Помогнете!

  • 3 807
  • 89
  •   1
Отговори
# 15
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Наистина в БГ много неща се правят не както трябва и се възхищавам от усилията, които Birdie полага  smile3501
И аз съм правила опити да убеждавам бг-мами в безумието да дават сок4ета на двумесе4ни бебета,за ранното захранване, или да ги разсъбли4ат когато са с висока температура, или да им дават нормално мляко, когато до 3-годишна възраст децата имат разли4ни потребности от възрастните, но уви   Tired
А по въпроса за "забелването", нашия педиатър ни казва да го правим всеки ден, но никога да не насилваме и да се стига до рев  newsm78 4удя се ве4е дали е правилно, но след като Тони не пла4е...?

извинявай, май неЩо не разбрах  newsm78
доколкото знам, при висока температура детето именно се събли4а, а не увива в 10 Юргана, както правят в българия Thinking
и за млякото съЩо не ми стана ясно... след година, при липса на някакви хранителни проблеми, не виждам заЩо детето да не пие нормално мляко Rolling Eyes Щото някакви производители си правят бизнес с млека с уж витамини и пр?

а по темата, аз съм съгласна с тези,  които са се отказали да бъдат "просветители"... ами то е невъзможно... те в бг са най по... направо ме втриса като слуШам за ранно захранване, ранни гърнета, антибиотици на обЩо основание...
и не мисля, 4е вината е само на педиатрите... ами тия майки дето тъй или ина4е си изкарват деня в интернет, Що не отидат да попро4етат неЩо и за как се гледат деца... Щото ина4е е много лесно "педиатъра така каза". е, ами и тук педиатрите преглеждат на бързо и говорят най_обЩо, но детето си е мое и правя възможното, за да се информирам и после като съм 4ула разли4ни мнения се "фазирам" с педиатъра.

като про4етох само на какво си подлагат мом4енцата ми настръхна косата...
кво да им се обяснява? newsm78

# 16
  • Мнения: 664
Аз също малко оф, подобно на feiam... тук всички педиатри в най-голямата детска болница Necker съветват детето да се разсъблече  и бъде оставено само по памперс, за да може Т да падне плавно, с охлаждането на тялото, това е и първото, което ни караха да правим на влизане в спешното. Може би си искала да кажеш навличане, за да "се изпоти хубаво" както бабите ни са правили newsm78

# 17
  • Мнения: 5 475
Може би си искала да кажеш навличане, за да "се изпоти хубаво" както бабите ни са правили newsm78

Точно и на мен това ми дойде наум!  newsm78 Макар,че не знам дали е добре за малко дете.
 А за иницитивата ти и аз те подкрепям напълно!
 Peace

# 18
  • Мнения: 1 465
По същество - след като бебо стана на 4 месеца педиатърката ни посъветва след всяко къпане лекичко да придърпваме кожичката надолу, но без прилагане на сила и това е.
За сокчетата - чак сега в 6 месец ме посъветва да му давам чай. А когато беше навършил 5 месеца започнахме с пюретата, но по мъничко, а сега давам по цяло бурканче, хапва и кисело мляко и плодове /сварени/, а и каша ни препоръча да започваме.
Бисквитки ни забрани за момента.

# 19
  • Мнения: 8 585
По същество - след като бебо стана на 4 месеца педиатърката ни посъветва след всяко къпане лекичко да придърпваме кожичката надолу, но без прилагане на сила и това е.
За сокчетата - чак сега в 6 месец ме посъветва да му давам чай. А когато беше навършил 5 месеца започнахме с пюретата, но по мъничко, а сега давам по цяло бурканче, хапва и кисело мляко и плодове /сварени/, а и каша ни препоръча да започваме.
Бисквитки ни забрани за момента.
Да, така се прави навсякъде... Ако го напишете просто като мнение, ще напиша и аз, и трети, и четвърти. Ще се прочете, ще събуди мисъл, ще Ви питат как е детето ви, ще кажете "добре" и така тихо могат да се направят големи неща...
Мненията на много ще помогнат да се види консенсуса, който съществува по редица теми, и така да се удтвърждават добри педиатрични практики. Иначе ако само аз пиша се възприема или като самоизтъкване, или като доказателство за надменност, лични контри и т.н.->> все глупости.

