Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 47

  • 48 634
  • 749
  •   2
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
Симптоми, характерни за това заболяване:
  - лесна уморяемост,
  - световъртежи, шум в ушите,
  - отслабена памет,
  - сутрешна подпухналост,
  - затруднено преглъщане, стягане в шията, уголемена жлеза
  - изпотявания, сърцебиене,
  - наддаване на тегло,
  - болки по ставите и мускулите и др.
Достатъчно е наличието на един или на няколко симптома, за да се насочи вниманието към  щитовидната жлеза.

Изследвания, необходими за диагностициране на заболяването - TSH, FT3, FT4, Anti-TPO(MAT) Anti - Tg(TAT)  + ехография при ендокринолог.
НЗОК заплаща изследванията на хормоните: TSH, FT4, Anti-TPO(МАТ)
Скрит текст:
Хормоните TSH и FT4 могат да се назначат и от общопрактикуващия (личния) лекар, по преценка и при необходимост.  Какъв да бъде броят на хормоните и кои да бъдат те, зависи от заболяването, което имате. Това решава лекарят специалист – във Вашия случай – ендокринологът.
Пациенти, страдащи от заболяването „Тиреотоксикоза” (хипертиреоидизъм) се наблюдават диспансерно от лекар - специалист по ендокринология и болести на обмяната - десет години. Консултативните прегледи се провеждат три пъти годишно - със снемане на общ клиничен статус с насоченост към сърдечно-съдовата система, нервна система, храносмилателна система и очен статус, ЕКГ. Един път в годината се изследват хормоните fT4 и TSH, и кръвната захар. Един път на две години имате право на консултация с кардиолог и със специалист по очни болести.


Витамини, минерали, хранителни добавки, подходящи за нас:
- Селен - предпочитайте под формата на l-selenomethionine който е органична форма. Предлага  се от много марки. Има клинични проучвания че дози от 200 mcg редуцират антителата ТАТ и МАТ.
- Витамин Д -важен имуномодулатор, често срещани са ниските му нива при хора с Хашимото. За установяване на дефицит се прави изследване на 25 OH Vitamin D. Избирайте вариант на капки а не таблетки. Най-разпростанен у нас е Вигантол.
- Магнезий
- ОМЕГА 3 помага за възстановяване на имунния баланс и за контролирането на нивата на възпаление в организма.
- Цинк
- Желязо - при установена анемия с липса на желязо
- b12 -при установена анемия с липса на b12
- Пробиотици -често срещано при Хашимото са проблемите с червата и храносмилането
- Енизими и диджестиви -подпомагат храносмилането. Не се употребяват при язва и гастрит.
Съвети:
Скрит текст:
Избягвайте храни, които нарушават функцията на жлезата: 
   -   глутен - протеин, който се намира в ръжта, ечемика и пшеничните култури
   -   прекалено големи количества соеви протеини - прекаляването със соя е доказало отрицателно влияние при хора с хипотиреоидизъм и които пият изкуствени хормони.
   - йод и йодни продукти - има данни че възпалява допълнително щитовидната жлеза при Хашимото. Консултирйте се с ендокринолог дали е подходящ за вас.
Ограничете:
   -   кафе, черен чай, кока кола, енергийни напитки
   -   шоколад
   -   орехи
   -   колбаси

Околната среда, стресът и начинът на живот също оказват голямо влияние.
Отнасяйте се към себе си крайно внимателно:
   -   Не се прегрявайте и не се простудявайте. Не загрявайте с часове на плажа!
   -   Избягвайте ситуации и стрес, които може да ви накарат да се изнервите.
   -   Спете достатъчно, поне 7-8 часа.
   -   Откажете цигарите! Или поне ги намалете
   -   Увеличете физическата си активност. Но не допускайте да претренирате!
   -    Опитайте йога!

