Пускате ли децата си сами навън?

  • 8 630
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 309
   От едно известно време забелязвам деца на възраст 3-4 до 7-8 години да играят сами до полунощ в околоблоковите пространства. Преди време не бих се замислила за това, но тъй като и аз вече имам дете се питам така ли трябва да бъде и дали аз бих пуснала детето си на възраст от 6 год.(примерно) да играе необезпокоявано до късни часове.
   Темата е за "сверяване на часовника", защото мисля, че може би съм по-консервативна в това отношение и ми се иска да разбера вашите деца на каква възраст са пускани да играят сами до късно.
   Подчертавам, че децата са наистина сами - няма никакви възрастни в близост - предполагам, че ги наблюдават от балкони или прозорци(поне се надявам), но все пак са сами.

# 1
  • София
  • Мнения: 38 115
Не. Малкия /на 6 и половина/ днес държа кучето пред супермаркета за около 10 минути сам.
Голямата /на 12 и половина/ има вечерен час до 21.30.

# 2
  • Мнения: 4 408
Дъщеря ми е на 6. На вън сама - категорично НЕ.
Случва се обаче да не иска да стои на вън и да иска да се прибере сама у дома /площадката е пред входа ни/. Пускаме я, като й оставяме и малко време да поостане сама. Ако сме на вън и й потрябват играчки - отива сама да си ги вземе. Понякога си кани 2-3 деца и играят у дома, като родителите стоим на вън, за да не им пречим. Ако имат храна, не биха ни потърсили май.

# 3
  • Мнения: X
На спокойно място и в компания с по-големи, на които имам доверие, бих пуснала шестгодишно. В града евентуално на сериозен тийн бих поверила моето в пешеходната зона. И аз забелязвам сами малки деца с безотговорно поведение: 7-8 годишни ритащи топка и каращи ролери/колела по улицата. Бях споделила за едно девойче на тази възраст, което се прибираше само с раницата и беше застанало точно по средата на улицата с телефон - дали правеше селфи или гонеше покемони не знам. Много странно ме изгледа, когато я попитах изгубила ли се е и има ли нужда от помощ.

На 7-8 годишна възраст са ме пускали като по-отговорна с малко дете на село, по спомен 10-12 ни беше вечерния час и ако се забавехме баба идваше с пръчката  Mr. Green На 4-5 съм ходила в града до магазина сама с пресичане на оживена улица. Сега са по-различни и времената, и хората, и шофьорите.

# 4
  • Мнения: 138
Дъщеря ми е на 6 и половина и я пускам навън да играе, докато е светло. Позволявам й най-вече при бабите, които са от малки градове или ако сме в София - във вътрешния  двор на блока. Знае периметрите, в които може да се движи, като това са места без улици или с почти нулево движение. Все пак ще бъде първи клас и трябва да си изгражда и самостоятелност, а и е много по-добре да играе навън и изгражда приятелства, отколкото само да стои вкъщи.
Периодично някой я проверява през прозореца.
В някой случаи, ако се наложи (примерно трябва да отида до някъде за 20 мин.), има един стар телефон, с настроени номера за бързо набиране, който взима със себе си.
Друга моя стъпка в тази посока е, че официално съм я "назначила" тя да решава кога да пресичаме улицата, а аз само одобрявам. Така я наблюдавам и й обяснявам грешките и опасностите в конкретните сутуации.

Последна редакция: вт, 18 юли 2017, 09:18 от lachezarna

# 5
  • Варна
  • Мнения: 25 199
3-4 годишно да играе до полунощ само пред блока ми звучи абсолютно невероятно. По въпроса - не, не го оставям сам никъде и при никакви обстоятелства.

# 6
  • Mediterraneo
  • Мнения: 37 913
Моята малката( на 7) играе навън до късно, прибира се след 22 часа. Но в момента живеем в затворен квартал, спокойно е, има много деца и играят съвсем пред къщи.

# 7
  • София
  • Мнения: 974
Дъщеря ми е на 5. Не бих си помислила да я пусна сама навън, да не говорим вечер.

# 8
  • Мнения: 630
Да, дъщеря ми - на 10 е - играе сама навън от втори клас. Много е стриктна, винаги се обажда когато й звъня или да ме попита може ли да излезе. Иначе сега лятото най-късно игра онези дни до девет и нещо вечерта, но то беше в жегите и почнаха играта по-късно. Иначе тя сама няма да стои до много тъмно навън.
Аз също чувам от прозореца късно, след 10,30-11,00 часа деца, които играят на криеница, не ми се вярва да са на 16, ама знае ли човек Grinning.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 25 199
Може да не са на 16, но пък да са с придружител. И до 23 часа сме оставали навън, но сам няма да го пусна и посред бял ден.

# 10
  • Мнения: X
Мен като малка ме пускаха да играя сама навън, но живеехме на място, което беше тихо и улижата беше еднопосочна. Дъщеря ми бих зя пуснала  сама чак на 8-9 години, защото квартала, в които живеем е много оживен и буквално пред блока има голямо шосе.
Малки деца 3-4 годишни не забелязвам сами, родителите седят с тях пред блока, но често не ги гледат и малките ядат шамари, че са пресекли улицата.

# 11
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 224
Дъщеря ми скоро ще навърши 8 години.Никога не сме я пускали сама навън.
Смятаме,че не е редно.Живеем в голям град и не е безопасно.

# 12
  • Мнения: 9 382
Естествено е, че по темата ще има няколко гледни точки и сверяването на часовника ще ти бъде неточно. Имам две деца на 8 и на 7 години. Живеем в малък град и в затворена кооперация. Децата ми играят навън, буквално под терасата ни с други комшийски деца до към 22 часа.
Поглеждам ситуацията от друг ъгъл- голям град, натоварено движение. В този случай трудно бих позволила да играят сами навън.

# 13
  • Мнения: 630
Аз живея в София, кварталът е натоварен, но има хубави зелени площи в непосредствена близост. Аз лично смятам, че отрано трябва да е самостоятелна и да знае да се справя по улици, на площадка, в магазин и т. н.

# 14
  • В полите на Витоша :)
  • Мнения: 1 325
Синът ми е на 4 г. и никога досега не оставал сам навън. Скоро си мислех кога бих го пуснала и дали ще ходи сам на училище. Много лесно се подвежда по други деца, заговаря непознати възрастни и ми е много притеснено, като си мисля за момента, в който ще трябва да е сам навън.
В нашия квартал пред всеки блок има хубави площадки с много дървета и зеленина, аз израснах по тях, но тогава времената бяха съвсем други, от балкона се виждаше площадката и баба ми постоянно наблюдаваше Grinning И въпреки това чак във втори или трети клас започнах да стоя сама навън.

Общи условия

Активация на акаунт