Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 30 май 2017, 10:24 ч.

MTHFR генна мутация ТЕМА 2

• 29 764
  • 287
  •   1
Отговори
  • София
Продължаваме по темата MTHFR, ето и линк към старата тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=469687;;19.

Следващата тема ще е понаправим повече с полезни линкове.

# 1
  • София - Варна
Запис.
И пак да питам трябва ли да приемам и Л-карнитин фумарат?
Изобщо аз Б комплекс витамини, в които всички Б-та едновременно (Б1, Б2, Б6, Б9, и Б12) да са в активна форма не съм срещала.
Ето сега мисля да си купувам едни, в които Б2 не е в активна форма, и Б6 повече от половината също не е.
Вие откъде си купувате витамините на този д-р Линч?

# 2
Бебка, много много ме интересува какво точно си взимала за подобряване на яйцеклетките. Моля те сподели, може и с линкове към продуктите соито си взимала, може и на лични, мното ми е важно. Благодаря!

# 3
  • София
Жоржи, благодаря за темата bouquet
Африканчо, аз ги приемам отделно.

# 4
  • София - Варна
Ерна, на мен отделно ми се виждат много големи дозировките. Просто аз повече от 50-100 мкг не искам да приемам от даден витамин на първо време. А единичните Б-та май не се предлагат в толкова малко микрограми.

# 5
За съжаление, запис в новата тема  Confused

afrikancho , аз пиех тези два продукта :

https://www.swansonvitamins.com/swanson-ultra-activated-b-comple … ility-60-veg-caps -

страхотен продукт, с висока бионаличност на Б витамините, но дозите са си профилактични. Аз си го пиех няколко месеца преди да забременея, просто така, не за запълване на дефицити, защото си ми бяха в норма Б9 и Б12.

https://www.swansonvitamins.com/swanson-ultra-high-potency-activ … ility-60-veg-caps - това е същият продукт, но в двойни дози и пак не са толкова големи, но аз започнах с по-ниските.

После си купих тези :

https://www.iherb.com/pr/jarrow-formulas-b-right-100-capsules/110 - има ги и в БГ, но разбира се, почти двойно по-скъпи Simple Smile

А сега съм си харесала това и чакам да ми ги донесат от САЩ - живот и здраве за кърменето:

https://www.iherb.com/pr/Jarrow-Formulas-Methyl-B-12-Methyl-Fola … 00-Lozenges/69333

# 6
  • София
Бебка един офтопик въпрос, ти нали второ бебе чакаш?

# 7
Не, първо Simple Smile

# 8
  • София
О, извинявай имах спомен, че преди години бяхме коментирали с теб за бременност ... кой ти е лекуващ лекар ?

# 9
Възможно е, имам три неуспешни назад във времето.
Моля се с тази всичко да е наред.
Аз не ходя при един специалист ..... ходих в Майчин дом, ходих в Щерев, ходих при доц. Катя Тодорова, ходих при доц. Конова, ходих при доц. Ковачева, следя се сега при двама АГ, на ФМ ходих при д-р Чавеева, ходих при Сигридов, ходих при проф. Паскалева - въобще голямо сондиране на мнения - луда работа Simple Smile
Теб кое те интересува ?

# 10
  • София
Ще е успешна, ще видиш  Hug  Praynig
Разпитвам те, защото и аз съм с неуспешни бременности.. само за дъщеря ми се преборих заедно с един уникален доктор, който за съжаление вече не е в БГ, иначе той е специалист точно по такива въпроси за генни мутации, води такива бременности, обаче хвана пътя. Решили сме да имаме второ бебе, но тъй като нямам доверие на друг лекар, който да е адекватен съм в процес на издирване.

# 11
А кой е докторът ? В София ли си ?
Май единствено д-р Сигридов разбира от всичко, макар, че съм хващала и при него противоречиви твърдения......

# 12
  • София
От София да, доктора е д-р Механджиев, но от 2011г. не е в БГ вече  Tired уникален е  Heart Eyes ще запиша час за консултация при д-р Сигридов, за да видя какво ще каже. Благодаря ти!

# 13
Ето защо не съм чувала за него...
Ами да, Сигридов е нелош вариант, малко куку, но вижда и знае неща, за които други не са и чували....
Работи в Св. Петка в София и имай предвид, че мноооого се чака. Но иди и виж за какво иде реч.
И все пак пресявай, сравнявай и взимай информирани решения Simple Smile
Ако с нещо мога да съм ти полезна, питай Simple Smile
Успех !  Peace

# 14
  • София
И аз да се включа в новата тема, благодаря, Жоржи!

Бебка, стискам палци този път всичко да е наред  Hug

# 15
Благодаря ти, Дели - успех на всички  bouquet

# 16
  • София
Ерна, на мен отделно ми се виждат много големи дозировките. Просто аз повече от 50-100 мкг не искам да приемам от даден витамин на първо време. А единичните Б-та май не се предлагат в толкова малко микрограми.
Аз пазарувам от IHerb, там има и с по-ниски стойности. Някои разполовявам, други приемам през ден, правя и почивки.

# 17
  • София
Момичета, с MTHFR rs 1801133 (c.1298 A>C, p.Glu429Ala) C/C  Хомозигот по мутантния алел съм.
Терапия: редуване на Клексан 0,4 и АП. Категорична съм, че ще бия Клексан всеки ден. При следващият трансфер смятам да започна да го бия в деня на тренсфера, а не при положителен тест. Моля за мнението ви?

# 18
  • София - Варна
Странно. Аз съм комбиниран хетерозигот (тоест А1298С и С677Т), което дори е по-лошо май от хомозигот по едното, и не съм била на никаква терапия. Карах си нормални бременности. Дори за първата не съм знаела нищо. Излседвах се сама за втората, защото съм хипохондрик и научих за този пакет за тромбофилия, понеже първото ми бебе се роди по-ситно. То се оказа, че е било поради друга причина в крайна сметка де.
Защо се предписва Клексан при тия мутации. Самият Сигридов ми беше казал, че с тия мутации моите не съм за терапия. Той дори не ги отрази. Аз го питах просто.

# 19
  • София
Странно. Аз съм комбиниран хетерозигот (тоест А1298С и С677Т), което дори е по-лошо май от хомозигот по едното, и не съм била на никаква терапия. Карах си нормални бременности. Дори за първата не съм знаела нищо. Излседвах се сама за втората, защото съм хипохондрик и научих за този пакет за тромбофилия, понеже първото ми бебе се роди по-ситно. То се оказа, че е било поради друга причина в крайна сметка де.
Защо се предписва Клексан при тия мутации. Самият Сигридов ми беше казал, че с тия мутации моите не съм за терапия. Той дори не ги отрази. Аз го питах просто.
Не съм ходила при д-р Сигридов. Терапията ми е назначена от доц. Русев, както съм писала редувам АП с Клексан 0,4. АГ обаче е категоричен, че действието Клексанът е 24ч. и ако се бие, то трябва да е всеки ден. Ще пренеса въпросът и в темата за тромбофилия или Фраксипарин.

# 20
  • София - Варна
Само за тази мутация ли биеш Клексан?

# 21
  • София
Само за тази мутация ли биеш Клексан?
Да, поне така разбирам.Ето какво съм изследвала:
ДНК Анализ
Фактор  VLeiden (c.1691G>A, p.Arg506Gln)  G/G Хомозигот по нормалния алел
Фактор II (Протромбин) (F2,20210G-A)       G/G Хомозигот по нормалния алел
PAI -1 4G/5G                                            5G/5G Хомозигот по нормалния алел
MTHFR rs 1801133 (c.677 C>T, p.Ala222Val) C/C  Хомозигот по нормалния алел
MTHFR rs 1801133 (c.1298 A>C, p.Glu429Ala) C/C  Хомозигот по мутантния алел

# 22
  • София - Варна
Странно, и аз съм така - нямам други мутации от тия, които си постнала, като изключим комбинирания хетерозигот. И дори Сигридов ми каза, че дори АП да пия, ще прокървя. Камо ли Фраксипарин/Клексан... Че изобщо не съм за терапия. Както казах - първата бременност я изкарах, без да зная. Дори пиех обикновена фолиева.
И за втората нямаше да зная, ако не бях решила сама да се изследвам.
Но явно всеки случай е индивидуален.

