Да връщам ли памперса?

  • 3 508
  • 39
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 351
Здравейте, дъщеря ми е на 1 год. Когато беше на 9-10 месеца реших да почна да я запознавам с гърнето без да имам особени надежди, че ще схване за какво иде реч. Баткото като беше бебе тая работа беше трудна, отказваше да сяда, ревеше от него и след няколко неуспешни опита успях все пак да го науча на 2 год., а нощния свалихме на 2г 10м просто защото беше сух, т.е. без усилие.
Та, с малката започнах без никакви надежди, тя взе, че почти веднага схвана за какво иде реч и винаги когато я слагах (след сън) пишкаше, акото също успявах да го хвана. Преди 1-2 месеца установих, че се стиска в памперса и винаги е сух, затова го свалих напълно, НО не си казва, нито за голямата, нито за малката работа. Много рядко се е случвало да си каже и то трябва веднага да реагирам, иначе става фал. Трябва да я следя постоянно, да я дебна дали се затихва и концентрира, да следя преди колко време е пишкала и дали идва време за следващото пиш и кога колко вода е пила, за да предугадя след колко време да очаквам.
Изморително и отчайващо е, когато видя, че не върви, нямам подкрепата на ММ (то и с баткото като се учихме той пак беше негативен, нищо, че детето беше на 2 год. вече). Всеки ден има фалове, иска ми се това да спре, за мен е стресиращо, за нея не (не й се карам, не я притискам по никакъв начин), но се чудя дали няма да направя грешка, ако пак върна памперса, защото тя все пак разбира, щом се стиска в него, понякога очаква да я сложа на гърнето, за да се изпишка, дори когато спи през деня не й слагам памперс и е суха. Случвало се е да сме навън от сутринта до 16ч и пак да е сух памперсът, но ако я изпишквам навън клекнала - отказва.
Знам, че ако отложа за догодина най-вероятно няма да ми се размине същата история. Какво да правя? Да стисна ли зъби и да я карам така докато не почне сама да си казва, или да зарежа всякакви опити и да отложа?

Ето примерно тази вечер, след като през деня пишка по-често от друг път и ми дойде в повече всичко, сложих й памперс вечерта като излязохме, след 4 часа още беше сух, но като се прибрахме си се изпишка в него без да ми каже и по-късно "каза", че ще ака и веднага си се изака. Очакваше се веднага да скокна от масата и да търся гърне, да разлепвам памперс и да я сложа на гърнето. Ами сигурно вече повече от 2 месеца правя това упражнение и се изморих вече, тя не ме изчаква, понякога буквално във въздуха "улавям" акото. Като че ли е малка за без памперс, но пък не ми идва да зарежа всичко, защото все пак е позитивна по отношение на приучването.
Много бих се радвала да ми пишат мами, които са си научили децата на сходна възраст - около първата годинка - когато тепърва се развива комуникацията.

# 1
  • Мнения: 30 802
Слагай памперса, твоят разсъдък е по-важен. Все някога ще се научи.

Първото дете- ЕБХ, следене. Второто- пробвах да я уча на гърне, но сигурно 10 пъти се връщах към памперса. Ако има кофти ден- слагам памперс и не го мисля. Голяма работа. По-малко чистене и пране за мен.


Всъщност идеята е упражнението да се нарича "приучване към гърне", не "сваляне на памперс". Първо става приучването, после свалянето- не обратното.

С третото дете можеш да си представиш, че имам достатъчно други задачи, та няма как да следя колко вода е пила. Затова си стои с памперс, на 1г. 8 мес. вече. Плаши се от гърне, не казва нищо, аз вече не държа, защото и с ЕБХ, и с ранно и с късно приучване, пак нещата стават смислени около 2г. 6 мес.

# 2
  • Мнения: 1 565
На мен това не ми харесва,че се стиска дълго време и не ми се вижда много здравословно ,аз бих дала малка почивка ,навън да е с памперс ,а вкъщи без като пак периодично си я слагаш на гърне .Като цяло на мен ми се вижда доста раничко за тази работа . Трябва да работите да пишка и на вън ,щом не иска клекнала например да си носите гърнето с вас навън ?

# 3
  • Мнения: 1 565
Само не се отказвайте от това периодично да си сяда на гърне ,че после ще е още по трудно от сега .

# 4
  • София
  • Мнения: 5 649
Сама си си дала отговора. Детето не е готово. Физиологически не са готови децата на тази възраст. Който е махнал памперса на 1 година, е научил не детето да стиска и "казва", а себе си да дебне и да лови във въздуха. Стресът е за всички, а положителен резултат няма да има. Като навърши 2 - 2,5г. има смисъл да мислите за гърне. Иначе - дебнеш, търчиш, лъжливи тревоги, мокри и изцапани дрехи, мебели, килими, пране, чистене... и защо?

Просто остави гърнето на достъпно за нея място, нещата ще се случат доста по-лесно, отколкото си го представяш, трябва й още малко време. А и вие реално не сте махнали памперса, та да го "връщаш".

