Бременна съм, ще си търся работа

  • 15 215
  • 143
  •   1
Отговори
# 45
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 749
Използвам темата, за да задам въпроса си.

Точно преди да изляза по майчинство с първото си дете (2009) ме съкратиха. Получавах майчинство и след година и четири месеца започнах работа, но този период (около година и четири месеца) не ми се води за трудов стаж. Има ли как въпросният период все пак да се зачете за трудов стаж?

# 46
  • Мнения: 5 108
кукумицинка и Вълшебство +10000000
Да не забравяме и парите, които работодотелят осчетоводява като ФРЗ, но всъщност остават в него. Чиста работа? Не мислА Smiley

Лита, знам че напълно легално можеш да си внесеш със задна дата осигуровки за времето на следването, за да ти се счита за трудов стаж, но за друг период на незаетост нямам идея. Консултирай се със счетоводител...

# 47
  • Мнения: 2 502
“системата“ е направена, за да подкрепи хората в нужда. аз пО не разбирам когато осигурени финансово майки ползват пълно майчинство, вземат си еднократната помощ при раждане и т.н. благинки, защото им се полагало и им “дават“, а не защото имат нужда от тези пари.

Коя система е направена, за да подкрепя хората в нужда? Или не правиш разлика между системата за социално подпомагане и данъчно-осигурителната система? Ако си човек в нужда, отиваш и го доказваш пред съответните органи, не ти дават парите на доверие. Ако си си изработил парите за майчинство, пенсия и пр. имаш право да си ги вземеш. Държавата разчита, освен тях, да изработиш и онези пари, с които подпомагат хората в нужда. Щото няма как всички да сме в нужда. Все трябва да има и някой будала, който да изкара парите за нуждата.

Относно нуждата - преди месеци заедно с няколко дами от форума помагахме известно време на майка с 2 деца, която буквално нямаше пари да купи храна. Жената къде ли не беше обиколила и все някакви абсурдни причини я деляха от обезщетение. Социалната система в България е всичко друго, но не и ориентирана към нуждаещи се. И човек докато доказва, че е в нужда, кой знае колко време може да мине и дали имаш това време.

# 48
  • Мнения: 4 087
Да не забравяме, че бащите също внасят фонд майчинство, така че баланса едва ли ще е отрицателен някога. Отрицателен е най-вече заради едни други схемаджии, дето и ден нямат работен, а имат по 1000 деца. Аз съм за подобни "дребни" схеми, както съм и за индивидуални партиди за социално и здравно осигуряване, точно щото само внасям, а когато се наложи да ползвам, все съм в схема, за да ми се полага. Ай мерси  Crossing Arms Crossing Arms

# 49
  • Мнения: 6 547
Вълшебство, договорът не е фиктивен - със сключването му страните се намират в реално трудово правоотношение с всичките му последици, вкл. задължението да се внасят данъци и осигуровки, т.е. никой не ощетява държавата. това дали някой ще му работи или не си е проблем на работодателя. ако ползва болнични, първите три дни от него пак са за сметка на работодателя. у кого точно възбужда/ поддържа заблуждение?
при точенето на ддс няма облагаема доставка, а се ползва данъчен кредит на база неверни документи, сравняваш круши с дини.
mardji1 , да, системата не е справедлива, но в цял свят никой още не е открил съвършената социална система. надявам се някой ден у нас да имаме по-добра система, която да позволява по-справедливо разпределение на ресурсите, но... мечти...

# 50
  • Мнения: 5 108
sylviana, в случая договорът е фиктивен и работодателят извършва нарушение и измама. Той декларира, че плаща една заплата, но парите реално не напускат фирмата, т.е. счетоводно ги е дал като ФРЗ, но реално не е дал заплата а си ги задържа. Тези пари вече са в сивия сектор. Той декларира, че от приходите си изплаща осигуровки и данъци на свой служител, а реално парите идват от фиктивно назначения, т.е. парите които той вади от своя фирмен бюджет си ги прибира и тях в черната каса. Осчетоводяват се някакви операции, но реално работодателят не извършва никакви плащания от неговите фирмени пари. Това е измама, разбираш ли го сега? И само ти си мислиш че не ощетява държавата, къде отиват парите, които той е декларирал че е взел от фирмения бюджет за да плати данъци и осигуровки на фиктивната служителка, а реално е пъхнал в джоба?
Системата в Скандинавските страни ти взема 50% от заработката като данъци и осигуровки, как пък там всички са такива балъци че си плащат и ходят с коремите на работа, че и нямат толкова дълго платено майчинство като тук...