Благодаря на Бебка за информацията относно витамини Б. Сега я видях. bouquet

# 23
  • София
Момичета,
Доколкото виждам erna е хомозигот по мутантен алел на MTHFR c.1298 A>C.
Пък afrikancho е хетерозигот по двете вариации на MTHFR.

Доколкото съм чела, и двете мутации са горе-долу с еднакъв риск, логически погледнато би трябвало хомозиготната мутация даже да е по-опасна. Въпросът е че тромбофилията може да се прояви, а може и да не се прояви при бременност - шанс. Както и дефицита на витамини.

Според д-р Бен от mthfr.net мутациите в MTHFR са доста честа причина за спонтанни аборти, макар да се смята за нискорисков фактор.
Ето статия точно по тази тема: http://mthfr.net/recurrent-miscarriage-mthfr/2016/11/01/

Последна редакция: пн, 05 юни 2017, 23:11 от delisardeli

# 24
  • София
Момичета,
Доколкото виждам erna е хомозигот по мутантен алел на MTHFR c.1298 A>C.
Пък afrikancho е хетерозигот по двете вариации на MTHFR.

Доколкото съм чела, и двете мутации са горе-долу с еднакъв риск, логически погледнато би трябвало хомозиготната мутация даже да е по-опасна. Въпросът е че тромбофилията може да се прояви, а може и да не се прояви при бременност - шанс. Както и дефицита на витамини.

Според д-р Бен от mthfr.net мутациите в MTHFR са доста честа причина за спонтанни аборти, макар да се смята за нискорисков фактор.
Ето статия точно по тази тема: http://mthfr.net/recurrent-miscarriage-mthfr/2016/11/01/
Дели, много добре си го написала и на мен така ми го обясни доц. Русев. Разминаването идва от категоричността на АГ да бия Клексан ежедневно, а не както е при назначената терапия - през ден. Ще го мисля, имам време.

# 25
  • София - Варна
Ясно, значи аз не съм направила аборт, защото не съм хомозигот. Аз имам и хетерозигот АСЕ и F13, комбинирано. Излседвала съм всички пакети почти - от хипохондрия. Joy И въпреки това Сигридов каза, че тези мутации не играят, нямат никакво значение към износването. И вярно, ако не се бях изследвала, нямаше и да знам, че ги имам. Карах бременности без лекарства.
Имам две приятелки, те се изследваха пак от интерес (едната има АИ заболявания и от тая гледна точка си пусна пакет), след бременностите, имат по 2 деца. Едната е ПАИ 4г/5г и хетерозигот С677Т, ама не е изследвала другия пакет и не знае дали не е хетерозигот по А1298С. А другата и тя има хетерозигот С677Т. Не са имали аборти.
Явно при хомозигота има риск от аборт.

# 26
Аз съм хетеро по С677Т, нормален по другата мутация на МТХФР, и съм 4г/5г по ПАИ., имам и хетерозигот по MRR Абсолютно всичко друго съм изследвала, за да се застаховам, но това са ми мутациите. В началото ми изглеждаха много страшни, ама вече им свикнах и даже се радвам че са само те. При евентуална бременност имам терапия клексан и АП през ден- един ден едното един ден другото. Надявам се изобщо никаква тромбофилия да не ми се прояви.

# 27
  • София - Варна
А и аз съм хетерозигот по MRR. Забравих за нея.
Ти си като едната моя приятелка значи с двете деца, за която писах по-горе. Тя е със същите мутации.
При мен 2 бременности нищо не се е проявило. Сигридов ми беше казал, че нямало да се прояви и при трета и изобщо. Колко различни мнения.

# 28
А и аз съм хетерозигот по MRR. Забравих за нея.
Ти си като едната моя приятелка значи с двете деца, за която писах по-горе. Тя е със същите мутации.
Африканчо, начи викаш да не се притеснявам.......... bouquet

# 29
  • София
Африканчо,
според мен си извадила късмет че тромбофилията не се е проявила при теб Simple Smile
Но няма гаранция за следващ път.

Аз съм 4G/4G + хетерозигот по С677Т на MTHFR и нямах този късмет Simple Smile

Бебка,
колко остана още?  Hug

# 30
  • София - Варна
Да, Делисардели, защото си 4г/4г. По-скоро е заради това. Имам и 2 приятелки с тази мутация и износват бременност с терапия. Иначе не могат.

# 31
delisardeli , малко остана Simple Smile
До края на месеца трябва да се случат нещата Simple Smile

# 32
africancho, имаше и по-ефтин вариант на хидроксокобаламин, бебка го беше намерила в Гугъл.
Иначе д-р Бен Линч не ми даде никакво обяснение защо да не пия хидроксокобаламин по време на бременност, ще ровя за поста, но съм скептично настроена че ще го открия.
bebka, тръпнем в очакване и стискаме всички палци. Praynig

# 33
Bebkaнай-хубавият финал Hug
И ако можеш да обобщиш фраксипарин и клексан, плюсове и минуси😊

# 34
Много ви благодаря, момичета Simple Smile  Heart Eyes bouquet
Остават броени дни до срещата с бебчо Simple Smile
Моля се всичко да е наред, моля се и за вас  bouquet

# 35
  • София
Много ви благодаря, момичета Simple Smile  Heart Eyes bouquet
Остават броени дни до срещата с бебчо Simple Smile
Моля се всичко да е наред, моля се и за вас  bouquet
Ще е, ще е наред! Hug

# 36
Здравейте, излезна ми резултата от ДНК АНАЛИЗ
изписаха ми по 10 таблетки дневно фолиева киселина мета до раждането каза лекаря
newsm78 newsm78 newsm78
изпращам резултата ако може мнения
http://www.img-share.eu/main/image_view/18985148_176426030026757 … _nXo4uhJK.jpg.htm

# 37
  • София - Варна
Тоя лекар явно нищо не разбира и се презастрахова. Как 10 таблетки дневно?!? : D

Резултатите не се виждат.или аз не ги виждам.

# 38
  • София
Зависи колко й е процентното отклонение Peace

# 39
  • София - Варна
Моето е 70%. И ако пия по 10 таблетки дори месец, фолатът ще ми отиде сигурно 1.5 поне над горна граница. Според мен не се прави така ургулешката.

# 40
  • София
Африканче а ти колко пиеш, аз съм х3 с 35% и никога фолата ми не е бил над.

# 41
  • София - Варна
Ами, Жоржи, аз не пия особено много. Правя си някакви курсове по месец-два с по 1 таблетка на ден. Никога не съм пиела повече. Веднъж бях почнала да пия по 3 таблетки и Сигридов ми се скара.
Фолатът ми е добре, повече към горна граница. Представям си, ако пия по 10 таблетки на ден... За мен това е токсична доза. Някои витамини Б стават токсични за организма, ако се пият в много големи дози, доколкото ми е известно. Не знам как седи въпросът с фолата, но не бих рискувала с доза 10 таблетки на ден.

# 42
  • София
При мен са х3 при бременност + 3месеца след това, иначе и аз правя курсове. За токсични не знам, но подпомагат развитието на карциномите  Mr. Green нож с две остриета е ситуацията... в един учебник по медицина бях чела, че мутиралата ДНК за разлика от повредената има нормален строеж, но самия факт, че е мутирала значи, че има повреда в по-голяма част от случаите влошена повреда. За мен е важно лекуващия ти доктор да е в час. Дали да пие 10, 3 или 1 таблетка L-метилфолат е отговорност на доктора и негова преценка, друг е въпроса дали му има вяра.
Факт е, че аз с 1т. на ден дете не мога да износя  Tired

# 43
  • София - Варна
Точно, че е нож с две остриета.
Повечето доктори не са в час, точно заради това се изписват големи дози, за да се презастраховат според мен.
Дори през първата бременност пиех обикновена фолиева и то чат-пат, и то само месец-два. Да подчертая, че аз съм със 70% НЕусвояемост, а не обратното.
Жоржи, ти имаш ли други мутации, може би е от тях, вече в комбинация с тази. Аз не мога да повярвам, че заради тази мутация, която е явно хетерозигот, след като имаш неусвояемост 35% (ако правилно съм разбрала), нямаш успех.

