"За... аз пари не давам!"

  • 54 314
  • 597
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: X
Има и чешити богаташи. Кътат си милионите и се мажат вечер с Лореал. Но в България подозирам, че са от типа описан от теб.

# 346
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Има и чешити богаташи. Кътат си милионите и се мажат вечер с Лореал. Но в България подозирам, че са от типа описан от теб.
Не мога да си представям да имам милиони и да се мажа с Лореал. Дори в студетските си години си купувах Виши със стипендията. Обаче чешити всякакви има.
Крем за 500лв ми е извън възможностите, но определено бих била любопитна да пробвам и ако съм милионерка бих пробвала, дори ей така за кеф. Обаче ако не видя кой знае каква разлика бих се върнала на стария си крем, понеже съм доволна от него. Разумното и парите понякога нямат общо. Разточителството е привично и на хора с нормални доходи, ако нещо му е важно и просто ги дава парите, дали за крем, или за друго. Парите ти дават повече възможности да харчиш и да пробваш, но все пак трябва и да се пести, ако събираш за яхта. Mr. Green

# 347
  • Мнения: 36 470
Моля Ви се. С колкото повече пари разполагаш, толкова повече глезотии си позволяваш да си направиш. Като имаш един сигурен крайно висок доход и крем от 500лв. ще си вземеш, ей така, да ти е готино.
Нормално е като имаш нормални доходи да се самоубеждаваш, че не искаш и няма нужда, щот почваш да сравняваш как ще ги дадеш за хляб.
То някои неща не са предназначени за нормални хора, а за престижа на богатите такива.
В богатите среди се доказва състояние.
Ако имах едни много излишни 500 лв, бих си купила 50 копик маркера, а не крем, който не искам. И хиляда, и повече да имах излишни на месец, пак не бих стигнала до крема (ще си продължа да ползвам Лореал или Гарние..) Simple Smile Няма да ми стане готино от скъпия крем, но е вярно, че парите могат да се похарчат за какво ли не.

# 348
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Именно, разковничето е в кое ти е важно, дори да нямаш супер излишни пари, ще събираш и пак ще си купуш каквото си се навила. Поне аз съм така за повечето неща. Което не ти е важно изпада в дъното на класацията и съответно по него не се харчи нищо или минимума. За това е и темата релно, за какво не харчиш, понеже не си струва, не ти е важно и т.н., естествено тук влизат и неща, които не можеш да си позволиш, примерно яхта, ама колко да е важна тази яхта, ако толкова пририташ можеш да си вземеш под наем. Изобщо всичко си има чалъм.

# 349
  • Мнения: 36 470
Аз не събирам - не обичам да се лишавам от едно, за сметка на друго. Ако имам готови пари накуп, тогава си купувам нещата, които съм си набелязала Simple Smile Бих събирала за нещо по-скъпо - примерно за кола, но в момента нямам нужда и не мога да планирам за след години. 

# 350
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Не става въпрос за лишаване, а за събиране на пари за определено нещо, което би ти доставило удоволствие. Лишенията изобщо не ги обсъждаме. Примерно ще си купиш козметика за 20лв, вместо за 40лв и ще спестиш 20лв за нещо друго и така се трупат. Или пък няма да купиш нещо, което не се налага точно сега и ще си купиш нещо друго или ще събереш парите. Не е точно лишаване, а по-скоро планиране на разходите.

# 351
  • Мнения: 10 993
Аз купувам от години един и същ крем,един и същ салам и кашкавал от специализиран магазин. Цената не е изключителна, но освен от местата които познавам, моите продукти не съм ги виждала никъде другаде. Не бих ги заменила с по-скъпи, единствения проблем е че трябва изрично да ходя до местата от които ги купувам. Което пък е свързано с разход на време, което е косвен разход и на пари.

# 352
  • Мнения: 36 470
Е, да, но като отида до някой хипермаркет, ако започна да следя по списък само най-необходимото, си е самоограничаване. Принципно, когато пазарувам, не знам колко ще похарча предварително и затова няма как да спестя (дори да нямам достатъчно пари в брой, за да платя на касата, няма проблем - за такива случаи си има карти). Ако започна да планирам разходите всяка седмица, ще се депресирам. За мен пазаруването в определени хипермаркети е нещо като забавление.

# 353
  • Мнения: X
Онзи ден учудих един господин с факта, че съм си купила книга за 45 лева. "Как си дала толкова много за една книга?" ме питаше той, докато я разглеждаше. Въпросният господин се похвали с новите си маратонки за 400 лева, но очевидно за книга 45 лева не би дал.

# 354
  • Мнения: 15 023
Всеки с приоритетите и интересите си.

# 355
  • Мнения: 54 407
Ами повечето хора не четат и смятат книгите за безсмислен разход.
Аз за маратонки не бих дала толкова пари (400), но за книга - да!

# 356
  • Мнения: 24 467
И аз бих дала 45.00 за книга и давам, която искам не само да я прочета, но и да я притежавам.
Някои хора четат електронни издания и повечето от тях ги намират безплатно. Аз обичам хартиените просто.
Но чудесно разбирам избора на маратонки за 400.00, на крем за лице за 150.00, на яке за 1000.00, на дънки за 300.00, макар, че такива пари за такива неща не бих дала - според приоритетите.

# 357
  • Мнения: X
 Аз чета електронни книги и имам карта за библиотеката. Не виждам смисъл да купувам книги, при положение, че мога да ги заема. Изключение правят само много специални и любими книги.

# 358
  • Мнения: 30 802
Между другото, повечето хора също не правят разлика между по-скъпо вино и евтино вино, разбито в блендер и представено за скъпо.

От един клас нагоре, ако не са ползвани брутално некачествени масла, силикони и пълнителни в козметиката, наистина е все едно.

Знам достатъчно за биологията и химията, че да не се хващам на обещанията на козметиката, ако ще кремът да е с масла от козината на панда и екстракт от дълбоководни риби. Кожата има до 12 вроговени слоя, под тях на практика никаква козметика не влиза, с малки изключения. А вече как съответните вещества се вписват в метаболизма на кожата е друг въпрос- повечето нищо не правят.

# 359
  • Мнения: 19 007
Аз  много държа да нося удобни и здрави обувки, но 400 лв ми се струва безумна сума. Лимитът ми е към 100 лв за пролетни-летни и 150-160 лв за зимни. Вече с онлайн магазините се намират и много качествени стоки "без пари". От амазон имам попадения на маратонки Рийбок за 25 лв и около 35 за Фила,  от спортдайрект Каримор по 20 лв, намалени от около 150....чисто нови естествено.

Но е ясно, че има хора, които не си знаят парите...

Общи условия

Активация на акаунт