Ееей, цък-цък, само тука има такива мъдри хора, забременяват си, контактни са и имат приятели да им услужат с едно фиктивно договорче и маааалка измамка и си взимат майчинство без да се бъхтят... цък-цък... (да не се превъзбуди някой от кеф, това е ирония Grinning Grinning Grinning )

# 51
  • Мнения: 18 956
Да не забравяме, че бащите също внасят фонд майчинство, така че баланса едва ли ще е отрицателен някога. Отрицателен е най-вече заради едни други схемаджии, дето и ден нямат работен, а имат по 1000 деца. Аз съм за подобни "дребни" схеми, както съм и за индивидуални партиди за социално и здравно осигуряване, точно щото само внасям, а когато се наложи да ползвам, все съм в схема, за да ми се полага. Ай мерси  Crossing Arms Crossing Arms

Разбира се, че е отрицателен балансът за всеки индивидуален случай. Въпросът е кога ще станат прекалено много маймуните на клона с подобни мераци, защото тези пари останалите трябва да ги внесат, за да не е като цяло отрицателен балансът. Не видя ли, че си правят сметка, не само майчинство да взимат, но и докато са в болничен, плащайки минималните осигуровки, да взимат 80% от заплатата. Да не мислиш, че циганките с многото деца се уреждат на фиктивна работа във фирми за да взимат по минимум 400 лв. средно месечно за 2 години майчинство и болнични през време на бременността? Взимат социалното майчинство от 100 лева за 1 година. И не е казано, че бащите внасят фонд майчинство и пенсионни осигуровки, може да не работят или да работят на черно. Наскоро един случай имаше - бащата на малко дете починал (кофти наистина), майката си търси правата, кого да съди, че детето няма право на наследствена пенсия, защото бащата на 30+ години е нямал и минималните 5 години стаж с необходимото осигуряване. На 30+ години поне 10 години стаж може да се направят.

# 52
  • Мнения: 6 547
purpletka, ти хубаво я разцъка схемата, но авторката никъде не каза, че ще прави точно това. освен това влизат пари в държавни бюджет, а отношенията между приятеля и авторката са частноправни - платил, не платил, кой ги е извадил, това ги касае тях двамата. трудов договор има, утре ако им се влошат отношенията, а тя е с дете на ръце ха познай как ще я уволни  Twisted Evil

# 53
  • Мнения: 4 711
Използвам темата, за да задам въпроса си.

Точно преди да изляза по майчинство с първото си дете (2009) ме съкратиха. Получавах майчинство и след година и четири месеца започнах работа, но този период (около година и четири месеца) не ми се води за трудов стаж. Има ли как въпросният период все пак да се зачете за трудов стаж?
Попитах сестра ми счетоводил и каза, че няма. Без трудов договор няма как.

А през въпросното време били ли се на борсата?

# 54
  • Мнения: 6 547
Лита, ако си била регистрирана в бюро по труда като безработна и си получава обезщетение за безработица, това време се признава за трудов стаж.

# 55
  • Мнения: 4 711
Лита, ако си била регистрирана в бюро по труда като безработна и си получава обезщетение за безработица, това време се признава за трудов стаж.
И аз за това попитах Simple Smile

През 2014г. ме съкратиха и бях 8 месеца на борсата. Този период ми се води като стаж.

# 56
  • Мнения: 5 108
purpletka, ти хубаво я разцъка схемата, но авторката никъде не каза, че ще прави точно това. освен това влизат пари в държавни бюджет, а отношенията между приятеля и авторката са частноправни - платил, не платил, кой ги е извадил, това ги касае тях двамата. трудов договор има, утре ако им се влошат отношенията, а тя е с дете на ръце ха познай как ще я уволни  Twisted Evil
Всъщност при наличие на трудов договор, отношенията са трудовоправни. И за държавата има огромно значение тези пари дето уж ги дава за заплата, осигуровки и данъци, но всъщост си ги прибира къде отиват...

# 57
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 850
purpletka, ти хубаво я разцъка схемата, но авторката никъде не каза, че ще прави точно това. освен това влизат пари в държавни бюджет, а отношенията между приятеля и авторката са частноправни - платил, не платил, кой ги е извадил, това ги касае тях двамата. трудов договор има, утре ако им се влошат отношенията, а тя е с дете на ръце ха познай как ще я уволни  Twisted Evil

Викаш и да не плаща заплати - частноправна работата, иначе, че искаха да има наказание и по НК за неизплатени заплати .. що се бъркат тея хора в частноправните работи ?   Laughing
А това, че може да се отклони и плащането на данък поради формирането на изкуствени разходи за заплати и осигуровки ?
Да не говорим, че не знам кое е реалното на договор, сключен с идеята, да не се предостави предмета на договора т.е. работна сила ?   newsm78

И решения на съда си има по темата колко не е престъпление, да не изпаднат хората в заблуда   Peace

 



# 58
  • Мнения: 6 547
Вълшебство, спекулираш, говорим за конкретната ситуация  Laughing върху сумата ще се плати 10% ддфл, а не 10% корпоративен, къде е разликата, освен в счетоводното оформяне?

# 59
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 850
Вълшебство, спекулираш, говорим за конкретната ситуация  Laughing върху сумата ще се плати 10% ддфл, а не 10% корпоративен, къде е разликата, освен в счетоводното оформяне?

Идеята беше, че по същество не е законно и по същество е престъпление. Защото една дама преди Вас обесняваше как видиш ли тези дето си плащат и стоят до 45 дни преди раждане са будали и т.н.

Иначе има решения съдебни както вече казах, имаше преди време и цели фирми, които се занимаваха само с това и всичките им служителки бяха бременни.  Mr. Green Те за това станаха две години назад, за това и помощите за студентки придобиха вида в които са сега, заради ей такива изпълнения.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт