Третиноин, Ретин А, Ретиноидна киселина, Ретинол

  • 79 675
  • 746
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18 542
Привет момичета, а защо не и момчета.

Отварям тази тема, защото се интересувам от мнения и впечатления на други, които използват тези съставки в борбата с бръчки, пигментни петна, пъпки и други несъвършенства.

Продуктите с ретиноиди са съмнителни за някои български потребители, особено тези със съставки различни от ретинол, но лично, по мое скромно мнение, едно от малкото неща, които наистина успява да се пребори бръчките, отпускането на кожата в следствие загуба на колаген и реално да обърне часовника в обратна посока.

Доста дълго време търсих информация по чуждестранни форуми и статии и реших да потърся такава на български. За съжаление, много малко успях да намеря. Крем с третиноин/ретиноидна киселина не се предлага в България никакъв от няколко години.

Надявам се, ако има интерес, тук да съберем достатъчно информация, за тези които тепърва ще се поинтересуват или да развенчаем някои митове и страхове, защото тази съставка наистина действа, ако се приложи правилно.
В много страни това е лекарство, а не козметика и можеш да се сдобиеш с него само с рецепта. Има и някои особености, които трябва да се спазват при ползването му, за да бъде то успешно.
Факт е, че не е за всеки. Има и хора с чувстиветна кожа, на които няма да понесе, такива които не са способни да спазват режим в дългосрочен план, защото това не е продукт, който може да ползваш от време на време. Или му се отдаваш или не.

Та с две думи, търся съмишленици, за да не разводняваме теми като Борба с ранното остаряване и други на подобна тематика. Явно, някои потребители се дразнят, че непрекъснато се говори за ретиноиди в почти всяка форумна тема свързана с борбата с остаряването, за това реших да отворя специализирана такава.
Тук открих една подобна, но излезе предупреждение, че в нея не е писано повече от 120 дни и съвет да отворя нова, щом се интересувам Simple Smile

Линк към споменатата: Крем с Третиноин в България

Предупреждения:
- ретиноидни продукти не трябва да се използват, ако сте бременна, опитвате се да забременеете или кърмите. Ако по време на ползването установите бременност, трябва да спрете използването на продукта веднага. Ако не го направите, има риск от малформации в плода.
- ретиноидни продукти не трябва да се ползват, ако не сте способни да ползвате ежедневно и да подновявате редовно (на 2-3 часа) слънцезащита. Ползването на ретиноиди без такава увеличава рискът от появата на пигментни петна.

# 1
  • Мнения: 350
Харесвам козметични продукти с ретинол.Споделям мнението ,че ретинолов продукт за козметични цели,комбиниран и с други активни съставки се отразява добре на кожата и с правилен начин на употреба,няма никакви странични действия.😚😚😚

# 2
  • Мнения: 18 542
Привет, lanirema Simple Smile
Ползвам третиноин 0,05% крем от почти два месеца и съм много доволна от първоначалните резултати.

Прехвърлям някои от последните мнения, които съм споделила в други теми тук.

пн, 17 юли 2017 в темата Борба с ранното остаряване постове 612, 621 и 627

…беля няма да направиш, ако си внимателна и не насилваш нещата. Правилото е да не се започва ежедневно ползване, а постепено да се гради толерантност.

Ако не ти понася намаляваш и ползваш по-рядко - през по-голям интервал от време. Ако е непоносимо, спираш да ползваш. Не трябва да се опитваш да "понесеш" негативите, ако те са прекалено големи, с надежда в един момент кожата да свикне. Ако се въвежда бавно, дори и по-чувствителни кожи могат да го понесат без съществени проблеми.

Може да пробваш с ретинол първо - евтин и лек вариант на Одринери ретиноидния серум, после може да пробваш на Пола серума (този в сивата опаковка), след това 1% ретинол пак на Пола и ако всичко е наред, тогава да минеш на третиноин. Сигурно има и други хубави ретинолови продукти, но тези съм пробвала и мога да изкажа мнение за тях.
На Ординери серумът е толкова лек, че спокойно си го мажа на шията всяка вечер, а там кожата ми не е като на лицето и доста лесно се раздразва от по-силни продукти. Третиноин не смея да мажа там още, а ще карам по схемата, която описах преди малко.

