Нашите орхидеи - Тема 21

  • 76 865
  • 807
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 25 199
Моите продължават да се стискат откъм листа Shocked Е как е възможно? От 13 броя нито една не е пускала листо тази година, ама нито една! Иначе повечето още цъфтят. Да взема да им отрежа цветоносите ли, с по 2-3 листа останаха, много ме ядосват!

# 46
  • Мнения: 6 385
Учудват ме твоите орхидеи. Нито са нови, та да не им знаеш особеностите, нито ти си начинаеща, за да търсим евентуални грешки в отглеждането. Изключваме вредители и болести, нали?
От миналия път помня, че имаха поне развитие на корените. Освен да опиташ да им смениш режима, мястото, за да се постреснат малко Rolling Eyes ...
Аз цветоноси не бих рязала, защото дават възможност за кейки.
PS. Най ме е страх от орхидеи останали с 2 листа - най-големи проблеми съм имала именно с такива: едно бааавно развитие, мъка.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 25 199
Няма вредители със сигурност. Някои имат по някоя и друга черна точка по листата, но като цяло нищо особено... Няма и къде да ги местя, просто абсурд... Освен на стълбите да ги изритам Crazy Не е било такова чудо, бре, от 8 години ги гледам по един и същ начин. Егати стачката дето ми я спрятат. Торих преди 2 седмици, на следващо поливане ще торя пак, той торът ми гаранция е изветрял, ама какъвто - такъв. Нови корени имат повечето, да, обаче листа йок, тази сутрин пак рових. Не съм мислила, че с такъв трепет ще чакам ново листо.

# 48
  • София
  • Мнения: 6 010
И на мен ми е странно такова развитие  Shocked
Според мен вземи нов тор и пробвай, нищо не губиш  Peace

Аз пък ги гледам моите, че са за пресаждане, ще изчакам последните 3 да прецъфтят и ще сменя корите на всички наведнъж.
При мен одисеята е - кога ще цъфнат... имам такива на 5+ години и никога не са ми цъфтели  Cry

# 49
  • Мнения: 633
Няма вредители със сигурност. Някои имат по някоя и друга черна точка по листата, но като цяло нищо особено... Няма и къде да ги местя, просто абсурд... Освен на стълбите да ги изритам Crazy Не е било такова чудо, бре, от 8 години ги гледам по един и същ начин. Егати стачката дето ми я спрятат. Торих преди 2 седмици, на следващо поливане ще торя пак, той торът ми гаранция е изветрял, ама какъвто - такъв. Нови корени имат повечето, да, обаче листа йок, тази сутрин пак рових. Не съм мислила, че с такъв трепет ще чакам ново листо.
Почерпи ги с английска сол.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 25 199
Откъде се купува?
Тази сутрин забелязах на кейкито на пъстролистното мини, че избива ново листенце. Ураааа!

# 51
  • Мнения: 6 385
Чудесна новина, радвам се! Хайде сега и останалите да се събудят.

Английска сол можеш да намериш в аптеките.

# 52
  • Мнения: 772
Тази седмица в Кауфланд орихидеите са на 9.99лв.Аз бях одеве имаше много,преоблагаваха бели и цикламени,но имаше и 1-2 бели на ситни тъмнолилави точици,както и една средно розова с бяла уста-доста я загледах/нямам такава/,но устоях и я оставих/с неохота/.Просто вече много имам/18бр./Не че съм се отказала да купувам ,но за момента се въздържам.

# 53
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз съм си казала, че тази седмица в К. няма да стъпя  Laughing

# 54
  • Мнения: 1 390
Аз пък съм решила да се разделя с част от хибридните си фаленопсиси...купувала съм ги преоценени и прецъфтели и с пустия ми късмет всичките се оказаха бели! А те пък взеха да пускат цветоноси, сигурно за да ме разубедят - и се получава май май Simple Smile трябва ва ви ги наснимам тези дни, много ме радват!

По въпроса с нерастящите листа, от кога не са пресаждани? Другата ми догадка е малко светлина. Не ми се е случвало досега.

# 55
  • Мнения: 772
Момичета,бях ви писала преди за проблем с моите орхидеи.Имат едни гадинки,които бях решила ,че са памуклийки/малки,продълговати, като с бял мъх/.В една аптека обаче като ги описах,продавача каза,че били щитоносни въшки и ми препоръча да взема моспилан и акарзит и да ги смеся и да пръскам.Вече няколко пъти ги пръскам,но след няколко дни тези животини пак се появяват.Днес пак ще пръскам,защото скоро ще цъфтят и цъфнат ли няма да мога,че ще повредя цветчетата.

# 56
  • Мнения: 908
Аз срещу памуклийки действам със спирт.С леко напоена салфетка почиствам двете страни на листата,а с клечка за зъби с малко памук или салфетка,завъртян на единия край,но да остане остър, и потопена в спирт,почиствам внимателно основата на листата,като бъркам навътре,щото те там се крият доста.Една седмица с две такива почиствания и готово.

# 57
  • Варна
  • Мнения: 25 199
По въпроса с нерастящите листа, от кога не са пресаждани?
Някои много отдавна, други по-отскоро. Светлина има бол, на източен прозорец са, дори сега лятото засенчвам с щора, иначе ще се опекат. Винаги са били там, не съм ги местила изобщо. Цъфтят повечето, друг път до това време са прецъфтели. Не са торени от години, може би това е проблемът. Снощи пак торих, забелязах нови листа на още две.

# 58
  • Мнения: 1 390
Аха, е явно от торенето е, след като имаш резултат. По американските източници бях чела едно твърдение за торенето, че рано или късно си показват, че трябва да се наторят - не могат да живеят изобщо без да бъдат торени. От друга страна, бях попаднала преди време на друго изказване, че чешмяната вода във варна, си е тор с микроелементи Simple Smile Стискам палци всичко да ти се нормализира и внимателно с торенето, след като не си ги торила с години ми се струва логично да са по-чувствителни.

# 59
  • Мнения: 6 385
Затова поливам с дъждовна вода.

Месечинка,
Извини ме, че ще се повторя, но се радвам за цветенцата. Щото както им беше вдигнала мерника... Притесних се Smile .

plams12,
Ако отвратягата е бяла и пухкава, значи е памуклийка. Но и да не е, все едно - с инсектицид се трепят.
Не се притеснявай за бъдещия цъфтеж, защото препаратите са създадени така, че да не вредят на растенията.
Най-ефективният начин е чрез поливане.

Общи условия

Активация на акаунт