# 5
  • Мнения: 774
Аз не бих върнала памперса. Шом детето се стиска, разбрало е че се пишка в гърнето и има някакъв вид на 'казване', значи сте на прав път. Ако не 'затихваше' в повечето случи,аси пишка директно в памперса- тогава нямаше дае разбрала за какво става въпрос. На тази възраст според моя опит не можеш да очакваш да предупреждава рано и с думи. Сигнализирането е по-скоро поведенческо, следиш я за специфично поведение, знаци, стойка и така разбираш. Ако върнеш памперса на етапа, на който сте после може и да ти стане в пъти по-трудно да го махнеш, а детето ще се обърка в крайна семетка позволено ли е да се пишка в памперса или не.
Знам, че е изморително и досадно, но според мен не се отказвай.
А за ранното казване - не искам да те отчайвам, но и по-големи деца често казват в последния момент.Моите са вече на 4 и на 6 иимат ужасния навик да казват в последния момент и да търчат към тоалетната пищейки "Пишка ми се!!!". По-малкото все още и се случва даже да не успее да стигне навреме и да се напишка пред вратата на тоалетната.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 351
Благодаря за съветите, днес се окуражих, нямахме нито едно напишкване. За сега мисля да оставя нещата така - вкъщи ще се следим, а навън с памперс, ако сме за по-дълго време. Ако видя, че все пак навън се стиска, ще махам памперса, за да я изпишкам, т.е. ще й дам възможност, ако това чака. Наистина е малка и е рано да очаквам кой знае какво, но определено виждам смисъл от цялото упражнение. За мен е трудно, но за нея като че ли става с лекота и може би е просто въпрос на време да се напаснем в сигналите. Ще си дам някакъв период от време, в който ако видя, че нещата грам пък не вървят, просто ще се откажа.

# 7
  • Мнения: 378
Как ще се връщате към памперса, като сте стигнали толкова далеч?! Поздравления за което! Нормално е да не си казва всеки път на тази възраст, но така или иначе детето е почти приучено към гърне. Продължавайте в същия дух. Аз за съжаление нямам същия успех с моите. Голямата чак на две години и три месеца я научих, когато вече разбираше, защото се притеснявах, не знаех как и т.н., малката е на година и шест месеца, опитвам се, вече знам как трябва, но пък няма толкова време и не ни се получават нещата. В летните жеги заправащият памперс не е най-доброто за клетите деца. Аз не приемам тези теории с "готовността", как пък преди 40 години са били готови да се учат на гърне от момента, в който почнат да сядат, а сега - чак в предучилищната?! Защото тогава не е имало памперси и на майките е било по-лесно да издържат отрочето, вместо да перат нон-стоп.... То хубаво "да следваш детето", само че къде отива нашата отговорност на родители и зрели хора, като всичко оставяме в незрелия ум, характер, природа на детето? Ние не сме за да ги "следваме", а за да ги учим, да им даваме пример и т.н. Много лесно извинение за мързеливи родители (като мен!) - следвам детето....

# 8
  • Варна
  • Мнения: 25 199
Всъщност идеята е упражнението да се нарича "приучване към гърне", не "сваляне на памперс". Първо става приучването, после свалянето- не обратното.
Точно. За мен на 1 година е прекалено рано да се свали пелената, не мисля, че има дете, което сигнализира и си казва на тази възраст. Може и да има де, но е някакво изключение. Не знам какво значение има фактът, че пелената остава суха няколко часа, след като после се изпишква пак в нея. Това не го наричам "сигнализиране".

# 9
  • Мнения: 1 782
Някои специалисти казват, че детето е готово да се слага на гърне, когато може да се изкачва и слиза по стълби САМО, защото това е знак за доста добре развита мускулатура, тоест около 2 годишна възраст.

# 10
  • Мнения: 30 802
Моето момиченце на 1 г. 8 мес. изпитва ужас от всякакви опити да я накарам да пишка извън памперс, в гърне. А синът ми беше податлив на ЕБХ още от двумесечен. Различни деца. С третото вече ще си ходи повечко с памперс, сори, разсъдъкът на мама е важен. Ми да, мързи ме, тоест имам по-интересни неща за правене от това да следя за дребни знаци дали й се пишка.

# 11
  • Мнения: X
Някои специалисти казват, че детето е готово да се слага на гърне, когато може да се изкачва и слиза по стълби САМО, защото това е знак за доста добре развита мускулатура, тоест около 2 годишна възраст.

Доколкото помня, изкачването на стълби самостоятелно при децата (защото слизането го правят на по-късен етап) е признак, че могат да стискат. За мен това не е вярно, бебето ми стиска от много малко, а стълби нямаше как да изкачва тогава - още не ходеше. При брат му обаче посъвпаднаха нещата, започна да стиска и махнах памперса горе долу, когато започна сам да катери стълбите.

Последна редакция: вт, 25 юли 2017, 22:55 от Анонимен

# 12
  • Мнения: 30 802
Много е вредно от децата да се изисква да стискат. Не е това целта- така се учат на лоши навици. Номерът е да се осъзнаят, не просто механично да стискат.

Третата ми дъщеричка се ужасява от гърне- какво да я правя? Стои си с памперс на година и 9 месеца почти, ще видим кога ще се научи в крайна сметка.

# 13
  • Мнения: X
Сирен, как се изисква от дете да стиска? То или го прави или не.

Синът ми до 2,5г. не искаше да седне на гърнето, не му пречеше, че е напикан, изобщо не даваше индикации, че някога ще махне памперса. Знаеше за какво служи гърнето и до там. Една вечер го видях, че се стиска преди баня, подканих го да се изпишка и след две седмици беше без дневен и нощен памперс.
Твоето дете, Сирен, има от кой да се учи, остави го само да почне да имитира, ти само му обяснявай. А в края на лятото може да го оставиш по гащи и да го видиш как ще се държи. Предложи алтернатива на гърнето - тоалетна, сифон в банята..

# 14
  • Мнения: 30 802
Ще стане като с каката, ще опикае цялата къща, преди да се усети какво става...

Общи условия

Активация на акаунт