Третиноин, Ретин А, Ретиноидна киселина, Ретинол

  • 79 866
  • 746
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 302
Аз съм приемала изотретинион под формата на таблетки за лечение на ужасно акне (Roaccutane) и знам, че е доста силно и страничните ефекти са страшни. Сега ако е на крем не зам доколко са съпоставими ефект vs. странични ефекти, но аз не бих го използвала  Crossing Arms
ползвам третиноин от 5 месеца, от два месеца всеки ден. нямам странични ефекти, камо ли страшни., Започнах го след месеци  събиране на информация. Всеки има глава да се информира и да поеме отговорност, на МЕН  МИ  отне половин година да реша да го ползвам и съм много доволна

# 196
  • София
  • Мнения: 2 431
Йоана, какви бяха страшните странични ефекти?

# 197
  • Мнения: 18 542
Аз съм приемала изотретинион под формата на таблетки за лечение на ужасно акне (Roaccutane) и знам, че е доста силно и страничните ефекти са страшни. Сега ако е на крем не зам доколко са съпоставими ефект vs. странични ефекти, но аз не бих го използвала  Crossing Arms
Със сигурност на крем няма такъв всеобхватен ефект върху организма както при оралното приемане. Като цяло, страничните реакции са локални и обхващат мазаните зони и най-близките околни тъкани, но такова чудо като при пиенето на Роакутан надали има. Освен това, до колкото се запознах с това лекарство, покрай другият ми интерес е, че дозите които се приемат са високи и го изписват само при наистина тежки случаи на акне.  

# 198
  • тук и там
  • Мнения: 11 490
Адапалена няма анти-ейдж ефект -само за комедони,акне и т.н.При мен имаше зверско засушаване и лющене на кожата -хем по схема го започнах уж.Наложи се да ползвам разни масла после-за да се възстанови кожата.Та и върху комедоните не повлия положително,защото със маслата след него-допринесох фактически за появата на повече.Искам да пробвам  нещо със третиноин-за бръчки де,със комедоните се справям по друг начин.До сега съм ползвала само въпросният адапален за кратко и лилавата опаковка на Пола-ретинол,но крем със третиноин- не съм.

# 199
  • Мнения: 711
Аз съм приемала изотретинион под формата на таблетки за лечение на ужасно акне (Roaccutane) и знам, че е доста силно и страничните ефекти са страшни. Сега ако е на крем не зам доколко са съпоставими ефект vs. странични ефекти, но аз не бих го използвала  Crossing Arms
ползвам третиноин от 5 месеца, от два месеца всеки ден. нямам странични ефекти, камо ли страшни., Започнах го след месеци  събиране на информация. Всеки има глава да се информира и да поеме отговорност, на МЕН  МИ  отне половин година да реша да го ползвам и съм много доволна


Говорим за различни неща, аз за изотретинион, ти за третинион. Изотретинионът се приема вътрешно, докато третинионът е под формата на крем, лосион и т.н. Изотретинионът лекува акне и се използва за ОГРАНИЧЕН период от време, третинионът може да се използва неограничено. За повече инфо https://www.verywell.com/difference-between-tretinoin-and-isotretinoin-15647

emy_emy малко е офф топик, затова ще го напиша в скрит текст
Скрит текст:
имах  напукани устни, бяха на рани целите, суха кожа, косопад, не ми зарастваха раните бързо както преди, накрая и с камък в бъбрека се сдобих. Все неприятни неща. Но доколкото знам изотретинион може да се отрие само под формата на таблетки и е само с рецепта.

# 200
  • Мнения: 304
абе глупости на търкалета, забранен бил....
в дясната част на тази страница са всички страни, в които се продава крем със съставка третиноин и търговското наименование на самия крем в съответната държава,  доста от тях са членки на ЕС. https://www.vademecum.es/equivalencia-lista-tretinoin+cream+0.05 … -d10ad01-us-R-1_1 
Попаднах на материал, че някъде са забранени медикаменти съдържащи третиноин но за ОРАЛНА употреба, което си е съвсем различно

# 201
  • София
  • Мнения: 2 431
Йоана*, благодаря, вчера се зачетох в темата за акнето и там споменаваха за странични ефекти, но никой не ги беше цитирал, та ми беше интересно....
Аз се сдобих с турския третиноин, но е 0.1%, по думите на аптекарката в Турция няма по-нисък процент. Срокът му на годност е 2021 година:rolling_eyes:, доста ми се струва .... за лекарство. Ще чакам да ми донесат от Гърция 0,05%, че ме е страх да започвам с такъв висок процент, а и все още се "образовам" по темата.
В едно от клипчетата, които беше пуснала Миоки се споменаваше, че е противопоказен при спукани капиляри, а аз имам такива по лицето ....

# 202
  • Мнения: 18 542
Гръцкият е годен до 2020г, така че си е съвсем ок срока на годност, не се притеснявай за това, но наистина е добре да започнеш с по-нисък процент, ако си решила.

