Имат ли "пол" умалителните имена?

  • 10 401
  • 105
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 17 546
Все пак става въпрос за умалително - т.е. име за нещо малко, каквото е и малкото дете. Simple Smile
Малкото дете расте и става голям човек, но малкото име, което близките са му сложили, си остава обикновено докато човекът е жив. Затова е добре да се мисли какво име са дава и какво после се лепва... Никой не си избира името сам, но дължим на децата си поне това като начало.

# 16
  • Мнения: 1 466
Все пак става въпрос за умалително - т.е. име за нещо малко, каквото е и малкото дете. Simple Smile
Малкото дете расте и става голям човек, но малкото име, което близките са му сложили, си остава обикновено докато човекът е жив. Затова е добре да се мисли какво име са дава и какво после се лепва... Никой не си избира името сам, но дължим на децата си поне това като начало.

Остава си само в семейството, където той или тя остава винаги дете на родителите си. Честно казано, не познавам нито един възрастен Сашко. С времето става Сашо в ученическите години, до Александър Петров в службата. Рядко някой извън семейството и близките нарича човекът с умалително след като е пораснал. А и ако на човекът му е комфортно и сам се представя като Ели (Например Ели Маркес), то какъв е проблемът? А и често се минава през толкова прякори, дадени от съученици и останали за цял живот, които са къде-къде по-неподходящи и осмиващи от умалителното му име.

Съгласна съм разбира се, че трябва да се внимава името да не е осмиващо или грозно и детето да е обект на подигравки от това, за това ѝ повдигнах темата, но ме интересуват конкретно тези умалителни, които са характерни за противоположен пол дали са такива. То иначе за мен имена като Къна или Гина и други подобни, и без да са умалителни биха причинили дискомфорт на детето.

Последна редакция: сб, 01 юли 2017, 20:38 от Есен Снежнобяла

# 17
  • Мнения: 17 546
О, преди година пенсионирахме един точно Сашко...

# 18
  • Варна
  • Мнения: 1 750
За мен имат пол и ми е странно на момче да се казва Ани или Еми. Не възприемам и Венци или Влади за момиче.
Като цяло не харесвам галените имена, предпочитам целите. Дразня се на напъните на хората да си изсмучат от пръстите галено име, даже когато името не предполага да има такова. "Любимите" ми галените са с чо/ка накрая в зависимост от пола.
Когато мислихме име за детето много иначе прекрасни имена отпаднаха заради кофти галени.
Прякорите са отделна тема, те може и да нямат нищо общо с името.
Познавам и хора на които целите им имена са галена форма- Тошко, Ваньо, Дани (момче). Не ми звучи добре за възрастен мъж.

# 19
  • Мнения: 18 551
Влади,Дени?,Венци,Алекс, Боби,Ники,Вики също и на мен не ми допадат,за момиче.За мен са типично мъжки и не ми звучи добре.Деси,за мъж или пък Стаси е лигаво,за момче,както и примерно на Станимира-Стани да й се каже,къде-къде е по-добре Мира.😊 Доскоро не бях чувала на момче да му се казва Стаси ?
Такива имена от мъжки-женски с едно А накрая не ги харесвам.

# 20
  • Мнения: 17 546
Познавам и хора на които целите им имена са галена форма- Тошко, Ваньо, Дани (момче). Не ми звучи добре за възрастен мъж.
Винаги съм се впечатлявала от идиотски имена.  Laughing Как може на една майка да и хрумне да си кръсти детето по такъв шантав начин, нямам разумен отговор. Когато е вкупом с наследена смешна или странна фамилия, вече става повече от невероятно.
Бащата на мой колега се казва Бебчо, редом с фамилията Динчин. На друг колега майката е Хубавица с фамилия Пижова (самият той също е Пижов).
Мога да посоча още странни имена с още по-странни фамилии. Имам чувството, че нарочно са ги съчетавали да са максимално идиотски...