# 44
  • София
Много добре си ме разбрала  Peace други мутации нямам, изследвано. Но всеки организъм е различен, познавам момичета като теб, които нямат проблем, въпреки мутацията. Познавам и като мен и по тежки случаи.

# 45
И аз знам, че стават токсични, а аз знам, че са канцерогенни при продължителен прием.
Аз съм хомозигот по МТХФР и по време на бременност, до 7 месец пиех по две таблетки, след това намалих на една.

Жоржи, как така не можеш да износиш ? Не съм сигурна, че аборти са свързани с неусвояемост и то хетерозиготна ...

# 46
Зависи колко й е процентното отклонение Peace
Изпращам отново явно предния линк не се отваря.Благодаря ви, момичета.
http://www.img-share.eu/main/image_view/18985148_176426030026757 … _nXo4uhJK.jpg.htm

# 47
  • София - Варна
И аз мисля като бебка по отн на Жоржи.
No ela, ти в коя седмица си? Не си ли на инжекции за ПАИ 4г/4г и АСЕ.

# 48
Здравейте, момичета!
Попрочетох част от старата тема и сега новата. Аз вече съм родила, но пожелавам успех и късмет на всички, които им предстои! Имах нормална бременност с повечко крампи и т.н.,  не са ми правили други изследвания, освен тези които си вървят по каса. Аз си бях назначила калций, витамин Д и магнезий. Всичко беше ок, за Б12 не бях чувала, а относно фолиевата киселина - започнах да пия месец преди да забременея и в един момент, не си спомяням точно кога обаче видях че има мета форма. Прочетох за нея, питах лекарят си и каза, че мога да заменя обикновената и така и направих. Пиех чат пат и някакви витамини за бременни и бирена мая, защото повръщах ужасно много до края, а и нищо не ми се ядеше и се притеснявахме дали бебето си набавя достатъчно. След като родих нормално и без усложнения едно доста голямо бебе за моите габарити започнаха ужасните проблеми с него... не можеше да суче заради къса подезична връзка, ужасно тежки коли, съмнения за Алергия към белтъка на кравето мляко, тежък рефлукс, силно повишен мускулен тонус, забавяне в развитието. Кърмех на поискаване, носех в слинг и въпреки това всичко беше съпроводено с денонощен непрестанен плач. Като майка усещах, че нещо не е наред, но не знаех какво - водихме го при гастроентеролог, алерголог, невролог,  най-добрите уж педиатри в София и причина за всичко това не мога да кажа, че се откри. Някои неща отшумяха след една година безмлечна диета и за двамата, други - не. В един момент, преди 3-4 месеца попаднах на видеата  на Зори и се сетих, че някъде измежду всичко прочетено имаше връзка с мутация свързана с неусвояване на фолиева киселина и къси юздички. На нашият син всички юздички са му къси - под езика я коригирахме, защото не можеше да суче, останаха горната и на пениса. Замислих се, аз ли не съм я усвоявала и съм носител на този ген или той. Понеже виждам, че за изследванията се взима кръв от вена, мисля да си направя първо аз, а след това и на детето като порасне. Когато гледах видеата на Зори направо отидох в аптеката и си взех на Солгар и започнах с надеждата, че ще мине през кърмата. Пропуснах да се изследвам тогава, но коментирах с майка ми и проблемите на леля ми (с няколко аборта и симптоми на МС) и тя веднага си пусна изследване на б12 - 82 при долна граница 120 мисля, че беше. Неврологичните симптоми, а и тези уж от алергията намаляха и изчезнаха, детето дръпна много в развитието си. Остана по-дребничък от връстниците си, но затова може би има и други причини. Тепърва го захранвам с млечни. С педиатърът още не съм коментирала точно за б12 и евентуална мутация, уж е по-
 в час от другите, но ако излезе мутация можете ли да ме насочите поне какъв специалист да търся. Сега съм спряла почти от месец б12 и мисля да си пусна пакет за тромбофилия - всичко ли има в него или трябва още нещо да поискам? Б12, витамин Д и хормони на щитовидната жлеза (заради други съмнения), ПКК и урина.
Съжалявам, ако малко дълго е станало, гледах да не влизам в подробности, може и нещо да съм изпуснала, но чета и нещата се избистрят в движение.
Радвам се, че ви има и че ви открих Simple Smile. Бъдете здрави и се радвайте на прекрасни дечица!

# 49
  • София
Mvnikolova,
За неусвояване на Б9 и Б12 можеш да изследваш MTHFR C677T и MTRR. Също можеш да пуснеш изследвания за Б12.
За тромбофилии минимума е 4 фактора - Factor 5 Leiden, factor 2 Prothrombin, PAI-1 и MTHFR C677T. Можеш да го пуснеш в Майчин дом или Геника. MTRR мисля че само в Геника се изследва.
Имай предвид че детето може да има различни мутации от твоите - все пак половината гени са му от мама, другата половина - от тате. Така че ако имаш съмнение че детето не усвоява Б12, трябва да изследваш и него.
Някое от другите момичета може да даде съвет ако е изследвала бебе.
Стискам палци да преборите всички проблеми в най-скоро време.  Hug

# 50
Благодаря ти,  delisardeli Simple Smile! Ще погледна в МД и Геника кое как е. По-лесно ще ми е да си направя всичко на едно място, но от Геника специално със сина ни имам лоши спомени. Май от много четене се обърках. Ако имам мутация на  MTHFR  и/или C677T това значи ли, че съм с тромбофилия? Ако при мен има някакъв проблем със сигурност детето като порасне малко и му вземаме кръв за нещо ще пуснем и на него. И още един въпрос, ако излезе нещо от изследванията какъв специалист да търся за да ми обясни и да назначи ако е необходимо други изследвания или профилактика/лечение- генетик, имунолог, хематолог?
Чета другата тема и момичетата говорят за кървене от носа - мен след 7-я месец доста често ми кървеше вечер в банята, но най-много за 5 мин. АГ казваше, че е нормално и е от топлото, щом спира сама кръвта всичко е ок.  Другото, което се виждам, че се коментира е изоставането на плода - аз съм родена на термин, но 1, 800 гр., с тежък хипотонус. 

# 51
  • София - Варна
Да, аз имам само комбиниран хетерозигот в МТХФР и първото ми бебе се водеше хипотроф - около 2 седмици преди термин, близо 2700. Казаха, че е хипотроф. Уж не беше от това де. Иначе други мутации нямам, тоест имам хетерозигот АСЕ и Ф13.
А второто ми бебе се роди пак около 2 седмици по-рано, но беше пък близо 3400. И то още от 12-та седмица вървеше много по-голямо от първото. Така че не знам. Проблеми с кръвоток никога не съм имала; нито през първата, нито през втората бременност. Не съм била на терапия.

# 52
Не знам дали заради кръвотока или заради дефицит, но навсякъде където чета им връзка между Б9 и Б12 дефицита и ръста и теглото, освен неврологичното развитие на детето.
Сега съм във Варна при майка си и ще си пусна само Б9 и Б12, а като се върна в София ще си пусна в Геника другите неща.

# 53
  • София - Варна
Ръста и теглото след раждане ли имаш предвид? Защото след раждането детето ми вървеше добре, дори към едро, високо. Иначе аз нямам дефицит на Б12. Дори подозирам, че през първата бременност нивата са ми били по-високи, съдейки по стойности на други неща, които се поизточиха и никога не се върнаха напълно на старите си нива след втората бременност. Така че всичко пак ми остава една мистерия.

# 54
  • София
mvnikolova,
Ако си правила генетични изследвания за тромбофилия в Геника не е необходимо да ги повтаряш. Мутациите в MTHFR са тромбофилия, но са нискорисков фактор.
Аз лично след изследванията съм се консултирала с генетик и имунолог. По-полезна ми беше консултацията с имунолога.

