Как се справяте с храненето?

  • 6 755
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 031
Става въпрос  за дете почти на 4г., по принцип не е бил злояд но..... Не яде почти никакви плодове, зеленчуци абсурд, само банани и понякога домати. Готвено почти нищо не иска.Менюто му е  кюфтета, принцеси с кайма, печено пиле или др месо само печено, ако види нещо др в тавата  е "гадост". Закуската е макарони или овесени ядки със сирене. Постоянно търси "нещо сладичко" и изобщо мн обича всичко вредно - чипсове, сокове и т.н./  вкъщи няма нищо, скрила съм ги, за разлика от плодовете които са пред носа му, но като влезем в магазин няма начин да не си купи поне едно/. На ДГ е по същия начин яде което му хареса, случвало се е и да повръща нещо, което не му е по вкуса. Като цяло се притеснявам за храненето му.
Та въпроса ми е как си храните децата?

# 1
  • Мнения: 46 511
Имахме подобен проблем с магазините, но не с храна. Много лесно се реши въпроса - просто не влизахме с нея в тези, проблемните, магазини.
Не дръжте нищо от въпросните неща вкъщи, както правите и правете десерти, които са полезни. Разбира се не е фатално на тази възраст да си имате и дни, в които има волности. Детето е достатъчно голямо, за да разбере обясненията, че е вредно да се храни така всеки ден, но може да избере един, в който ще получи (разбира се контролирано количество) от любим вид.

# 2
  • Мнения: 71
Защо не пробваш да направите нещо заедно плодово cok или нещо друго, което  ти искаш да хапне -може да не стане от първия път.Моя син като не искаше нещо или като не му харесваше го правеше той- Simple Smileзаедно и e супер вкусно ,защото го е правил той.Прилагам две видеа как е при нас.Дано ти е от полза и се получи.Успех.

https://www.youtube.com/watch?v=_jsfYwJ0Hlo

https://www.youtube.com/watch?v=6r5sFa7oeXM&t=4s

# 3
  • Мнения: 71

Не се сърди, човече-И аз правих така newsm10

# 4
  • Мнения: 30 802
На мен ми се вижда нормално, синът ми така се хранеше, около 3 години основно месо. И джънк, с мярка, просто защото му беше интересно да пазарува. После си го складираше в един шкаф и го забравяше.

Не е фатално, че се храни предимно с месо, сега расте, добре ще му дойде. В градината им дават плодове.

# 5
  • Майна Сити
  • Мнения: 954
Защо не пробваш да замениш вредните джънкове с нещо полезно? Иска сладолед - готово, пасираш замразени ягоди и банани, слагаш малко във фризера да стегнат и ей ти сладолед. Или пък пълниш фрешове в формички за ледени близалки и пак става по-полезно от захарта с Е-та от магазина  Wink

# 6
  • Мнения: 30 802
Гласувам за ледените близалки. Правех ги от био сиропи Хармоника, лимонов сок, мед и газирана вода. Много бяха вървежни.

# 7
  • варна
  • Мнения: 1 228
При дъщеря ми положението е същото ,не яде супи и манджи .Предпочита сухите неща ,месо яде ,ако я питам какво да сготвя винаги отговаря пица или спагети.
На градината казва че яде ,но не ми се вярва ,защото като се върне изяжда целия свят .Плодове яде на моменти ,вчера например изяде половин кг череши сама .
За закуска яде много малко ,но пак имам моменти ,в които ме учудва.
Не се ядосвам прекалено ,яд ме е като ме прави на маймуна ,защото аз искам тя да хапне и да и е вкусно а понякога злоупотребява .

# 8
  • Мнения: 1 031
Почти всичко правим заедно, правим шейкове и смути защото обича да пие сокове, мн обича да готвим, след това "гадост" така си остават.