Вие например давали ли сте на детето Калциев глюконат от ампули за пиене? След като обяснявам на 100 страници и давам и чисто научни доказателства получавам като отговор това:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=97580.new;topicseen#new

"Искам да запитам д-рBirdie ,защо след като не трябва да се пие калциев глюконат всички лекари в България масово го изписват дори на бебета. ThinkingНе вярвам 90% от педиатрите да са НЕКОМПЕТЕНТНИ. Naughty Като чета постингите,а и от мои приятелки знам ,че всеки лекар го изписва това лекарство/също и имуностимулантите/??????"
Как да им обясня? А като вие напишете ще е подкрепа за общите усилия на всички, мисля... който иска, разбира се...

Последна редакция: пт, 05 май 2006, 14:44 от Birdie

# 20
  • Мнения: 11 308
Бърди, проблема е, че дори и да напишем нещо по въпроса, първата реакция ще бъде - вие там оттатък все много знаете. Похвален е ентусиазма ти, направо не знам как не се умори да се бориш с вятърни мелници
Докато педиатрите в България не се свалят от божествения си пиедестал, ще продължава това мъчение.
Сина си не съм го мъчила да го забелвам, карах се с майка си, която се опитваше да го прави, забелязвам постепенно, че сама се отлепва и няма да се налага "помощ" отвън.

# 21
  • Мнения: 8 585
Бърди, проблема е, че дори и да напишем нещо по въпроса, първата реакция ще бъде - вие там оттатък все много знаете. Похвален е ентусиазма ти, направо не знам как не се умори да се бориш с вятърни мелници
Докато педиатрите в България не се свалят от божествения си пиедестал, ще продължава това мъчение.
Сина си не съм го мъчила да го забелвам, карах се с майка си, която се опитваше да го прави, забелязвам постепенно, че сама се отлепва и няма да се налага "помощ" отвън.

Трябва да се прави нещо, независимо как ще го възприемат.
Трябва да направим нещо-нека е малко, но постоянно.
Педиатрията ни в Бг е мухлясъло чучело от 50-те години и трябва да се говори на хората, за да имат критерий да избират педиатри, за да се насърчават свестните, четящите, да се насърчава доброто ниво. За да знаят майките какви са тези "професионалисти", които след като дадат "сокчета" от 1 месец и детето направи диария, препращат бебенцата на морални чудовища (вижте списъка им в клуб "Алергии" на дир.бг) които да им пробутват лечебни млека, чийто вносители са те самите.

# 22
  • Мнения: 934
Birdie, прав си и те подкрепям за остарелите и вредни практики. Хубаво е, че правиш нещо по въпроса. Вярно, че е по-добре самите педиатри да се пообразоват малко, отколкото да дъвчим разни работи из форума, но и малко помощ да е това, все е добре. Ще пиша, когато мога!