# 21
  • Мнения: 18 551
Аз познавам детенце-момиченце Пепи!зИ тя си има галено,да не мислите,че няма 😁

# 22
  • Варна
  • Мнения: 1 750
Бебчо ме уби, честно. Да не е галено на друго име, сина на Халваджиян нали е Бебо на галено, не помня от какво.
И аз не мога да си обясня как ги мислят тези имена, какво презиме ще дадат тези мъже един ден. Айде Тошков става, но Даниев? Или ще си остане Дани за бащино име.
Сетих се за едно момченце на площадката Никола, викаха му Николче.

# 23
  • Мнения: 17 546
Бебчо ме уби, честно. Да не е галено на друго име, сина на Халваджиян нали е Бебо на галено, не помня от какво.
Нене, сина се казва Бебчов Laughing

# 24
  • София
  • Мнения: 38 475
С арменските имена е още по-зле. Никой не може да ги произнесе, затова се измислят всякакви галени.
Сега се сетих, че аз и мм имахме едни по-фешън галени имена сред компаниите, с които излизахме преди, но сега никой не ни казва така.

Последна редакция: вт, 04 юли 2017, 08:38 от Free Agent

# 25
  • Мнения: 2 754
Синът ми е Симеон и докато беше съвсем малък ми звучеше нормално да го наричаме Мони, макар ММ от самото начало да повтаряше, че това е женско умалително име и не е съгласен. Като стана на 5 г. и на мен започна да ми звучи женствено това обръщение, а и предвид, че в обкръжението имахме поне 3-4 Симони и Моники, които също бяха Мони, постепенно спрях да се обръщам така към него. Покрай мен и роднините също. Сега е почти на 7 г. и всички се обръщаме към него с цялото име. Вариантът Симо и до днес не ми допада и ми звучи грубо.
Аз по принцип не харесвам умалителните имена за мъже. Докато са в детска възраст - да, но после ми звучат някак странно. Не мога да нарека един мъж Ники, Вики, Влади и т.н. ММ е наричан от всички Боби, но аз така и не успях да си извъртя езика и да го нарека с това име. Винаги се обръщам към него с цялото име (което също е 4-буквено).

# 26
  • Мнения: 5 259
Ох, аз още се обръщам към дъщеря си с "Бебона"  Embarassed Първоначално като навърши годинка и си наложихме да спрем всякакви бебосвания и да я наричаме само по име. От зор да наложим името, започнах да ѝ казвам с цялото име, а то е дълго, 5 срички е.
Наложих го аз, ама Бебона все още ми изскача от устата от време на време. Наесен ще стане на 2г.
До кога е приемливо да я бебосвам  Thinking

# 27
  • Мнения: 11 908
      Има някои имена, които ми звучат нормално в мъжки и женски вариант: Например, в звателна форма и Сашо и Саша са "Саше", Бояна и Боян, както и Борис са Боби, Никол и Никола са Ники.

      Във Врачанско за първи път като дете чух да казват на Красимир Краси, както и на Красимира. При нас казват само на момиче Краси, а на момче- Красьо.

       Това,което ми е звучало недобре- Мими на момче,оказа се, че детето се казва Момчил. Също не възприемам "Светле" на Светлин или Светлозар, възприемам го само за Светла.


      Има значение какви са умалителните имена, защото, предполагам,че  към Александър и Виктория ще се обърнат с пълните им имена само ако ги викат на дъската за изпитване/ ако изобщо все още има такова изпитване/Така ми звучат дългите имена, а и не съм чувала някого да се обръща към друг с пълно име, ако е дълго.

# 28
  • Мнения: 17 546
Двама от синовете ми и мъжът ми са с дълги имена. Обръщам се към тях най-често с целите им имена.

# 29
  • София
  • Мнения: 44 084
Някои имат, някои не - Мими, Ели, Еми, Ани, например не бих  ползвала за момче, както и Венци за момиче.... има обаче и съвсем унисекс - т.е. напълно приети да бъдат насочени и към двата пола  умалителни.

Общи условия

Активация на акаунт