Отново за тийнейджърите, скуката, селфитата и слободията

  • 62 268
  • 890
  •   1
Отговори
# 360
  • София
  • Мнения: 12 051
В почти цяла Европа в училищата поне до 11-12 години децата са без телефон, а и за по-големите включено устройство в сградата на училището е забранено. Намирам го смислено. Нека децата да си имат телефон, но да си го включат на тръгване към вкъщи. Иначе вместо да учат, да тичат са в интернет или някоя игра. Накрая всички тези деца и от училище, и от пътешествия, вечери в ресторант ще помнят само един екран.

# 361
  • София
  • Мнения: 62 595
А родителите да не би да са по-различни? Нали и те са вторачени в екрана - на работа, на улицата, в градския транспорт, в ресторанта... Дори бих казала от сравнително беглите си наблюдения, че възрастните са по-вторачените в сравнение с децата. Пуберите си личи, че слушат музика повече, децата цъкат игрички, а възрастните се ровят в социалните мрежи. Какво излиза, че училището трябва да регулира или поправя това, което възрастните правят? Ми, първо възрастните да се научат да не ползват телефон и интернет в работно време или когато имат среща с други хора, пък после да учим децата и да им забраняваме. То е като с цигарите - да пушиш и да казваш как децата не трябва да пушат е най-малкото лицемерно. Първо спираш цигарите лично и послле даваш акъл и забраняваш на децата.

# 362
  • София
  • Мнения: 17 591
Цитат
Ама разбира се, всяко поколение си мисли, че е по-разумно и възпитано от предното, това си е откакто светът съществува  Laughing

Тук говорим за опасности които могат да достигнат или да се подведат възпитани деца.
Прави разлика !



Преди и в САЩ дацта да били оставяни сами ,
с годините нещата , законите и правилата са се променили.
Сега тук не е редно дете под 12 само .





Kontesa  Peace
https://challengingthelaw.com/semeino-i-nasledstveno-pravo/nadzor-roditel-dete/ И в България е задължително децата до 12 години да не се оставят без надзор, но колко родители могат да си го позволят?



да не оставят без надзор и грижа децата до 12-годишна възраст, ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развитие.

# 363
  • София
  • Мнения: 12 051
А родителите да не би да са по-различни?

Тук говорим за времето в училище, а не да превъзпитаваме някого. Децата ще са като родителите. Но родителите ако пият от обяд, което е правило в България, това значи ли, че в училищните лавки трябва да се сервира водка?
Децата, доколкото чувам, защото нямам пряк поглед, още от началното училище си цъкат в час в телефоните и таблетите, и не виждам даже как се допуска такова нещо, да не говорим как се учи така. Това имах предвид.

# 364
  • Мнения: 30 802
Не, не съм вторачена нон стоп в телефон. Синът ми никога не ме е виждал по улицата да цъкам. Сядам на лаптоп, което е динозавърско- ако имах повече място, щеше  да е бюро с десктоп. После ставам и навън не цъкам.

И именно затова виждам, че и синът ми едва ли ще се пристрасти крайно към смартфон. Та той вече почти се е наиграл...

# 365
  • Мнения: 24 467
И децата трябва да бъдат наричани изроди само защото изпробват границите на възможностите си?

Не нараняват никого, предизвикват себе си, рискуват. Кога, ако не като тинейджъри?

Не са изроди, но недорасляци без акъл за последиците - да, точно им приляга.
Не мисля, че технологиите са виновни. Навремето един комшия често се качваше на покрива на блок с 12 етажа, сядаше на ръба и си вееше краката. Ей, така, да изглежда интересен. Той пък - ненаиграл се възрастен.
Иначе по всяко време е имало и ще има хора /и деца, и възрастни/ които обичат да изпитват възможностите си и да стигат до житейския си ръб. Това няма да се спре, като се забранят телефоните, например.

