~15м започвам да виждам по-светлите неща/предмети(светещото копче на телевизора,примерно) с добавен оттенък от цвета под самия обект. Най-простият пример е като се загледам през прозореца към съседният блок , на долната рамка от прозореца виждам част от самия блок, един вид двоен образ , обаче лесно се разбира кое е истинско, защото допълнителният образ е като размазан. Това се оправя след като гледам някъде безцелно , надалеч. Отделно, за да проверя дали съм започнал да виждам по този начин, си отварям цялото око , максимално и така си личи защото този образ става по-изразен и по-отклонен надолу.Това ме довежда до мисълта, че Аз нон-стоп виждам добавен нюанс на светещи предмети на фон от черно, пример: мониторът ми е черен, но копчето свети в ярко синьо , та виждам цвета на копчето и същият цвят отгоре, друг вариант е като гледам телевизия , ако картината е примерно бяла, аз виждам допълнителен образ отгоре, над екрана. Странно е, че винаги виждам този нюанс отгоре и съм привикнал, но проблема с лявото око е, че там е отдолу и някак усещам, че виждам размазано с лявото око. С дясното нямам този проблем, там само отгоре виждам тази допълнителна отсянка. Като последно да кажа, че с отваряне на очите проверявам дали започвам да вижам "двойно", защото ако само леко притворя лявото око, като имам проблема с долната подсветка, тя изчезва , не я виждам, но оставяли си окото в нормален начин пак виждам цвета отдолу.Какво според вас става, защото този проблем е досаден, но и плаши , защото това става само с лявото око(тест правя като закрия образа на телевизора на дясното ми око с ръка и обратното). Трябва да спомена факта, че нон-стоп нося очила 2x +0.50 имам астигматизъм и съм ваш пациент. Благодаря за отговора! Реших да попитам тук, защото смятам, че няма смисъл да ви тревожа , не е спешно,просто добавям факти.

# 30
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Мисля, че трябва да се направи подробен преглед, както на очите като цяло така и на състоянието на ретината.
Здравейте д-р Константинов!
Имам един досаден проблем , преди време той се появяваше дори когато използвах компютъра за по-дълго време от 20 минути, но това изчезна. Сега остана само когато чета. Та , проблемът е ,че когато чета през Лявото ми око след дадено време от ~15м започвам да виждам по-светлите неща/предмети(светещото копче на телевизора,примерно) с добавен оттенък от цвета под самия обект. Най-простият пример е като се загледам през прозореца към съседният блок , на долната рамка от прозореца виждам част от самия блок, един вид двоен образ , обаче лесно се разбира кое е истинско, защото допълнителният образ е като размазан. Това се оправя след като гледам някъде безцелно , надалеч. Отделно, за да проверя дали съм започнал да виждам по този начин, си отварям цялото око , максимално и така си личи защото този образ става по-изразен и по-отклонен надолу.Това ме довежда до мисълта, че Аз нон-стоп виждам добавен нюанс на светещи предмети на фон от черно, пример: мониторът ми е черен, но копчето свети в ярко синьо , та виждам цвета на копчето и същият цвят отгоре, друг вариант е като гледам телевизия , ако картината е примерно бяла, аз виждам допълнителен образ отгоре, над екрана. Странно е, че винаги виждам този нюанс отгоре и съм привикнал, но проблема с лявото око е, че там е отдолу и някак усещам, че виждам размазано с лявото око. С дясното нямам този проблем, там само отгоре виждам тази допълнителна отсянка. Като последно да кажа, че с отваряне на очите проверявам дали започвам да вижам "двойно", защото ако само леко притворя лявото око, като имам проблема с долната подсветка, тя изчезва , не я виждам, но оставяли си окото в нормален начин пак виждам цвета отдолу.Какво според вас става, защото този проблем е досаден, но и плаши , защото това става само с лявото око(тест правя като закрия образа на телевизора на дясното ми око с ръка и обратното). Трябва да спомена факта, че нон-стоп нося очила 2x +0.50 имам астигматизъм и съм ваш пациент. Благодаря за отговора! Реших да попитам тук, защото смятам, че няма смисъл да ви тревожа , не е спешно,просто добавям факти.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 928
Здравейте,  д-р Константинов, имам следния въпрос, какъв диоптер очила бихте препоръчали да бъде сложен на дете на 1 год. и 3 месеца с дълекогледство. След 3 дневно капане на Атропин излезе +7 на дясно око и + 5,5 на ляво при 48mm. Детето ми е без кривогледство и няма мързеливо око, поне в това ме увери лекарката. Много бих искала да разбера и вашето мнение относно това на колко време е препоръчително да водим детето си на контролни прегледи. Извинявам се за въпросите си, но майчиното ми сърце е ужасно свито от притеснение и ми се иска да разбера и вашето мнение.
Благодаря предварително.

