Тортиколис

  • 1 396
  • 4
  •   2
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте, има ли други дечица, които са имали тортиколис и как са се оправили? Моята дъщеря е на почти година и половина и още не се е оправила напълно.

# 1
  • Мнения: 950
Какво имаш предвид под не се е оправила? Още ли си криви главата или просто не й е равно кръгла?
И мойто дете имаше тортиколис от новородена. И до 1 годинка много си кривеше главата. Правихме упражнения за закрапвена на вратлето и лек масаж в тази област. Нищо друго.
Сега вече е голяма, всичко и е добре, но главичката й не е перфектно кръгла. Докторът каза че няма проблем и много хора са така, без да го знаят дори. При момичетата не си личи, защото имат по-дълга коса.

# 2
  • София
  • Мнения: 39 759
Можете да видите тази тема Тортиколис
Или с търсачката да потърсите теми в Деца с увреждания и хронични заболявания

# 3
  • Мнения: 2
Има още леко изкривяване и не се завърта докрай. Но сякаш е на моменти някой път ми се вижда по права. А и забелязвам, че покрай никненето на зъбки се стяга повече. Тя почти вече не дава да й правим упражнения. Много се дърпа и стяга и не знам дали ще успеем да го изчистим докрай.

# 4
  • Мнения: 950
Ние почнахме упражненията доста рано, защото ни диагностицираха на 3 месеца, доколкото помня. Още дори не си държеше главата сама. На година и половина вече имаше видимо подобрение, а на 2 годинки вече си изглеждаше наред, само с леко продълговат череп, когато косата е мокра.
Но нещата почнаха видимо да се подобряват, след като тя проходи. Освен това малко след навършване на годинка отидохме на море и всеки ден висяхме в морето нон стоп. Според мен това също много помогна. По лични наблюдения, колкото повече се движи и по-малко лежи, толкова по-добре.
И тя не обичаше упражненията, но аз я разсейвах с разни филмчета, музика, преструвахме се, че играеме - аз си въртях главата наляво-надясно, тя повтаряше. Ако не става поне се опитвай всеки ден леко да разтягаш страната със скъсения мускул. Слагането по корем, както бебета, когато ги тренират да си държат главата, също се отразява добре.
Водих я и 4ри пъти на физотерапия в началото. Не че това е достатъчно, но поне се научих какво да правя, гледайки. И тя търпеше много повече, когато друг го прави.
Излекуването е бавно, но е напълно постижимо. Не губи надежда.

Общи условия

Активация на акаунт