# 366
  • София
  • Мнения: 62 595
Децата правят точно това, което правят и възрастните. Включително възрастните на работа. И на работа във всяка свободна минута са с телефона и в мрежата. Всичко е възпитание, защото е послание. А посланието е $не ме гледай какво правя, а ме слушай какво ти говоря и го спазвай, нищо че аз правя точно обратното$. Възрастните на работа в почивките могат да се социализират по същия начин, както би трябвало да го правят децата през междучасието, но с игри. Постоянно на възрастните, дори когато работят с клиенти и човек е в ролята на клиент, все им пиука фейсът или нещо друго, винаги крадешком дори се хвърля едно око.
Всъщност не всички деца цъкат през междучасието, повечето малки ученици предпочитат да играят като търчат насам-натам или с топка, или с каквото им попадне.

# 367
  • Мнения: 46 488
Аз вече почвам да се чудя...за 150-200 метра чипиране и телефони...
Разбира се. Може да е нападнато детето от човек/куче и да се върнало в училище, защо да няма телефон, за да се обади на родител? Може да има някакъв инцидент на улицата и да не смее да мине.
Може и да останат да потичат/поиграят с топка в двора, обажда се - казва оставам - после като приключат звъни, че тръгва.
Всичко е възможно.

# 368
  • Мнения: 620
Айви, докато го четох това с "те идват...", си помиислих за извънземни. Като от Война на световете. А то било за децата. Wink  Твое творение ли е?
Laughing Така ми дойде. Сега се върнах да си го препрочета- абе, права си. Но е искрено, мое.
За Чек- не се и съмнявам в думите ти, просто е толкова нередно, да не кажа престъпно, че подлежи на санкциониране и ако това не се е случило- грешката е ваша, на родителите. Да не говорим, че според КТ госпожата е в чиста проба самоотлъчка, което неминуемо води до дисциплинарно наказание.
За телефоните и таблетите- позволявам си да наруша ПВР и разрешавам на децата да носят такива и да ги ползват. Не само, често се допитваме заедно до "чичко Гугъл" /техен израз/, учим се да търсим информация, да прецизираме критериите при търсене, да избираме полезното и необходимото... Няколко пъти бяхме хванати в крачка от шефките и отнесохме гамото. Което още повече ни солидаризира в твърдото решение да ползваме инфо от нета всеки път, когато ни е необходимо. Вие знаете ли, че едно от прозвищата на Левски е Тропчо? И аз не знаех, тази година заедно го научихме с децата, нарушавайки правилото за ползване на Интернет при самоподготовката в училище. Е, ами откъде да го научим, ако не от нета?
Когато едно дете е тревожно, притеснено или просто иска да чуе мама/тати- защо да няма тази възможност?! Бездруго са толкова институционализирани тези дечица, защо да им отнемаме още една опция за контакт със семейството? Иска да сподели нещо, иска да каже какво е яло в стола, иска да се оплаче, че го боли глава, че е паднало на двора, че е получило висока/ниска оценка, че са го похвалили, че са го обидили... Е как да стане това /което наистина носи психокомфорт и успокоение на детето/, ако то не разполага с телефона си?
Като учител за себе си и групата деца, за които нося отговорност, съм разрешила проблема , нарушавайки правилника. Родителите и децата са доволни, аз също. Имаме негласно споразумение да ползваме правилата избирателно в интерес на всеобщия комфорт.

# 369
  • Мнения: 24 467
Цитат
Когато едно дете е тревожно, притеснено или просто иска да чуе мама/тати- защо да няма тази възможност?! Бездруго са толкова институционализирани тези дечица, защо да им отнемаме още една опция за контакт със семейството? Иска да сподели нещо, иска да каже какво е яло в стола, иска да се оплаче, че го боли глава, че е паднало на двора, че е получило висока/ниска оценка, че са го похвалили, че са го обидили... Е как да стане това /което наистина носи психокомфорт и успокоение на детето/, ако то не разполага с телефона си?
Като учител за себе си и групата деца, за които нося отговорност, съм разрешила проблема , нарушавайки правилника. Родителите и децата са доволни, аз също. Имаме негласно споразумение да ползваме правилата избирателно в интерес на всеобщия комфорт.
Изобщо не смятам, че телефоните и интернет са проблем. Особено, че те са в основата на това, за което се отнася темата.
Още по-малко смятам, че днес е нормално да се забрани достъп до тях в ученическа възраст.
Единствено мястото и начина им на използване следва да се прецизират, с оглед възрастта и обстановката.