# 32
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Това, че няма кривене не значи да се пренебрегват резултатите! Аз бих дал стойности, близки до резултата от изследването. А дясното око е потенциален кандидат за "мързеливо око".
Здравейте,  д-р Константинов, имам следния въпрос, какъв диоптер очила бихте препоръчали да бъде сложен на дете на 1 год. и 3 месеца с дълекогледство. След 3 дневно капане на Атропин излезе +7 на дясно око и + 5,5 на ляво при 48mm. Детето ми е без кривогледство и няма мързеливо око, поне в това ме увери лекарката. Много бих искала да разбера и вашето мнение относно това на колко време е препоръчително да водим детето си на контролни прегледи. Извинявам се за въпросите си, но майчиното ми сърце е ужасно свито от притеснение и ми се иска да разбера и вашето мнение.
Благодаря предварително.

# 33
  • София
  • Мнения: 1 928
Здравейте!
Това, че няма кривене не значи да се пренебрегват резултатите! Аз бих дал стойности, близки до резултата от изследването. А дясното око е потенциален кандидат за "мързеливо око".
Здравейте,  д-р Константинов, имам следния въпрос, какъв диоптер очила бихте препоръчали да бъде сложен на дете на 1 год. и 3 месеца с дълекогледство. След 3 дневно капане на Атропин излезе +7 на дясно око и + 5,5 на ляво при 48mm. Детето ми е без кривогледство и няма мързеливо око, поне в това ме увери лекарката. Много бих искала да разбера и вашето мнение относно това на колко време е препоръчително да водим детето си на контролни прегледи. Извинявам се за въпросите си, но майчиното ми сърце е ужасно свито от притеснение и ми се иска да разбера и вашето мнение.
Благодаря предварително.

Благодаря докторе за отговора, хубав ден.

# 34
  • Мнения: 4 393
Здравейте, д-р Константинов! Дъщеря ми е на 9 години и има изкривяване на очите още от съвсем малка. Може би като беше на година и половина още.
Препоръчана ни е операция, и сме я насрочили дори, за края на месец септември, но аз имам колебания.
Възможно ли е да стане грешка при диагностицирането и да се направи операция на грешното око? Имам предвид, че лекарят ще прави операция на дясното око, а аз смятам, че всъщност кривенето е на лявото око.
Възможно ли е аз да греша и просто визуално да се лъжа?

# 35
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Задавате въпрос от притеснение! Как външен човек незапознат със случая да Ви съветва!?
Здравейте, д-р Константинов! Дъщеря ми е на 9 години и има изкривяване на очите още от съвсем малка. Може би като беше на година и половина още.
Препоръчана ни е операция, и сме я насрочили дори, за края на месец септември, но аз имам колебания.
Възможно ли е да стане грешка при диагностицирането и да се направи операция на грешното око? Имам предвид, че лекарят ще прави операция на дясното око, а аз смятам, че всъщност кривенето е на лявото око.
Възможно ли е аз да греша и просто визуално да се лъжа?

# 36
  • Мнения: 4 393
Здравейте!
Задавате въпрос от притеснение! Как външен човек незапознат със случая да Ви съветва!?
Здравейте, д-р Константинов! Дъщеря ми е на 9 години и има изкривяване на очите още от съвсем малка. Може би като беше на година и половина още.
Препоръчана ни е операция, и сме я насрочили дори, за края на месец септември, но аз имам колебания.
Възможно ли е да стане грешка при диагностицирането и да се направи операция на грешното око? Имам предвид, че лекарят ще прави операция на дясното око, а аз смятам, че всъщност кривенето е на лявото око.
Възможно ли е аз да греша и просто визуално да се лъжа?


Да, знам, че е така и предположих, че отговорът Ви ще е точно такъв Simple Smile
Ще запиша час при Вас.

# 37
  • Мнения: 1
Здравейте,Д-р Константинов
Имам бебе на 9 мес.момченце,от около седмица и половина му се зачерви едното оченце,само в тази част до нослето ,първо беше като драскотина ,постепенно се увеличи,като през това време детето няма сълзене,дразнене,гурелчета също.Педиатърката му каза че е възпалено и му изписа Тобрекс 4пъти по 1 капка,но от както му ги слагам като че ли се зачерви по-вече от преди.Вече 5ти ден сме на капки а нищо.Дали да не ги спра,или да ги сменя с някакъв друг медикамент?
Благодаря!

# 38
  • Мнения: 3 914
Здравейте докторе! Моля Ви, погледнете си и-мейла в gmail.  Благодаря!

# 39
  • Мнения: 574
Здравейте д-р Константинов. Синът ми е на 4 месеца и половина. Още на втората седмица от раждането очичките започнаха да имат гурдели. Педиатърът каза конюктивит. Изписа флуциталмик гелче. Слагахме 2 седмици, но без резултат. После ни изписа торбадекс, но минаваше само докато слагахме капките и после отново се появи. След това ни прати на очен доктор който каза запушени слъзни канали. Изписа офтакуикс и масажчета. И така до сега, но подобрение няма. Правя масажите по 5 пъти на ден. Кожата около очите му е зачервена. Очите имат повече гурдели през деня. През нощта като спи и сутрин няма гурдели. Очите не са залепнали. Но като се събуди и почват. Промивам ги редовно с преварена вода. Пропускам ли нещо? Опасно ли е това, защото много време се проточи и се притеснявам. А и той се е наплашил вече. Само като види, че ще го масажирам и почва да плаче, извърта глава. Благодаря ви за отговора.