# 55
 afrikancho, и за преди и за след чета, че има връзка с дефицит на Б9 и Б12. При теб може да е бил другаде проблемът, щом след това е вървял добре.
delisardeli, благодаря! Като ми излязат резултатите ще ги споделя тук и ако има мутация ще си запиша час за консултация с имунолог. Не съм си правила генетичните изследвания, тепърва ще правя всичко. Преди да забременея имаше кампания за таласемия и си пуснахме с мъжа ми - и двамата отрицателни.

# 56
Днес си пуснах Б9 и Б12 в лаборатория Лина във Варна. Резултатите са:

Фолат в серум ( Фолиева киселина ) 18.81 nmol/L при референтни 10.4 - 42.4
Витамин В12   468.50   pmol/L   при референтни 145.0 - 569.0

Допреди малко по-малко от месец, докато още кърмех първо изсмуках една опаковка Б12 на Солгар от 1000 mcg, а после пръсках със спрея на Garden of Life, който е 500 mcg.
Фолата само от храната колкото си набавям и ползвам хранителна мая като си правя салата.

# 57
Не трябваше ли да не е приеман Б12, ако ще се прави изследването? Поне две седмици...

Сори за нахлуването, чета ви само.. Blush

# 58
Така е, teta75 Simple Smile
Спряла съм почти от месец, може би не става много ясно както съм го написала. От февруари някъде започнах да пия и после да пръскам  и около 20 май някъде свърши спреят.

# 59
А, добре...така става  Grinning

# 60
  • София
Бебка, африканче със закъснение, но отговарям. Тази мутация е свързана с липсата на ензим, да не се впускам в подробности, но когато я имаш при бременност се затруднява деленето на клетките, за това при мен се получава така, забременявам и или няма сърдечна дейност или дейността спира до към 12-14 седмица. Зависи колко запас имам в организма. Разбира се може и да имам друг вид мутация, но както добре знаете, медицината не е изучила подробно всички познати, защото това е процес. Не си спомням кой тук ми препоръча една група във ФБ и там се начетох на всякакви чудеса. Пак ви казвам човешкия организъм е строго индивидуален, всеки може да реагира по различни начини при мен се получава така, всичко друго ми е ток и жица, като виден хипохондрик редовно вися в лабораториите  Mr. Green

# 61
Бебка, африканче със закъснение, но отговарям. Тази мутация е свързана с липсата на ензим, да не се впускам в подробности, но когато я имаш при бременност се затруднява деленето на клетките, за това при мен се получава така, забременявам и или няма сърдечна дейност или дейността спира до към 12-14 седмица. Зависи колко запас имам в организма. Разбира се може и да имам друг вид мутация, но както добре знаете, медицината не е изучила подробно всички познати, защото това е процес. Не си спомням кой тук ми препоръча една група във ФБ и там се начетох на всякакви чудеса. Пак ви казвам човешкия организъм е строго индивидуален, всеки може да реагира по различни начини при мен се получава така, всичко друго ми е ток и жица, като виден хипохондрик редовно вися в лабораториите  Mr. Green
Коя мутация ,Жоржи?

# 62
Аз си пострадах от липсата на метилентетрахидрофолат редуктаза, но се отрази като малформация на неврална тръба и в 21 седмица си родих бебето насила, преди години.
Но честно казано, не съм наистина убедена, че само това - дефект в МТХФР може да е причина за спонтанен аборт .... може би наистина, има някакви други мутации/причини.
Но важното е да се вземат мерки да накрая да има един хубав пуФкаФ финал Simple Smile
Стискам ти палци  Praynig Peace Hug

# 63
  • София
От София да, доктора е д-р Механджиев, но от 2011г. не е в БГ вече  Tired уникален е  Heart Eyes ще запиша час за консултация при д-р Сигридов, за да видя какво ще каже. Благодаря ти!

д-р. Механджиев вече се върна, не знам дали знаеш.. И аз има дъщеричка благодарение на  него Simple Smile

# 64

д-р. Механджиев вече се върна, не знам дали знаеш.. И аз има дъщеричка благодарение на  него Simple Smile
Дайте координати на този лекар. Той само проследява,ли? Прави ли М
ФМ?

# 65
Здравейте, вчера ми излезнаха резултати от имунологични и част от генетичните изследвания - хетерозиготен носител съм на мутация C677T. От всичко, което успях да прочета тук във форума и в други сайтове разбрах, че тази мутация пречи на усвояването на фолиевата киселина, т.е. трябва да се приема метилирана форма. До тук добре. Интересува ме какво общо има витамин В12? До колкото разбрах тази мутация е свързана единствено с метаболизма на фолиевата киселина, а не на витамин В12?!? Друго, което излезна при мен от резултатите е повишено ниво на МАТ антитела, но стойността е двуцифрена, тоест над нормата е, но в ниски концентрации в сравнение с тези при Синдром на Хашимото. В сайта на АГ Селена прочетох, че тези ниски концентрации може да са фалшиво позитивни при пернициозна анемия - невъзможност за усвояване на витамин В12.
Друго, което забелязвам е, че на вас са ви правили и изследване за мутация А1298С. На мен такова не са ми правили, а до колкото разбирам стойностите на хомоцистеин са повишени в случаите на хомозиготен С677Т и при хетерозиготни С677Т и А1298С. Вече много се обърках и се чудя: дали да изследвам хомоцистеин или да търся лаборатория, където да изследват А1298С? Не съм пила никакви добавки, нямам бременности или аборти, но имам симптоми като виене на свят, отпадналост, депресии и паник атаки. Благодаря ви предварително Simple Smile

# 66
  • София - Варна
Най-вероятно си с Хашимото и оттам са ти симптомите. Типични са за Хашимото впрочем.
Аз съм с Хашимото, а МАТ не е отивал никога над 13. При горна граница 34.
Гледат се и други неща за Хашимото. Антителата постоянно играят. А твоят МАТ щом е и над граница си говори за Хашимото отвсякъде.

# 67
Всички хормони на щитовидна са в норма. Ендокриноложката ми каза, че има по-голямо значение дали антителата са активни, а не толкова тяхното количество. При положение, че на мен всички хормони са ми в норма, това говори за неактивност на антителата и нормална функция на жлезата поне до момента. За това си мислих, че този дисбаланс на фолиева и В12 имат някаква роля 😞 Пропуснах да кажа, че правим опити за бебе от 3 години и сме с мъжки фактор (поне от изследванията до момента). Аз си пуснах имунологични и генетични, тъй като планираме инсеминация.

Последна редакция: сб, 17 юни 2017, 15:29 от jeminited

# 68
  • София - Варна
Съмнява ме, че са в норма. И моите са в норма, но има целеви стойности, които се гонят.
Дай ги, ако искаш да ги видя.
Ендокриноложката ти говори пълни глупости. И на мен ми говореха така 2 години, че хормони в норма, а симптомите се дължали на друго.
Нормално е да й вярваш, все пак си още в началото.
Ако искаш, пиши ми на лични. Да не спасим темата за мутацията.
Тия приказки за активността на антителата са като "виждам звезди посред бял ден". Как измери активността им не знам. Моите антитела пък винаги са в норма.
Симптомите са ти характерни за разбутани щитовидни хормони.

Последна редакция: сб, 17 юни 2017, 15:38 от afrikancho

# 69
Прогестерон 1.27 ng/ml
LH 4.4 mIU/ml
FSH 6.27 mIU/ml
Prolactin 10.49 ng/ml
Estradiol 28.32 pg/ml
MAT 61.2 IU/ml
TAT < 20 IU/ ml
fT4 1.53 ng/dl
TSH 1.857 uIU/ ml

Фактор V Лайден мутация R506Q -нормален генотип
Фактор V протромбин мутация G/A 20210 - нормален генотип
Инхибитор на плазминогенния активатор PAI 4G/5G - нормален генотип
MTHFR мутация С677Т - хетерозиготен носител С/Т

При последните:
TSH 1.71 mIU/L
Анти TPO 45.60 IU/mL
Anti TG 1.31 IU/mL
 Имунологията - ANA антифосфолипидни и антипротромбинови антитела са в норма
Фенотипизирането на NK/TNK клетки също ми изглежда в норма

# 70
Извинявам се за спама. Всъщности исках да попитам с този резултат от генната мутация дали трябва да си правя други изследвания - на хомоцистеин, на В12, на фолиева киселина? Дали да си запазя час при генетик/ имунолог?