Просто толерантността трябва да се гради бавно и всичко ще е наред.
____________________________________
Вече две седмици се мажа всяка вечер с 0,05%. Кожата ми го понася изключително добре.
Нямам белене, зачервяване или прекалено сухи участъци, но кожата ми все още е чувствителна на по-силни интервенции, като триене например. Усещането е като леко слънчево изгаряне, но нищо непоносимо и все повече се тушира това усещане с времето. Като цяло кожата ми е една идея по-суха около устата, по линията на челюстта и около веждите. На останалите места, където ми беше мазна, започна да се нормализира.

Лицето ми се заглади на допир изключително много. Порите по брадичката изчезнаха, а на останалите места се посвиха. Черните точки се изчистиха. Нямам нужда от ФДТ - оцветения слънцезащитен с много малка покривност ми е напълно достатъчен.

На бръчиците все още не забелязвам някакъв ефект, но до колкото четох, трябва от 3 до 6 месеца, понякога и година ежедневна употреба, за да се види такъв, а аз съм само на втория месец, при това съм ежевечерно от две седмици.

На петната също не забелязвам някаква сериозна промяна заради кремчето, ще видим с времето какво ще се случи. Моитеса си доста старички и не очаквам чудеса за тях.

В началото ми избиваше по някоя и друга пъпка (от малките които правят връх), но в момента нямам нито една, а съм във времето, в което обикновено ми се появяват еденични.

Като цяло съм във вързторг от резултата до момента и щастлива, че нямам сериозни странични ефекти, за които съобщават повечето пробвали и използващи.
Не бих се отказала от него за нищо на света вече. От сигурно 15 години, кожата ми не е била в по-добро състояние, а очаквам да се подобри още.    Яд ме е, че не го открих преди 3-4 години например, когато започнах да забелязвам промени в кожата, но се надявам да не е късно все още.   

Забравих да вметна - мажа се всеки ден със слънцезащитен, включително и когато съм вкъщи и не излизам навън, а когато съм навън подновявам на 2-3 часа и гледам да не стоя на слънце или поне да не ми пече в лицето когато е възможно.
______________________________
Самият ретинол не влошава пигментацията. Пигментацията се влошава, когато не се ползва адекватна слънцезащита. Тази съставка прави кожата по-чувствителна към слънцето, не сама по себе си, а заради това, че кара кожата да генерира по-често нови клетки. Тези нови клетки са по-податливи на влиянието на слънчевите лъчи, защото са млади. Още една причина е, че изтънява най-горният слой на кожата - при пилинга се премахват вроговените мъртви клекти, които освен да ни загрозяват, имат и функцията да предпазват кожата от слънцето. Това последното обаче важи и за химичните пилинги.

Заради засиленото производство на нови клекти, често ретиноловите продукти са подходящи и за премахване на пигментация - старите клетки с вече натрупан пигмент отпадат, заместени с нови с по-малко пигмент.  Ако не ползваш адекватна защита, нормално е тези нови клетки да се пигментират наново и както казваш, пигментацията да се влоши, но самият ретинол, ретиноид и всякаква форма на вит.А оказва влияние на производството на меланин нито в редуцирането му, нито в продуцирането му.
Има и вариант, в който долните слоеве на кожата са също пигментирани, тогава отпадат най-горните мъртви клетки и на повърхността се качват по-новите, които също са с пигмент. Ако петната под повърхността на кожата са по-големи, отколкото видимо отгоре, се случва да изглежда като влошаване на положението.

Мисля, че съм написала, че всеки който реши да ползва, трябва да си направи проучване и задължително да ползва добра слънцезащита. Добавям, че слънцезащитата трябва да се нанася в достатъчно количество и да се подновява често. Много често подценяваме това и после се оплакваме, че даден продукт не предпазва, което често не е вярно. Грешката е в недостатъчното количество и недостатъчно честото подновяване.
Направете си справка колко се препоръчва за лицето само. Сигурна съм, че 99% от нас не са ползвали и не ползват такова количество за едно мазане.
Няма смисъл да се ползват ретинол или ексфолиращи киселини, ако няма да се ползва абсолятно редовно и добра слънцезащита.