# 40
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Съжалявам, но бях в отпуск!
Трудно се дава съвет по описание от развълнуван родител!
Ако бих могъл да видя детето ще имам преценка!
Здравейте д-р Константинов. Синът ми е на 4 месеца и половина. Още на втората седмица от раждането очичките започнаха да имат гурдели. Педиатърът каза конюктивит. Изписа флуциталмик гелче. Слагахме 2 седмици, но без резултат. После ни изписа торбадекс, но минаваше само докато слагахме капките и после отново се появи. След това ни прати на очен доктор който каза запушени слъзни канали. Изписа офтакуикс и масажчета. И така до сега, но подобрение няма. Правя масажите по 5 пъти на ден. Кожата около очите му е зачервена. Очите имат повече гурдели през деня. През нощта като спи и сутрин няма гурдели. Очите не са залепнали. Но като се събуди и почват. Промивам ги редовно с преварена вода. Пропускам ли нещо? Опасно ли е това, защото много време се проточи и се притеснявам. А и той се е наплашил вече. Само като види, че ще го масажирам и почва да плаче, извърта глава. Благодаря ви за отговора.

# 41
  • Мнения: 8
Здравейте д-р Константинов!
При раждането на детето забелязахме петънце на зеницата. Поставиха му диагноза катаракта и глаукома. Постъпихме в очна болница Варна където му направиха операция за глаукомата. В епикризата пише : Д.О.-роговица-вродена ектазия на роговицата с иридокорнеална адхезия по цялата задна повърхност; зеница-срастнала с предна лещена капсула. При последен преглед: Роговица-буфталм с иридокорнеална адхезия на десен булб.
Искат да му правят сега лазерна операция за да намалят оченцето защото малко се е увеличило, но не мисля че това ще реши проблема. Какво бихте ме посъветвали и къде мога да заведа детето за друго мнение. Ние сме от Добрич и детето е на 9 месеца.
Благодаря Ви предварително!

# 42
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
При така поставена диагноза Вашето дете трябва да се следи и обгрижва в очна болница, най-добре университетска.
Здравейте д-р Константинов!
При раждането на детето забелязахме петънце на зеницата. Поставиха му диагноза катаракта и глаукома. Постъпихме в очна болница Варна където му направиха операция за глаукомата. В епикризата пише : Д.О.-роговица-вродена ектазия на роговицата с иридокорнеална адхезия по цялата задна повърхност; зеница-срастнала с предна лещена капсула. При последен преглед: Роговица-буфталм с иридокорнеална адхезия на десен булб.
Искат да му правят сега лазерна операция за да намалят оченцето защото малко се е увеличило, но не мисля че това ще реши проблема. Какво бихте ме посъветвали и къде мога да заведа детето за друго мнение. Ние сме от Добрич и детето е на 9 месеца.
Благодаря Ви предварително!

# 43
  • Мнения: 270
Здравейте,на малката и излезна ечемик,изписаха и флоксал,но лекаря не погледна и другото око.След няколко дни го ппгледнах о, водях,че има и там.Сега я водихме на трима очни и тримата казаха,че не е проблем на 1.6 е детето.Сега и изписаха фуциталмик и не знам дали да го търся ....ечемиците са вътрешни,какво да правя.Очния каза,че е от факта,че дълго време беше болна и явно е от това.Омега 3да и давам ли,тя не желае да яде риба

# 44
  • Варна
  • Мнения: 83
Здравейте и от мен! Малкият ми син (1г.11м) е с вроден хоризонтален нистагъм. Какви са прогнозите при този вид и каква образна диагностика бихте препоръчали? Благодаря ви, Д-р. Константинов!

Последна редакция: ср, 13 дек 2017, 23:01 от el-el

# 45
  • Мнения: 1 158
Здравейте! Вроденият нистагъм обикновено намалява с растежа, но не изчезва. Образна диагностика не дава полезна информация. Проследяване на състоянието и според находката се обсъжда поведението на лекаря.
Здравейте и от мен! Малкият ми син (1г.11м) е с вроден хоризонтален нистагъм. Какви са прогнозите при този вид и каква образна диагностика бихте препоръчали? Благодаря ви, Д-р. Константинов!

# 46
  • Варна
  • Мнения: 83
Здравете, Д-р.Константинов! Бихте ли пояснили последното си изречение. Благодаря ви отново!

# 47
  • Мнения: 270
Защо ме прескочихте и не ми отговорихте??????

# 48
  • Мнения: 1 158
Това, което искам да кажа е, че тенденцията на нистагмите от вроден тип е да намаляват по интензитет. Според развитието на състоянието се взема решение как да се подходи при конкретния случай.
Здравете, Д-р.Константинов! Бихте ли пояснили последното си изречение. Благодаря ви отново!