# 71
  • София - Варна
Ще ти пиша на лични. Но е точно както си мислех.
Къде е ФТ3? Не е изследван, нали? Сигурно ти е казала, че няма нужда да се изследва. Не спирам да се изумявам от тия ендокринолози, ей!
Без него не може да се говори за хормони в норма.
Ще ти пиша по въпроса с ЩЖ.

# 72
Ще ти пиша на лични. Но е точно както си мислех.
Къде е ФТ3? Не е изследван, нали? Сигурно ти е казала, че няма нужда да се изследва. Не спирам да се изумявам от тия ендокринолози, ей!
Без него не може да се говори за хормони в норма.
Ще ти пиша по въпроса с ЩЖ.
И аз искам разяснение за ЩЖ. Приемам лтироксин 50мкг. Преди да приемам еутирокс ТСХ ми беше 2,5, изписаха ми го понеже преди планирана бременост трябва да под 2, но много ме е страх да не ми се появи хашимото или нещо от сорта.

# 73
  • София - Варна
Ами и на теб ще пиша на ЛС тогава, ха-ха. Че тук нали е тема за мутацията.
То и тази мутация е свързана с АИ заболявания. Досега не съм видяла нито 1 момиче с Хашимото, което да няма и тая мутация.

# 74
Ужас. Всичко си върви комплект явно 😔

# 75
  • София - Варна
Споко, много хора са така. И да, нещата явно са свързани.
Но специално за ЩЖ ендотата дозират едно към гьотере. Дават Тироксин все едно ще запълват поизпразнен резервоар, и гледат само ТСХ, нямат идея какво правят. Затова повечето хора с Хашимото продължават да са зле въпреки започнатата терапия с Тироксин.
Между другото, mileneira, като ти гледам тоя ТСХ 2.50 преди започване на терапията с Тироксин, без да съм ти видяла стойностите на ФТ4 и ФТ3, съм почти убедена, че доза 50 мкг Тироксин ти е висока. Така съвсем ще се влошиш. Кой ти я изписа толкова висока? Залагам на Начев?
Споско, от Тироксин няма да развиеш Хашимото. Той може само да ти помогне, обаче ако е дозиран правилно.

Последна редакция: сб, 17 юни 2017, 16:21 от afrikancho

# 76
jeminited, здравей, според мен най-добре е директна консултация с имунолог, който се занимава с репродуктивни проблеми /доц.Конова, доц.Русев/. Аз съм хомозиготен носител, веднага след започване на приема на метилираните форми на В9 и В12-тревожността, умората, неща с които бях свикнала вече да са част от характера ми едва ли, изчезнаха. Щом си хетерозиготен носител, има вероятно да си  и по А1298С, което също се води рисков фактор особено при планиране на бременност. Те ще ти назначат задължително и ТАТ,МАТ, TSH, вероятно са взаимосвързнани с имунологията, на база на всички тези изследвания ще ти бъдат предписани съответните мерки. Успех!

# 77
  • София
Мутациите в MTHFR са свързани с неусвояване както на Б9, така и на Б12, защото разграждането и на двете зависи от нормалната работа на MTHFR в клетъчния метаболизъм. Хомоцистеина може да е завишен, а може и да е нормален. И за двата витамина трябва да се приемат или сурови, или метилирани форми: метилфолат (Неофолик Мета) за Б9 и метилкобаламин за Б12. Ако ти се чете виж тук mthfr.net или тук с картинки

# 78
Здравейте! Благодаря много за отговорите ви. Поразрових се в интернет и намерих интересна информация. Наистина има връзка между мутацията, витамин Б12, МАТ антитела, хормоните на щитовидната жлеза и нейната функция. Ето линк към една от статиите, които намерих.
https://hashimotoshealing.com/hashimotos-mthfr-gene/

If folate levels are low what should I be concerned about?

You should be concerned about autoimmune diseases since folate plays a role in the immune system. I myself and many other people with MTHFR expressing have been diagnosed with Hashimoto’s thyroiditis. TSH is not the best test for these individuals. Testing must go much further. T3, T4, reverse T3/ T4 and TPO. Many will not show out of range labs until TPO is tested. Normal ranges for TPO are between 0 and 32. Individuals with MTHFR expressing will show TPO (thyroid antibodies) between 32 and 1500.

Последна редакция: пн, 19 юни 2017, 11:15 от jeminited

# 79
  • София
mileneira проследява,да, успешната ми бременност той ми я проследи. В клиника Димитров преглежда.
Точе оправихме часовете  Mr. Green
Бебка, наистина може да има и друго, но както ти каза важен ми е финала, моят финал е на почти 7г.  Heart Eyes

# 80
Здравейте! Благодаря много за отговорите ви. Поразрових се в интернет и намерих интересна информация. Наистина има връзка между мутацията, витамин Б12, МАТ антитела, хормоните на щитовидната жлеза и нейната функция. Ето линк към една от статиите, които намерих.
https://hashimotoshealing.com/hashimotos-mthfr-gene/

If folate levels are low what should I be concerned about?

You should be concerned about autoimmune diseases since folate plays a role in the immune system. I myself and many other people with MTHFR expressing have been diagnosed with Hashimoto’s thyroiditis. TSH is not the best test for these individuals. Testing must go much further. T3, T4, reverse T3/ T4 and TPO. Many will not show out of range labs until TPO is tested. Normal ranges for TPO are between 0 and 32. Individuals with MTHFR expressing will show TPO (thyroid antibodies) between 32 and 1500.

Много ми стана информацията, но доколкото разбрах, асо имаш мутация в МТХХР гена и вземуш мерки, като да приемаш метилфолат и метаБ12 би трвало да си доставяш достатъчно количество Б9иБ12, така,че организмът да работи правилно и да няма дефицити. Но пък МТХХР има много мутации, аз съм хетеро по С677Т, и нормален по1298А>С. Това какво ли значи?

# 81
  • София
Аз да ви питам какъв Б6 си купувате, тези които го пият Simple Smile

# 82
Здравейте,

Записвам се и при вас.  С един аборт съм в 8г.с., като след него си пуснах генетичните изследвания, на които излезе че съм хомозигот 4G/4G за PAI и хетерозиготен генотип C/T за 677С>Т (MTHFR). Отделно дефицит на Витамин Д, B6 и йод.

.◦♥Toche♥◦., аз си взех B6 на Solgar, само че във вариант P-5'-P (pyridoxal-5'-phosphate) - това е активната форма на B6. Имаше по-назад в темата едно доста полезно мнение по този въпрос и от там се насочих (за съжаление не си спомням на кой беше ..).

# 83
Момичета, трябва ли да се спре освен Б12 и метилфолата преди изследване то за Б12? Интересува ме дали съм в добри граници на Б12 и го спрях от 2 седмици, защото мисля да го изследван, но трябва ли преди изследването да спра приема и на метилфолат?

# 84
здравейте и от мен, с установена бременост съм от 16 юни, преди това имам две неуспешни инсеминации и реших да правя трета, но съдбата ме изненада по естествен път.Миналата година на 4 юли имам мисед аборт в 6 седмица, затова реших преди месец превантивно да направя ДНК АНАЛИЗ ТРОМБОФИЛИЯ РЕЗУЛТАТА Е СЛЕДНИЯ:

ХОМОЗИГОТЕН ГЕНОТИП 4G/4G за PAI
ХОМОЗИГОТЕН генотип Т/T за 677С>Т (MTHFR)
ХЕТЕРОЗИГОТЕН генотип A/G za 66A>G (MTRR)
хЕТЕРОЗИГОТЕН ГЕНОТИП I/D(ACE)

Моя лекар изписа първо Фраксипарин 0.4  всеки ден, Дуфастон 2 по 3 вагинално, Дуфастон 3по 1, Огестан по 1 табл дневно, 10 табл ФК мета,  в сряда като видя вътрематочна бременност, каза да спра Фраксипарин и минах на аспирин протект 1 табл дневно,
утрогестан 3 по 1,
 дуфастон 3 по 1,
ВиТАМИН б12 ПО 1 АМПУЛА МУСКУЛНО НА ДЕН
Писах на доц.Русев ето мнението му;
 веднага спрете фолиевата к-на (вие не може да усвоявате обикновенната фолиева к-ма!!!). Аке е предозирана, тя става токсична!
намалете утрогестана на 2х2 за 3-4 дни, след това 2х1 за 3 дни и го спрете.
спрете угестана.
ако сте правили Фракси 0.4 всеки ден искам всяка 3-та седмица от началото на първата инжекция да пускате АРТТ (с латински букви е)
започнете аспирин протект х1тбл през ден.