# 23
  • Мнения: 1 465
Бърди, аз и не бях чувала за такъв сироп????
Иначе от както Поло се е родил по предписание на педиатърката първо задължително докато кърмех му давах витамин К1 /предпазващ от кръвоизливи/, витаминен комплекс от А,Е,С и Д витамини/до колкото помня/. Когато започна изкуственото мляко спрях витамин К1/който се съдържа в него/ и продължих да давам само витамин Д ежедневно и отделно 5 дни от седмицата Флуор.
Ами до сега не се е разболявал да чукна на дърво. Praynig
Обаче нашата педиатърка редовно си опреснява и обогатява знанията, защото ходи на семинари и т.н. Тя лично ни го каза.
Даже за антихепатитната ваксина ми даде съвсем прясна листовка от тази година защо се препоръчва, на каква възраст се прилага, в какъв интервал от време се правят инжекциите и т.н.
Малък off:Понеже гледах предаванията на БТВ "такъв е животът Шейново", които много ми харесаха и бяха доста интересни, едно нещо у българският лекар не харесах/и това го различава много от тукашните/ - Фамилиарниченето - как дават съвети без да си им ги искал за личния ти живот /ставаше въпрос за смесена двойка на какъв език да си учи детето да говори, при положение, че в семейството се ползват 3/, обръщението на ти към всички жени, все едно че докторката ги познава от 100 години. Шокира ме отношението към момичето Милена, прието да ражда - как докторката и сестрите около нея само мърмореха че не и били платени здравните осигуровки, че била на гърба на другите, че сега виждате ли те хабили квалифициран труд и т.н. Всичко това в присъствието на момичето, което имаше вече болезнени контракции и се беше побъркало от притеснение. Разбира се и аз на нейно място щях да си махна системата и да избягам от това отделение пълно с усойници. На въпроса и към докторката дали раждането и ще мине нормално и без инциденти, докторката направо я довърши с отговорът си, че едно раждане можело да започне добре, но краят му никога не бил сигурен. Тогава се сетих как на мой подобен въпрос при раждането на Поло сестрата ми се усмихна мило и каза че всичко ще мине нормално и без особена болка и че съм в сигурни ръце.
Когато гледах предаването, в което Милена раждаше се разревах като магаре, стана ми много мъчно за момичето Cry и за суровото отношение към нея, при положение че лекарката твърдеше че са длъжни да я приемат и обслужат какт всички други пациентки. Защо тогава измърмори всички тези неща?
Питам - българските лекари не ходят ли на някакви курсове по психология, за да се научат как да се държат с пациентите си интелигентно?

Последна редакция: пт, 05 май 2006, 16:58 от Pollia

# 24
  • Мнения: 826
Една  БГ лекарка беше предписала йод на 1г. близнаци. ShockedТака,без при4ина.........

 Поля,аз за първи 4увам за даване на витамин К.  newsm78. В щатите се бие инжекционно веднага след раждането на бебето,ама после не се дава.А Флуора за какво е?

# 25
  • Мнения: 4 458
Надявам се нямаш против аз да ти отговоря. Флора е за зъбите - доста сме обсъждали ЗА и ПРОТИВ тук по форума (здравния)


По темата за Шейново и педиатрите в Блгария, аз съм с много добри впечатления.
Раждала съм в Шейново и ме третираха чудесно. Е,и аз "подочух" изказване от рода на "ама тоя доктор луд ли е, како задържане тя ражда" (става въпрос за мен - приеха ме в края на седмия месец).

За педиатрите - поне нашата беше перфектна и редовно хоеше не семинари. Беше от "старата генерация" но с млад дух и желание да се учи и развива. Беше категорчно проив ползването на антибиотици и лекарства ако наистина не се налага... Беше ми като майка на която мога да разчитам 24 часа на ден, даваше ми с ъвети за хранене на мен по времена кърмене и на децата след това. Никога с никакво захранване не е избързвала - напротив постоянно ми повтаряше да не бързам че са недоносени и т.н.
Може би е много важно на кой ще попаднеш

Последна редакция: пт, 05 май 2006, 18:44 от kiara

# 26
  • Мнения: 1 465
Киара, това е хубаво, че има и такива хора. А аз май много съм обобщила нещата и без да искам съм сложила в кюпа всички лекари. Извинявам се и се поправям, но пък тези от предаването много не ми се понравиха.

# 27
  • Мнения: 8 585
@Pollia
Проблемът е комплексен, ситуацията е ужасяваща. Аз също съм гледал редица такива тъжни картини. Работил съм в Бг доста години преди да замина. С годините разбирам, че наличието на един или двама добри педиатри само подтвърждава общото негативно впечатление. Защото тях никой не ги слуша-те нямат глас и влияние. Не обобщавам-конкретизирам.