# 49
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Аз съм на становище, че ако не съм видял детето трудно е да съм категоричен за лечението, още повече че се лекува от колеги, които имат пряко наблюдение.
Защо ме прескочихте и не ми отговорихте??????

# 50
  • Мнения: 61
Здравейте д-р Константинов,
 
дъщеря ми, която е на 7 год., е Ваша пациентка. Има диоптри за далекогледство на едното око 2.5, а на другото 3.5 или 4, като има и кривогледство, ако е без очила. Имаше и "мързеливо" око, което е уж излекувано в смисъл, че понастоящем двете очи са с еднакво зрение, нормално за върастта й, като преди месеци Вие отменихте оклузията. Сега обаче искаме детето да се учи да плува по около 1 час седмично, но Вие сте ни казвали, макар и отдавна, че и половин час на ден без очилата е вредно за състоянието й. Питането ми е ще навреди ли на зрението й, ако плува с обикновени очила за плуване вместо с диоптрични такива в рамките на 50-60 мин. седмично и изобщо ще вижда ли достатъчно добре за да плува и ще криви ли много очите? В морето например и в басейни тя си е влизала досега винаги с диоптричните очила без никога да ги маха, но не си е потапяла главата и се е пазела. Когато се учи да плува обаче, тя непрекъснато ще си потапя главата в хлорната вода и не става да е с нейните си очила. Те са с ластик и няма да паднат, но водата ще й дразни очите, а и ще цапа очилата. От друга страна, съм чувала за очила за плуване с диоптри, но става малко сложно...

# 51
  • Варна
  • Мнения: 83
Това, което искам да кажа е, че тенденцията на нистагмите от вроден тип е да намаляват по интензитет. Според развитието на състоянието се взема решение как да се подходи при конкретния случай.
Здравете, Д-р.Константинов! Бихте ли пояснили последното си изречение. Благодаря ви отново!
Разбрах! Благодаря ви! Бъдете здрав!

# 52
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
За такива краткотрайни дейности няма проблем детето да е без очила. Друго, което трябва да се знае е, че на 7 години вече каквото е постигнато е постигнато и обикновено няма връщане назад. Проверките, обаче, трябва да продължат!
Здравейте д-р Константинов,
 
дъщеря ми, която е на 7 год., е Ваша пациентка. Има диоптри за далекогледство на едното око 2.5, а на другото 3.5 или 4, като има и кривогледство, ако е без очила. Имаше и "мързеливо" око, което е уж излекувано в смисъл, че понастоящем двете очи са с еднакво зрение, нормално за върастта й, като преди месеци Вие отменихте оклузията. Сега обаче искаме детето да се учи да плува по около 1 час седмично, но Вие сте ни казвали, макар и отдавна, че и половин час на ден без очилата е вредно за състоянието й. Питането ми е ще навреди ли на зрението й, ако плува с обикновени очила за плуване вместо с диоптрични такива в рамките на 50-60 мин. седмично и изобщо ще вижда ли достатъчно добре за да плува и ще криви ли много очите? В морето например и в басейни тя си е влизала досега винаги с диоптричните очила без никога да ги маха, но не си е потапяла главата и се е пазела. Когато се учи да плува обаче, тя непрекъснато ще си потапя главата в хлорната вода и не става да е с нейните си очила. Те са с ластик и няма да паднат, но водата ще й дразни очите, а и ще цапа очилата. От друга страна, съм чувала за очила за плуване с диоптри, но става малко сложно...


# 53
  • Мнения: 25
Здравейте др.Константинов!На почти седемесечната ми дъщеря след преглед при детски офталмолог беше установено,че има синдром на Дюан,моят въпрос е следният:в определени моменти и пози я забелязвам ,че извърта до край оченцето си това несъзнателен рефлекс ли е тъй като ни обясниха,че няма да може да го прави?Отделно си държи едното око навътре към ,носа ,но затова ни казаха,че било поради повечко кожна гънка на очичките!Знам,че без да сте направили преглед трудно бихте ми отговорили!

# 54
  • Мнения: 587
Здравейте,
бих искала да Ви попитам относно едни капки за очи,които педиатърката изписа на детето ми.
Малкия има секрет от окото,заради който сутрин окото е залепнало.
Изписаха му капки Тобрекс,но на листовката прочетох че е за деца над 1 година,а детето е на 1 месец..
Притеснявам се да ги използвам

# 55
  • Мнения: 817
# 1695 апр. 2018, 15:48 ч.
Здравейте!
Днес водих дъщеря ми на преглед,защото се оплаква,че в училище понякога и се замъглява,когато гледа дъската.
На къртинките показа 0,6 на дясно и 0,9 на ляво око,а на апарата на дясно sph +0,
75 cyl + 0,00 avg +0,75 s.e +0,75
На ляво sph +0,50 cyl +0,00 avg +0,50 s.e +0,50.ПОС и очни дъна -б.о.
Лекарката ни каза,че няма причина да не вижда добре на картинките и да отидем пак след месец.
Аз естествено се притеснявам,каква може да е причината.Тя е първи клас и е по цял ден на училище.
На очен преглед ходим всяка година профилактично и никога не сме имали проблеми.
Ще съм ви благодарна,ако ме насочите дали да чакам месец или да потърся второ мнение и каква може да е причината.
Цитирай