Сърце не ми дава да спра фолиевата.
Писах и на доц Конова според нея назначената терапия на моя лекар е правилна, мога само да намаля ФК ПО 3 НА ДЕН.
не знам как да постъпя и кой е най прав
Вчера пуснах АТПП резултата е 33 при  референтни 18-40

# 85
Правилно Ви е казал доц. Русев, наистина не приемяйте фолиева киселина, вземете си Неофолик мета и приемайте от него, това е усвояемата за нас форма на фолиева киселита. Вие наистина не усвоявате обикновена фолиева, трябва ви мета. Може би доцентът е пропуснал да ви каже да преминете на мета форма. Писали сте му, че приемата мета, но може би той не е обърнал внимание, че приемата мета. Една таблетка ви е достатъчна, но може да приемата е 2т. на ден мета фолиева.
Да приемата по 10т. фолиева киселина макар и мета е абсурдно.
Поставяйте Клексан всеки ден.

# 86
Аз бих Фраксипарин, Клексана не е със същото действие?

# 87
Със същото е, щом го приемате, би трвало всичко да е наред.

# 88
Здравейте,
какво ще кажете за този продукт:

https://xn----7sbbdgjfxbfvfxdsw1bzc.com/product/methyl-b-12-meth … il-b12-metilfolat

Според вас високи ли са микрограмите на съставките? Тепърва ще започвам прием, не съм приемала никога такива витамини.

# 89
  • София
Това мисля че е най-хубавата дабавка която можеш да си вземеш. Пропорциите са точно колкото ти трябва, а формите са усвояеми.

# 90
No_ela, 10 табл. ФК на ден, която не усвоявате, наистина е много голямо количество, освен това и токсично. П очети малко в интернет, щом се колебаеш. Аз карам на 1 табл. Фк дневно от метаформата, защото също не усвоявам обикновената.
Клексан/ фраксипарин/ Зибор са с различен състав, НО еднакво действие / в нашите - случаи за профилактика при тромбофилия/.

# 91
  • София
Момичета, моля за коментар  Hug
Скрит текст:

Резултати след едногодишен прием, без почивка
Фолиева киселина       >24       ng/ml     > 5.38; дефицит 0.35-5.38     
Витамин В12   H    954       pg/ml     246-911; дефицит 32-246

Резултати след двуседмична почивка: 
Фолиева киселина   >24     ng/ml   > 5.38; дефицит 0.35-5.38
Витамин В12   772     pg/ml   246-911; дефицит 32-246
Изследванията са правени в една и съща лаболатория.

# 92
  • София
Ерна, според мен си ок.
За фолат в серум ето референтни стойности
http://www.babymed.com/laboratory-values/folate-serum-during-pregnancy

# 93
Момичета, трябва ли да се спре и метилфолата преди изследването за Б12? Интересува ме дали съм в добри граници на Б12 и го спрях от 2 седмици, защото мисля да го изследвам, но трябва ли преди изследването да спра приема и на метилфолат?

# 94
mileneira според мен да - той замаскира дефицита на Б12
Simple Smile И аз съм с тази мутация и с дефицит на Б12 - за Б12 бих 11 инжекции преди 20 дни и от 55 сега е около 235.
Фолиева киселина 13.1 ( граници 10.4-42.2) - това е без да съм приемала фолиева киселина - за нея не знам това без прием добре ли е като резултат???
От утре започвам по 1 таблетка Топ фолат.

# 95
  • София
Според мен ако спреш витамина 14 дни преди изследване, виждаш какво ти е естественото ниво на организма, ако не го спреш - виждаш как ти влияе количеството, което приемаш. Знам че д-р Сигридов не иска да спираш витамините преди изследване, само да са минали 2 седмици от инжекциите (за Б12), тъй като са ударни дози.
Ако си бременна не е добре да спираш назначените витамини.

# 96
Здравейте.
Пиша аз, а не женами, защото малко е филмарка и после се чудя как да я успокоявам.
Прочетох доста неща, но искам да Ви попитам дали съм рабрал правилно нещата.

Женами си пусна генетични изследвания резултатът беше следният:
Нормален генотип за:
R506Q (Фактор V Лайден, FV)
20210G>A (Протромбин)
Val34Leu(F13)
677C>T (MTHFR)
Хетерозиготен генотип A/G за 66A>G (MTRR)

Мутации:
Хомозиготен генотип 4G/4G за PAI
Хомозиготен генотип D/D за ACE
Хетерозиготен генотип A/C за 1298A>C (MTHFR)

Разбрах следното, че от Хомозиготен генотип 4G/4G за PAI им тромбофилия. За Хомозиготен генотип D/D за ACE не разбрах много, единствено че предразполага за спонтанни аборти. Ако може да споделите нещо за него ще съм Ви много благодарен. Хетерозиготен генотип A/C за 1298A>C (MTHFR) показва, че може да има атипичен отговор при стимулация. Това го установихме и при предходните стимулации. Една с клостибегит при която си мина като нормален цикъл и една с инжекции където женами си постави голямо количество инжекции и образува малко фоликули.
Правихме и изследване за витамин B12 който беше в норми и витамин D при който имаше дефицит. Женами пи по две капки вигантол и витамин D се върна в норми. Сега пие по-ниски дози и следим нивата му.  Отделно сме пускали TSH, Anti TPO, и Anti TG като при тях всичко е наред.

След генетичните изследвания женами започна да приема трипъте по едно хапче фолиева киселина мета. А ако съм разбрал правилно след като забременее ще рябва да си поставя инжекции фраксипарин и да пие аспирин.
Моля кажете, дали правилно съм разбрал нещата или нещо съм с грешка.

По прнцип женами след втората инсеминация забременя. Имаше положиелен тест за бременност. След това започнахме да следим чхг-то като то започна да се покачва и спада. След известно врем започна да спада пак колебаейки се. До тогава женами беше на утрогестан и дуфастон. Тогава ги спря и изчака да и дойде цикълът. Спадането на чхг-то беше в 4 седмица ако не се лъжа.

Сега сме решени да пробваме с нова инсеминация и се надяваме този път да имаме вече късмет. Остава ни притеснението, защо се е развалила предната бременност и да не се повтори отново.

# 97
  • София
HNN, като цяло правилно сте разучили, за по-подробна информация виж темата за тромбофилия и по-специално първата й страница. При мутации в MTHFR и MTRR има неусвояване на Б9 и Б12, трябва да се следят нивата им и да се приемат метилираните им форми. При всички мутации в тромбофилните фактори се препоръчва терапия с НМХ (Клексан, Фраксипарин) и/или аспирин протект. През цялата бременност трябва да се следи кръвотока на бебето. Трябва да се избягват високи дози прогестерон, защото са кръвосъсирващи. Трябва да се внимава и в други рискови ситуации освен бременност - операция, залежаване, травми, счупване на крайник, както и в постпарталния период.
Успех следващия път!

# 98
HNN, като цяло правилно сте разучили, за по-подробна информация виж темата за тромбофилия и по-специално първата й страница. При мутации в MTHFR и MTRR има неусвояване на Б9 и Б12, трябва да се следят нивата им и да се приемат метилираните им форми. При всички мутации в тромбофилните фактори се препоръчва терапия с НМХ (Клексан, Фраксипарин) и/или аспирин протект. През цялата бременност трябва да се следи кръвотока на бебето. Трябва да се избягват високи дози прогестерон, защото са кръвосъсирващи. Трябва да се внимава и в други рискови ситуации освен бременност - операция, залежаване, травми, счупване на крайник, както и в постпарталния период.
Успех следващия път!

