Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте, вчера дъщеря ми си счупи част от предния зъб при падане в банята. Тя е на 8,5 години и зъбът е постоянен. Зъболекарят каза, че не е засегната пулпата и го изгради с фотополимер. Каза, че зъбът трябва да се наблюдава да не потъмнее и засега това е решението, тъй като е много малка.
Доколкото разбрах проблемът е за запазване виталността на зъба. Но за съжаление зъболекарите предлагат само решения, но и не и начини за превенция даден неблагоприятен сценарий да не се развие. При положение, че реално има висок шанс това да се избегне, тъй като не е засегната пулпата.
Търся контакти на клиники в Европа, където биха предложили и друг вид терапия. Видях, че има проучвания за възстановяване на увредени зъби със стволови клетки. Но за съжаление, тези методи все още не се прилагат. Поне до тази информация стигам аз.
Моля, всеки който разполага с информация за клиники в Европа, които предлагат решение на подобен проблем, да ми пише. Благодаря Ви предварително!

# 1
  • Мнения: 46 489
...засега това е решението, тъй като е много малка...
А какво щеше да е решението, ако беше по-голяма?

Дъщеря ми и майка ми имат такива травми, само изграждане с фотополимер правиха и при двете нищо че едното е дете, другото - възрастен.
Не мисля, че може да се прави нещо повече.

# 2
  • Мнения: 10
Фасета, полукоронка или коронка - но след като спре растежа на зъбите

# 3
  • Мнения: 46 489
От моя опит - и при деца, и при възрастни правят коронка, ако се налага, ако не, само се изгражда с фотополимер.
Майка ми се консултира с няколко стоматолога, но всички бяха на мнение, че щом зъбът е здрав, т.е. не е засегнато нищо сериозно, няма смисъл да се пили и да му се причиняват още щети.
Ако потъмнее или травмата е стигнала навътре, тогава.
И при децата, ако се налага правят коронка. При моето дете пострадалите зъби бяха 2. Другият беше пострадал по-сериозно, пукнат в основата, нямаше как да го оставят така, извадиха нерва и го изпилиха, без значение, че е на 12 г., с идеята да сложат щифт и коронка. За съжаление при пиленето се оказа, че пукнатината е много навътре, чак в корена и се наложи да го извадят.

Травмата ви е лека, всичко ще е наред, не го мисли  Hug

# 4
  • Мнения: 10


Травмата ви е лека, всичко ще е наред, не го мисли  Hug

Благодаря за хубавите думи, но наистина не мога да спра да мисля за това. Ще се побъркам. Парчето, което липсва от зъба й, е половината от това, което беше. Зъбките й са все още къси, защото в момента все още растат.

Моля, ако някой знае начин за запазване виталността на зъба, да се включи. Останалите й зъби са здрави и нямат никакъв проблем, което до известна степен ме успокоява. Но искам да направя каквото зависи от мен, за да се запази и този зъб. Все пак зъболекарката ме предупреди, че зъбът може да загуби виталността си, но не може да даде съвет как да се намали риска от това. Бих се обърнала и към зъболекар в чужбина, стига да знам, че това е най-доброто за детето. Ако някой може да помогне с препоръки, ще съм много благодарна.

# 5
  • Мнения: 3 651
Здарвейте,
дъщеря ми си счупи двата предни зъба миналото лято. За щастие не е засегнат нерва, а е само долната част, единственото което правим е да тестваме зъба през няколко месеца дали е жив и да доизградим ако има нещо счупено. След като израстнат всички постоянни зъби може да се мисли за постоянно изграждане с цирконий. Не преди това.
Така че можеш единствено да чакаш и да тествате през известно време дали нерва е жив. Търпение.

# 6
  • Мнения: 134


Травмата ви е лека, всичко ще е наред, не го мисли  Hug

Благодаря за хубавите думи, но наистина не мога да спра да мисля за това. Ще се побъркам. Парчето, което липсва от зъба й, е половината от това, което беше. Зъбките й са все още къси, защото в момента все още растат.

Моля, ако някой знае начин за запазване виталността на зъба, да се включи. Останалите й зъби са здрави и нямат никакъв проблем, което до известна степен ме успокоява. Но искам да направя каквото зависи от мен, за да се запази и този зъб. Все пак зъболекарката ме предупреди, че зъбът може да загуби виталността си, но не може да даде съвет как да се намали риска от това. Бих се обърнала и към зъболекар в чужбина, стига да знам, че това е най-доброто за детето. Ако някой може да помогне с препоръки, ще съм много благодарна.


Здравейте,
Когато бях на 8-9 г. паднах с колело и от удара се травмира втори горен зъб. Не беше счупен, но след известно време (години) над него се образува фистула - през венеца изтичаше гной. Беше се образувала киста, която се наложи да се оперира. Уж през цялото време го следяхме - майка ми ме водеше за проверка на виталност - уж все беше витален, а някрая се оказа, че има образувана киста и се наложи да се умъртви и съседния първи зъб преди операцията на кистата.
Надявам се при вас всичко да е наред, зъбчето да си остане витално, но все пак споделям при мен как се развиха нещата - един песимистичен сценарий.
Доколкото имам опит, мисля, че след като травмата вече е факт, няма как да се намали риска зъбът да загуби виталност.
Можете, даже според мен е задължително,  да го следите с периодични проверки за виталност, а не само дали не е почнал да потъмнява.
В този случай аз лично бих избягвала и много твърди храни - като ядки и други подобни.