# 9
  • Мнения: 6 550
моята се подлъгваше на интересно поднесена храна.
- супи - хапваше само крем-супи с “картони“ (крутони), които да си слага сама, или сервирани в чашка с някоя по-завъртяна сламка (от онези спираловидните);
- плодове - изрязвала съм малки формички от плодове (диня, пъпеш, праскова, ананас, папая) - човечета, мечета, сърчица; ягоди, череши и плодови пръчици съм поднасяла с домашен течен шоколад за топкане; ябълки и круши - на кремчета и сурови пюрета (пасирани с бишкота или обикновени бисквити);
- печени зеленчукови чипсове - картофи, пащърнак, моркови;
- зеленчукови пръчици с разни сосчета за топкане;
- зеленчукови или плодови шишчета за ръфкане;
- домашна пица с моцарела, доматен сос и парченца сладки чушчици;
- сладолед - всеки млечен шейк със сезонни плодове и с малко мед може да се замрази, бях взела разни интересни формички от икеа;
- фрешове в пластмасово шишенце (от тези, в които сервират фреш баровете, има малки, по 250 мл) с измислен от мен етикет с любим герой и панделка около гърлото.
взимах храна когато я извеждах навън. като прегладнееше не се налагаше да купуваме джънкове, а предлагах от донесената. доста деца на площадката покрай нас проядоха или пробваха разни неща, които не искаха да опитат преди това.
щом яде макарони, пробвай варианти за основно - динозавърски макарони с малко зеленчуци и доматено сосче или песто (има и макарони с колите, с букви, с цифрички).
прилъгвах я и с разни чудни имена на храната - супата на шрек (за крем супа от грах), кексчето на ягодовата феичка и каквото ми дойдеше наум.

# 10
  • Мнения: 1 031
Имахме подобен проблем с магазините, но не с храна. Много лесно се реши въпроса - просто не влизахме с нея в тези, проблемните, магазини.
Не дръжте нищо от въпросните неща вкъщи, както правите и правете десерти, които са полезни. Разбира се не е фатално на тази възраст да си имате и дни, в които има волности. Детето е достатъчно голямо, за да разбере обясненията, че е вредно да се храни така всеки ден, но може да избере един, в който ще получи (разбира се контролирано количество) от любим вид.


Достатъчно голям за да разбере да, но не и да се примири с това и да се съгласи. Как да го убедя, обяснявам колко са вредни, че ще се разболее, ще му се развалят зъбките, ще има инжекции и т.н. но ефект  няма.

# 11
  • Мнения: X
Това дете само ли пазарува и плаща? Когато няма боклуци вкъщи, няма как да ги яде. На мен са ми слабост шоколадите, но не купувам по-често от веднъж седмично, когато съм с детето. Ако сме взели с него, докато хапне 2 парчета аз съм изяла шоколада  Mr. Green Или ако ми се прияде много притичвам до магазина и хапвам докато спи, по това време унищожавам и подарени от бабите за него вреднотии Mr. Green

# 12
  • Мнения: 46 511
Достатъчно голям за да разбере да, но не и да се примири с това и да се съгласи. Как да го убедя, обяснявам колко са вредни, че ще се разболее, ще му се развалят зъбките, ще има инжекции и т.н. но ефект  няма.
Ами свиквайте Simple Smile нагоре ще става дума и за много по-опасни неща.
Просто не го водете с вас в магазина. Като не ми е пред очите ще се сеща по-рядко.

# 13
  • Мнения: 11 079
Абе вий сте интересни хора, "не го водете в магазина" - ми семействата, които сами отглеждат децата и нямат сюрия баби, дядовци, лели, детегледачки и т.н., обикновено ходят и на работа и се налага да съчетават двете неща. Което означава, че често единствената възможност да напазаруваш е с детето - няма да го оставиш само, я! Мъкнеш го кат куфар - в магазина, банката, когато си на лекар и т.н...
За самотните родители темата няма да я отваряме как и кога имат възможност да правят нещо без дете Simple Smile

Поведението на детето е съвсем нормално за възрастта му, просто трябва да се ограничи (не спре) купуването на джънкове с известна твърдост и да се прибягва до "хитрости" в организирането на менюто, каквито има описани по-горе.

# 14
  • Мнения: 46 511
4-годишно ходи на градина, може да пазарува тогава, сутрин преди работа или според графика си, обедна почивка и т.н.
Или да го прави в специализирани магазини, примерно за месо, сирене, хлебарници, зеленчуци от пазар.
Ако иска ще намери начин, не е нужно да влиза точно на тези места, на които има чипс.
Това по принцип. Конкретно за авторката - засичала съм я по други теми, не е самотна майка.

Общи условия

Активация на акаунт