# 56
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Консултирайте се евентуално за форма на  Дислексия!
# 1695 апр. 2018, 15:48 ч.
Здравейте!
Днес водих дъщеря ми на преглед,защото се оплаква,че в училище понякога и се замъглява,когато гледа дъската.
На къртинките показа 0,6 на дясно и 0,9 на ляво око,а на апарата на дясно sph +0,
75 cyl + 0,00 avg +0,75 s.e +0,75
На ляво sph +0,50 cyl +0,00 avg +0,50 s.e +0,50.ПОС и очни дъна -б.о.
Лекарката ни каза,че няма причина да не вижда добре на картинките и да отидем пак след месец.
Аз естествено се притеснявам,каква може да е причината.Тя е първи клас и е по цял ден на училище.
На очен преглед ходим всяка година профилактично и никога не сме имали проблеми.
Ще съм ви благодарна,ако ме насочите дали да чакам месец или да потърся второ мнение и каква може да е причината.
Цитирай

# 57
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
синдромът на Дюан е вродено състояние. Права сте, че без да сме видяли детето съветите биха били неточни.
Бих искал да видя детето като проходи.
Здравейте др.Константинов!На почти седемесечната ми дъщеря след преглед при детски офталмолог беше установено,че има синдром на Дюан,моят въпрос е следният:в определени моменти и пози я забелязвам ,че извърта до край оченцето си това несъзнателен рефлекс ли е тъй като ни обясниха,че няма да може да го прави?Отделно си държи едното око навътре към ,носа ,но затова ни казаха,че било поради повечко кожна гънка на очичките!Знам,че без да сте направили преглед трудно бихте ми отговорили!

# 58
  • Мнения: 577
Здравейте, д-р Константинов!
Ще се радвам да коментирате проблема на моето детенце. Тя е на 7 г., в първи клас. От 2-3 месеца прави много често конюнктивит . Понякога със секрети,друг път без секрет-само силно зачервени очи.
Заведохме я на детски офталмолог , обясни ни ,че явно има синдрома на " компютърното око. На бележката от апарата излезна ,че е дясното око има късогледство  - 1,50 , а на лявото -0,50. Изписа ни капки "Циколожил",които едва намерихме в цяла София и днес отново на преглед. Излезна  за дясно око +0,50, за ляво + 0,25. Лекарката каза,че тази разлика е много голяма от  минус до плюс и ,че дори очила не може да ни изпише. Очилата не можели да коригират тази разлика.Колкото и да се опитвахме да я разберем със съпруга ми,лекарката говореше с терминология и не можахме да разберем какъв е проблема на дъщеря ни. Назначи ни терапия в нейния кабинет ,да прави някакви упражнения детето на апарати.
Моля,ако можете да обясните какво значи тази голяма разлика и мислите ли,че препоръчаното лечение за упражненията ще бъде достатъчно?
Благодаря !

# 59
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
При изследване на рефракция(оптичната стойност на окото) без разширение с Цикложил или друг препарат се получава т.нар. апаратна акомодация или казано просто лъжливо късогледство. След капките акомодационния апарат се блокира и се измерва истинската стойност на оптиката на окото. При Вас няма нищо необичайно. Резултатът след капките показва, че няма нужда от очила. А конюнктивитите са друга история и трябва да се търси техния механизъм на появяване!
Здравейте, д-р Константинов!
Ще се радвам да коментирате проблема на моето детенце. Тя е на 7 г., в първи клас. От 2-3 месеца прави много често конюнктивит . Понякога със секрети,друг път без секрет-само силно зачервени очи.
Заведохме я на детски офталмолог , обясни ни ,че явно има синдрома на " компютърното око. На бележката от апарата излезна ,че е дясното око има късогледство  - 1,50 , а на лявото -0,50. Изписа ни капки "Циколожил",които едва намерихме в цяла София и днес отново на преглед. Излезна  за дясно око +0,50, за ляво + 0,25. Лекарката каза,че тази разлика е много голяма от  минус до плюс и ,че дори очила не може да ни изпише. Очилата не можели да коригират тази разлика.Колкото и да се опитвахме да я разберем със съпруга ми,лекарката говореше с терминология и не можахме да разберем какъв е проблема на дъщеря ни. Назначи ни терапия в нейния кабинет ,да прави някакви упражнения детето на апарати.
Моля,ако можете да обясните какво значи тази голяма разлика и мислите ли,че препоръчаното лечение за упражненията ще бъде достатъчно?
Благодаря !