За спукани капиляри, не мога нищо да кажа. Вариант е да не се мажеш на местата, на които имаш такива или да направиш една консултация с дерматолог първо. При всички случаи, ще има представа от препарата и ще може да ти даде съвет.  Peace

Всъщност, препоръчвам на всеки, който има някакви колебания, да си направи първо консултация с лекар.

# 203
  • София
  • Мнения: 2 431
......................... или да направиш една консултация с дерматолог първо. При всички случаи, ще има представа от препарата и ще може да ти даде съвет.  Peace

Всъщност, препоръчвам на всеки, който има някакви колебания, да си направи първо консултация с лекар.

Предполагам какво ще ми отговорят .... "това е лекарство, а не крем, по-добре не го ползвайте .... и ще започнат да предлагат козметиката с която работят."
Аз нямам пъпки, черни точки, петна ... имам разширени пори по носа и частично по бузите ... както и дебела, по-скоро мазна кожа ... и проблем с торбички под очите... От двете клипчета ме впечатли разликата в състоянието на горния клепач на една от жените ползващи третиноин..... аз проблеми с горния нямам, в долния е проблема при мен.

# 204
  • Мнения: 18 542
Да, има го и този момент... тогава ти остава единствения вариант проучване. Ако попадна на някакво инфо по въпросът, ще пиша. Peace

# 205
  • София
  • Мнения: 2 431
Да, има го и този момент... тогава ти остава единствения вариант проучване. Ако попадна на някакво инфо по въпросът, ще пиша. Peace
Благодаря, Миоки Smile

# 206
  • Мнения: 462

Говорим за различни неща, аз за изотретинион, ти за третинион. Изотретинионът се приема вътрешно, докато третинионът е под формата на крем, лосион и т.н. Изотретинионът лекува акне и се използва за ОГРАНИЧЕН период от време, третинионът може да се използва неограничено. За повече инфо https://www.verywell.com/difference-between-tretinoin-and-isotretinoin-15647

Скъпа Йоана, статията ви е от САЩ и поради тази причина малко неакуратна за европейския пазар. Изотретиноин се среща в ЕС като лекарство за локална употреба - гел, под търговското име Isotrex.
Изотретиноин и третиноин са сходни като сила ретиноиди. Разликата идва между пероралното (системно приложение) и локалното такова.
При ретиноиден гел/крем нежеланите лекарствени реакции са ограничени до местни такива - белене, зачервяване, обикновено преходни. Гелът предизвиква такива проблеми по-често от крема, чисто заради особеностите си като носеща фаза.
При оралните нежеланите реакции са системни и засягат пациента в по-голяма степен. Simple Smile

# 207
  • Мнения: 711

Говорим за различни неща, аз за изотретинион, ти за третинион. Изотретинионът се приема вътрешно, докато третинионът е под формата на крем, лосион и т.н. Изотретинионът лекува акне и се използва за ОГРАНИЧЕН период от време, третинионът може да се използва неограничено. За повече инфо https://www.verywell.com/difference-between-tretinoin-and-isotretinoin-15647

Скъпа Йоана, статията ви е от САЩ и поради тази причина малко неакуратна за европейския пазар. Изотретиноин се среща в ЕС като лекарство за локална употреба - гел, под търговското име Isotrex.
Изотретиноин и третиноин са сходни като сила ретиноиди. Разликата идва между пероралното (системно приложение) и локалното такова.
При ретиноиден гел/крем нежеланите лекарствени реакции са ограничени до местни такива - белене, зачервяване, обикновено преходни. Гелът предизвиква такива проблеми по-често от крема, чисто заради особеностите си като носеща фаза.
При оралните нежеланите реакции са системни и засягат пациента в по-голяма степен. Simple Smile



Не съм запозната в такива детайли, но аз изотретинион съм приемала в България където е бил само с рецепта, не знам дали го е имало под формата на гел или крем. И да, съгласна съм, че страничните ефекти при орална употреба са съвсем различни, но плашещото при мен е, че дори кремовете с ретинол са забранени при бременност. Значи все пак успяват да проникнат на клетъчно ниво. За мен това е малко притеснително, но за момента не планувам деца Sunglasses

# 208
  • Мнения: 18 542
И да, съгласна съм, че страничните ефекти при орална употреба са съвсем различни, но плашещото при мен е, че дори кремовете с ретинол са забранени при бременност. Значи все пак успяват да проникнат на клетъчно ниво. За мен това е малко притеснително, но за момента не планувам деца Sunglasses
Те ретиноидите действат на клетъчно ниво.

Вит.А винаги се приема с предпазливост, дори и на добавки, защото не се изхвърля лесно, естествено от организма, ами се натрупва и може да доведе до интоксикиране.

А при бременност, общо взето всичко е противопоказно  Laughing. Някои неща повече, други по-малко, но високи дози вит.А са от нещата, които могат да доведат до малформации в плода и трябва особена предпазливост с тях.

# 209
  • Мнения: 462
Скъпа Йоана, в България Isotrex няма. Можете да го намерите в  други страни от ЕС, като Италия.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт