МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 63-та ТЕМА

  • 92 861
  • 742
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 12 681
При мен това с отлежаването няма как да свърши работа, правя на 3-4-5 дни по един хляб от около 750 грама... едно кубче мая докато го изразходя не мисля че ще се запази същото и не ми се рискува. Ако я използвам повече, не би било проблем. Или ако месех на ръка и да я активирам всеки път да виждам че не е заминала. Свикнах със сухата и прясна вземам само ако ще изразходя цялото кубче, обикновено ако съм у майка ми че там се меси в други мащаби.
Взела съм си голяма опаковка суха мая от френската и я държа в хладилника в херметично затварящо се бурканче и си отмервам колкото ми трябва всеки път.
Пробвах и нахутена преди време, ами не бях впечатлена особено, а пък иска повече време, май не успях и да изразходя пакета. То това ме отказа и от кваса, много отдалеч ще трябва да си планирам правенето на хляб.

# 691
  • Мнения: 6 706
natka, и аз купувам от големите пакети френска мая. Пресипвам си в малко бурканче за ежедневна употреба, държа го на плота до хлебоперната. Останалото количество в оригиналната опаковка като прегъвам края и защипвам с телбод, прибирам в шкафа с хранителните продукти. Няма проблем с маята.  Peace

# 692
  • Мнения: 12 681
Това е интересно, не знаех че става и така. Аз понеже ми бяха казали че в хладилника трябва да е и там я и държа, вече няколко месеца. Мисля че и на самата опаковка така пишеше, изхвърлила съм я. Извън хладилник държах само малките пакетчета, тях просто ги прегъвах и защипвах с кламер, но те бързо свършват. Ще го имам предвид, ако реша че ми пречи в хладилника Grinning

# 693
  • Перник
  • Мнения: 4 863
Аз не се вживявам толкова в съхранението на маята - ползвала съм последното парченце прясна 3 дни след изтичане на срока на годност, посочен на опаковката и хлябът се получи. Сухата я държа в шкафа. Отвореното пакетче защипвам с кламер.  Последно в началото на април открих запаси със срок на годност, изтекъл на 30.03. Използвах си ги успешно Simple Smile

# 694
  • Добрич
  • Мнения: 5 451
И аз не замразявам прясната мая. Съхранявам я на вратичката на хладилника. За всяко тесто си режа в момента необходимото количество. Обикновено купувам по няколко пакетчета наведнъж.

# 695
  • Мнения: 6 706
Късметлийки.  Grinning На моята свекърва се е случвало тестото да не втаса ( тя е свикнала да ползва прясна мая, купува от магазина, която е на голям калъп и я разтеглят на място). Тя я замразява във фризера, меси тесто на ръка.  Peace

# 696
  • Мнения: X
Ползвам прясна мая от години и само веднъж съм имала проблем с нея - маята беше преседяла в хладилника поне 2 месеца, че бяхме на дълга ваканция. И все пак хляба стана добър на вид, но на вкус се усещаше един неприятен дъх. Нищо не замразявам и едно кубче мая ползвам поне месец. За мен тестото става по-добро с такава мая и затова държа да ползвам нея.

# 697
  • Мнения: 12 681
За по-добро трудно бих се съгласила че става, но и по-лошо не е с прясна мая, за мен и двете си вършат работата еднакво, стига да са правилно дозирани и да не са с влошени свойства. Едни и същи неща съм ги месила и с двата вида, не намирам разлика. Кой каквото му е удобно, това си използва, едни и същи дрожди са и разликата е само в консистенцията и съхранението.
А замразяването го правех точно защото съм имала издънки с прясна мая, престояла в хладилника ми (изобщо не беше цял месец). Предпочитам да не рискувам пак да ми се случи и съм се спряла за себе си на другия вариант, това е.

# 698
  • Мнения: X
Мисля, че е ясно, че всеки е свободен да използва каквато си мая иска. Както е свободен да си въобразява, че с една мая е по-вкусно. Единственото с което не мога да се съглася е че е необходимо прясната маята да се замразява и че ако седи 2 седмици в хладилника е за боклука.

# 699
  • Мнения: 7 277
Не разбрах,какво стана с незапечения хляб на потребителката с новата лидълска машинка?(щеше да ни показва снимки...)
Днес експериментирах с рецепти-"бирен хляб -Ердинч"и ръжено-пшенично брашно.Мисля,че се получи

# 700
  • Мнения: 711
Здравейте! Може ли някой да ми каже една мерителна чаша на хлебопекаран финлукс (420мл) на колко грама брашно е равна.

# 701
  • Мнения: 12 681
Здравейте! Може ли някой да ми каже една мерителна чаша на хлебопекаран финлукс (420мл) на колко грама брашно е равна.
Много е относително това, особено без да се знае какво брашно е. Мерила съм чаша от 250мл, бяло брашно беше 150 грама, типово 130. Това преди да ги пресея.
420 мл би трябвало да са някъде 250 грама бяло брашно,  ще има отклонение от няколко грама де, няма как по-точно, брашната са различни.

# 702
  • Мнения: 13
Използвам такава и съм много доволна.Хлябът в магазина е пълна отвора.Разбира се има и качествен, но на висока цена.Машината за хляб е решението, защото знаеш какво има в него и няма нищо по-хубаво от това лично да произвеждаш храната си.

# 703
  • Мнения: 711
Здравейте! Може ли някой да ми каже една мерителна чаша на хлебопекаран финлукс (420мл) на колко грама брашно е равна.
Много е относително това, особено без да се знае какво брашно е. Мерила съм чаша от 250мл, бяло брашно беше 150 грама, типово 130. Това преди да ги пресея.
420 мл би трябвало да са някъде 250 грама бяло брашно,  ще има отклонение от няколко грама де, няма как по-точно, брашната са различни.

Благодаря за отговора!
Питам защото повечето рецепти са с мерителни чаши и се обърквам. Аз дори първоначално си мислех, че се пълни до горе мерителната чаша, а не до максималното деление на милилитрите.

# 704
  • София
  • Мнения: 2 919
Здравейте! Може ли някой да ми каже една мерителна чаша на хлебопекаран финлукс (420мл) на колко грама брашно е равна.
Много е относително това, особено без да се знае какво брашно е. Мерила съм чаша от 250мл, бяло брашно беше 150 грама, типово 130. Това преди да ги пресея.
420 мл би трябвало да са някъде 250 грама бяло брашно,  ще има отклонение от няколко грама де, няма как по-точно, брашната са различни.

Благодаря за отговора!
Питам защото повечето рецепти са с мерителни чаши и се обърквам. Аз дори първоначално си мислех, че се пълни до горе мерителната чаша, а не до максималното деление на милилитрите.

С риск да бъда анатемосан, ще те посъветвам да си купиш кухненска везна. Тя няма да те освободи от задължението да наблюдаваш тестото в първите няколко минути на замесването, но ще сведе до минимум евентуалната необходимост от добавяне на течност или брашно.

Общи условия

Активация на акаунт