# 60
  • Мнения: 577
Благодаря Ви ! Да разбирам ли,че детето ми няма късогледство?Само още нещо : офталмологът каза,че резултатите са много лоши и ни назначи упражнения на някакви апарати.Да ги направим ли според Вас и помагат ли изобщо?
Още веднъж благодаря !

# 61
  • Мнения: 1 158
Здравейте пак!
Няма късогледство при това изследване! Упражнения не са нужни! А изследванията изобщо не се доближават до лоши!
Благодаря Ви ! Да разбирам ли,че детето ми няма късогледство?Само още нещо : офталмологът каза,че резултатите са много лоши и ни назначи упражнения на някакви апарати.Да ги направим ли според Вас и помагат ли изобщо?
Още веднъж благодаря !

# 62
  • Мнения: 577
Благодаря Ви,за отзивчивостта!
За съжаление все повече ставаме жертви на комерсиални лекари!
Още веднъж Ви благодаря, бъдете здрав!

# 63
  • България
  • Мнения: 240
Здравейте д-р Константинов обръщам се към Вас със следния във: детето ми вече на почти 4 г. Има поставена диагноза синдром на Дуейн лявото око не се върти наляво. Може ли някакъв съвет какво и как да подходя, не зная към кого да се обърна. Благодаря предварително!

# 64
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Синдромът на Дюан  има няколко форми на  проява. Основно е ограничената подвижност, но са важни и другите симптоми. Ако трябва да дам съвет, то добре е да видя детето.
Здравейте д-р Константинов обръщам се към Вас със следния във: детето ми вече на почти 4 г. Има поставена диагноза синдром на Дуейн лявото око не се върти наляво. Може ли някакъв съвет какво и как да подходя, не зная към кого да се обърна. Благодаря предварително!

# 65
  • Мнения: 4
Здравейте д-р Константинов, дъщеря ми е на почти 10 години от няколко дни се оплаква, че като мига я боли окото в ълъла от към ухото, съвсем леко е зачервено, има нещо като малко топченце, няма секрет, не е надуто, личният лека изписа Гентаницин вижън за 3 до 5 дни, според него е вътрешен ечемик. Сега казва, че не я боли при мигане, а само като го пипа. Дали е ечемик или нещо друг. От какво се появяват ечемици. Благодаря предварителн.

# 66
  • Мнения: 171
Здравейте, д-р Константинов! Мъжът ми и сестра му имат придобито кривогледство - на около 4 год възраст. Кога и къде мога да заведа моето дете, което сега е на 8 месеца. В момента тя няма проблем с очите и не е имала никога, но се притеснявам. Очевидно има някаква наследственост, но наследственото кривогледство, то не се ли проявява още в първите месеци?

# 67
  • Мнения: 1
Здравейте, д-р Константинов!
От 3дни момченце на 6г 2-3 пъти дневно се оплаква от болки, ту в едното ту в другото око, придружени с обилно сълзенене. Най рания час при специалист който  успях да запиша е чак след две седмици. Какво може да се направи до тогава за обЛекчаване на болките?

# 68
  • София
  • Мнения: 150
Здравейте, д-р Константинов,
Имам страбизъм от около 7 месечна възраст. Сега съм на 36 г. Правени са ми 3 операции на дясното око. Първа и втора на 1 г и 3 г. Следва закриване на очите и носене на очила. На 15 г дясното око отново започна да се изкривява. Третата операция е на 15 г, но при отваряне са открити много страствания. Лекарят констатира, че има само една възможност за изправяне на окото и препоръча това да се извърши след като приключа с бременност и раждания, за да не предизвикат те отново изкривяване, което няма да бъде възможно да се коригира.
Към този момент окото е изкривено доста навън. Нямам диоптър нито на лявото, нито на дясното око, като ползвам лявото око за гледане в ежедневието. В процес на издирване на специалист съм, тъй като явно операцията няма да бъде лека. Въпросите ми са:
- когато няма едновременно двуочно виждане при изправяне оперативно на окото, то пак ли ще се изкриви?
- консултацията с детски офтамолог ли трябва да бъде?
Благодаря!

Последна редакция: пн, 06 авг 2018, 13:54 от vanessка

# 69
  • Мнения: 218
Здравейте докторе! Дъщеря ми е на 9 години и всяка година я водим на очен, тъй като аз и таткото сме с очила. На прегледа вчера лекарят каза че иска да разширим зениците с капки. Тя не виждаше последните три реда цифри на таблото. Изписа Цикложил но не го намерихме и беше заменено с Унитропик. Това което ме притеснява че тези капки се капят 4 вечери през 20 мин и на петия ден капем и отиваме на преглед. Въпросът ми е защо се налага толкова дни капане на подобни капки? Един ден не е ли достатъчен? Все още не съм започнала да капя. Ще съм благодарна на вашето мнение. Благодаря

# 70
  • София
  • Мнения: 1 928
Здравейте д-р Константинов, бих искала да Ви попитам, има ли някаква опасност за окото на малко дете(2 год и 4месеца), ако се разширят зениците с Атропин в рамките на 1месец. Направихме преглед свързан с корекция на диоптър на дъщеря ми(зениците бяха разширявани с Атропин за 5дни, но когато отидохме на преглед не можаха да я прегледат, тя плачеше, извиваше се, беше много неспокойна. Лекарката се отказа от прегледа и остави същия диоптър. Ние бихме искали да направим втори преглед при друг лекар, но се опасявам че ще се наложи повторно разширяване и това ме смущава. Зениците на детето са разширявани в средата на м.Август.)

