За ученическите лагери и отговорността на учителите

  • 37 006
  • 759
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 192
Не могат ли да им организират някакви занимания, посещения в музеи, игри ... или това не им влиза в задълженията.
Децата имат много организирани забавления, музеи, екскурзии. И там госпожите са с тях, докато са в басейна също госпожите са там и ги наблюдават... Но просто всеки ден има по един едночасов период, в който децата се разхождат сами, обикновено в центъра на някой град.

а въпросната госпожа си заслужава сигнала, дори и до отдела за закрила на детето, защото това е изцяло нарушение на ЗЗД, според който деца до 12г не трябва да са оставяни сами без надзор или непридружени от възрастен 
Проблемът в момента е, че три майки потвърждават, че децата им са им казали, че са били сами за известно време, но тези майки най-вероятно няма да участват в сигнала. Госпожата твърди, че не е оставила децата без надзор, пуснала ги е на пешеходна алея да си купят сладолед. Тя поддържа тази версия. А друго дете казва, че ги е пуснало съвсем сами, те не са виждали госпожите, то се е уплашило да е само и се е върнало до някаква табела, където да чака". т,е, в главицата на това дете се е зародил страх, ако бяха на десет метра разстояние, това дете нямаше да се уплаши. На втория ден дъщеря ми вече предупредена от мен не се е разхождала, а е стояла близо до мястото на срещата, и каза, че след като децата са се събрали, госпожите дошли отнякъде. Което пак потвърждава че визуален контакт не е имало.
 Моето дете което днес е стояло при учителките казва, че не е виждало другите деца, т.е. те са извън погледа на учителките. Аз вярвам на детето си, но в крайна сметка имаме думата на "дългогодишен преподавател" срещу тази на дете.  Обречена ми се вижда малко работата без подкрепа от другите майки.

# 16
  • Мнения: 4 270
Ако имаш възможността и времето, отиди на място на следващата спирка от екскурзията, като за това не уведомяваш никого, дори собственото си дете и наблюдавай какво се случва. Аз бих си прибрала детето, не мога да подложа нито него, нито себе си на такива притеснения.

# 17
  • Мнения: 10 380
Не могат ли да им организират някакви занимания, посещения в музеи, игри ... или това не им влиза в задълженията.
Децата имат много организирани забавления, музеи, екскурзии. И там госпожите са с тях, докато са в басейна също госпожите са там и ги наблюдават... Но просто всеки ден има по един едночасов период, в който децата се разхождат сами, обикновено в центъра на някой град.

Хубваво де, учителките нямат ли право на 1 час въздух.. както и децата ?
Аз го разбирам така - спрели са на центъра - пешеходна зона - или близо до парк/катерушки.. и децата си щъкат насам-натам и след час при г-жите.
Помня едно време в Благоевград чак на мач ходихме на стадиона (нямам спомен как сме стигнали  Laughing - но с момчетата тарам-паджик - гледахме мача и се върнахме обратно). Никаква драма не е имало  (4 или 5 клас) newsm78

Пнакога като чета направо ги задушавате от обгрижване  Rolling Eyes Утре ще им се наложи да попаднат в ситуация - тогава кой ще им обуе чорапите  Tired

# 18
  • Варна
  • Мнения: 192
Имат разбира се. Никой не оспорва правото им на почивка.
Но децата в този момент НЕ са в полезрението им.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 36 600
Госпожите могат да си получат "въздуха" след работно време. Поели са ангажимент за тези деца. Изобщо не става дума за задушаване от обгрижване.

Наистина, ако можете следващия път отидете и някъде отстрани проследете как преминава обикновено една такава екскурзия. Без да казвате на никого.

# 20
  • Мнения: 11 984
Да, учителките имат право на "въздух", но могат една на друга да си наглеждат групите. Едно е да заведеш децата на безопасно място и отдалеч да наблюдаваш какво се случва, друго е въобще да не знаеш какво правят в продължение на два часа. През 1986-та за пръв и единствен път ме пуснаха на лагер в Късовци. Малко селце, бяхме в климатичното училище. Бях една от най-големите. До магазинчето можехме да излизаме само с изрично разрешение на учителя на групата и веднага се прибирахме. В Плачковци и Трявна на водеха групово, не са ни оставили да се мотаем,  докато те си пият кафето. За учителите лагерът и екскурзията са работа на 24-часова смяна. Това е изключителна отговорност за живота на децата денонощно, докато ги предадат живи и здрави на родителите. Тъй като става въпрос за 8-9 годишни деца имате право да имате претенции. Кой ще отговаря ако дете се изгуби, блъсне го кола, отвлекат го, или направи нещо животозастрашаващо? Аз не просто бих отишла на следващата точка, но и бих взела детето си без да се обадя и без да ме видят другите деца и да я наблюдавам тогава какво ще направи.