Благодаря много за информацията delisardeli.
Преди една седмица изследвахме D и B12. Ще изчакаме да мине още една седмица и ще пуснем нови изследвания за да видим какви им са нивата преди датата на инсеминацията и особено след като жена ми намали приема на витамин D.
Вече започнахме новата инсеминация. Дано този път всичко да завърши с успех и най-сетне и на нас да ни се усмихне късмета.
Иначе за други жени които имат Хетерозиготен генотип A/C за 1298A>C (MTHFR) или хомозиготен, ако се чудите какво означава атипичен отговор на стимулация. Означава, че ще Ви трябват по-големи дози за стимулация и ще образувате по-малко фоликули от другите жени които нямат тази мутация. Това се потвърждава и в момента при тази инсеминация която сега започнахме, но не забравяйте, че все пак е индивидуално за всяка жена.

# 99
Атипичният отговор само при мутация в A/C за 1298A>C (MTHFR)  ли се получава? Имам предвид само при мутация на този ген.

# 100
Атипичният отговор само при мутация в A/C за 1298A>C (MTHFR)  ли се получава? Имам предвид само при мутация на този ген.

За други случай не съм чел. Така, че немога да отговоря. Четох само за тази мутация, че обикновенно това се случва, но не при висчки жени. Иначе женами си има редовна овулация доказана с няколко фоликуметрии. Единствени когато сме правили стимулации, и поставят повече дози стимулиращо лекарство и образува по-малко фоликули, но това все пак е индивидуално за всяка една жена.
На една наша позната и поставиха подобни дози като на женами и тя образува около 10 фуликула по-спомен (може и да са повече, но не по-малко), а женами и сложиха същата доза, но с пет инжекции повече и тя образува само 3 фуликула. По обяснение и на доктора това се дължи до някаква степен на тази мутация. Друга наша позната с муация 677C>T (MTHFR) отговаря много добре на стимулации, но има намалена ензимна активност.

# 101
  • София
HNN, отговорът на стимулация зависи до голяма степен и от нивото на AMH, но и от много други фактори. Различни жени реагират по различен начин на една и съща стимулация. Освен това при инсеминация не трябва да има много фоликули, заради риск от многоплодна бременност.

Можеш да прочетеш за различните мутации на mthfr.net. Успех!

# 102
HNN, отговорът на стимулация зависи до голяма степен и от нивото на AMH, но и от много други фактори. Различни жени реагират по различен начин на една и съща стимулация. Освен това при инсеминация не трябва да има много фоликули, заради риск от многоплодна бременност.

Можеш да прочетеш за различните мутации на mthfr.net. Успех!

Там го прочетох Simple Smile
А нивото на АМН при женами е в норми. При другата ни позната е на долна граница. Така, че всичко е индивидиуално както с дозите така и с лекарството.
А това за мутацията и стимулацията го четох точно в този сайт.

# 103
Здравейте. Някой може ли да ми обясни каква е връзката на желязото и Б 12, тъй като попаднах на коментар при който се споменаваше, че при бременност било опасно да се вдига нивото на Б 12 при положение, че желязото е по-малко от 20 единици. Аз съм бременна, имам изписано Б 12, първоначално назални капки за месец, и след това подезични таблетки. Лекарят, който ми изписа го направи на база следните изследвания ( пиша реф. стойности по памет, в момента не са пред мен) :

Желязо 14 ( 10-28)
Хомоцистеин 5 (5-10)
ПКК - всичко в норма и граница
ЖСК също в норма
ФК - 44 ( при горна граница 42) но аз все пак приемам фолиева и няма как да я спра преди изследването
Нивото на Б 12 също не е много обективно, заради фолиевата, но в самото начало на бременността беше 111, сега определено е паднало още, въпреки че изследването показа стойност 119.
Ако може някой, който е приемал Б 12 при бременност също да се включи, единственото ми притеснение, е да не навредя по някакъв начин. Благодаря!  bouquet

# 104
Привет, момичета  bouquet

Не съм влизала отдавна, но вече има нов шеф в къщата и той определя правилата.
На 21 юни, в деня на лятото и йогата се роди Борис Simple Smile
Най-голямото щастие - родено от най-голямата любов, събрано само в две шепи Simple Smile
Желая на всички успех, сили и кураж !
И ако мога да бъда полезна на някого - насреща съм Simple Smile

bouquet bouquet bouquet

# 105
Eй,Бебка, Честита Радост, Миличка! Живи и здрави да сте цялото семейство! Малкият Борис да ви радва много, за него вие да сте неговите горди родители, за вас той да е вашето щастливо дете!  Hug Hug Hug

Gaby-to, В12 ти е много ниско, консултирай се със специалист при първа възможност за започване на прием и успех! Hug

# 106
  • София - Варна
Честито щастие, Бебка! bouquet bouquet
Gaby-to, къде си го чела това за желязо минимум 20? То почти никой няма такова желязо, особено пък по време на бременност.

# 107
Честито щастие, Бебка! bouquet bouquet
Gaby-to, къде си го чела това за желязо минимум 20? То почти никой няма такова желязо, особено пък по време на бременност.

Не мога да намеря точно къде го четох, не беше статия или нещо подобно, а коментар на човек по повод запитване за ниско Б12 и затова се замислих. Но на мен ми казаха, че тази стойност на желязото е добра при бременност. Не съм приемала никога желязо под каквато и да е форма. Страха ми идва от това да не би едното с другото да си влияят и да навредя по някакъвв начин, ако при прием на Б12 пада желязото. За това потърсих и вашето мнение, защото тук има доста хора, които вече са минали по този път и могат от собствен опит да кажат, а аз не съм толкова наясно със всичко. Благодарение на темата имам ориентир някакъв.

# 108
Моят хематолог твърди, че единственият меродавен критерий за желязото в кръвта е т.н. Феритин. Желязото много варира ден за ден и зависи дори от това, което човек е ял предходния ден.
Успех!

# 109
  • София - Варна
Моето желязо е около 18, а феритин ът ми винаги е на долна граница, което е много лошо. Константи са.

# 110
  • Варна
Здравейте момичета, не съм много убедена дали въпроса ми е за тази тема, тъй като все още си чакам резутатите от изследване за MTHFR мутация, но виждам че объждате желязото и затова ще ви питам за мнение. Имах дефицит на витам Д и витам Б12& Б9 на долна граница, след месеци лечение ( даже бих казала самолечение )и прекъснат прием на витам Д и витам Б12 20 дни преди изследването, излязоха следните резултатите:

B9 - 40.65 nmol /L (10.4 - 42.4)
B12 - 464.40 pmol/L ( 145 - 569)
Витам Д - 28.1 ng/mL (20.6 - 50)
Желязо - 6.77 nkmol /L ( 6.6 - 26.00)
ЖСК - 75.54 nkmol /L (41 - 77)
Ненаситен ЖСК - 68 nkmol / L (24.2 - 70.1)

Почти съм сигурна,че ако пусна феритин ще е на долната граница, защото и преди като съм изследвала желязо в серум и феритин са на долна граница, а ЖСК в норма. Не знам към кого да се обърна, мисля си,че личната няма да ме приеме насериозно, тъй като тя не прие насериозно и когато Б12 беше на долна граница. Дали да търся хематолог или просто да направя консулт с АГто?

# 111
Моят хематолог примерно не се произнася за стойностите на витамин б12 по време на бременност - държи АГ да ме консултира.
Африканчо, моят феритин беше под долна граница, а желязото около средата. С терапията феритинът скочи с 10 единици за около месец.

# 112
  • София - Варна
Kаква терапия? Защото на мен ми казват, че всичко е наред. Желязо ли приемаш? По колко?
Или да ми пратиш на ЛС координати на лекаря си? Ако е от София.

