Сбъркал ли е царят като осъдил Вапцаров на смърт?

  • 18 035
  • 363
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 945
Аглая , не е веднъж . Аз много неща одобрявам в твоите разсъждения
Скрит текст:
за Македония
Ще се опознаем .Smile

# 16
  • Мнения: 59
Току що проф. Вучков по Евроком обяви, че Вапцаров е осъден на разстрел лично от цар Борис III

Е, щом Вучков е казал... Историята да замълчи!  Naughty

Някой прави ли разлика между "осъдил" и "отказал да го помилва"?
Вапцаров е осъден от български съд по силата на тогава действащ закон.
Можело ли е да бъде спасен, да бъде заменена смъртната присъда с доживотна например? Да, можело е.
Направили ли са го? Не, не са.
Нека не бъркаме буквалното с преносното значение на думите.
Цар Борис лично е подписал смъртната присъда на Вапцаров, въпреки молбите тя да бъде заменена с доживотна.

# 17
  • Мнения: 25 449
Хайде пак. Подписал, но той ли е произнесъл присъдата? Ей-така, като в средните векове – кефнало му, пратил го на кладата или гилотината?
Съдиите къде са в картинката? А хората, създали закона, по който е осъден?
А тези, които са го накарали да направи това, за което е арестуван и осъден?
Всички в бяло, само Вапцаров и царят в черно?
Добре.

# 18
  • Мнения: X
Хайде пак. Подписал, но той ли е произнесъл присъдата? Ей-така, като в средните векове – кефнало му, пратил го на кладата или гилотината?
Съдиите къде са в картинката? А хората, създали закона, по който е осъден?
А тези, които са го накарали да направи това, за което е арестуван и осъден?
Всички в бяло, само Вапцаров и царят в черно?
Добре.

 Е нали е било диктатура. Тогава съдът не е бил независим.

# 19
  • Мнения: 25 449
Ох. Не знаех, че предметът история не се изучава вече в българското училище.
Извинете.

# 20
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Много ти харесват стиховете, ама за всеки случай пусна тема да му надигнеш кокалите и да го омаскариш.
По принцип с такива амеби като теб не би трябвало да се занимава човек.
Но не се сдържах да те поздравя сърдечно.
Защо се нахвърляш върху авторката заради разбулването на комунистически мит?

Авторът е хванат в противоправителствена конспирация с вражеска държава по време на война. Разстрелът е бил стандартно наказание за такава дейност по време на войната. Даже и демокрация да беше пак щеше да  си го отнесе.

Представи си днес да заловят талантлив поет да получава пари от ИДИЛ, да разполага с оръжие и да конспирира за трансформацията на България от демокрация към халифат? Ако в последствие България стане халифат този поет също ще бъде обявен за герой и помилван.

Историята се пише от победителите. Време е някои комунистически супергерои да бъдат показани като обикновенни хорица.

# 21
  • Мнения: 2 843
Вижте, при военно време, когато изпълняваш съветско поръчение и участваш в конспиративни дейности, няма как да ти се разминат някои последствия - въпросът е трябвало ли е да е най-тежкото; въпросът е за културната загуба. Има и далеч по-невинни от Вапцаров - Гео Милев например, който само заради поемата "Септември" е арестуван и убит. Но забележете, че това се случва след атентата в "Св. Неделя", заради който започват масови гонения. Вапцаров има и други, да ги наречем проблемни от наша гледна точка, възгледи за Македония: той поддържа създаването на македонска нация, защото такава е заръката на Коминтерна. Но всичко това не влиза в разрез с таланта му, така че проблематизирането му като поет е странно.

# 22
  • Мнения: 1 945
Вапцаров има и други, да ги наречем проблемни от наша гледна точка, възгледи за Македония: той поддържа създаването на македонска нация, защото такава е заръката на Коминтерна. Но всичко това не влиза в разрез с таланта му, така че проблематизирането му като поет е странно.