Разбира се, всеки е свободен да пробва каквото пожелае и ако смята, че някоя съставка не му понася или се притеснява по една или друга причина от нея, да не я ползва.

Аз съм доволна и споделям това което съм научила до момента, не налагам и не съветвам никой да ползва каквото и да било. Дадох предложение, ако някой се притеснява от третиноин, как да изгради толерантност, но не съм казала, че трябва да се ползва ретинол, третиноин, киселини или каквито и да било други съставки.
Не съм дерматолог, а прост потребител споделящ опит. 

Последна редакция: вт, 18 юли 2017, 00:15 от Миоки

# 3
  • София
  • Мнения: 38 115
Дайте линкове, че аз се зачетох в нета покрай "Борбата ...", обаче не посмях да поръчам.

# 4
  • Мнения: 18 542
Дайте линкове, че аз се зачетох в нета покрай "Борбата ...", обаче не посмях да поръчам.
Аз поръчах от индонезийски сайт Vitacid крем. Давам линк към най-слабата концентрация. Сайтът ми беше препоръчан и съм много доволна от качеството на услугата и от кремът. Единственият недостатък е, че 0,05% е с дата на годност декември 2017. Поръчах си и 0,1% който е със срок декември 2018.

На тази обява бях попаднала в ибей. Не съм купувала все още.:
e-bay seller tretinoin/ A-Ret Gel 0.1%

If you are interesting in purchasing this item, retina A Gel 0.1% please email me on: Tanya.usayd 'at' Gmail.com
Ebay will remove this listing.

Tanya.usayd@gmail.com



Това е Испански сайт, който доставя до UK, но също не съм поръчвала все още:
http://www.farmaciaenandorra.com

Това е индийски сайт, за който четох добри отзиви под клипове в ютуб по темата:
www.reliablerxpharmacy.com

За тези които не искат да рискуват с онлайн поръчки или не са сигурни във връзките, които давам, остава единствен вариант разходка до Гърция.
 
Сестра ми ползва гръцкия Airol 0,05% с годност до септември 2020. Купи си го за 3 евро, на място от аптека. Малко трудно каза, че го е намерила, защото явно не се търси и не го държат зареден, но са ѝ предложили да ѝ доставят на другия ден.

Последна редакция: вт, 18 юли 2017, 00:38 от Миоки

# 5
  • София
  • Мнения: 38 115
А това добре ли е или е силно като за начинаещ?
http://www.asos.com/the-ordinary/the-ordinary-advanced-retinoid- … &gclsrc=aw.ds

# 6
  • Мнения: 18 542
Подходящ е за начинаещ, да. Доста е мек и не дразни.
Откакто започнах ретиноидната киселина, го ползвам за шията всяка вечер, където кожата ми е доста чувствителна - нищо общо с лицето.
Все пак, започни го внимателно за всеки случай.

# 7
  • Мнения: 369
В България има ли подобни кремове? newsm78

# 8
  • Мнения: 18 542
За съжаление не. Може би се бъркат от аптеките по рецепта, но са спряли готовите продукти.
Понякога има обяви в продавалника, но съм сигурна, че го поръчват от индийски аптеки и го продават по-скъпо, отколкото ще ти излезе да си го поръчаш сама.

# 9
  • Мнения: 6 527
Аз се записвам в темата за да ви чета и да съм информирана по тази тема.  Peace Ще дойде ден, в който и аз трябва да се обърна към такъв тип козметика, а може и да е дошъл като се има предвид, че е подходящ за проблемна кожа, черни точки и тн. Всъщност, има ли "възраст" за започване на кремове с гореизборените съставка?
Миоки, bouquet bouquet

# 10
  • Мнения: 18 542
По принцип кремът с ретиноидна киселина е разработван за лечение на акне. Тъй като и по-възрастни хора са страдали от такова, са установили, че освен срещу пъпки, помага и в борбата срещу отпускането на кожата.

Забавя, а в някои случаи спира появата на бръчки. Вече формирали се фини линии пък могат да изчезнат. Разбира се всичко това е свързано с индивидуалното състояние на кожата както и колко време и в каква концентрация се ползва.