ОТСЛАБНЕТЕ!
   -   Но внимавайте с диетите! Гладуването ни е противопоказно!
   -   Избирайте добре балансирани и дългосрочни режими.
   -   Ограничете въглехидратите (особено бързите), наблягайте на протеини (нетлъсто месо, риба, млечни, яйца) и зеленчуци.
   Имаме постигнати добри резултати с 90 дневна диетаЗоната на д-р Бари Сиърс, по която работят и някои  български диетолози.

При засилен косопад и отпадналост или наднормено тегло
-За косопад да се провери за анемия. Изследването на феритин показва какви са запасите на желязо в организмът при резултат около долна граница обърнете се към хематолог.
- при наднормено тегло може да са касае за инсулинова резистентност обърнете се към еднокринолог който може да поиска да направите ОГТТ.

за хранителните добавки/селен - последните страници на тема 38 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=860143.705;topicrefid=20

За тези, които проявяват интерес към алтернативно лечение - тук

Търсете информация в нета – има предостатъчно!
Не се доверявайте сляпо на всичко прочетено!
Не се самолекувайте!


Специалисти ендокринолози, от които сме доволни
Скрит текст:
СОФИЯ
 -  д-р Катя Тодорова - Преглежда в Плевен и София.
GSM на д-р Тодорова 0888 408 203

 - д-р  Емил Начев  - Частен кабинет в МЦ Панацея - тел. 02/952 39 35.
Частен прием в Майчин дом (влизаш през главния вход на МД, след 5 метра тръгваш по коридора в дясно. Минаваш го целия и в ляво има стълби, слизаш 1 етаж надолу, завиваш два пъти на дясно и пак в десния коридор търсиш кабинет 10) - София.
GSM на д-р Начев - 0888 896 843

 -  проф. д-р Здравко Каменов –  Частен прием в Клиника по ендокринология УМБАЛ "Александровска", Прегледи с талони от ЗК МЦ "Лора" - ул. "Позитано" 10, тел.: 02/980-80-65,
 GSM на д-р Каменов 0887 726 683

ВАРНА
д-р Николай Райков

ПЛОВДИВ
УМБАЛ „Свети Георги”
д-р Нончев - ул. "Ангиста" 3,  0888492828 -следобед

д-р Мечкаров - Ул."Арабаконак" №2, Пловдив
Пловдив, Ул."Арабаконак" №2
032 960 480 ; 0888 945 187

СТАРА ЗАГОРА
д-р Емилена Вучкова - Болница "Ритъм",  042/615000

ПЛЕВЕН
МЦ "Клиничен институт за репродуктивна медицина"

БУРГАС
д-р Димитрова - Поликлиника "Бургас", бул. "Ст.Стамболов" 132, срещу х-л Космос
Тел. 056/865473

Проверка за лекари, които работят със здравна каса

 
Заболявания на щитовидната жлеза и лечение - информация на английски тук: Stop the Thyroid Madness 
Thyroid pharmacist - Dr. Izabella Wentz

Какво е автоимунен протокол - тук: постовете на Agressiva №644 и сл.
виж и - http://www.thepaleomom.com/autoimmunity/the-autoimmune-protocol

Взаимодействие между ТИРОКСИН  и ДРУГИ ЛЕКАРСТВА
Скрит текст:
Препоръки от холандската асоциация при щитовидно болни:
   Таблетките левотироксин се приемат сутрин на гладно или вечер преди лягане (тогава дозата за постигане на еутиреоидно състояние като цяло е по-ниска). Абсорбцията на лекарството се повлиява от едновременния прием на жлъчни соли, антиацидни медикаменти, препарати, съдържащи желязо, калциев карбонат, алуминиев хидроксид и Sucralfate. Те трябва да се приемат с разлика от 2 до 4 часа от времето за приемане на тиреоидния хормон. Някои ензимни индуктори като Phenytoin, Carbamazepine, Fenobarbital и Rifampicin причиняват бързо метаболизиране и ускорен клирънс на левотироксин, което налага повишаване на дозата му.
  Магнезия се пие с 4 часа разлика,
 желязото - 8 часа след прием на л-тироксин и поне 10 часа преди следващия л-тироксин Wink 

