Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-18

  • 75 168
  • 730
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 25 732
Това,  че не може да мине на данъчна оценка съм го пропуснала. То във Варна си е практика да изповядат на по ниската цена, аз като казах че искам на пълната сума (доста над ДО) ме изгледаха като полезно изкопаемо.
Сделката ти може и да мине, въпросът е че не е правилно. Може би португалеца никога няма да дойде да предяви претенции, но все пак консултирай се с адвокат. Успех.

# 736
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Сделката с магазина мина в пъти под данъчна оценка, не на ДО. А е практика всичко да минава на ДО, за да се спестят разходи.
Аз тогава четох, НАП може да развали сделка под ДО и ще правят проверки. Не е желателно да е под, но мен не тормозеше тази информация, защото бях продавач. Никога не бих купила така обаче.

# 737
  • Мнения: 25 732
Точно, номера е да се спестят разходи.

# 738
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 707
Удостоверение за семейно положение е необходимо и то с отбелязани в него дати на сключен брак, разводи и т.н с една дума всички обстоятелства. Ако е семейна продавачката се иска и удостоверение за регистриран режим на имуществени отношения.  Съпругът заверява пред нотариус декларация по чл. 26 от сем. кодекс, че продавания имот не е единствено семейно жилище. Другия вариант е да се докаже с документи, НА за други имоти, че това е така. Ако е разведена, аз бих поискала решението за развод, за да видя как се разпределят имотите след развода.
До момента, в който изберете имот гледате стени , прозорци..сграда и т.н , след това само документи..."казал...рекъл" не важи. Всяко обстоятелство се доказва с документ.
Все пак тук не знаем всички обстоятелства, за това Ви съветвам една консултация най-малко с нотариуса по сделката. Може и излишно да се дига пара.

Може да се изповяда и под ДО, но разноските по сделката са на база на ДО. Това го правят, когато купувачът не може да докаже произход на пари .

Последна редакция: пн, 04 сеп 2017, 08:02 от tomeva

# 739
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 707
Нищо не те застрашава ако сделката мине. Евентуалните проблеми са ако половинката възрази, но едва ли ще дойде тук затова. Още повече апартаментът е наистина само на продавача и е ясно, че има къде да живеят. Пък и да поискат разваляне трябва да ти върнат парите. Аз съм купувала земя, която беше наследство на продавача от майка му, и сделката мина без никакви декларации от съпругата му.
За земята е различно, тя не е жилище. Моето мнение е, че в една сделка трябва да има по-малко "ако" или " надали" ...достатъчно случаи знам, където роднини от 30г. в чужбина се завръщат и почват да ровят и да създават проблеми... и да се възползват от всеки пропуск. Колко му е да наемат адвокат и макар с минимални шансове да почната да оборват легитимността на сделката, а стигне ли се до съд.... кой може да каже, какъв ще е изхода...

# 740
# 741
  • Мнения: 3 360
Не знам дали не бъркам, но преди години не задължиха ли нотариусите в деня на сделката да правят електронна справка в ГРАО и тогава спряха да искат удостоверения за семейно положение.

# 742
  • Мнения: 297
Не знам да къде стъгнахте с документите, но само ще кажа, че ако иската да сте на 100% сугурни какво става, пътищата са:
1. Декларация от жената за семейно положение.
а/ ако е женена - декларация от съпругът че е съгласен да се продава
б/ако е разведена;
аа) документ как е придобит от нея имота (дарение или покупка)
аб) ако е покупка и е по време на брака и няма някакви специални споразумения между двамата (писмени, не на думи) имота е СИО до доказване на противнота (трябва да има решение на съд, че е предоставен на жената, че тя е единствен собственик и в този дух).
Ако обаче не питате нищо и никой не ви каже нищо и нотариусът изповяда сделката, има следните варианти:
1/ До 5 г + 1 ден никой не ви потърси да оборва продажбата - придобили сте апартамента като добросъвестен купувач, който не е знаел за порока на сделката.
2/ Ако преди да изтече 5 годишния срок се появява претендент - отивате на съд, ако си е законно искането му. При това ще си получите парите обратно и затова е добре да е написана ИСТИНСКАТА СУМА НА СДЕЛКАТА иначе ще получите нещо ама нищо
Има и един последен вариант - ако някак си съпруга (бивш или настоящ) докаже чрез свидетели, е-маили, ваши постове  тук и там, че сте знаели за пороците на сделката и не са минали 10 г + 1 ден - отново всичко се разваля. Ако обаче са минали 10 г + 1  и никой не е пуснал искова молба за оспорване на собствеността ви - УРА имота си е ваш. Дори някой да се опита да оспори продажбата вие сте го придобили на база 10 годишно необезпокоявано владение

Апропо, това често са врътки с "изгодните оферти" по нета, затова и хората не гледат "подценените или много сладки" оферти - там винаги има скелет в гардероба

# 743
  • Мнения: 10
Здравейте, някой може ли да ми препоръча добър брокер на който мога да имам доверие или агенция. Ние търсим да закупим жилище в София, но много брокери не обръщат внимение на това коети ясно обяснихме че търсим а предлагат своите имоти. Благодаря предварително!

# 744
  • Мнения: 6 952
Здравейте, някой може ли да ми препоръча добър брокер на който мога да имам доверие или агенция. Ние търсим да закупим жилище в София, но много брокери не обръщат внимение на това коети ясно обяснихме че търсим а предлагат своите имоти. Благодаря предварително!
И преди съм препоръчвала нашата брокерка - Нина Герганова, агенция Мирела. Много сме доволни.
В кои райони търсите?

# 745
  • Мнения: 1 483
Пишете в актуалната тема, не тук.

Общи условия

Активация на акаунт