Не е ясно какъв точно е механизмът, но генерално, третирането на кожата с това "лекарство" забързва процеса на клетъчно обновяване в дълбоките слоеве и подтиква производството на колаген, което пък от своя страна се забавя с годините. Общо взето след 30г започва спад в тези процеси.

За съжаление заради често срещаните странични ефекти като сухота, белене, зачервяване, а в някои случаи и непоносимост, не е в свободна продажба в някои страни (това е моята теория) или пък ако изпаднем малко в посока теория на конспирацията - ако всички започнат да го ползват, голяма част от козметичния пазар ще фалира  Laughing

Та няма възраст, в която е "добре" да се започне.
Против бръчки, според мен, около и след 35, ако сте приключили с бебеправенето Simple Smile
Ако имаш акне, може и по-рано, но  предупреждението за бременността е важно.

Между другото форма на вит.А е Роакутан, за който има тема във форума, но той е много по-силен и оказва много по-комплексно влияние на цялото тяло в сравнение с третиноина, който е за мазане.

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 194
Здравейте!Благодаря за темата,отдавна следя информацията за този продукт в форума.Основно чета ,рядко си позволявам да пиша.Аз използвах Ретин А тази зима за пръв път,имах леко излющване около устата и носа.Сега за лятото съм спряла използването му защото живея на морето и съм по цял ден изложена на силно слънце.На 40 години съм и смятам че този крем ми се отразява много добре на кожата,мисля тази зима да подновя използването му.Ще следя с интерес темата.

# 12
  • Мнения: 18 542
lili29, добре дошла! Надявам се да се включат повече хора като теб, ползвали Simple Smile 

Без значение доволни ли или не. Ще се радвам да прочета за всякакъв опит.

За изсушаването около устата, гънките на носа и ъгълчетата на очите, на мен много ми помага аргановото масло. Слагам на тези стратегически места и после се мажа с кремчето. На сутринта подобрението е осезаемо.
Друг вариант, ако изсушаването е силно, вместо масло, да се сложи чист вазелин, така че тези места са защитени от проникването на съставката.
Може да се пробва и масло, след това вазелин, така че вазелина да "запечата" влагата от маслото в кожата.

Имай предвид, че заради това прекъсване, ще трябва да внимаваш отновопри въвеждането на продукта, за да избегнеш излишно раздразнение.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 959
Здравейте,
Аз също започнах да ползвам Ретин А от зимата, повлияна от мненията на една потребителка ММ70 и мненията и в Грижа за лицето и грим за дами в прекрасната възраст 40+
Моят Ретин си го закупих от ОЛХ, той е тайландски или нещо от сорта :
https://www.olx.bg/ad/krem-retin-a-protiv-akne-belezi-i-brachki-ID4TmBM.html
Преди това съм ползвала на Медик 8 ретинол за лице и за очи, нищо интересно не видях, после един друг серум с Ретинол на InstaNatural, докато се престраша да започна Ретина Blush
Постепенно го въведох, по схемата на горната потребителка, добавих и Витамин С /LAA форма/, както и АХА киселина.
Напролет имах лющене, предполагам и от трите продукта, но вече нямам, въпреки, че го ползвам и лятото и не съм съвсем стриктна със слънцезащитата, понеже съм по цял ден в офис.
Определено кожата ми харесва повече, имам по-свеж вид. Бръчки в общи линии нямам, но се надявам да повлияе на контура.
Витами С -то ми свършва и сега реших да провам този на Ординари, понеже видях, че също е в LAA форма, също така смятах да пробвам и други ексфолиращи киселини.

# 14
  • Мнения: 18 542
Ретинолът е много по-слаб от третиноин/ретиноидна киселина. Изисква превръщане в кожата от ретинол в ретинил алдехид и от него в ретиноидна киселина, при което превръщане, губи част от потенциала си, но за това пък е по-нежен към кожата и вероятността за радразнения е по-малка. Разбира се зависи от концентрациите, но рядко на опаковките пише какъв е % ретинол. Често е или в минимално количество или е във формата ретинил палмитат, който в общи линии е най-слабата форма и като цяло няма голям потенциал да бъде ефективен.

Ето една просста схема на различните степени от гледна точка на потенциал и ефект на ретиноидитеМ

Общи условия

Активация на акаунт