      Уведомете Вашия лекар, ако приемате някое от следните лекарства, тъй като Еутирокс може да окаже влияние върху техния ефект:
-    Антидиабетни лекарства (лекарства, понижаващи кръвната захар):
Еутирокс може да намали ефекта на Вашето антидиабетно лекарство, така че може да имате нужда от допълнителни изследвания на нивата на кръвната захар, особено в началото на лечението с Еутирокс. Докато приемате Еутирокс, може да се наложи корекция в дозата на Вашето антидиабетно лекарство.
-    Кумаринови производни (лекарства, използвани за предотвратяване на кръвосъсирването):
Еутирокс може да засили ефекта на тези лекарства, така че показателите на кръвосъсирването трябва да се изследват редовно, особено в началото на лечението с Еутирокс. Докато приемате Еутирокс, може да се наложи корекция в дозата на кумарина.
Убедете се, че се придържате към препоръчваните интервали за прием, ако трябва да приемате следните лекарства:
-    Лекарства, които се свързват с жлъчните киселини и понижават високия холестерол (като холестирамин или холестипол):
Убедете се, че сте приели Еутирокс 4-5 часа преди тези лекарства, тъй като те могат да блокират абсорбцията на Еутирокс от червата,
-   Антиациди (за облекчаване на киселините в стомаха), сукралфат (за язви на стомаха или червата), други алуминий съдържащи лекарства, желязо съдържащи лекарства, калциев карбонат: Убедете се, че сте приели Еутирокс поне 2 часа преди тези лекарства, тъй като в противен случай те могат да намалят ефекта на Еутирокс.

    Уведомете Вашия лекар, ако приемате някое от следните лекарства, тъй като те могат да намалят ефекта на Еутирокс:
-    пропилтиоурацил (антитиреоидно лекарство),
-    глюкокортикоиди   (противоалергични   и   противовъзпалителни лекарства),
-    бета блокери (лекарства, понижаващи кръвното налягане, използвани и за лечение на сърдечни заболявания),
-    сертралин (антидепресивно лекарство),
-    хлорохин или прогванил (лекарства за профилактика или лечение на малария),
-    лекарства, активиращи определени чернодробни ензими, като барбитурати (успокоителни, сънотворни лекарства),
-    естроген съдържащи лекарства, използвани като хормонозаместителна терапия по време или след менопаузата Или за предпазване от забременяване.


    Информирайте Вашия лекар, ако приемате някое от следните лекарства, тъй като те могат да усилят ефекта на Еутирокс:
-    салицилати (лекарства, използвани за облекчаване на болката и за понижаване на температурата),
-   дикумарол (лекарство за предотвратяване на кръвосъсирването),
-    фуроземид във високи дози от 250 тд (диуретично лекарство),
-    клофибрат (лекарство за понижаване на кръвните липиди),
-    фенитоин (антиепилептично лекарство).


Уведомете Вашия лекар ако приемате протеазни инхибитори (лекарства за лечение на СПИН), тъй като те могат да повлияят на ефекта на Еутирокс. Може да е необходимо редовно изследване на нивата на тироидните Ви хормони. Възможно е и коригиране на дозата на Еутирокс.
     Уведомете Вашия лекар, ако приемате амиодарон (лекарство, използвано за лечение на неправилния сърдечен ритъм), тъй като това лекарство може да окаже ефект върху функцията и активността на Вашата тиреоидна жлеза.

Ако се нуждаете от диагностично изследване или сканиране с йод съдържащо рентгеноконтрастно вещество, съобщете на Вашия лекар, че приемате Еутирокс, тъй като може да Ви бъде поставена инжекция, която да повлияе функцията на тиреоидната Ви жлеза.
Моля информирайте Вашия лекар или фармацевт, ако приемате или наскоро сте приемал и други лекарства, включително и такива, отпускани без рецепта.