# 71
  • Мнения: 1
Здравейте д-р Константинов,

Бих искал да Ви попитам какво означава VOD=0.2 и VOS=0.2?

Водихме сина ми (5г. 10 м.) на детски очен лекар и докторката спомена, че детето има зрение по 20% на всяко око.
Може ли да кажете дали горното означава, че детето използва само 20% от капацитета на двете си очи или е нещо друго?

Иначе е диагностоциран с късогледство, с диоптри по -1.0 на дясното и -1,25 на лявото око.

Вие бихте ли препоръчали носенето на очила, защото от двама детски офталмолози получихме корено противоположни мнения - единия каза, че не са нужни, докато другия настоя да се сложат?

С уважение,
   Симеон.

Последна редакция: вт, 16 окт 2018, 11:54 от simvas

# 72
  • Мнения: 1
Здравейте д-р Константинов.Дъщеря ми е на 6 години никога не е имала оплаквания че не вижда добре или зачервени очи или болки в главата.от две години се занимава с пиано чете ноти сама и свири на пиано и то сложни неща за напреднали.Възможно ли е при направен преглед да се установи такова високо далекогледство без никакви симптоми.Никога рисувайки не е накланяла глава или доближавала до листа.Направо ми е странно  и непонятно.Консултирах се с двама детски офталмолога на първия заключениео е ambliopia oculi sinistri hipermetropia oculi anisometropia данните от апарата са R    +4.50   +0.75   100
                                                                             +4.74 +1.00     89
                                                                                +4.50 +1.00 88
                                                                               +4.50+1      89
                                                            Л           +5,75    +1.25   88
                                                                         +5.75+1.25  89
                                                                             +5.75 +1.25   90
                                                                              +5,75  +1.25   89
                                                    ps8.0
препоръките бяха да носим очила по следната рецепта   od +2 +1cyl 90gr         os+3 +1 cyl  90gr    dp56
Реших да направя още един консулт с др. детски офталмолог пак с разширена зеница диагноз ахиперметропия амблиопия дължаща се на анопсия   обективно състоние:VOD=0.6 VOs=0.1-0.2{K}    B fly(+) |-||;С.Т.-N;M-N
Изследвания ARF+5.0 +0,25/81;+6.0/+1.25/95   очни дъна;хиперметропични папили    терапия:оклузия контрол след 1-2 месеца   след втория преглед са и изписани +4,25 за дясно и +5,25 за ляво око.При положение че диоптърът е толкова голям все ми се струва че ние щяхме да усетим или щеше да се отрази на състоянието на детето.Поне едва ли щеше да вижда толкова добре камо ли ноти.Не зная какво да мисля възможно ли е .Моля за съвет очилата вече са поръчани как бих разбрала ако нещо не е ок .Нито бащата нито аз сме носили очила и имаме проблеми с очите .Детето се роди доносено 4 кг общопрактикуващият не е забелязвал някакви отклонения освен последния преглед като закри дясното оче не позна с лявото няколко цифри.Благодаря предварително.Разбирам че има проблем но по един апарат може ли да се отсъди когато детето няма никакви оплаквания или затруднения на този етап?

# 73
  • София
  • Мнения: 132
Здравейте д-р Константинов ,
Пиша тук, защото вече се чудя какво да предприема и се надявам да получа съвет от Вас.
Проблемът е следния: синът ми (1г.1м.) вече три месеца ежедневно си криви очите навътре - събира към носа най-често само лявото, понякога двете очи, рядко само дясното.
Първоначално се случи 2-3 пъти за 3 месеца. Но няколко дни преди да навърши 11 месеца изведнъж както ме гледаше събра двете очи за няколко секунди и оттогава криви едното или двете очи почти всеки ден (от 3-4 пъти до 10-15 пъти на ден).
Посетихме двама детски офталмолога (д-р Оскар и д-р Кемилев) и двама детски невролога (д-р Христова и проф. Божинова).
Според офталмолозите няма никакъв проблем със зрението, а невролозите не откриха неврологичен проблем, но никой не ни даде обяснение защо го прави (д-р Кемилев дори го видя като събра двете очи).
Случва се по няколко пъти на ден - когато е еднократно изглежда неволно, друг път изглежда нарочно, тъй като го прави един след друг 5-10+ пъти и дори се усмихва.
Прави го почти винаги когато му присветне светкавица или слънчева светлина в очите, докато гледа мигащите коледни лампички, случва се и докато му чета/пея, докато пътува в колата, докато се храни (особено, ако храната е с неприятна за него консистенция или вкус), когато е притеснен/изнервен/превъзбуден, понякога пък първо стиска очи и като ги отвори изкривява, а напоследък размахва играчка или ръка пред лицето си и тогава криви окото.
Доста е плашещо и притеснително. Каква според Вас може да е причината?