# 21
  • Мнения: X
Оставянето на деца сами в непознат град, та било и в пешеходната зона, няма нищо общо с правото на въздух на учителките. Плаща им се, за да внимават децата да са в безопасност. Въздух- в извънработното им време.

# 22
  • Мнения: 4 270

Хубваво де, учителките нямат ли право на 1 час въздух.. както и децата ?
Аз го разбирам така - спрели са на центъра - пешеходна зона - или близо до парк/катерушки.. и децата си щъкат насам-натам и след час при г-жите.
Помня едно време в Благоевград чак на мач ходихме на стадиона (нямам спомен как сме стигнали  Laughing - но с момчетата тарам-паджик - гледахме мача и се върнахме обратно). Никаква драма не е имало  (4 или 5 клас) newsm78

Пнакога като чета направо ги задушавате от обгрижване  Rolling Eyes Утре ще им се наложи да попаднат в ситуация - тогава кой ще им обуе чорапите  Tired
Нямат право на нищо извън това да се грижат за безопасността на децата, които са поверени на грижите им. Ако се чувстват изхабени, да си стоят вкъщи. Малко ли деца пострадаха от самонадеяни възпитатели?

# 23
  • Варна
  • Мнения: 192
Така е, не става въпрос за деца играещи на поляната с топка, а госпожите седнали на сянка да хвърлят по едно око. Става въпрос за деца, които са оставени сами решават къде да отидат. За жалост на тази възраст те са и много любопитни, могат лесно да се отнесат и да забравят и време да следят и пътя за връщане да помнят. Аз лично не вярвам в способностите на моята дъщеря в трезва преценка и разумно поведение. Независимо от направения подробен инструктаж.

# 24
  • Мнения: 233
Дефектът не е в теб. Проблемът е, че нямаш подкрепа от директорката.

# 25
  • Мнения: 6 668
Това направо е престъпна безотговорност от страна на учителката.Какво значи "да си вземе въздух 1 час"?Ако толкова и е свръх усилията да води деца по екскурзии, да не се захваща.На същата възраст си спомням , че са ни водили и нас и бяхме постоянно с учителката-по паметници, музеи и на разходка.
Наистина това е нехайно и пренебрежително отношение към отговорностите и задълженията на учителите на такова място.Ами наистина- ако някое дете пострада докато тя си пие кафето?Или онова дете, което беше останало само да чака до табелата беше станало жертва на насилие?
Как е възможно тази жена да е толкова спокойна и чак да прави скандали,че и се бъркат родителите? ooooh!

# 26
  • Мнения: 7 325

Хубваво де, учителките нямат ли право на 1 час въздух.. както и децата ?

Не, нямат право на нищо, което застрашава сигурността на децата. А 7-8-9 год. оставени без надзор са деца в риск. И не става въпрос за обуване на чорапи, а за неспазване на служебните задължения. Щом си поел отговорност за тези деца трябва да си сигурен във всяка една минута, че са в безопасност. Ако недай си Боже се случи нещо, какво правим?

# 27
  • Мнения: 11 984
Фрозен, прави скандал и вдига пушилка, като вид самозащита. Всъщност някои туроператори плащат "дневни" на учителите, за да ги предпочитат. Естествено тези пари се калкулират в цената, която плащат децата. Не бих се доверила на ръководител, който отказва информация за туроператор, условия и т.н. Същата тази информация се подава към РУО, за да разрешат извеждане на децата от училище. Учителката се е уплашила, че мястото й може да изстине. Явно тя не се чувства на работа, а на почивка. Ами отрежете й клона, на който седи и пуснете жалба в РУО. Дано от това безхаберие не пострада някое дете.

# 28
  • Мнения: 10 380
Туроператорите не се ли избират и утвърждават от директорите?
Не може всеки учител да си ходи както иска с който й е по-симпатичен? Поне при нас е така...

Екскурзията от у-ще ли е организирана или друго?

# 29
  • Варна
  • Мнения: 192
Екскурзията от у-ще ли е организирана или друго?
От училище. И в първи и във втори клас лагерите и още две екскурзии бяха организирани от един и същи туроператор. Уточнявам, че когато изрично поисках информация за организатора, частична такава ми беше дадена. Не ми е отказана информация.  Но както се разбра после, това мое искане бее коментирано като наглост и "Какви са те бе, нищо няма да им казваш" (когато не знаеха, че ги слушам)

Единственото доказателство затова, че съм ги чула е едночасовата продължителност на разговора в регистъра на телефоните ни.

Общи условия

Активация на акаунт