Тиреоидните хормони не са подходящи за намаляване на теглото. Ако нивото на тиреоидните Ви хормони е в границите на нормата, приемът на тиреоидни хормони ще намали теглото Ви. Ако повишите дозата без специална препоръка от Вашия лекар, могат да възникнат сериозни или дори животозастрашаващи нежелани реакции.

Задължително на всяко новородено се прави изследване на щитовидната жлеза ОЩЕ в родилния дом и ако всичко е наред, НЕ пращат резултати.
 - виж Диди6, пост 125, с.10   


С Хашимото се забременява! И се раждат здрави деца!

Какво е желателно да е ТСХ преди и по време на бременност:

TSH < 2,5 - преди бременност
TSH < 1,0 - в първи триместър
TSH < 2,5 - във втори и трети триместър

по инфо от magnet_for_happiness

Нашите мамчета:
Коко*, ioli , Icyangel, Gerundia, Renewlucky77 , joya, Мери, Диди6, Karolin@Слънчева,magnet_for_happiness, Niкolovi , dion, mimi83api, Бърди, niko11, GaliAnn, tonivil, Little Evil, petience, , Radost, Fever, m-i, ina.gg, anssi, Lynette, A_vagabоnd, zazaza, Small Sun, *starlet* , MagicGR, s_kov, Doni M, джуджанка, ioli, Петя78, Монако, vili79The Flower, titty, Пепеляшка*, Шмати, Evvaa, Little Evil, dion, smiley_girl, svetla81, милинка, Niq_23, ElizabettLyub, alllure, catty m, rendence, I Am Ruth, Мон..., Arhinora, yara, Сънчи - Пънчи, lilly_aldrin, kokona20,jonka62, magnet_for_happiness, Gugito, ymemansi, Titanka,mama Irina,rendence, Елч, adyto, Bim-bam-bum


Чакаме да ни зарадват:
Bimbi, г-ца Магнетична

Старите теми:

# 1
  • Мнения: 4 322
Мон...,благодаря за темата. bouquet Hug bouquet
Има ли някой на натурален хормон?

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
Направих темата набързо, не съм и чела много назад, ако нещо важно съм пропуснала, ако има нещо за редактиране, казвайте докато е време  Peace

И, разбира се: спокойствие, хубави резултати и много приятни емоции ви желая  Hug

Има ли някой на натурален хормон?
В последно време се пишат много противоречиви неща за него... Нямам впечатления, не съм пробвала, но и сякаш не бих опитала  Peace

Последна редакция: нд, 09 юли 2017, 00:33 от Мон...

# 3
  • някъде
  • Мнения: 4 954
Благодаря за темата bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 6 010
И аз благодаря за темата  bouquet

Вчера ми дойде и като свърши ще пусна TSH, дано имаме зелена светлина и да започваме опитите Simple Smile

# 5
  • Мнения: 5 792
И аз благодаря за новата тема! bouquet

Нека оползотворим на макс хубавото време и да борим болестите с позитивно настроение! dance

# 6
  • Мнения: 910
Благодаря за темичката.
Лаленце, дано получите зелена светлина. Успех  Hug

# 7
  • Мнения: 4 097
Благодаря за темата!
Тази или другата седмица и аз ще ходя да пускам TSH, сигурно и Б12 ще изследвам, поне да е с един път бодене всичко.

# 8
  • Мнения: 8
И аз като една Хашимотка се записвам в темата  Wink

# 9
  • Мнения: 92
Благодаря за темата Simple Smile

аз изчаквам да направя месец на Еутирокс и ще пусна и аз изследвания (мисля и Б12 и вит.Д).

Има ли някой на натурален хормон?