# 74
  • Мнения: 2
Здравейте д-р Константинов,Бих искала да Ви помоля да ми отговорите ако имате възможност ,ще Ви бъда много благодарна!Става въпрос за дъщеря ми,на 14 години,забелязахме две размити кафяви петна на бялото на окото до зеницата,които преди  ги нямаше.Направихме консултация с очен лекар и тя каза , че това е меланоза и трябва да се наблюдава,но аз се по интересувах и се притеснявам,защото разбрах че това е предраково състояние и може да прерастне в меланом ,особено в пубертетни период,в който е и тя.Дали няма да е по добре да  се изреже превантивно,за да не стане по-лошо положението?Страхувам се да чакам и да наблюдавам само,какво да чакам-петното няма да изчезне от само себе си.Четох,че риска за меланом на окото е по висок при възрастни и при деца в пубертета.Другото ,което откриха на очния преглед е помътняване в стъкловидно то тяло  в същото оченце, просветляват опацитати,тип snow balls .Дали това е свързано с петната и каква е причината за това?Благодаря Ви много предварително!!!Мога да приложа и снимки на окото ,петната се виждат много ясно.Благодаря!!!





Последна редакция: ср, 13 фев 2019, 13:11 от AnMary

# 75
  • номад в БГ
  • Мнения: 49
Д-р Константинов, моля за Вашия съвет!
Заведох детето си на възраст 6г.и 8м. на профил.преглед поради следните симптоми: ококорване и сълзене на очите след половин час гледане на компютър/таблет, което при прекратяване на гледането приминава за 3-5 минути. Сподели, че и докато рисува понякога в градината му се е случвало. Главоболие не е имал никога. Оплакване при лягане/ставане от леглото, когато си разтърка очите, за двойно виждане на близки предмети, когато гледа с двете очи, ако ги закрие последователно със всяко поотделно вижда нормално (това го казвам като симптом, но мисля, че може да е от търкането на очичките, когато му се спи... ). Детето има режим на работа с устройства и никога не е гледало повече от 1- 1и1/2 часа на ден компютър/телевизия и то с почивки, но напоследък се запали по игри, в които има бърза смяна на образи и светлини...
На прегледите позна всички показани му букви преди  и след разширение на зениците.
Според личния му лекар "очила са ненужни, физиологично било далекогледството и щяло да се оправи като порастне детето, пречи му светлината, защото очите му са много светли и чувствителни".
Според офталмолога "зрението си е добре, може и така да кара, но чрез очилата ще осигурим комфорт на детето в училище и ще предотвратим главоболие и напрежение".  
Нужно ли е според Вас да изпълним тази рецепта за очила? На кого да се доверя? Или да изчакаме още малко и като тръгне на училище в септември  да следим как се справя и тогава да преценим? Четох, че за по-нисък от 2- 2и 1/2 диоптъра далекогледство не се изписват очила...
Благодаря Ви предварително!

Скрит текст:




Последна редакция: сб, 13 апр 2019, 14:20 от AnMary

# 76
  • Мнения: 1 327
Д-р Константинов моля за мнение.Имам бебе на почти 4 месеца . От 1 седмици забелязах, че когато погледне надолу (главата е изправена напред, а погледът е силно надолу) долният клепач на дясното око хлътва (сякаш не може да се плъзне по окото, а е "залепнал" за окото). При всички други положения на очите клепачът изглежда нормално. Откакто започнах да я наблюдавам внимателно, разликата когато гледа надолу между двете очи е съвсем очевидна. Имам ли място за притеснения?Ще запазя час при всички положения за лекар ,но много се притеснявам .

# 77
  • Мнения: 1 378
Д-р Константинов, моля за Вашето мнение. Детето ми е на 3 месеца. От около месец премигва само с дясното око, от време на време го прави и с лявото, но предимно е дясното.
Не дава признаци да не вижда, вече се заглежда в играчки и други неща.
Мислите ли, че все пак може да се касае за офталмологичен проблем или е по-скоро за невролог? И доколко всъшност на тази възраст е нужно да се предприемат мерки или все още е рано, тъй като педиатърката ни казва да изчакаме, тъй като може и да премине.

# 78
  • Мнения: 32
Здравейте, докторе.! Дъщеря ми е на близо 5 години, от около два месеца и излезе нещо като малко топче, което прилича на мънисто на горния клепач на дясното й око малко над милите. Казаха, че това е вид киста и изписана тобрадекс мас за мазане 10 дни. Ако не мине така или пък нараства ще се наложи оперативно лечение. Въпросът ми е, опасна ли е кистата, ако не расте може ли да не се оперира и ако все пак трябва да се оперира кое е по-добре лазер или скалпел.?

# 79
  • Мнения: 68 644
Темата активна ли е?

Общи условия

Активация на акаунт