# 7
  • Мнения: 46 489
...от удара се травмира втори горен зъб. Не беше счупен, но след известно време (години) над него се образува фистула...
Съдейки по двата зъба на дъщеря ми, по-добре да се отчупи парче, защото силата на удара се съсредоточава в счупването, ако не се строши, травмата причинява повече щети, защото все някъде трябва да отиде тази енергия.
Не знам разбра ли се какво искам да кажа  Blush но техния случай се е развил в най-добрият възможен вариант.

На майка ми всъщност са счупени двата предни (при операция по спешност анестезиологът в бързината ги е счупил при поставянето на тръбата), това се случва през 82-ра година. Още не са потъмнели, нямат кариеси или други проблеми.

# 8
  • София
  • Мнения: 38 423
Щом сте се спасили с фотополимер - това е.
Аз имам десетки проблеми с предните зъби. В момента ходя с един тотално счупен и още се чудя какво да правя.
Едно ще ви кажа - щом е ок сега, по-добре да не се пипа повече.

# 9
  • Мнения: 10
Благодаря на всички включили се, но ако има някой друг, който е преживял същото като дете, ще съм благодарна да се включи с мнение. Какво ще се случи с растежа  на зъба при положение, че е жив и все още расте. Зъбчетата й са малки още. Сменила е само горните и долните 4.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 334
На тази възраст, това е най-добрия вариант за възстановяване на счупен зъб ( с фотополимер )
На тази възраст вероятността да остане жив зъба е по-голяма, отколкото при едно дете над 10 години, защото не е приключил растежа на корена и изхранването на зъба е много по-добро.
Вие няма какво да направите за да попречите на евентуално самоумъртвяване на зъба.
Трябва да се правят профилактични прегледи, да се следи цвета, виталитета и положението на зъба. Също така е добре да се правят и рентгенови снимки през определен период, за да се следи за наличие на възпаление и образуване на киста.
След травмата направиха ли рентгенова снимка ?

# 11
  • Мнения: 10
На тази възраст, това е най-добрия вариант за възстановяване на счупен зъб ( с фотополимер )
На тази възраст вероятността да остане жив зъба е по-голяма, отколкото при едно дете над 10 години, защото не е приключил растежа на корена и изхранването на зъба е много по-добро.
Вие няма какво да направите за да попречите на евентуално самоумъртвяване на зъба.
Трябва да се правят профилактични прегледи, да се следи цвета, виталитета и положението на зъба. Също така е добре да се правят и рентгенови снимки през определен период, за да се следи за наличие на възпаление и образуване на киста.
След травмата направиха ли рентгенова снимка ?

Да, направиха и всичко е наред - зъбът е жив и не е засегната пулпата. Някой от специалистите във форума запознат ли е с някакви лазерни устройства, които се използват при травми на зъби и кости. В интернет намирам малко информация за тях. Устройството е изобретено от канадски учени, които твърдят, че употребата му води до пълна регенерация при счупен зъб.

# 12
  • Мнения: 10
На тази възраст, това е най-добрия вариант за възстановяване на счупен зъб ( с фотополимер )
На тази възраст вероятността да остане жив зъба е по-голяма, отколкото при едно дете над 10 години, защото не е приключил растежа на корена и изхранването на зъба е много по-добро.
Вие няма какво да направите за да попречите на евентуално самоумъртвяване на зъба.
Трябва да се правят профилактични прегледи, да се следи цвета, виталитета и положението на зъба. Също така е добре да се правят и рентгенови снимки през определен период, за да се следи за наличие на възпаление и образуване на киста.
След травмата направиха ли рентгенова снимка ?

Да, направиха и всичко е наред - зъбът е жив и не е засегната пулпата. Някой от специалистите във форума запознат ли е с някакви лазерни устройства, които се използват при травми на зъби и кости. В интернет намирам малко информация за тях. Устройството е изобретено от канадски учени, които твърдят, че употребата му води до пълна регенерация при счупен зъб.


Искам да попитам още дали е вярно, че зъб претърпял травма в детството, дори и ако е запазил виталността си след инцидента, се губи към 30-тата година.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 334
На тази възраст, това е най-добрия вариант за възстановяване на счупен зъб ( с фотополимер )
На тази възраст вероятността да остане жив зъба е по-голяма, отколкото при едно дете над 10 години, защото не е приключил растежа на корена и изхранването на зъба е много по-добро.
Вие няма какво да направите за да попречите на евентуално самоумъртвяване на зъба.
Трябва да се правят профилактични прегледи, да се следи цвета, виталитета и положението на зъба. Също така е добре да се правят и рентгенови снимки през определен период, за да се следи за наличие на възпаление и образуване на киста.
След травмата направиха ли рентгенова снимка ?

Да, направиха и всичко е наред - зъбът е жив и не е засегната пулпата. Някой от специалистите във форума запознат ли е с някакви лазерни устройства, които се използват при травми на зъби и кости. В интернет намирам малко информация за тях. Устройството е изобретено от канадски учени, които твърдят, че употребата му води до пълна регенерация при счупен зъб.


Искам да попитам още дали е вярно, че зъб претърпял травма в детството, дори и ако е запазил виталността си след инцидента, се губи към 30-тата година.
Вероятността зъб който е имал травма да се самоумъртви след години е реална, но няма как да се каже дали ще се случи и кога.

# 14
  • Мнения: 46 489
То и здрав зъб може да стане с пулпит и да остане без нерв, ако тръгнем да ги мислим тези неща... Joy
Редовна профилактика, със специално внимание към увредените зъби, без значение дали е от травма, кариес или друго, и адекватна реакция при поява на проблем.
Друго не може да се направи. Скептична съм към разните уж нови решения, които нямат доказан резултат. А и си заслужава човек да мисли, когато става дума за нещо сериозно. В дадения случай сте се разминали с леко счупване, което доколкото разбирам от описанието е 1/4 от целия зъб.

Общи условия

Активация на акаунт