Споделете, моля, и на мен ми е интересно какъв е вашият опит. В нета определено има различни мнения, а повечето са позитивни... Все пак ендокринолозите в бг май не са склонни да изписват подобно лечение?

Хубави емоции и резултати желая Simple Smile

# 10
  • Мнения: 4 322
И аз нямам опит.Чета в една щитовидна група и им се радвам на резултатите.Гледам ,че са еднакви с тези с комбинираната терапия с Т4 и Т3.Но и повечето са минали през АИП.
Отложила съм го до излизането на книгата и есента ще опитам.
Някой ходил ли е на семинара на Весела Пенкова за автоим.тиреоидит на Хашимото?

# 11
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Записвам се при вас със смесени чувства. Поставиха ми диагнозата миналия месец, малко ненадейно и неочаквано за мен. Имах и продължавам да имам от симптомите, описани в първия пост. Общо взето историята е такава:
Скрит текст:
Всяка година си ходя профилактично при ЛЛ. Освен стандартната кръвна картина, миналата година изследвах и TSH. Не помня какъв беше резултатът, но беше в рамките на референтните граници и считах, че всичко е ок. Обаче качването на килограми продължи, започна видим косопад. Задъхване и сърцебиене все така си имаше. Не съм станала драстично по-пълна, но нито се харесвам, нито се чувствам комфортно така. Потя се много.
Така изкарах до тази пролет, когато исках отново направление за кръв, урина и TSH от личната, а се оказа, че понеже съм "здрава", ми се признават миналогодишните изследвания. Тогава поисках направление за АГ, за да направя профилактичен преглед и там. Стана така, че гинекологът ме насочи към изследване на TSH, FT3 и FT4. И понеже там някъде се прокрадна и идеята за втора бременност, а резултатът на TSH беше 3.71, ми даде направление за ендокринолог.
При прегледа с видеозон се установи наличието на малък възел. Според лекаря няма вид на проблемен, не се нуждае от операция, просто си го има. По въпроса за забременяването, започнах прием на Еутирокс 25 mcg с уговорката, че след два месеца ще направя контролно изследване и ще пусна този път двете антитела. На контролното изследване през юни TSН вече беше 2.01. Едното от антителата си беше съвсем в норма. Другото обаче гонеше към 750. Не ме питайте кое, нито 750 чушки ли са или банани. Просто не успявам да помня, колкото и пъти да го прочета, забравям. А едно време не беше така...
Както и да е. Докато ми гледаше изследванията, ендокринологът каза: "Ами да, има си го тиреоидита на Хашимото". А при предишното посещение изобщо не е ставало дума за заболяването, дори в анамнезата на амбулаторния лист си пише просто "планува бременност". На база на новото изследване коригира дозата Еутирокс и сега през ден взимам 2 х 25. Пия вече и селен.
Въпреки лечението теглото ми си е все така. Косопадът и той, вече съвсем се оголват пътечките. Единствено сърцебиенето ми се повлия добре, в смисъл, че нямам вече онова тупуркане, което чувах в тъпанчетата си чак. Лекарят каза да се изследвам отново след два месеца, а ако междувременно забременея, веднага.
Това е, благодаря, че прочетохте.

# 12
  • София
  • Мнения: 45
Някой ходил ли е на семинара на Весела Пенкова за автоим.тиреоидит на Хашимото?

Аз бях на семинара на Веселина през февруари в София. Полезен е - за мен новата информация беше по-малко, понеже огромна част от нея е качена в групата, но смятам, че си струваше.

По отношение на натуралния хормон доц. Малина Петкова даваше рецепта и дозираше, обаче бях чула, че е попрестанала. Доколко е или не е така от личен опит не мога да потвърдя.

Много хора започват сами да вземат натурален хормон - аз обмислям и такъв вариант, но не съм стигнала до него.

Минах и през АИП за период от 2 месеца - по разни причини имам подозрения, че не е моята елиминационна диета.