# 370
  • Мнения: X
Какво означава специфичния жест с ръката, който правят някои от децата на снимките?

# 371
  • Мнения: 24 467
Какво означава специфичния жест с ръката, който правят повечето от децата на снимките?

На мен ми прилича на "кол ми".  Laughing
Но най-често позите и жестоветете при редовните снимащи се не се осъзнават, а са копирани модни такива.

# 372
  • София
  • Мнения: 12 051
Децата правят точно това, което правят и възрастните. Включително възрастните на работа.
Те могат да го правят вкъщи. Не бива държавните институции да толерират това, което е вредно за децата и обучението им. Нарича се отговорна държавна политика. А тук все казват, ми те родители това, родителите онова. А институцията училище къде е във всичко това.

# 373
  • София
  • Мнения: 17 591
Ясно, че е забранено. Въпросът, който коментирахме е не толкова за училище (изключвам децата, които се прибират сами. На тях им е нужен), а за лагерите и че се представя като нещо много позитивно. Ми, не е позитивно, колкото и да се опитват някои хора да си изсмучат аргументи от пръстите. Просто трябва да приемат, че и в тяхната чужбина има тъпи правила, както навсякъде по света.
Моето хлапе е в ЧУ и също им е забранено да носят джаджи и телефони. Прибират се с училищни бусове. Във втори клас съм давала веднъж телефон, защото нямаше да се прибера навреме. Детето не искаше да го вземе, но се разбрахме да го включи веднага след като слезе ит буса. Казах й, че учителката не е толкова тесногръда, че дори и да го види, като й обясни ситуацията, ще разбере. Можеше да й се обадя преди това, но реших, че няма смисъл да я занимавам за такава глупост.



 newsm10
Крайност или не, аз виждам смисъл, ако едно дете се придвижва само, да има възможност да се свърже с родител при необходимост. Което не значи, че ще му се звъни през час или самото то ще звъни през час. Важно е, ако има нужда, да има възможност да се обади.

 newsm10 newsm10

И децата трябва да бъдат наричани изроди само защото изпробват границите на възможностите си?

Не нараняват никого, предизвикват себе си, рискуват. Кога, ако не като тинейджъри?

Не са изроди, но недорасляци без акъл за последиците - да, точно им приляга.
Не мисля, че технологиите са виновни. Навремето един комшия често се качваше на покрива на блок с 12 етажа, сядаше на ръба и си вееше краката. Ей, така, да изглежда интересен. Той пък - ненаиграл се възрастен.
Иначе по всяко време е имало и ще има хора /и деца, и възрастни/ които обичат да изпитват възможностите си и да стигат до житейския си ръб. Това няма да се спре, като се забранят телефоните, например.


За да изглежда интересен? На 12тиия етагж? Хайде стига. Дори да го забележи някой отдолу, не би го разпознал.
Никога ли не ти хрумна, че може би просто му е приятно?

# 374
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 199
Просто трябва да приемат, че и в тяхната чужбина има тъпи правила, както навсякъде по света.


Пак зависи от гледната точка. На мен ми е много удобно така, да са без телефони. Нямам ангажимента да набавям апарат, да следя за сметка или презареждам ваучер. Не напомням постоянно да внимават да не ги загубят или счупят. Ходят и се връща от училище с автобус, спирката им е на 150 м от къщи, но и чип не смятам да им слагам, гледам ги от терасата.
Та тъпи правила според теб.

Общи условия

Активация на акаунт