Нашите орхидеи - Тема 21

  • 77 023
  • 807
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 6 386
аз лично обожават изгънатата дъга на новите цветоноси, подредбата на цветчетата, естетиката на общия вид. Вероятно е следствие от нещо което е мое възприятие за естетика но то е различно за всеки от нас.
Ох, Ренка, така хубаво го описа, че ми потекоха лигите Joy . Нямам търпение вече да дойде времето на новите цветоноси.

# 331
  • София
  • Мнения: 3 860
Здравейте, записвам се в темата.
Опитвам се да гледам орхидеи от 3-4години. Купувам ги хубави китни и цъфнали и повече не цъфтят. Иначе са ми много зелени, с огромни листа корени ама цвят няма Sad
И разни други въпроси имам ама трябва да ги снимам Simple Smile

# 332
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Момичета, при мен сезона на новите цветоноси официално е открит.  Animal Bee

# 333
  • Мнения: 772
Момичета,здравейте!Имам въпрос относно орхидея дендробиум нобиле.Сега тя ми прецъфтя,трябва ли да отрежа стъбълцата,на които бяха цветчетата?Забелязвам,че листата по тези стъбълца пожълтяват и опадват.
Имам и добре развити нови стъбла,мн свежи и хубави!

А на другата ми орхидея дендробиум нобиле пък.....растат и четири нови стъбълца,но са накривени мн напред и листат по тях са мнооого къдрави.Та тези къдрави листа ще се оправят ли?Ако не можете да си го представите мога и снимка да покажа..

# 334
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
аз не режа нищо. излишното само ще си опада.
мога да си представя къдравите листа Simple Smile ще се оправят, не се притеснявай.

# 335
  • Мнения: 1 390
На дендробиум нобиле старите "стъбла" се наричат (псевдо)булби,. Нормално е да опадат листата по тях. Те служат като резервоар на хранителни вещества за цялото растение, така че не се режат.
За набръчкването не съм сигурна, може да има някакви проблеми с кореновата система на старите булби, но при положение, че има нови, те ще си пуснат собствени корени. Обикновено растенията се накланят към светлината, така че това може до някаква степен да се оправи ако се завърти растението.

# 336
  • Мнения: 772
Благодаря Ви!

# 337
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 724
Защо смятате, че саксията е огромна? Това не са ли саксиите за орхидеи, които продават навсякъде? Съвсем малко по-широки са от фабричните.
Аз пресадих минито в малко по-голяма чашка от фрапе, като я скъсих отгоре. На дъното сложих кори и боднах минито както беше с предната смес. Ще видим какво ще стане. Всички корени почти бяха въздушни, а сместта беше доста позеленяла.

А цветоносите вие ли ги насочвате или както пораснат?
или махни сфагнума, т.е. предната смес,и сложи само кори,или намери още сфагнум и добави към предишният. Моят мъник изгни:disappointed_relieved: ,понеже и аз така го преместих в големичка саксия с кори и сфагнум(с малката се гътваше непрекъснато). Сега го гътнах окончателно,обаче.

# 338
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
всичките ми орхидеи се силеха да се паркират на паркета - и малки, и големи, и фаленопсиси, и дендробиуми, даже новият ванилов сладкиш (който пак ще цъфне тия дни) и той се силеше, нищо, че е 10 см барабар с корите.
Спасих положението с керамични кашпи - хем не оливам навсякъде, хем тежат и орхидеите си седят там, където съм ги поставила.
докато не мине десетгодишия вихър да ги отнесе. Simple Smile

# 339
  • Мнения: 1 765
Здравейте! Субстрата на една от орхидеите ми е мухлясал здраво. причината е,ч е тя беше в пласмасова кашпа и не съм видяла, ч е отдолу е имало остатъчна вода от поливането. Измих корените с вода, но тя е мини орхидея и няма много корени. Въпроса ми е да кисна ли в топсин? И след кисненето да оставя ли корените да постоят 24 часа без да пресаждам?

# 340
  • София
  • Мнения: 12 006
Здравейте! Субстрата на една от орхидеите ми е мухлясал здраво. причината е,ч е тя беше в пласмасова кашпа и не съм видяла, ч е отдолу е имало остатъчна вода от поливането. Измих корените с вода, но тя е мини орхидея и няма много корени. Въпроса ми е да кисна ли в топсин? И след кисненето да оставя ли корените да постоят 24 часа без да пресаждам?
Корите е ясно, че трябва да се сменят с нови. Корените, ако нямат загнило не е нужен топсин. Остави растението 1-2 дни без да е посадено и после го посади.

# 341
  • Мнения: 14 064
Здравейте! Миналата година, през април месец, ми подариха две орхидеи Фаленопсис. Тази година пак ми цъфнаха, което много ме зарадва, че аз не съм много по цветята и не очаквах да оцелеят. Притеснява ме това, че новите корени са започнали да излизат над саксията и растат настрани, като филизи. Трябва ли да пресадя орхидеите в нови саксии?

# 342
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Не. Така си растат, това са въздушни корени.

# 343
  • Мнения: 14 064
Благодаря! Значи да не ги пипам.

# 344
  • Мнения: 1 765
Здравейте! Субстрата на една от орхидеите ми е мухлясал здраво. причината е,ч е тя беше в пласмасова кашпа и не съм видяла, ч е отдолу е имало остатъчна вода от поливането. Измих корените с вода, но тя е мини орхидея и няма много корени. Въпроса ми е да кисна ли в топсин? И след кисненето да оставя ли корените да постоят 24 часа без да пресаждам?
Корите е ясно, че трябва да се сменят с нови. Корените, ако нямат загнило не е нужен топсин. Остави растението 1-2 дни без да е посадено и после го посади.
Така направих, държах го 1 ден навън да засъхнат корените и снощи го сложих в сух субстрат. Но не съм го поляла. Мисля чак довечера да му сложа водичка, пък да видим какво ще се получи с прихващането.

Общи условия

Активация на акаунт