И също определено зимата е по-удобно време за сходни режими, костен бульон..., но не е невъзможно и в друго време да се провежда - просто лятото е малко по-предизвикателно: Точно през лятото и есента на 2016 г. правих друг вид елиминационна диета - по време на почивки, с много летни изкушения...

Впоследствие при мен се оказа, че млечните не са ОК и занапред, но тогава не ми мина през ума, че няма да мога да върна нещо.

# 13
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Доколкото ми е известно естетвеният хормон има следните плюсове и минуси:

плюсове: Има Т2 и Т1. За Т2 има проучвания, че е също активен хормон, тоест има ползи от него. Особено за хора, чиято жлеза не работи почти, тоест такива, които са на голяма доза Т4, имало смисъл от Т2.
Една таблетка съдържа средно 38 Т4 и 9 Т3, което я прави много лесна за рязане на 4+ части и постигане на физиологични дози Т3, а именно под 3 мкг. Иначе е по-трудно да се реже синтетичния Т3, който е от 25 мкг.
Тоест с добавяне на синтетичен Т4 към 1/4 таблетка ест. хормон много лесно може да се нагодят физиологични дози на Т4 и Т3.
Вътре има тироглобулин, който имал леко забавяш ефект върху действието на Т4 и Т3. Това е особено важно за Т3, защото действието му е само няколко часа.
Аз не съм усетила забавящ ефект, но и честно казано - не съм ползвала естествен хормон много, за да мога да съм категорична, че няма забавящ ефект.

минуси: алергии. Някои хора май можело да получат алергия от самата стрита свинска жлеза (това всъщност представлява естественият хормон)
има много съставки, стабилизатори, някои, от които също може да причинят алергия. Има повече отколкото в синтетичните хормони.
Само в един вид има алуминий, което не е препоръчително естествено. В останалите видове няма.
много трудно може да се поръча, защото нашите лекари не пишат рецепти за ест. хормон и съответно вносът до България не е разрешен и дори и да се поръча (без рецепта, вече по света е направено така, че да се поръчва без рецепта от онлайн аптеки, съвем легитимни и чисти форми на ест. хормон), рискуваме конфискация от митниците.

Питала съм лекари дали изписват ест. хормон. Не. Не са запознати казват.
Малина Петкова изобщо си няма идея как да дозира с естествен хормон. Тя го е изписвала преди на база на ТСХ, без никаква мисъл, че една здрава ЩЖ произвежда не повече от 5-6 мкг Т3, а в една таблетка се съдържат 9 мкг Т3. На мен ми беше казала, че с ТСХ 3 аз съм за 1 таблетка естествен хормон, или за 3/4. Не повече от 1.
При положение че някъде половината от моята ЩЖ оше работи, тоест може да произвежда още Т3 на собствен ход, сещате се, че дори 3/4 таблетка естествен хормон, което би дало 6-7 мкг Т3, ще превиши поне 2 пъти дозата Т3, от която аз се нуждая. Дори и 1/2 таблетка ще ми дойде нефизиологична.
А пък отделно тая доза 6-7 мкг Т3, която се получава от 3/4 таблетка естествен хормон ще ми източи Т4. А пък дозата Т4 от 3/4 таблетка естествен хормон ще възлезе само на смешните 28.5 мкг Т4...
тоест аз ще пия твърде ниска доза Т4, но пък твърде висока Т3, която ще точи допълнително от тоя Т4.
Така че и с естествения хормон пак опираме до добре познатото дозиране по ТСХ.

# 14
  • Мнения: 92
Преглеждам от вчера АИП и малко се позачудих - той е конкретно за хаши или други автоимунни... При мен лекарите са категорични (уж), че не е хаши ... а "обикновен" хипо без изяснен произход.
Някой друг има ли, който да е с обикновен хипо и да е тествал подобен протокол или друг режим успешно?

Общи условия

Активация на акаунт