Отсъстват добри практики в масовата педиатрия. Всички са "погълнати" от темата за "специалиста". Кажете, Вие колко пъти за възрастта на малкия сте ходили на ортопед, невролог, хирург, ОРЛ, офталмолог и т.н. Невъзможността на педиатъра там да излезе и от най-малкото затруднение е покъртителна. Начина и средствата с които излиза, са още по-покъртителни.
Децата ходят по разни "рехабилитации" за неврологични проблеми, които нямат, "лекуват ги" с "профилактични гащички" за несъществуващи луксации, пият Вит.Д в огромни дози, всички са "алергични", всички имат рахит.
Цари огромен хаос, всички обаче са в позата "бодри, недоволни" и се борят за егото си по конгреси в НДК, без да виждат на какво положение са нещата. Случвало ми се е да си пиша с майки по 60-ина писма на ден поради липса на каквото и да е било свястно професионално лице в градове като Бургас, Габрово, Плевен, което може да даде решение на дребен всекидневен проблем-кашлица или хрема, например.
Прочетете Клуб "Алергии" в дир.бг. Сякаш четете описания на Христовото разпятие или Холокоста. Хора от градове като Русе, Сливен, Благоевград ходят чак до София за да получат отговор на елементарни всекидневни неща (например нормално ли е едно дете на 5 месеца да няма стабилна опора на краката си, когато се държи правичко) и нищо не получават-подиграват им се, и им пишат абсурдни диагнози. Не съм сигурен, че в цяла София можете да намерите лице (педиатър или дерматолог) което компетентно може да овладее един Атопичен детски дерматит....

# 28
  • Мнения: 7 837
Отсъстват добри практики в масовата педиатрия. Всички са "погълнати" от темата за "специалиста". Кажете, Вие колко пъти за възрастта на малкия сте ходили на ортопед, невролог, хирург, ОРЛ, офталмолог и т.н.

Бърди, да има проблеми в системата, но те са за генерално решаване. В крайна сметка, всеки гледа да вярва на педиатъра си, колкото и учудващо да изглежда понякога.
По отношение на ортопедичния преглед, четейки във форума, и аз попитах последния път нашия педиатър, дали трябва да ходим при специалист за контролен преглед. Той естествено беше очуден от питането ми.
Факт е, че тукашните педиатри правят по-комплексни прегледи и не ми се налага да водя детето при друг, за да установи ушно възпаление напр. Но това не означава, че са по-добри. Просто системата е различна.
Много съм доволна, че ми спестяват главоболията покрай мерки и теглилки. Това е болна тема за много май4ета и стресиращо също.

# 29
  • Мнения: 8 585
@Кейси
Това е заблуда.
Не е въпрос на система-въпрос на квалификация е. Лекотата, с които колеги работят там е плод на висока професионална квалификация и умение да се оценява. И това е заблуждаващо за хора извън професията. Лекотата, имам пред вид. За това се искат много големи познания. Липсата на тези качества не се компенсира с фамилиарничене.
Никой не казва когато има нужда да не се консултираме. Тук става въпрос за това, че поради незнание на основни, базови неща, се препраща към "специалисти", които в крайна сметка още по-малко знаят, тъй като им липсва сферичен поглед. Например масово сондират слъзни каналчета на бебета, игнорирайки факта, че запушено слъзно каналче е норма до 11-12 месеца. Отивайки при офталмолог, той сондира, вместо да каже че не е прието. Вашият педиатър би ли ви оставил в такива "ръце" или препращал така?
Цялото това шоу обезсмисля съществуването на педиатъра като специалист. За тяхна сметка, разбира се.

Последна редакция: пт, 05 май 2006, 19:12 от Birdie

Общи условия

Активация на акаунт