Последна редакция: пн, 17 юли 2017, 20:24 от afrikancho

# 113
Успех следващия път!

Благодаря много за информацията delisardeli.
Преди една седмица изследвахме D и B12. Ще изчакаме да мине още една седмица и ще пуснем нови изследвания за да видим какви им са нивата преди датата на инсеминацията и особено след като жена ми намали приема на витамин D.
Вече започнахме новата инсеминация. Дано този път всичко да завърши с успех и най-сетне и на нас да ни се усмихне късмета.
Иначе за други жени които имат Хетерозиготен генотип A/C за 1298A>C (MTHFR) или хомозиготен, ако се чудите какво означава атипичен отговор на стимулация. Означава, че ще Ви трябват по-големи дози за стимулация и ще образувате по-малко фоликули от другите жени които нямат тази мутация. Това се потвърждава и в момента при тази инсеминация която сега започнахме, но не забравяйте, че все пак е индивидуално за всяка жена.

Здравей, теб с какво те стимулират кога ти е датата на инсеминацията на кой ден, и аз ще правя първа и мн се притеснявам, с Тромбофилия съм на три пъти по едно хапче ФК.Сега започнахме стимулацията.Ти кога започна и коя иснеминация втора ли ти е?Много се страхувам, но дано и двете имаме успех.

# 114
С хетерозиготен генотип C/T за 677C>T ( MTHFR )  .Коментар ; при този генотип може да се наблюдава синтезиране на  MTHFR с намалена ензимна активност от 35%.Назна4ена  е терапия от 3x1 NEOPHOLIC meta.           Възможно ли е да има неосвояване на B12 ?  Тази доза достатъ4на ли е ?

# 115
  • София
Жълтур, при мутация в MTHFR може да има намалено усвояване както на Б9, така и на Б12. Препоръчва се приема на метилирани форми - Неофолик Мета за Б9 и метилкобаламин за Б12. Синтетичните форми на тези витамини не се усвояват, а се натрупват и стават токсични. Изследвай Б12 и хомоцистеин.

# 116
Delisardeli , много благодаря ! При високи стойности на хомоцистеина ,каква е терапията ?

# 117
  • София
Високият хомоцистеин, освен че е сърдечно-съдов риск (прави плаки по кръвоносните съдове и те се стесняват и запушват) в комбинация с нисък Б12 може да означава скрит дефицит на фолат. Виж обясненията на easy rider в темата за тромбофилия: http://www.bg-mamma.com/?topic=975210.msg35322602#new

# 118
  • Нейде из лудите гори...
Здравейте, има ли къде да пусна излседване за MTHFR (A1298C и C677T) Във Варна?

# 119
За Варна не знам, но Геника приемат проби по куриер и аз така направих моя тест.

# 120
Геника имат клон във Варна
ГМДЛ Геника - Клон Варна

Работно време: всеки делничен ден от 14 до 18 часа
Събота и Неделя - почивен ден

Адреси:
бул. Република 15; МК Младост;каб. 601 и 602

Също ми дава, че има лаборатория на Varna, ul. Bdin 9
Най- добре е да звъннете в Геника в София и да ги питате, къде имат лаборатория във Варна.

# 121
  • Варна
Лабораторията на Геника във Варна се намира в МК Младост, изпращат пробите в София. Мисля, че в Надежда също може да се пусне, те пък ги обработват в Плевен тези генетични изследвания, в клиниката на доц. Конова.

# 122
  • София
Попитайте колко време ще отнеме изследването, момичета от Варна са се оплаквали че чакат по 40 дни за резултатите.

А има ли причина да изследвате само MTHFR? Обикновено се пуска пакет наследствени тромбофилии, който включва 4 или 5 фактора.

# 123
  • Варна
Аз съм пускала в Геника и отнема около 10 работни дни. За Надежда не мога да кажа.

# 124
Момичета, как се казват точно мутациите за не усвояване на в12 и фолиева. Оказах се със дефицит и искам да ги изследвам.

# 125
Geizer MTHFR 677C>T , MTHFR 1298A>C и MTRR 66A>G.
Първите два генотипа са за Б9 и Б12, а третия само за Б12. В Геника ги правят и трита. По спомен в МДом от MTHFR правят само 677С>Т, а пък MTRR 66A>G изобщо го нямат наличен в “асортимента” им Simple Smile

Последна редакция: пт, 04 май 2018, 18:37 от DucaMF

# 126
Благодаря много. Първите 2 ги имам пуснати в пакет, но ще търся и третото къде да го пусна Sweat

# 127
Благодаря много. Първите 2 ги имам пуснати в пакет, но ще търся и третото къде да го пусна Sweat
Аз съм го пускала в Геника.
Какъв е резултата при първите две?

# 128
Още не е излязъл. Аз тръгнах да пускам калций заради проблеми със зъбите и просто ми хрумна да пусна и другите витамини. Оказах се със сериозен дефицит на вит. Д, В12 и фол. к-на. А от 1 година пия иногинол, който съдържа 200мг ФК и 10мг Д, което се води поддържаща дневна доза.  Всеки ден консумирам месо, което никак не се връзва с ниското В12. А със стомаха уж нямам проблеми.  И това ме насочва да пусна генетичните.  Общо взето всичко съм си самоназначила...
      За витамините ми назначиха Д на капки максимална доза, мета фолиева 3 по 1, и инжекции В12 от 500 мг. Казаха ми да взема и някакви комбинирани В-та, но още не съм си избрала. Взех си и малко каций в комбинация с к2 и 10мгД , понеже заради ниското Д е закован на долната граница, и зъбите ми от известно време леко се трошат.
     А тъкмо се канех да правя инвитро ...

# 129
  • София
От първите две какъв ти е резултата?

Иногинол съдържа синтетична фолиева киселина. Ако имаш мутация в MTHFR - не усвояваш синтетична фолиева киселина. Трябва ти фолат. Метилфолат. Неофолик Мета.
Относно Б12 - естествен източник на Б12 са животински дреболии (дробчета, сърчице) - най-добре агнешки и то от пасищни животни. Ако приемаш хапчета - метилкобаламин. Инжекции търси хидроксикобаламин.

За калция според мен трябва да оправиш витамин Д + да потърсиш каква разновидност на витамин К помага при усвояване витамин Д да ходи в костите. Мисля че беше К2 (мк7).

Оправи нивата на витамините и после почвай инвитро. Витамин Д е много важен за различни процеси в тялото. Включително за качеството на яйцеклетките.

Последна редакция: сб, 05 май 2018, 10:29 от delisardeli

# 130
Похвално е да наваксате дефицитите преди забременяване. При мен витамин б12 също бе на долна граница при все че ям месо. Проблемът идва от скрити изкуствени консерванти и оцветители, които влияят негативно на чревната флора, която синтезира б12.

# 131
Благодаря ви момичета.  Аз съм си взела неофолик мета, но ме тревожи иногинола. Питах за аналог, несъдържащ фолиева, но ми казаха че нямало, а чета че ако не я усвоявам, била токсична.
За калция си взех  kalcikinon който съдържа и К2, но ще го пия само докато кача Д-то , че малко ме е страх да не се натрупа където не трябва.
В12 на ампули намерих само на софтфарма, където е цианкобалмин, ако може да предложите нещо по- подходящо ще съм ви благодарна.

# 132
Витамин б12 за инжекции е само това. При спешна необходимост от повишаване май само това ставаше.
Но има алтернативи с орален прием и през носа. Проверете био магазините и сайтовете за хранителни добавки. Бях си взела витамин б12 отделно за смучене - малки розови бонбонки, доста приятни, но сега не мога да възстановя по памет марката. Мозъкът ми изтече с кърменето.
Успех!

# 133
Относно В12 заради ниското му ниво при мен се наложи да си постявам инжекции цианкобаламин. След това започнах прием на метилкобаламин като съм си взела ето тези:
Скрит текст:
geizer, пиши в темата за добавките. Сигурна съм, че ще ти отговорят на въпроса.

# 134
Да разбирам ли че дори при проблем с усвояването инжекциите цианкобалмин ще свършат работа? Иначе когато се стигне до поддържаща доза и аз ще помисля за нещо орално, въпреки че док ми е изписал пак инжекционно всеки месец. Принципно ако няма проблем със стомаха, ампулите също могат да се пият и резултата е почти същият както инжекционно.