Не е само , заради Коминтерна. Така го е чувствал ...и ще излезе прав. Един ден ще се разбере. Гениалните ,
за това са гениални - виждат напред . Млъквам . Не искам да измествам темата .

# 23
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Може само на мен и само да ми се струва така, но определено смятам, че ако днес се приема нещо подобно на ЗЗД или пък антиеврейско законодателство, то поокъснелите самозвани антифашисти ще са всред най-ревностните му поддръжници.

# 24
  • Мнения: 2 843
О, аз за разлика от мнозина не смятам, че "Македония е наша", знаеш, че не съм националист. Имах предвид, че от националистично ориентираната българска гледна точка, от този, съблюдаваща "националния интерес", Вапцаров с тезите си за македонска нация е предател.

# 25
  • Мнения: 5 885
Избягвам да пиша в такива теми, защото съм убедена, че са умишлено провокативни. Освен това ми идва в повече откровената идиотия на някои потребители. Аз знам, че го правят умишлено, знам, че всеки идиот има право на мнение. И е най-добре такива екземпляри да бъдат пренебрегвани.
Вапцаров не е бил предател.
Всичко е въпрос на политическа изгода и той е жертва на тези обстоятелства.
Бащата на Вапцаров е посрещал Фердинанд в дома си, но останалата част от семейството му май не е била много очарована от тези  гостувания. После заради имоти отношенията между царската фамилия и бащата изстудяват. Вече не помня подробности.
Но Вапцаров не е бил предател.

# 26
  • Мнения: 2 616
Комунягите са успели да размътят умовете на доста хора със зловредната си идеология, включително и по отношение на Македония в случая с Вапцаров. Талантлив, но заблуден човек, който е участвал в терористична група и по тогава действащия закон са постъпили с него по съответния начин - независимо как ще бъде оценявано това днес. Rolling Eyes Я вижте в днешна Турция един Ердоган какво прави със своите опоненти и с несъгласните с него!  Sunglasses Rolling Eyes  

# 27
  • Мнения: 36 198
Комунягите са успели да размътят умовете на доста хора със зловредната си идеология, включително и по отношение на Македония в случая с Вапцаров. Талантлив, но заблуден човек, който е участвал в терористична група и по тогава действащия закон са постъпили с него по съответния начин - независимо как ще бъде оценявано това днес. Rolling Eyes Я вижте в днешна Турция един Ердоган какво прави със своите опоненти и с несъгласните с него!  Sunglasses Rolling Eyes  

Няма да пиша и да чета повече тази тема, точно заради мнения като това. Ясно е, че е благодатна за провокации; понякога си мисля, че този тип теми се пускат от пишман "журналисти", за да видят какво ще стане.

# 28
  • Мнения: 2 843
Вапцаров ми е интересен тъкмо с радикализма си, чета го като един от най-добрите утописти.
Интересно ми е, ако беше останал жив още две години, дали щеше да се превърне в казионен поет, подобно на разни като Джагаров, В. Марковски и пр. персони, които днес никой не чете. Дали талантът му би се съсипал, както се случва с Н. Фурнаджиев например, който - също с леви убеждения - през 20-те години издава една прелестна стихосбирка "Пролетен вятър", а после - по време на тоталитаризма,
стига дъното с възхвали на режима. Или пък Багряна, която прави прелом с "Вечната и святата" през 20-те години, а след 1944 г. пише ей такива стихове:

"На Сталин гласът! – той е глас на борците свободни,
На повика жизнен за труд, за строителство, мир!"

Не знам какво би се случило с Вапцаров.

# 29
  • Мнения: 14 505
zemonti доста хора в днешно време правят терористични актове,получават пари от идил,трупат оръжие,в интернет призовават за джихад,пък ''демократична'' Европа ги толерира,спазва всичките им права и не разрешава косъм да падне от главите  им,и си върви към халифат.И смъртната присъда е забранена. WhistlingКато стане халифат,ще я върнат.
Харесвам Вапцаров.Бил е идеалист и се е борил за справедливост,човешки права.И без да си комунист на негово място как бихте постъпили?

Общи условия

Активация на акаунт